logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Guvernul va dezbate, în a doua lectură, elaborarea Planului naţional de redresare şi rezilienţă

Imagine din galeria Agerpres

Guvernul discută, în şedinţa de miercuri, în a doua lectură, modificarea şi completarea OUG nr. 155/2020 privind unele măsuri pentru elaborarea Planului naţional de relansare şi rezilienţă (PNRR) necesar României pentru accesarea de fonduri externe rambursabile şi nerambursabile în cadrul Mecanismului de redresare şi rezilienţă.

"În ceea ce priveşte termenul 'relansare' se impune înlocuirea cu 'redresare' în denumirea Planului naţional de relansare şi rezilienţă, în vederea corelării cu Regulamentul (UE) 2021/241 al Parlamentului European şi al Consiliului din 12 februarie 2021 de instituire a Mecanismului de redresare şi rezilienţă. De asemenea structura planului se impune a fi modificată prin instituirea a şase piloni de investiţii, în vederea corelării cu acelaşi regulament, cu abrogarea pe cale de consecinţă a reglementărilor ce privesc proiecte şi domenii de intervenţie. Având în vedere urgenţa în definitivarea şi asumarea la nivel naţional a Planului naţional de redresare şi rezilienţă şi ţinând cont de perioada de timp foarte scurtă până la termenul asumat, se impune mandatarea Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene pentru a desfăşura procedurile de negociere cu Comisia Europeană, în vederea aprobării PNRR", se arată în nota de fundamentare a proiectului de act normativ.

Totodată, se spune în acelaşi document, având în vedere că perioada de implementare a Planului naţional de redresare şi rezilienţă este relativ scurtă, pentru proiectele de investiţii este necesară "flexibilizarea mecanismului de avizare de către Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a proiectelor propuse de beneficiari, prin eliminarea termenului de 10 zile, precum şi prin introducerea în acest mecanism a ministerelor coordonatoare pentru reforme".

Guvernul a discutat pe 19 martie, în primă lectură, Planul naţional de redresare şi rezilienţă.

"Avem astăzi, pentru dezbatere publică, un Plan naţional de redresare şi rezilienţă care reprezintă priorităţile României astăzi. Alocăm resurse importante pentru infrastructură rutieră şi feroviară, dar şi autostrăzi. Bineînţeles, reţeaua de gaze. Vrem să construim spitale noi, spunem foarte clar în acest program. Şi, bineînţeles, şi măsuri sociale. Deci, acordăm importanţă tuturor priorităţilor. O reformă de care România avea nevoie ", a precizat premierul Florin Cîţu la finalul şedinţei de guvern din 19 martie.

La rândul său, vicepremierul Dan Barna a explicat că PNRR are "şase piloni, (...) şase axe principale, pe care sunt alocaţi aproape 30 de miliarde de euro disponibili pentru România de la nivel european".

" Vorbim de tranziţia verde, de transformarea digitală, de partea aceea de competitivitate şi dezvoltare inteligentă. Mai este un pilon legat de coeziunea socială, foarte important, partea de sănătate - tema cea mai acută în dezbaterea publică în această perioadă şi bineînţeles, şi un pilon dedicat politicilor pentru generaţiile următoare, partea cea mai vizibilă şi explicită de viitor", a declarat Dan Barna.

* În şedinţa de miercuri a Guvernului urmează să fie aprobat şi un proiect de lege pentru ratificarea Acordului între Guvernul României şi Cabinetul de Miniştri al Ucrainei privind cooperarea în domeniul tehnico-militar, semnat la Bucureşti, la 5 septembrie 2020.

* Totodată, Executivul va adopta şi un proiect de hotărâre privind aprobarea scoaterii din rezervele de stat a unor cantităţi de produse şi acordarea acestora ca ajutoare umanitare interne de urgenţă, cu titlu gratuit, pentru protecţia populaţiei afectate de incendiul produs pe 7 ianuarie în cartierul Şumuleu al municipiului Miercurea Ciuc, din judeţul Harghita.

* Printr-un alt proiect de hotărâre, Guvernul va modifica şi completa HG nr. 230/2003 privind delimitarea rezervaţiilor biosferei, parcurilor naţionale şi parcurilor naturale şi constituirea administraţiilor acestora.

