LIVE UPDATE Camera Deputaţilor: Şedinţa în care se dezbate moţiunea simplă pe Educaţie

Camera Deputaţilor s-a întrunit, luni, pentru a dezbate moţiunea simplă depusă de USR şi Forţa Dreptei împotriva ministrului Educaţiei, Ligia Deca.
La şedinţă sunt prezenţi 174 de deputaţi. Moţiunea simplă, intitulată "Un ministru care minte nu poate gestiona Educaţia'', este citită în plen de deputatul USR Filip Havârneanu.
UPDATE ORA 18.55 Cameră - moţiune/Denisa Elena Neagu (USR): Nu avem nicio universitate în top 1.000 mondial
Deputatul USR Denisa Elena Neagu a declarat luni, la dezbaterea moţiunii simple împotriva ministrului Educaţiei, Ligia Deca, că România nu are nicio universitate în top 1.000 mondial, iar rezultatele elevilor la testele PISA sunt "dezastruoase". Parlamentarul USR a afirmat că şcolile sunt "sufocate" de inspecţii şi birocraţie, iar inspectoratele şcolare consumă anual un buget de peste 600 de milioane lei.
Denisa Elena Neagu a adăugat că Legile educaţiei nu rezolvă problemele din sistemul învăţământ, ci adaugă altele noi.
UPDATE ORA 18.29 Cameră - moţiune/ Violeta Alexandru: Nu banii sunt problema, ci corectitudinea faţă de profesori
Deputatul Violeta Alexandru (Forţa Dreptei) a declarat, luni, la dezbaterea moţiunii simple depuse împotriva ministrului Educaţiei, că nu banii alocaţi educaţiei sunt o problemă, ci faptul că nu se aplică indicatorii de performanţă prin care s-ar rezolva problema profesorilor care nu sunt făcuţi pentru această meserie. Ea a adăugat că se poate face treabă chiar şi cu bani puţini, însă guvernanţii trebuie să fie corecţi în aplicarea promisiunilor de mărire a salariilor cadrelor didactice.
UPDATE ORA 18.23 Cameră - moţiune/ Szabo Odon (UDMR): Legea Educaţiei e bună, dar totul este aplicarea
Deputatul UDMR Szabo Odon a declarat, luni, la dezbaterea moţiunii simple depuse de USR şi Forţa Dreptei împotriva ministrului Ligia Deca, că Legea Educaţiei este bună, dar că are nevoie de stabilitate, fonduri pentru implementare şi corectitudine în aplicare. Acesta a menţionat că învăţământul în limbile minorităţilor naţionale este competitiv, însă UDMR consideră că mai este mult de lucru pentru competitivitatea întregului sistem de învăţământ.
UPDATE ORA 18.19 Rodica-Luminiţa Barcari (PNL): Moţiunea împotriva Ministrului Educaţiei a fost depusă ca să dea bine la bilanţul opoziţiei
Deputatul PNL Rodica-Luminiţa Barcari a declarat luni, la dezbaterea moţiunii simple depusă de USR şi Forţa Dreptei împotriva ministrului Educaţiei, Ligia Deca, că depunea acestei moţiuni a fost făcută "ca să dea bine la bilanţul opoziţiei". Ea a subliniat că aceste rezultate vorbesc de la sine, iar Ligia Deca este un ministru competent, care a reuşit într-un an şi două luni de mandat ce "alţii nu au reuşit în decenii: accent pus pe claritatea legislaţiei din domeniu, atragerea de fonduri europene, creşterea salariilor personalului didactic şi nedidactic".
Deputatul PNL a precizat că opoziţia aruncă degeaba vina pe actuala conducere a Ministerului Educaţiei pentru rezultatele de la testele PISA, având în vedere că acestea reprezintă "rezultatul delăsării şi al nepăsării faţă de acest sistem, care au fost de-a lungul timpului".
UPDATE ORA 18.13 Cameră - moţiune/ Ministrul Deca spune că rezultatele studiului PISA au indicat că România a limitat efectele pandemiei
Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a declarat luni, la dezbaterea moţiunii simple depusă de USR, că pentru prima dată România are propriul raport naţional PISA, iar rezultatele acestor testări arată că ţara noastră a limitat efectele pandemiei asupra elevilor. Ministrul Educaţiei a punctat că a scăzut diferenţa între media naţională şi media OCDE, ceea ce reprezintă un progres.
Ministrul a mai declarat că rezultatele testelor PISA arată că elevii cu venituri mici şi nivel de educaţie redus au performanţe mai scăzute, iar prin măsurile din Legea învăţământului preuniversitar elevii pot fi susţinuţi să-şi atingă potenţialul.
UPDATE ORA 17.56 Cameră - moţiune/ Ana Loredana Predescu (AUR): Ministrul Deca va lăsa un sistem de învăţământ aflat în derivă
Deputatul AUR Ana Loredana Predescu a declarat, luni, la dezbaterea moţiunii simple depuse de USR, că ministrul Ligia Deca a avut toate pârghiile şi şansele de a schimba sistemul educaţional, dar va lăsa în urmă "un sistem de învăţământ aflat în derivă".
