Deca: Am semnat Ordinul de ministru privind componenţa echipei de negociere a contractului colectiv de muncă
Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a informat, marţi, că a semnat ordinul privind componenţa echipei de negociere a contractului colectiv de muncă din învăţământ, precizând că îi va invita pe reprezentanţii federaţiilor sindicale pentru a demara discuţiile.
"Astăzi am semnat Ordinul de ministru privind componenţa echipei de negociere a contractului colectiv de muncă. Federaţiile sindicale au solicitat, conform legii, demararea negocierilor pentru contractul colectiv de muncă în învăţământ. (...) Vom invita, în zilele următoare, reprezentanţii federaţiilor sindicale pentru a demara discuţiile pe această componentă. (...) Suntem convinşi că, prin dialog cu reprezentanţii federaţiilor sindicale, vom găsi cele mai bune formule. De altfel, aceasta era şi principala revendicare pe care federaţiile o aveau faţă de Ministerul Educaţiei - să demarăm această discuţie. Mai sunt şi alte chestiuni care ţin de sporuri, de măriri punctuale, de ore suplimentare, numai că aceste chestiuni sunt stabilite prin acte normative la nivelul Guvernului, hotărâri de Guvern, şi trebuie iniţiate eventuale modificări de către Ministerul Finanţelor. Suntem în dialog (...) pentru a identifica soluţii la revendicări", a declarat Deca, la Palatul Parlamentului.
Ea a menţionat că soluţia pentru o salarizare "decentă" şi "motivantă" a cadrelor didactice este dialogul constructiv cu sindicatele, subliniind că va face toate eforturile pentru ca anul şcolar să se desfăşoare în condiţii optime.
"Eu sunt convinsă că va exista un dialog constructiv, vom face toate eforturile şi din punctul de vedere al Ministerului Educaţiei, noi vom lupta atât pentru o salarizare decentă, cât şi pentru ca anul şcolar să se desfăşoare în condiţii optime şi să se finalizeze aşa cum e structura prevăzută. (...) Noi am discutat împreună cu reprezentanţii federaţiilor sindicatele din învăţământ. Pe 9 mai am avut şi o întâlnire cu toţi liderii la Ministerul Educaţiei. Ne-au prezentat revendicările. Ministerul Educaţiei a colaborat cu federaţiile şi a lucrat împreună cu ele la o grilă pentru viitoarea lege a salarizării. Am şi transmis-o către Ministerul Muncii pentru se putea începe discuţiile cu fiecare sector în parte, în vederea realizării unui draft de lege a salarizării. (...) Ştim că legea salarizării este şi jalon în PNRR, sunt convinsă că se va avansa pe acest subiect şi nu cred că ar trebui pusă în pericol, în niciun fel, structura anului şcolar sau procesul educaţional", a punctul ministrul Educaţiei, întrebată despre greva anunţată în învăţământ.
Potrivit Ligiei Deca, "per ansamblu", salariile din învăţământ ar trebui să crească în medie cu 60%.
"Noi în aceste grile, pe care le-am şi transmis Ministerului Muncii, am plecat de la principiul că întreaga grilă din învăţământ pleacă de la nivelul salariului mediu pe economie. Asta înseamnă, per ansamblu, o creştere medie de 60% pentru cadrele didactice, cu o reaşezare a anumitor poziţii. De exemplu, directorii de şcoală să aibă un salariu motivant, corespunzător cu responsabilităţile pe care şi le asumă şi cu rolul lor hotărâtor în succesul procesului educaţional. Plecând de la aceste principii, sigur că pe fiecare funcţie didactică şi grad putem să găsim salariul motivant. Din punctul nostru de vedere, aceasta este soluţia. Sigur că înţelegem că pot fi constrângeri bugetare, de aceea am şi spus că suntem gata să ne aşezăm la masa dialogului cu celelalte ministere care au un cuvânt de spus, cu Ministerul Muncii, Ministerul Finanţelor şi, sigur, cu federaţiile sindicale", a transmis ministrul Educaţiei. AGERPRES/(A - autor: Sorinel Peneş, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. 'Se fac primii pași pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor A
MAE: Autoritățile din Venezuela nu au notificat în legătură cu cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează, joi seară, că până la acest momentul nu s-au primit notificări din partea autorităților din Venezuela cu privire la existența unor cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor succesive care au avut loc în această țară miercuri. 'Ministerul Afacerilor Extern
Dominic Fritz: Să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală
Președintele Uniunii Salvați România (USR), Dominic Fritz, anunță că partidul său nu va vota un guvern monocolor PSD. USR va vota în schimb un guvern social-democrat în 2027, dacă și PSD va acorda în acest an susținere parlamentară pentru un Cabinet PNL-USR-UDMR. 'USR nu va vota un guvern monocolor PS