"Prezentul proiect de hotărâre a Guvernului are drept scop modificarea limitei sudice a Parcului Naţional Munţii Rodnei, prin eliminarea din suprafaţa acestuia a suprafeţei care se află pe limita sudică a Parcului Naţional Munţii Rodnei, reprezentată de suprafaţa exploataţiei miniere Anieş-Valea Secii, drumurile de acces la aceasta şi zona tampon, în lăţime de 100 de metri pe toată lungimea de grăniţuire între suprafaţă exploatării miniere şi Parcul Naţional Munţii Rodnei", se explică în nota de fundamentare a proiectului.

* Pe agenda şedinţei de guvern figurează şi proiecte de hotărâri privind eliberări/numiri de prefecţi şi/sau subprefecţi. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Florea, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 23-02-2025 21:59

Bolojan: Felicitări lui Friedrich Merz și prietenilor noștri din CDU/CSU pentru câștigarea alegerilor parlamentare

Președintele interimar Ilie Bolojan i-a transmis felicitări, duminică, liderului Uniunii Creștin-Democrate din Germania, Friedrich Merz, pentru câștigarea alegerilor parlamentare. 'Felicitări lui Friedrich Merz și prietenilor noștri din CDU/CSU pentru câștigarea alegerilor parlamentare din Germania. Aștept cu nerăbdare să lucră

Politic 23-02-2025 20:14

Ciolacu/Felicitări lui Friedrich Merz; continuăm excelenta cooperare cu cel mai important partener comercial al României

Premierul Marcel Ciolacu l-a felicitat, duminică seara, într-o postare pe X, pe liderul Uniunii Creștin-Democrate din Germania (CDU), Friedrich Merz, pentru câștigarea alegerilor parlamentare. 'Vești bune din Germania, unde formațiunile de centru rezistă. Felicitări pentru Friedrich Merz pentru câștigarea alegerilor parla

Politic 23-02-2025 18:44

Prezidențiale2025/Nicușor Dan: Urmează o campanie atipică; proiectul politic cu cei mai mulți și entuziaști voluntari va câștiga

Candidatul la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, a declarat duminică, într-o conferință de presă la Sibiu, că urmează o campanie 'atipică' din punct de vedere politic, în care va câștiga 'proiectul care va avea cei mai mulți, mai entuziaști și mai muncitori voluntari'. 'Din punct de vedere politic, urme

Politic 23-02-2025 18:03

Hurezeanu - la reuniunea CAE; Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, situația din Orientul Mijlociu și Congo, pe agendă

Ministrul afacerilor externe, Emil Hurezeanu, va participa, luni, la reuniunea miniștrilor afacerilor externe din statele membre ale UE - Consiliul Afaceri Externe (CAE), care se va desfășura la Bruxelles. Potrivit unui comunicat al MAE transmis duminică, agenda reuniunii cuprinde agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, situația din Orient

Politic 23-02-2025 16:05

UCRAINA-TREI ANI DE RÃZBOI/Ciolacu: Orice om responsabil își dorește o pace justă și durabilă în Ucraina

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat că 'orice om responsabil își dorește o pace justă și durabilă în Ucraina', menționând că, 'în ciuda retoricii politice dure din ultimele zile', este convins că 'demersurile pentru încheierea războiului vor avea succes'. 'Orice om responsabil își dorește o pace ju

Politic 23-02-2025 15:53

Eugen Tomac (PMP): România nu a avut niciodată o polarizare atât de agresivă pe direcția strategică

Președintele Partidului Mișcarea Populară (PMP), Eugen Tomac, a declarat duminică, la Târgu Mureș, că România nu a avut niciodată o 'polarizare atât de agresivă' în ultimii 35 de ani pe direcția strategică, de aceea are nevoie de un lider care să redea prestigiul țării la nivel internațional și să readucă pacea socială în societatea rom&

Politic 23-02-2025 13:36

Prezidențiale2025/Nicușor Dan: Nu cred că pentru România ar fi util ca în acest moment să avem și un guvern interimar

Candidatul independent la alegerile prezidențiale Nicușor Dan crede că nu ar fi util în acest moment ca România să aibă un guvern interimar în urma unei eventuale demisii a premierului Marcel Ciolacu, în contextul imaginii de instabilitate pe care o are țara noastră după anularea alegerilor prezidențiale, având deja un președinte interimar.