Parlamentarul a afirmat că ministrul Deca a avut şansa de a asigura finanţarea sistemului, de a asigura transportul gratuit al elevilor.
UPDATE ORA 17.53 Cameră - moţiune/ Nu suntem profund mulţumiţi de situaţia din Educaţie, afirmă deputatul PSD Dumitriţa Gliga
Deputatul PSD Dumitriţa Gliga a declarat, luni, la dezbaterea moţiunii simple împotriva ministrului Educaţiei, că ea şi colegii săi din grupul parlamentar PSD nu sunt "profund mulţumiţi" de situaţia sistemului educaţional românesc, însă a arătat că Ligia Deca trebuie lăsată să implementeze Legile educaţiei.
Deputatul PSD a menţionat că actualul guvern alocă pentru 2024 cel mai mare buget din istoria recentă a României pentru Educaţie, iar astfel sistemul educaţional va avea şansa să se adreseze problemelor stringente cum ar fi abandonul şcolar şi analfabetismul funcţional.
UPDATE ORA 17.50 Cameră - moţiune/ Deca: Nu puteţi nega cel mai mare buget pentru învăţământ
Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a declarat luni, la dezbaterea moţiunii simple în Camera Deputaţilor, că bugetul pentru învăţământ este cel mai mare din ultimii 20 de ani, înregistrându-se totodată şi cea mai mare creştere salarială în rândul profesorilor.
Ministrul Ligia Deca a menţionat că a fost extins programul pentru masa caldă de la 300 la 450 de şcoli şi urmează să ajungă la 1.000 de şcoli.
ORA 16.14 Camera Deputaţilor: A început şedinţa în care se dezbate moţiunea simplă pe Educaţie
Camera Deputaţilor s-a întrunit, luni, pentru a dezbate moţiunea simplă depusă de USR şi Forţa Dreptei împotriva ministrului Educaţiei, Ligia Deca.
La şedinţă sunt prezenţi 174 de deputaţi. Moţiunea simplă, intitulată "Un ministru care minte nu poate gestiona Educaţia'', este citită în plen de deputatul USR Filip Havârneanu.
Iniţiatorii demersului arată că prin această moţiune se cere demisia ministrului Ligia Deca.
"Un singur an calendaristic ar fi fost suficient pentru doamna ministru să-şi dea cel puţin trei demisii. O demisie pentru rezultatele catastrofale de la testele PISA şi pentru încercarea dumneaei de a măslui aceste rezultate, alegând convenabil doar cifrele pe care şi le doreşte. O anunţ pe doamna Ligia Deca că în acest moment România se străduieşte să adere în rândul ţărilor OECD şi că este o ruşine publică să falsifici un raport internaţional de opt pagini alegând doar ce îţi place ţie din acel text", a declarat, pe 11 decembrie, senatorul Ştefan Pălărie.
În opinia sa, ministrul Educaţiei ar fi trebuit să-şi dea demisia pentru "cea mai mare grevă a profesorilor din ţară în ultimii 18 ani, o grevă care a fost batjocorită în repetate rânduri de către Guvernul de la acea dată, fie prin vouchere, fie prin păcăleli mici, iar astăzi acea grevă este urmată de o altă minciună colosală, şi anume creşterea salariilor personalului din învăţământ aşa cum a fost promisă oficial prin Ordonanţa 57 din anul curent".
De asemenea, a adăugat senatorul USR, ministrul Deca ar fi trebuit să demisioneze şi pentru Legile Educaţiei, rezultatul proiectului "România Educată".
Votul pe moţiune urmează să fie dat în şedinţa de marţi. AGERPRES
* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Prezidențiale2025/ Antonescu: Copii, lăsați o oră, două internetul și petreceți timp în aer liber, faceți sport
Candidatul la alegerile prezidențiale al Alianței 'România Înainte', Crin Antonescu, a participat, miercuri, în localitatea dâmbovițeană Dărmănești, la inaugurarea unei baze sportive și i-a îndemnat pe copii să petreacă mai mult timp în aer liber, să facă mișcare. 'Dragi copii, lăsați pentru o or
Prezidențiale2025/ Pricopie: Deciziile Curții Constituționale sunt general obligatorii, se respectă
Deciziile Curții Constituționale sunt general obligatorii și, într-un stat de drept, se respectă, a afirmat, miercuri, rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative, Remus Pricopie, după ce i-a fost respinsă contestația împotriva neînregistrării candidaturii sale la alegerile din luna mai. 'Deciziile Cur
Prezidențiale2025/Anamaria Gavrilă și-a anunțat retragerea din cursă; George Simion - candidatul suveraniștilor
Președintele Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, și-a anunțat, miercuri seara, retragerea din cursa pentru alegerile prezidențiale din luna mai, în favoarea liderului AUR, George Simion, care rămâne candidatul suveraniștilor. 'S-a luat hotărârea ca împreună să îl susținem pe cel care are cele mai mu
Deputatul Știrbu (PNL Olt): Voturile exprimate să fie criteriul principal pentru plata salariilor parlamentarilor
Președintele PNL Olt, deputatul Gigel Știrbu, a declarat, miercuri, că liberalii vor propune modificarea Regulamentului Camerei Deputaților astfel încât să fie contorizată corect prezența la plen și la comisii, iar criteriul principal pentru plata salariilor parlamentarilor să fie voturile exprimate. Deputatul liberal susține, &ici
UDMR Mureș: Să nu uităm lecțiile evenimentelor din 19-20 martie 1990
Președintele UDMR Mureș, Csibi Attila Zoltán, a declarat, miercuri, că se împlinesc 35 de ani de la evenimentele din Târgu Mureș din 19-20 martie 1990, iar lecțiile acelui 'martie negru' nu trebuie uitate. 'Astăzi se împlinesc 35 de ani de când divizarea și instigarea la ură au dus la violențe î
Președintele Camerei: Spațiile din fața grupurilor parlamentare - zone deschise mass-media
Spațiile din fața grupurilor parlamentare, conform Regulamentului de acreditare, sunt zone deschise mass-media, a precizat miercuri președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban, în urma scandalului iscat cu președinta POT, Anamaria Gavrilă. Potrivit lui Ciprian Șerban, 'dreptul la liberă informare este stipulat prin lege, iar Reg
Prezidențiale2025/ CCR respinge contestațiile privind candidatura șefei POT
Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, contestațiile depuse împotriva înregistrării candidaturii liderei POT, Anamaria Gavrilă, la alegerile prezidențiale din luna mai. În sesizarea trimisă la CCR se invocau 'suspiciuni de fraudă electorală și falsificarea listelor de semnături, existând î
Protocol de colaborare între Comisia parlamentară UNESCO și Agenția Națională de Presă AGERPRES
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO și Agenția Națională de Presă AGERPRES au încheiat, miercuri, un protocol de colaborare pentru promovarea valorilor de patrimoniu ale României. Protocolul, încheiat pe perioada actualei legislaturi parlamentare, a fost semnat de președintele
Marcel Ciolacu: Partidul care se situează pe primul loc desemnează prim-ministrul
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri că în orice stat democratic premierul este dat de partidul care iese pe primul loc la alegerile parlamentare, iar acest lucru este valabil și pentru țara noastră. Ciolacu a fost întrebat, într-o conferință de presă la Târgoviște, cum a văzut propunerea venită dinspre
Prezidențiale2025/Crin Antonescu: Este foarte clar că președinte al României voi fi ori eu ori Nicușor Dan
Candidatul la alegerile prezidențiale al Alianței Electorale 'România Înainte', Crin Antonescu, a declarat miercuri, la Târgoviște, că președinte al țării va fi ori el ori Nicușor Dan. 'Astăzi, dacă privim cu realism, cu oarecare pricepere, nu cu cine știe ce știință, este foarte clar că președinte al Români
UPDATE Preşedinta POT a chemat Poliţia la Parlament; Anamaria Gavrilă a fost sancţionată cu avertisment
Poliția Capitalei a fost sesizată miercuri de o deputată cu privire la faptul că ar exista între ea și mai mulți reprezentanți ai mass-media divergențe verbale. Este vorba despre deputata Anamaria Gavrilă, președintă a POT. Potrivit unui comunicat al DGPMB, la fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 17, car
Stelian Ion: Justiția a ajuns într-o stare deplorabilă; achitarea lui Vanghelie, un exemplu al eșecului
Deputatul USR Stelian Ion a susținut, miercuri, că Justiția din România a ajuns într-o 'stare deplorabilă', în contextul în care fostul primar al Sectorului 5 Marian Vanghelie a scăpat de condamnarea de 11 ani și 8 luni. Achitarea lui Vanghelie, ca urmare a intervenirii prescripției penale, este 'doar un nou exemplu al eșecu
Antonescu, despre deplasările lui Iohannis: Este absolut de neacceptat să secretizezi astfel de cheltuieli
Candidatul la alegerile prezidențiale al alianței 'România înainte', Crin Antonescu, a declarat miercuri că 'e jenant spre scandalos' faptul că a trebuit să treacă atât timp și 'o tulburare întreagă' ca statul român să desecretizeze costurile pentru deplasările externe ale delegațiilor conduse de președintele Klau
Senat: Abrudean dă asigurări că România sprijină constant parcursul european al Georgiei
Sprijinul constant al României pentru parcursul european al Georgiei a fost evidențiat, miercuri, de președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, la întâlnirea cu delegația Comitetului de Relații Externe din Parlamentul Georgiei, condusă de Nikoloz Samkharadze. Potrivit unui comunicat al Senatului, discuțiile s-au co
Ciolacu despre zborurile efectuate de Iohannis: Ieri ați aflat unde s-au dus banii dumneavoastră
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat miercuri că, în urma desecretizării costurilor pentru zborurile speciale efectuate pentru deplasările externe ale fostului șef al statului Klaus Iohannis, oamenii au aflat unde s-au dus banii lor. 'Cu toții am făcut și greșeli, nu putem să anticipăm că, acum trei ani, cu cine ai băut o cafe