Nicușor Dan, despre închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Nu va exista un răspuns din partea României
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că închiderea Consulatului României la Sankt Petersburg a reprezentat o măsură de reciprocitate din partea Federației Ruse și că nu va exista un răspuns din partea țării noastre. 'Imediat după ce a fost drona de la Galați, cu cei doi cetățeni români care au fost răniți, noi am &icir
Nicușor Dan: România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran
România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan. 'Cred că lucrurile sunt foarte clare încă din momentul în care ... adică, a fost totuși o hotărâre a Parlamentului care a permis staționarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este
Nicușor Dan apreciază că AUR nu este un partid prooccidental
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că, în opinia sa, AUR nu este un partid prooccidental. El a răspuns astfel, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Gdansk, la o întrebare venită din partea jurnaliștilor. 'În opinia mea, nu', a spus președintele. Nicușor Dan a reiterat faptul că n
VIDEO Nicușor Dan: E legitim pentru CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaladeze; nu am mijloace instituționale pentru a interveni
Este 'legitim' pentru Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) să își apere magistrații, însă nu e legitim să 'escaladeze', a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, precizând că nu are nu 'mijloace instituționale' pentru a interveni în acest caz. El a fost întrebat în cadrul unei co
VIDEO Nicușor Dan spune că unii lideri și-au schimbat opinia în ce privește susținerea guvernelor Tomac și Veștea
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că a discutat cu unii lideri politici despre susținerea guvernelor Tomac și Veștea și că a avut așteptări 'rezonabile' că propunerile respective vor întruni susținerea majorității parlamentare. El a menționat însă că susținerea respectivă nu s-a materializat deoarece liderii respectiv
VIDEO Nicușor Dan, despre faptul că Veștea a discutat cu AUR: Ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că ar fi fost neconstituțional să intervină în contextul discuțiilor pe care Adrian Veștea, premier desemnat la acel moment, le-a avut cu reprezentanții AUR pentru a obține la învestire voturile acestui partid. 'Domnul Veștea a primit un mandat și mai departe a fost sarcina domniei sale&
VIDEO Nicușor Dan: Am văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern; aștept ca partidele să vină cu o majoritate
Președintele Nicușor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declarațiilor publice făcute de reprezentanții partidelor, există disponibilitate pentru cel puțin o soluție în vederea formării Guvernului. El a menționat că așteaptă partidele să propună o formulă de majoritate care să susțină Executivul respectiv. 'Eu cred că suntem toți oamen
VIDEO Nicușor Dan: Sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, după ce a participat la Summitul Flancului estic de la Gdansk, că speră să fie 'în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul'. El s-a referit la declarații privind faptul că ar face parte din 'sistem'.
Nicușor Dan l-a decorat pe Lech Walesa: Libertatea nu este de la sine înțeleasă
Libertatea nu este de la sine înțeleasă, a declarat, joi, președintele Nicușor Dan, după ce l-a decorat pe fostul președinte al Poloniei, lider al mișcării Solidaritatea, Lech Walesa. Nicușor Dan i-a conferit fostului șef de stat Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce, 'în semn de înaltă apreci
MAE: România nu a fost parte din conflictul SUA - Iran; deciziile - în conformitate cu prevederile Cartei ONU
România nu a fost parte a conflictului SUA - Iran, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu, a informat MAE joi. Ministerul român amintește că decizia României a fost l
Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, 'decât dacă vor să se sinucidă politic' și să îi lase 'fără speranță și fără reprezentare politică' pe toți românii care cred în 'democrație, drepturi și libertăți, integritate și compete
Nicușor Dan: Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România
Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunțat, joi, președintele Nicușor Dan în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk. 'Am fost de acord că următoarea reuniune în acest format va avea loc în România la înc










