Senat/ Adrian Câciu: România şi-a redus deficitul bugetar în ultimii doi ani
Ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, a afirmat miercuri că România este într-o reducere de deficit bugetar în ultimii doi ani, dar şi-a exprimat regretul că ţara noastră se află în procedură de deficit excesiv.
El participă, în plenul Senatului, la dezbaterea "Ora Guvernului", ca urmare a invitaţiei adresate la propunerea grupului senatorial al USR.
"România este într-o reducere de deficit în ultimii doi ani. Planul este îndeplinit la acest moment şi pe 2022, dar şi 2021. S-a observat o reducere de deficit de la 9,4% la 5,7%. Vorbim de deficitul cash, iar pe ESA închidem deficitul, în 2022, sub deficitul programat şi asumat în faţa Comisiei Europene, respectiv în jur de 6%. Acest trend va continua şi în 2023, unde avem programat un deficit de 4,4% şi în 2024 o să ajungem sub 3%. Pe partea cealaltă, o să mai explic o dată, dobânzile sunt efectul datoriei pe care o ai, stocul de datorie comportă un cost crescut de finanţare şi, nu în ultimul rând, reflectă un rating de ţară pe care îl ai şi un impuls sau o cauză principală pentru inflaţie. Toată lumea ştie că avem inflaţie, nu numai noi, dar şi celelalte ţări", a afirmat Câciu la Senat.
El a menţionat că dobânzile la preluarea guvernării erau de 5,5%, acum fiind sub 8%.
"Avem ţări în jurul nostru şi din regiune la care dobânzile au crescut cu 300-400%, ceea ce nu e cazul României, pentru că noi am avut o abordare şi guvernare prudentă. Am acţionat exact pe palierul pe care ni l-am asumat şi cu Comisia şi în zona pe care ni l-am asumat şi în faţa Parlamentului. (...) Şi atunci, investitorii au venit şi au finanţat România şi finanţează în continuare România", a adăugat Câciu.
Potrivit ministrului de Finanţe, România nu ar fi trebuit să intre în procedura de deficit de excesiv.
"Îmi pare rău că avem această procedură de deficit excesiv. Poate să se supere oricine pe mine, eu consider că România nu ar fi trebuit să intre în procedură de deficit excesiv, pentru că, la data în care s-a declanşat această procedură, clauza din pactul fiscal era suspendată în Europa. Nu suntem singura ţară care avem peste 3% deficit. Este grav că avem deficit, într-adevăr, dar îl reducem. Puteam şi atunci să nu intrăm în această procedură de deficit excesiv, pentru că vedeţi ceea ce s-a întâmplat. Am avut pandemia, am scăpat de ea, dar după aceea au apărut alte crize. Crizele acestea (...) lezează populaţia şi economia (...). În discuţiile cu comisarii am negociat toate aceste elemente, astfel încât populaţia să nu resimtă faptul că suntem într o procedură de deficit excesiv. (...) Trebuie să dăm o serie de compensaţii populaţiei, pentru a nu se eroda foarte mult puterea de cumpărare. Dar ar fi fost bine pentru România să nu avem această procedură sau să nu avem deficit", mai spus Câciu.
El a mai menţionat că datoria României este în jur de 30 de miliarde de lei, "aşa cum este asumată în programul bugetar". AGERPRES/(AS - autor: Livia Popescu, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Năsui: Continuarea guvernului Bolojan, cel mai probabil scenariu
Deputatul USR Claudiu Năsui avertizează că nici varianta unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, nici cea a unui executiv monocolor PSD nu ar strânge suficiente voturi în Parlament, motiv pentru care menținerea Cabinetului Bolojan rămâne, în opinia sa, scenariul cel mai probabil. 'Dacă ne uităm după comportamentul de vot de până a
Ziua Drapelului/ Miruță: Să fim mândri de Tricolorul nostru, să facem în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a transmis vineri, de Ziua Drapelului Național, că românii ar trebui să fie mândri de Tricolor și să facă în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el. 'Opriți-vă un minut. Lăsați d
PSD: PNL-USR-UDMR sabotează formarea Guvernului și inventează condiții pentru a rămâne pe funcții
Partidul Social Democrat consideră că PNL-USR-UDMR 'sabotează' formarea Guvernului și inventează condiții pentru a rămâne pe funcții. 'PNL-USR-UDMR sabotează formarea Guvernului: inventează condiții pentru a rămâne pe funcții. Partidul Social Democrat denunță blocajul politic total iresponsabil al PNL, USR și UDMR, care riscă să arunce
Turcan: Nu susținem o formulă în care PSD își rezervă avantajele politice; Mureșan premier - propunere serioasă
PNL nu va susține o formulă în care responsabilitatea aparține unora, iar PSD își rezervă avantajele politice, a declarat, vineri, deputatul liberal Raluca Turcan și a subliniat că propunerea lui Siegfried Mureșan la conducerea Executivului, susținută de PNL, USR și UDMR, este una serioasă. 'Am spus de la bun început că această criză poli
Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și Grupului parlamentar al minorităților naționale - chemați vineri la Cotroceni
Președintele Nicușor Dan se întâlnește vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale. Astfel, șeful statului îi va primi la ora 18:00 pe președintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, președintele Uniu
Intotero: Siegfried Mureșan - un nume prezentat drept 'tehnocrat european'; ridică multe semne de întrebare
Deputatul PSD de Hunedoara Natalia Intotero, vicepreședinte al Camerei Deputaților, a criticat vineri propunerea PNL, USR și UDMR ca europarlamentarul Siegfried Mureșan să fie desemnat premier, afirmând că acesta este prezentat drept 'tehnocrat european', dar 'ridică multe semne de întrebare'. 'Siegfried Mureșan - premierul pe c
Președintele Nicușor Dan a convocat CSAT luni
Președintele Nicușor Dan a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), care va avea loc luni, la ora 15:00, la Palatul Cotroceni, informează Administrația Prezidențială. Potrivit sursei citate, pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse subiecte referitoare la obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara și la forțele și mi
Abrudean: Siegfried Mureșan - propunerea de premier a PNL, USR și UDMR tocmai pentru îndeplinirea priorităților naționale
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, vicepreședinte al PNL, a subliniat vineri că România are nevoie de un Guvern care să gestioneze în mod responsabil prioritățile țării, PNRR, OCDE, să continue reformele începute și tocmai pentru îndeplinirea acestor priorități naționale,
Siegfried Mureșan: Dorința noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent
Vicepreședintele PNL, europarlamentarul Siegfried Mureșan, a declarat vineri, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, că obiectivul este formarea unui guvern competent, coerent și 'realme
Ziua Drapelului/ Nicușor Dan: România continuă să fie un factor de stabilitate în regiune
România continuă să fie un aliat de încredere și un factor de stabilitate în regiune, a afirmat, vineri, președintele Nicușor Dan, într-un mesaj transmis de Ziua Drapelului Național. Drapelul Național este un simbol care
Turos Lorand: Prezidiul executiv al UDMR susține propunerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier
Prezidiul executiv al UDMR este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de premier, anunță senatorul Turos Lorand. 'După circa două luni de criză politică, se pare că azi am venit cu o soluție viabilă. Azi dimineață, prezidiul executiv al UDMR a decis să îl susținem pe domnul Siegfried Mureșan pentru a fi premierul României.
Bolojan: Siegfried Mureșan - propus premier; e o soluție care să permită instalarea unui Guvern în perioada următoare
PNL, USR și UDMR au hotărât să-l propună pe europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, considerând că reprezintă o soluție pentru România în așa fel încât să se poată ajunge printr-un dialog la un acord care să permită instalarea unui Guvern în perioada următoare, a declarat, vineri, președintele PNL, Ilie
Fritz: Biroul Național al USR este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de prim-ministru
Președintele USR, Dominic Fritz, anunță că Biroul Național al partidului este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de prim-ministru al României. 'Siegfried Mureșan este un europarlamentar experimentat, un economist cu multă experiență, și de negociere, și de făcut bugete. Este un om pe care putem să îl susținem pentru o ec
Diana Tușa (PSD): PNL și USR își bat joc de România, nu vor soluții
Vicepreședintele PSD Diana Tușa susține că PNL și USR 'își bat joc de România', iar după ce 'au urlat o lună de zile să vină PSD-ul să-și asume', votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum 'schimbă foaia'. 'PNL și USR își bat joc de România! După ce
USR, PNL și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României, se arată într-un comunicat transmis, vineri, de USR și PNL. 'PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie d