Camera Deputaţilor: Moţiunea simplă împotriva ministrului Energiei - dezbătută în plen
Moţiunea simplă depusă de USR împotriva ministrului Energiei, Virgil Popescu, va fi dezbătută luni în plen, urmând să fie supusă votului miercuri.
USR a depus marţea trecută moţiunea simplă intitulată "Incompetenţa şi minciuna închid lumina în România. Ministrul 'săptămâna viitoare' Virgil Popescu, un pericol pentru securitatea energetică a României".
Potrivit USR, ministrul Popescu "periclitează" în fiecare zi securitatea energetică a României şi trebuie să plece imediat din această funcţie.
Semnatarii moţiunii susţin că actualul ministru al Energiei a primit "şansa" să reformeze sistemul energetic şi să pună umărul la consolidarea securităţii energetice a României, însă "a continuat acelaşi dezastru şi aceleaşi combinaţii din ultimii 31 de ani".
"Poate nu ştiaţi, dar domnul Popescu este cel mai longeviv ministru al Energiei. Deci a avut timp să ne arate ce poate şi să facă reforme. Dar să vedem ce a făcut Virgil Popescu la minister în ultimii ani. A continuat acelaşi dezastru şi aceleaşi combinaţii din ultimii 31 de ani: a promovat în funcţii cheie din companiile de stat în energie mulţi incompetenţi cu carnet de partid, a amânat să promoveze legislaţia pentru consumatorii vulnerabili odată cu liberalizarea pieţei, a lăsat pe 'săptămâna viitoare' decizii care ne-au crescut dependenţa de gazul rusesc şi ne-au făcut să importăm din ce în ce mai multă energie electrică. Mai mult, acest ministru liberal a preluat cu succes de la Liviu Dragnea un discurs anti-companii private. Doar contra unora, pentru că pe altele le-a promovat până şi în PNRR", se afirmă în moţiune.
Totodată, USR califică drept "un dezastru" gestionarea crizei facturilor la energie, menţionând că românii au ajuns să plătească sume "uriaşe", iar oamenii şi economia suferă din cauza unor decizii "proaste" luate de ministrul Virgil Popescu.
"Cel mai mare pericol la adresa securităţii energetice a României vine de la Virgil Popescu. Cifrele şi faptele spun totul despre mandatul său catastrofal în fruntea Ministerului Energiei: gestionarea crizei facturilor la energie este un dezastru; 25% din puterea instalată în capacităţile de producţie de energie electrică din România a fost închisă; importurile de gaze au ajuns la aproape 30% din totalul consumului naţional; legea offshore, care ar fi dat perspectiva începerii investiţiilor în exploatarea gazelor din Marea Neagră, este încă blocată; România a ajuns din exportator net de energie electrică, importator net în perioada 2019 - 2021; noi investiţii în sistemul energetic sunt blocate din cauza întârzierilor şi blocajelor legislative generate tot de Virgil Popescu; peste 10 miliarde de euro din Fondul de Modernizare zac nefolosite din cauza incompetenţei; sinecurile pentru activul de partid în companiile de stat din energie au înflorit mai mult decât oriunde", mai susţin semnatarii moţiunii simple. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
AUR propune în Parlament reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 8%
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus o propunere legislativă în Parlament pentru modificarea Codului fiscal, prin care impozitul pe dividende este redus de la 16% la 8%, se arată într-un comunicat al formațiunii transmis, duminică, AGERPRES. Proiectul de lege, inițiat de deputatul AUR Lucian Mușat, împreună cu deputații Cosmin
Gheorghe Piperea: Conducerea prin management de criză este un joc între salvator și dușman
Gheorghe Piperea, europarlamentar AUR/ECR, afirmă că, după ani în care România a fost guvernată prin crize succesive, împrumuturi masive și măsuri de austeritate, actuala guvernare continuă să transfere nota de plată către români, fără să elimine risipa, privilegiile și cauzele structurale ale dezechilibrelor bugetare. 'Conducerea p
Siegfried Mureșan: Pentru pesediști, Europa nu este ceva bun, pozitiv
Vicepreședintele liberal Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, i-a criticat, duminică, pe social-democrați, despre care spune că pentru ei 'Europa nu este ceva bun, pozitiv'.
Bolojan: Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței
Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență. &Ici
Abrudean: Statul își asumă Pogromul de la Iași pe deplin și fără echivoc; privim în urmă cu rușine istorică
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a transmis sâmbătă, la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, un mesaj despre asumarea trecutului și combaterea antisemitismului, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la care a participat președintele Israelului, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România
MAE: Violența din timpul Pogromului de la Iași - construită în timp; așa trebuie construită și rezistența la ură
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) subliniază că Pogromul de la Iași, comemorat duminică, este unul dintre cele mai negre episoade din istoria modernă a României și avertizează asupra pericolului uitării unor astfel de fapte. 'Când se întâmplă orori de neimaginat, este mai ușor să încercăm să le uităm sau să
Nicușor Dan: Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională
Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor, a spus Nicușor Dan într-un mesaj transmis la comemorarea Pogromului de la Iași, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la
UPDATE Președintele Israelului, la Iași: Evreii din România - rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și reprezintă până astăzi o punte vie între România și poporul evreu, a declarat duminică, la Iași, președintele Israelului, Isaac Herzog. Șeful statului israelian, care participă la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, evenime
Nicușor Dan a avut discuții cu omologii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pe teme europene de actualitate
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice. 'Astăzi (sâmbătă - n.r.), la Jur
Replici între Motreanu (PNL) și Manda (PSD) pe scenariul desemnării unui premier PSD pe modelul Veștea
Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea. ''Imaginați-vă următorul scenariu... Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele Rom&acir
Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este 'sabotaj'
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este ''sabotaj'', este definiția statului de drept. ''Comunicatul de astăzi al conducerii PNL nu este doar un atac la ad
Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul a scăzut; suntem pe drumul cel bun
Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menționând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. ''Pe direcția bună - Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar a
Predoiu și comisarul Michael McGrath au discutat despre statul de drept: România - un partener activ în dialogul european
Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025. ''Dialog european pentru
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 'Cred că s-a dovedit la ultimu
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu


