logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Bode: Nu există nicio justificare pentru agresiunea armată; România, puternic angajată în acordarea asistenţei umanitare

Imagine din galeria Agerpres

România rămâne "puternic" angajată în efortul comun de acordare a asistenţei umanitare atât timp cât este nevoie, a declarat, joi, ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute alături de comisarul european pentru Ajutor umanitar şi gestionarea crizelor, Janez Lenarcic, aflat în vizită în ţara noastră.

"România îşi consolidează zi de zi capacitatea de reacţie şi de rezilienţă a sistemului de protecţie civilă şi rămâne puternic angajată în efortul comun de acordare de asistenţă umanitară atât timp cât este nevoie", a transmis Bode, după vizita efectuată la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei (CNCCI) de la Ciolpani.

Potrivit ministrului, vizita în România a comisarului Janez Lenarcic reprezintă încă o dovadă a angajamentului Uniunii Europene de a sprijini Ucraina şi statele afectate de criza umanitară.

"Colaborarea cu Comisia Europeană este excelentă şi aş vrea să îi mulţumesc domnului comisar pentru modul în care ne sprijină în gestionarea răspunsului la această criză. Salut deciziile luate la nivelul Comisiei Europene în contextul crizei din Ucraina şi apreciez foarte mult modul de coordonare al Comisiei cu statele membre. După o pandemie de doi ani, Europa şi întreaga lume trebuie să facă faţă unei provocări majore. Agresiunea armată şi ameninţarea războiului sunt din vremuri de mult apuse şi nu există absolut nicio justificare pentru aşa ceva", a afirmat Bode.

 



El a subliniat că România este alături de poporul ucrainean care rezistă "eroic agresiunii militare din partea Federaţiei Ruse", iar ţara noastră acordă sprijin umanitar celor care fug din calea războiului. Ministrul a adăugat că România joacă un rol important în gestionarea crizei umanitare din regiune, fiind un actor principal în cadrul Mecanismului european de protecţie civilă.

"Gestionăm cea mai lungă frontieră cu Ucraina dintre statele membre UE şi suntem în prima linie de suport umanitar odată cu operaţionalizarea hub-ului umanitar de suport pentru Ucraina la nivel european de la Suceava. Acest demers reprezintă expresia solidarităţii pe care Europa întreagă o demonstrează în aceste zile faţă de toţi cei care trăiesc o dramă umanitară provocată de agresiunea militară asupra Ucrainei. România este pe deplin implicată în acest efort umanitar", a evidenţiat Lucian Bode.

Comisarul Janez Lenarcic a vizitat hub-ul de la Suceava în cursul zilei de miercuri, când acesta a devenit operaţional.

"În cadrul întâlnirii am solicitat sprijin domnului comisar, astfel încât să ne asigurăm că o parte a fondurilor europene puse la dispoziţie va fi dedicată protecţiei civile, pentru că statele din prima linie au costuri uriaşe în contextul actualei crize umanitare. Totodată, l-am informat pe domnul comisar cu privire la faptul că am asigurat cadrul legal necesar pentru acordarea sprijinului către persoanele aflate în nevoie care vin din Ucraina", a spus Bode.

El a mai evidenţiat implicarea organizaţiilor nonguvernamentale din România, dar şi de la nivel internaţional în gestionarea crizei.

La nivelul Guvernului sunt inventariate sumele pe care România le-a cheltuit pentru susţinerea refugiaţilor, a precizat ministrul.

"Guvernul a alocat 204 milioane de lei pentru cheltuieli legate de gestionarea taberelor mobile, plata cazării, cheltuieli legate de hrană. Toate aceste cheltuieli vor fi acoperite. Suntem în procedură de a aproba o hotărâre de Guvern prin care să stabilim exact toate aceste mecanisme de decontare. Vorbim practic de primii 40 de milioane de euro alocaţi deja din Fondul de rezervă către bugetului Ministerul Afacerilor Interne, bani pe care îi vom recupera din mecanismele europene puse la dispoziţie", a explicat Bode.

Janez Lenarcic a vizitat miercuri centrul de protecţie civilă de la Suceava şi punctul de trecere a frontierei Siret. Joi, la Bucureşti, comisarul s-a întâlnit cu premierul Nicolae Ciucă, precum şi cu autorităţile locale, ONG-uri şi voluntari care colaborează pentru a primi refugiaţi. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

Comisarul european Lenarcic: Este cea mai mare criză umanitară de pe continent de la al Doilea Război Mondial

Afisari: 105

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 30-08-2026 10:42

Doi lideri ai comunității românești din Cernăuți, decorați de președintele Nicușor Dan (GALERIE FOTO)

Șefa Catedrei de Filologie Română și Clasică de la Universitatea Națională ''Yuriy Fedkovych'' din Cernăuți, Cristina Paladian, și fostul primar al comunei Mahala, Elena Nandris, au fost decorate de președintele României, Nicușor Dan.

Politic 30-08-2026 09:00

Ședințe la PSD/ Consiliul Politic Național și grupurile parlamentare se reunesc la Sinaia

Consiliul Politic Național al PSD și grupurile parlamentare ale partidului se reunesc, luni, la Sinaia. De la ora 11:00 este programată ședința CPN, iar începând cu ora 15:00 va avea loc reuniunea grupurilor parlamentare ale PSD. Social-democrații vor discuta despre mandatul cu care va merge conducerea partidului la

Politic 29-08-2026 22:12

Consiliul Național de Conducere al AUR a adoptat în unanimitate rezoluția intitulată 'România este guvernată spre o prăpastie'

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a adoptat în unanimitate sâmbătă, în cadrul Consiliului Național de Conducere reunit la Drobeta-Turnu Severin, rezoluția intitulată 'România este guvernată spre o prăpastie'. Potrivit unui

Politic 29-08-2026 19:06

Parlament bicameral și limitarea la două mandate a conducerilor instituțiilor publice - printre prioritățile legislative ale AUR

AUR și-a stabilit, sâmbătă, prioritățile legislative pentru sesiunea parlamentară ordinară care va începe marți, iar printre acestea se numără Parlament bicameral cu 300 de parlamentari, alegerea primarilor în două tururi de scrutin și limitarea la două mandate a conducerilor instituțiilor publice, pentru a împiedica transformarea unor funcții

Politic 29-08-2026 15:27

Parteneriatul Strategic cu SUA și întărirea prezenței NATO - discutate de Oana Țoiu cu senatorul american Mike Rogers

Parteneriatul Strategic cu SUA și întărirea prezenței NATO au fost subiectele discutate sâmbătă, la București, de ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, cu președintele Comisiei pentru Forțele Armate din Congresul SUA, Mike Rogers. Potrivit unui comunicat al MAE, Oana Țoiu a primit o delegație a Congresului SUA, condusă de Mike

Politic 29-08-2026 14:02

Predoiu - întrevedere cu oficialul american Mike Rogers; pe agendă - consolidarea Parteneriatului Strategic cu SUA

Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, a avut sâmbătă o întrevedere cu Mike Rogers, președintele Comisiei pentru Forțe Armate din Camera Reprezentanților a Statelor Unite ale Americii, cu prilejul vizitei în România a unei delegații a Congresului SUA conduse de acesta. Potrivit unui comunicat de presă, discuți

Politic 29-08-2026 10:22

VIDEO Bolojan: Fără investiții, fără dotări, nu ne putem aștepta la o medicină de calitate în anii următori

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, la inaugurarea Centrului de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie al Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj că medicina de calitate nu se poate face fără investiții și fără dotări.

Politic 28-08-2026 23:24

MAE: Doi români decedați în incendiul din 21 august în orașul elvețian Thusis

Ministerul Afacerilor Externe precizează vineri că, în urma finalizării demersurilor de identificare a victimelor incendiului produs la data de 21 august, în orașul Thusis din Elveția, autoritățile elvețiene au informat Ambasada României la Berna cu privire la faptul că printre persoanele decedate se află și doi cetățeni români.

Politic 28-08-2026 23:08

Legea integrității - publicată în Monitorul Oficial

Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității a fost publicată vineri seară în Monitorul Oficial. Aceasta a fost promulgată tot vineri de președintele Nicușor Dan. 'Am promulgat astăzi Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității

Politic 28-08-2026 20:11

Bolojan: Sper ca domnul Fritz să nu își piardă mandatul; în caz contrar vom găsi o soluție comună

Premierul interimar Ilie Bolojan și-a exprimat încrederea, vineri, că primarul Timișoarei, Dominic Fritz, nu își va pierde mandatul, în urma adoptării legii privind integritatea.

Politic 28-08-2026 19:35

Reuniunea Anuală a Diplomației Române - pe 31 august și 1 septembrie; invitat special - ministrul de Externe din Bahrain

Ministerul Afacerilor Externe organizează, pe 31 august și 1 septembrie, Reuniunea Anuală a Diplomației Române, invitat special fiind ministrul de Externe din Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al-Zayani. Lucrările Reuniunii Anuale a Diplomației Române vor fi conduse de ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, și se vor desfășura l

Politic 28-08-2026 19:30

Bolojan: România are nevoie de Guvern; starea de provizorat s-a lungit prea mult

România are nevoie de Guvern, starea de provizorat s-a lungit prea mult, a declarat, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan, care a menționat că ultimele luni au reprezentat o perioadă 'foarte dificilă', deoarece Executivul a rămas fără drepturi depline. El a reiterat că PNL nu va face parte dintr-un Guvern alături de PSD. Totodată, Bolojan și-

Politic 28-08-2026 19:23

Ministrul Oana Țoiu a inaugurat sediul Ambasadei României la Riga

Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a inaugurat, vineri, împreună cu omologul leton, Baiba Braze, sediul Ambasadei României la Riga. Potrivit MAE, evenimentul are loc într-un an aniversar pentru relațiile bilaterale: se împlinesc 105 ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Letonia, precum și

Politic 28-08-2026 18:52

Bolojan afirmă că va susține la nivel parlamentar măsuri instituționale care să limiteze posibile interferențe ale serviciilor

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, vineri, că va susține la nivel parlamentar măsuri instituționale menite să limiteze posibile interferențe din partea serviciilor de informații, inclusiv limitarea numărului de mandate la conducerea acestor instituții. 'În ceea ce privește aspectele care țin de influența serviciilor în zona economică,

Politic 28-08-2026 18:43

Timiș/Fritz: În 30 de zile îmi va înceta mandatul de primar; echipa de viceprimari va prelua interimar conducerea Primăriei

Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, a declarat, vineri, că în urma promulgării Legii ANI de către președintele Nicușor Dan, îi va înceta mandatul de edil în 30 de zil