Politic 23-02-2025 12:37

Proiect: Funcționarii publici să fie evaluați anual și prin verificarea, în scris, a cunoștințelor teoretice legislative

Mai mulți parlamentari PSD și ai minorităților naționale propun, printr-o inițiativă legislativă depusă la Parlament, ca evaluarea anuală a performanțelor profesionale ale funcționarilor publici să cuprindă și verificarea, în scris, a cunoștințelor teoretice actualizate privind actele normative care reglementează activitățile acestora. Proiectul, semnat

Politic 22-02-2025 15:18

Prezidențiale2025/ BEC a înregistrat Alianța Electorală 'România Înainte' care îl susține pe Crin Antonescu

Biroul Electoral Central (BEC) a informat că a decis, în ședința de sâmbătă, admiterea înregistrării protocolului de constituire a Alianței Electorale 'România Înainte', constituită de partidele din coaliția guvernamentală - PSD, PNL și UDMR, în vederea susținerii candidaturii lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale.

Politic 22-02-2025 14:54

Ciolacu: România sprijină cu fermitate eliberarea la timp a tuturor ostaticilor rămași în Gaza

Premierul Marcel Ciolacu a transmis, sâmbătă, că este un 'moment de mare bucurie' eliberarea în cursul acestei zile a șase ostatici israelieni din Gaza, printre care și unul care are dublă cetățenie, israeliană și română. 'Moment de mare bucurie astăzi pentru eliberarea a șase ostatici israelieni din Gaza, printre care și un cetăț

Politic 22-02-2025 14:49

Prezidențiale2025/ Nicușor Dan: Depinde foarte mult dacă domnului Călin Georgescu i se va valida candidatura sau nu

Candidatul independent la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, a declarat sâmbătă, într-o conferință de presă organizată la Ploiești, că derularea alegerilor prezidențiale din luna mai 2025 depinde foarte mult de validarea candidaturii lui Călin Georgescu. 'Ca și analist politic, vă pot spune că depinde foarte mult dacă domnului Călin Georgesc

Politic 22-02-2025 14:43

Președintele Bolojan: România salută eliberarea celor șase ostatici israelieni din Gaza

Președintele interimar Ilie Bolojan a transmis, sâmbătă, că România salută eliberarea a celor șase ostatici israelieni, ținuți în captivitate în Gaza, dintre care unul are dublă cetățenie, israeliană și română. 'România salută eliberarea a șase ostatici israelieni, ținuți în captivitate în mod brutal în

Politic 22-02-2025 14:34

Siegfried Mureșan: Elon Musk și Călin Georgescu susțin împreună lucruri care nu sunt bune pentru România

Elon Musk postează mesaje despre România nu pentru că îi pasă de oamenii și de democrația din România, ci pentru că vrea să influențeze alegerile și îl susține pe extremistul Călin Georgescu, a postat sâmbătă eurodeputatul Siegfried Mureșan pe o rețea de socializare. 'Oameni buni, dacă proprietarul Tesla scrie două mesaje desp

Politic 22-02-2025 14:23

Prezidențiale2025/ O coloană de susținători ai lui Călin Georgescu au ajuns în Piața Victoriei

O coloană de participanți la mitingul început sâmbătă în Piața Constituției pentru susținerea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale a ajuns în Piața Victoriei, în fața Guvernului, după un marș de aproximativ o oră prin centrul Bucureștiului. Coloana de manifestanți a fost însoțită pe traseu de efectivel

Politic 22-02-2025 12:56

Prezidențiale2025/ AUR: Au fost strânse peste 200.000 de semnături pentru candidatura lui Călin Georgescu

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) informează, sâmbătă, că a strâns peste 200.000 de semnături pentru Călin Georgescu, numărul prevăzut de lege pentru depunerea candidaturii acestuia la alegerile prezidențiale fiind atins la acțiunea desfășurată începând de la ora 11,00 în Piața Constituției. 'Strângerea de semn