logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Cărbunaru: ANPC - amenzi de peste 370.000 de lei, în urma controalelor la peste 70 de staţii de carburant

Imagine din galeria Agerpres

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a controlat peste 70 de staţii de carburant pe întregul teritoriu al ţării, aplicând amenzi în valoare de 370.000 de lei, a anunţat, joi, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru.

ANAF, ANPC şi Consiliul Concurenţei au demarat controale la staţiile de distribuţie de carburant la decizia premierului Nicolae Ciucă, după întâlnirea cu miniştrii Energiei şi Economiei, Virgil Popescu şi, respectiv, Florin Spătaru, şi cu reprezentanţii instituţiilor din domeniu.

 



Cărbunaru a menţionat că cea mai mare amendă, de 100.000 lei, a fost aplicată chiar la sediul central al unui furnizor de carburanţi în România care are pe teritoriul naţional 215 staţii.

El a adăugat că, odată cu amenda, a fost propus şi semnat deja ordinul preşedintelui ANPC de încetare a practicilor comerciale incorecte pentru acest furnizor de carburanţi.

"Staţia de la Beiuş, devenită deja celebră în România în cursul zilei de ieri prin nivelul extrem de ridicat şi de nejustificat al preţului practicat, a fost amendată cu 35.000 de lei, de asemenea fiind propusă şi semnată şi în acest caz decizie de încetare a practicilor comerciale incorecte. Mai exact, de fiecare dată când o astfel de decizie este emisă de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, pe lângă sancţiunea dată, pe lângă amendă, implică şi revenirea la preţul anterior", a explicat Cărbunaru.

Acesta a menţionat că în multe din aceste nereguli depistate de ANPC "s-a constatat faptul că stocuri preexistente, care aveau o anumită valoare la vânzare, au fost comercializate la preţuri mai mari", fiind vorba de stocuri preexistente, nu de noi stocuri de carburant.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului a mai spus că există încă patru decizii de încetare a practicilor comerciale incorecte emise pentru alţi operatori economici, din Cluj şi din Galaţi, aceste ordine implicând revenirea la condiţiile comerciale oferite de operatorul economic consumatorilor înainte de momentul respectiv.

Inspectorii ANPC au considerat că nu există temei pentru majorarea de preţ practicată de operatorii economici în ultimele două zile.

"Alături de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului, şi ANAF şi Consiliul Concurenţei au început verificări. Rezultatele, dată fiind complexitatea examinării acestor documentaţii, urmează să fie anunţate public pe măsură ce se finalizează controale de fond începute de aceste instituţii", a arătat Cărbunaru.

Potrivit acestuia, ministrul de Finanţe a dispus Direcţiei Generale Antifraudă din cadrul ANAF demararea unei ample acţiuni de verificare a pieţei combustibililor din România, în conformitate cu atribuţiile legale ce îi revin, fiind peste 100 de echipe constituite, în acest sens, pentru a verifica staţiile de vânzare, dar şi distribuitorii angro, antrepozitele fiscale şi companiile implicate. AGERPRES/(A - autor: Alina Novăceanu, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

Cărbunaru: Distribuirea carburanţilor în recipiente neconforme din plastic, sticlă - interzisă; ISU a demarat verificări

 

Virgil Popescu: România nu are absolut nicio problemă cu stocurile de petrol şi cu stocurile de carburanţi

 

Popescu: Săptămâna viitoare vrem să aprobăm ordonanţa privind schema de ajutor la energie şi gaze

Afisari: 12

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Viata Parlamentara 11-03-2025 05:25

Parlamentul se reunește în ședință; înființarea Comisiei speciale pentru combaterea traficului de persoane - pe ordinea de zi

Deputații și senatorii se reunesc marți, începând cu ora 12:00, într-o ședință de plen comun. Unul dintre proiectele care se află pe ordinea de zi a plenului comun de marți este hotărârea privind înființarea Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane.

Politic 10-03-2025 22:19

Bolojan: NATO are scenariile militare făcute pentru orice situație de securitate

NATO are scenariile militare făcute pentru orice situație de securitate care ar afecta țările respective, inclusiv pentru cele din Flancul de Est, a afirmat, luni, președintele interimar, Ilie Bolojan. 'Există, să spunem, aceste planuri strategice, dar care sunt gândite de către NATO, inclusiv de către Armata Română', a spu

Politic 10-03-2025 21:36

Bolojan: Cheltuielile pentru deplasările fostului președinte vor fi făcute publice în câteva zile

Cheltuielile pentru deplasările externe ale fostului președinte Klaus Iohannis vor fi făcute publice 'în câteva zile', a declarat, luni, șeful interimar al statului, Ilie Bolojan. 'În câteva zile, echipele de la contabilitate vor face publice aceste lucruri', a spus el, la Digi 24. Acest g

Politic 10-03-2025 20:46

Bolojan salută deschiderea biroului de legătură al PE la Chișinău: Un pas important în procesul de integrare a Republicii Moldova în UE

Președintele interimar Ilie Bolojan a salutat luni deschiderea biroului de legătură al Parlamentului European la Chișinău, el afirmând că acesta reprezintă un alt pas important în procesul de integrare a Republicii Moldova în UE și un sprijin european pentru combaterea dezinformării. ''România salută deschiderea biroului de legă

Politic 10-03-2025 19:55

Prezidențiale2025/GDS solicită respingerea contestației lui Călin Georgescu la CCR

Grupul pentru Dialog Social (GDS) solicită respingerea contestației formulată de Călin Georgescu către Curtea Constituțională împotriva respingerii BEC a candidaturii sale la prezidențialele din 4 mai, transmițând că nu trebuie să poată candida la această funcție 'o persoană a cărei candidatură este integral anti-constituțională'. Înt

Politic 10-03-2025 17:56

Prezidențiale2025/Remus Pricopie solicită CCR menținerea soluției de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu

Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, Remus Pricopie, a depus un Memoriu amicus curiae la Curtea Constituțională, pledând pentru menținerea deciziei de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale. Memoriul a fost înaintat în contextul contestației formulate de Călin Georg

Politic 10-03-2025 17:55

Simion spune că Parchetul General nu i-a adus la cunoștință că este anchetat pentru instigare publică

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că nu i s-a adus la cunoștință despre dosarul pe care l-a deschis Parchetul General pentru instigare publică. Simion a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, cum comentează faptul că la Parchetul General există un dosar pe numele său pentru incitare la violență. 'Exist

Politic 10-03-2025 17:38

Ponta, despre candidatura lui Georgescu: Absolut toți cei care vor candideze ar trebui să candideze

Deputatul Victor Ponta a declarat, luni, că absolut toți cei care vor candideze la alegerile prezidențiale ar trebui să facă acest lucru, inclusiv Călin Georgescu. Ponta a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, dacă Georgescu ar trebui învins la vot sau ar trebui să i se interzică candidatura de către Curtea Constituțională.

Politic 10-03-2025 17:21

Ponta: Simion nu s-a maturizat; atunci când reprezinți foarte mulți oameni nu mai ești la galerie

Deputatul Victor Ponta a susținut, luni, că liderul AUR, George Simion, 'nu s-a maturizat' și are nevoie să înțeleagă că, atunci când reprezinți foarte mulți oameni și când vorbești despre lucruri importante, 'nu mai ești la galerie'. Ponta a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, ce părere are despre

Politic 10-03-2025 16:59

Senat: Ordonanța privind organizarea alegerilor prezidențiale, adoptată tacit

Senatul a adoptat, tacit, luni, în plen, ordonanța pentru organizarea și desfășurarea alegerilor prezidențiale din luna mai și a alegerilor locale parțiale pentru președintele Consiliului Județean Bihor și pentru primarii din 17 comunități locale. Nota de adoptare tacită a propunerii legislative, pentru care termenul de dezbatere și vot s-a împlini

Politic 10-03-2025 16:39

Tîlvăr: Stabilitatea regiunii Balcanilor de Vest continuă să rămână o prioritate strategică pentru România

Stabilitatea regiunii Balcanilor de Vest continuă să rămână o prioritate strategică pentru România, țara noastră fiind angajată consistent în operațiile din această regiune, a afirmat, luni, ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, la întâlnirea cu ambasadoarea Croației la București, Marija Kapitanovic. 'Securi

Politic 10-03-2025 16:32

Simion: Este periculos să îmi asum organizarea de noi proteste pentru că oamenii sunt furioși

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, că este 'periculos' să își mai asume noi proteste în stradă, pentru că oamenii sunt 'furioși'. 'Pentru mine, AUR, este periculos să îmi asum organizarea de noi proteste pentru că oamenii sunt furioși. De aceea, apelul nostru către oameni este să fie pașnici, să fie calmi ș

Politic 10-03-2025 16:23

Prezidențiale2025/ Simion: Georgescu va contesta la CCR respingerea candidaturii de către BEC

Călin Georgescu va depune o contestație la Curtea Constituțională privind respingerea candidaturii sale de către Biroul Electoral Central, a declarat, luni, liderul AUR, George Simion, susținând că BEC nu are dreptul să facă acest lucru dacă sunt îndeplinite condițiile de formă. 'La Curtea Constituțională ajunge contestația for

Politic 10-03-2025 16:10

Gorghiu: Indiferent ce e bine politic pentru unii sau alții, instituțiile trebuie să aplice prevederile legale

Deputata liberală Alina Gorghiu, vicepreședinte PNL, a declarat, luni, că, 'indiferent ce e mai bine politic pentru unii sau alții', instituțiile 'nu trebuie să stea cu urechea la zarva din afară', ci trebuie să aplice prevederile legale, arătând că le cere tuturor partidelor și liderilor politici să condamne 'fără echivoc' manifestările

Politic 10-03-2025 15:42

Abrudean: Discuție informativă despre statul de funcții la Senat; după aprobare - 60 de zile pentru reorganizarea instituției

Regulamentul de organizare și funcționare a serviciilor Senatului și statul de funcții al acestei Camere legislative vor fi supuse aprobării, cel mai probabil, săptămâna viitoare, după care va curge termenul de 60 de zile în care va avea loc reorganizarea instituției, a anunțat, luni, președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean.