VIDEO Rotativa guvernamentală / Ciucă: Azi ar fi trebuit să-mi depun mandatul; am decis să continuăm dialogul cu sindicatele din învăţământ
Premierul Nicolae Ciucă a anunţat, vineri, că dialogul cu sindicatele din învăţământ va continua.
"Astăzi ar fi trebuit să-mi depun mandatul în condiţiile în care situaţia se menţinea la un anumit echilibru. Ţinând cont de faptul că, aşa cum până acum, împreună cu dumneavoastră, am găsit soluţii, aşa cum până acum nu am dat înapoi în faţa responsabilităţii, după discuţiile pe care le-am avut la nivelul coaliţiei şi aseară şi în această dimineaţă, am decis să continuăm dialogul cu sindicatele din învăţământ, am decis să menţinem acest dialog astfel încât să găsim soluţii pentru problemele îndreptăţite ale cadrelor didactice şi să facem în aşa fel încât, pe baza înţelegerii şi raţiunii, împreună cu dumnealor, să găsim soluţii, doar că aceste soluţii nu se pot rezolva printr-o singură decizie. Sunt probleme care au fost acumulate în timp, în peste 30 de ani", a afirmat Ciucă, la Palatul Victoria, într-o declaraţie susţinută alături de preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, şi liderul UDMR, Kelemen Hunor.
Potrivit premierului, coaliţia şi-a asumat dezvoltarea şi modernizarea sistemului de educaţie, fiind alocate sume considerabile "faţă de ceea ce au însemnat până nu demult doar vorbe".
"Din 2022 până astăzi, au fost alocate Educaţiei suplimentar 8 miliarde de lei de la bugetul de stat. Am asumat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă alocarea a 3,6 miliarde de euro tocmai în tot ceea ce înseamnă modernizarea şi reforma sistemului de învăţământ, a tot ceea ce înseamnă suportul tehnic şi pregătirea şi specializarea cadrelor didactice", a adăugat Ciucă.
El a făcut apel la raţiunea cadrelor didactice, precizând că Guvernul nu-şi poate asuma ca printr-o măsură unidirecţională să dezechilibreze întreg bugetul de stat.
"Suntem conştienţi de nevoia de a ridica nivelul de salarizare a cadrelor didactice nu doar la nivelul aşteptărilor dumnealor, ci la nivelul de recunoaştere pentru ceea ce înseamnă haina de profesor, de cadru didactic în România. Este foarte clar că ne dorim cu toţii ca viitorul acestei ţări să poată să aibă predictibilitate. Viitorul ţine de educaţia copiilor noştri, de nivelul, de standardul de educaţie a copiilor noştri. Or, toate acestea se fac nu doar prin alocarea de resurse, ci toate acestea se fac prin asigurarea unui cadru cât mai bine aşezat şi cât mai complex în ceea ce priveşte atât dotarea tehnică a sistemului de învăţământ, cât şi pregătirea şi specializarea tuturor cadrelor didactice, precum şi printr-un nivel de salarizare. Doar că, în acest moment, încă o dată, făcând apel la raţiunea tuturor cadrelor didactice, nu ne putem asuma ca printr-o măsură unidirecţională să dezechilibrăm întreg sistemul şi întreg bugetul de stat", a transmis prim-ministrul Ciucă.
El a subliniat că în zilele următoare vor continua discuţiile cu sindicatele şi şi-a exprimat speranţa că se va găsi o soluţie la protest.
"Cred că este foarte important să menţionăm că măsurile pe care le-am luat şi le-am prezentat dumnealor în acest moment nu fac nimic altceva sau nu au fost îndreptate în altă direcţie decât în aceea de a le demonstra că tot ceea ce spunem ne asumăm. De altfel, pe întreaga perioadă de guvernare, nu am zis nimic sau nu ne-am angajat la nimic, dacă nu am finalizat", a declarat Ciucă, care a evidenţiat că Educaţia şi Sănătatea sunt domeniile prioritare. AGERPRES/(A - autor: Florentina Peia, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
PNL: Moțiunea PSD-AUR e dorința conducerii PSD, nu voința românilor; PSD a ales să îngroașe obrazul
Partidul Național Liberal a reacționat miercuri, după citirea în Parlament a moțiunii de cenzură depuse de PSD și AUR, afirmând că demersul nu reflectă voința românilor, c
PSD: Un premier care și-a pierdut sprijinul politic alege singurul gest de onoare - demisia
Reprezentanții PSD au făcut apel, miercuri, la 'liderii responsabili' să înțeleagă faptul că a-l susține pe Ilie Bolojan 'până în pânzele albe' în fruntea unui guvern nefuncțional înseamnă a distruge orice șansă de scoatere a economiei din recesiune, cu un efect dramatic asupra vieții românilor, și au cerut premierulu
Nicușor Dan: România are capacitatea de a se proteja de drone; într-un an vom fi complet apărați
Dubrovnik - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: România are capacitatea de a se proteja de incidentele provocate de drone, iar în aproximativ un an sistemul de apărare va fi complet funcțional, a declarat miercuri președintele Nicușor Dan. El a făcut referire la cel mai recent caz, în care o dronă încărcată cu expl
UPDATE Parlament/ Moţiunea de cenzură - citită în plen de Petrişor Peiu; dezbaterea şi votul - marţi
Moțiunea de cenzură intitulată 'STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului' a fost prezentată miercuri în plenul reunit al Parlamentului de liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.
Nicușor Dan: Constituția României vorbește de direcția pro-occidentală a țării
Dubrovnik - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat miercuri că va acționa pentru ca România să fie guvernată de forțe pro-occidentale, subliniind că această orientare este prevăzută chiar în Constituție.
Grindeanu, întâlnire cu președinta Adunării Naționale a Franței: Discuții constructive despre cooperarea bilaterală
Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a avut, miercuri, la Paris, o întâlnire cu președinta Adunării Naționale a Franței, Yael Braun-Pivet, cu care a discutat despre Parteneriatul Strategic româno-francez și realizarea de proiecte comune atât în sectorul energetic, cât și în cel al transporturilor.
Turcan: Nu iau în calcul că PNL renunță la Ilie Bolojan; decizia e că PNL nu mai face coaliție cu PSD
Deputatul PNL Raluca Turcan a declarat, miercuri, că nu ia în calcul ca partidul să renunțe la premierul Ilie Bolojan, iar, după moțiunea de cenzură, liberalii vor vedea care sunt variantele, precizând, însă, că decizia este că, dacă PSD declanșează această criză, liberalii nu mai fac coaliție cu PSD la guvernare. 'S-a făcut un pas pentru
Senat: 2027 - instituit 'Anul Independenței României'
Senatul a adoptat miercuri, în plen, propunerea legislativă care stabilește anul 2027 drept 'Anul Independenței României', cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la proclamarea Independenței de Stat. 'Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul, celelalte autorități ale administrației publice centrale, autoritățile administra
Constantin Toma: Singura variantă - guvern PSD-AUR; premier de la PSD, care a declanșat această nenorocire, nu tehnocrat
Primarul municipiului Buzău, social-democratul Constantin Toma, consideră că, în contextul unei posibile demiteri a premierului Ilie Bolojan, singura variantă tehnică de guvernare ar fi o alianță între Partidul Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), iar noul prim-ministru nu ar trebui să fie un tehnocrat, ci un reprezentant al PSD,
Camera Deputaților/Kelemen Hunor: Când dai jos un guvern, ar trebui să propui și o alternativă
Președintele UDMR, deputatul Kelemen Hunor, consideră că atunci când este demis un guvern cei care inițiază demersul ar trebui să prezinte și o alternativă viabilă pentru înlocuirea acestuia. Întrebat în Parlament dacă mai există șanse pentru refacerea coaliției pro-europene, Kelemen Hunor a spus că 'se poate, dar nu va fi u
Camera Deputaților/Kelemen Hunor, despre Zakarias Zoltan: S-a trezit că vrea să fie independent
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că deputatul Zakarias Zoltan, care și-a anunțat demisia din grupul parlamentar al UDMR, a ajuns în Parlament datorită formațiunii sale, de două ori, iar acum 's-a trezit' că vrea să fie independent. 'N-am ce discuta, trebuie să discutați cu el. E președintele Partidului Alianței Maghiare d
Camera Deputaților/Dezbateri aprinse pe tema schimbării denumirii grupului parlamentar al POT
Schimbarea denumirii grupului parlamentar al POT a generat miercuri discuții aprinse în plenul Camerei Deputaților, parlamentari din PNL și USR acuzând PSD de abuzuri procedurale. Deputatul Răzvan Chiriță, cel care a propus ca grupul POT să devină 'Uniți pentru România', a explicat că decizia a fost discutată în Comisia de regul
Ponta: Șanse mari ca moțiunea de cenzură să treacă; Dacă va rămâne aceeași coaliție fără Bolojan, e o greșeală
Deputatul PSD Victor Ponta afirmă că, dacă moțiunea de cenzură va trece și actuala coaliție va continua fără premierul Ilie Bolojan, 'este o greșeală'. El subliniază că miza reală este ce se va întâmpla după vot. Întrebat la Parlament despre șansele ca moțiunea să fie adoptată, Ponta a spus că acestea sunt 'destul de mari'.
Ziua veteranilor de război/Nicușor Dan: În aceste vremuri tulburi, să fim mai uniți în promovarea intereselor naționale
Forța morală a veteranilor de război reprezintă un reper care ne amintește că ceea ce ne unește ca popor contează mai mult decât orice criză trecătoare, iar în aceste vremuri tulburi trebuie să fim mai uniți în promovarea intereselor și valorilor naționale, a transmis miercuri președintele Nicușor Dan, într-un mesaj de
PSD și-a retras toți reprezentanții din funcțiile politice guvernamentale
Partidul Social Democrat a anunțat, miercuri, că toți reprezentanții săi care ocupau funcțiile de secretar de stat, subsecretar de stat, prefect sau subprefect au demisionat în urma deciziei partidului de a depune o moțiune de cenzură pentru demiterea prim-ministrului Ilie Bolojan. 'PSD anunță că toți reprezentanții săi care ocupau în G
