VIDEO Cătălin Drulă: Calea cea mai sigură să ne refacem viaţa normală este vaccinarea
Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a declarat miercuri, după ce s-a vaccinat anti-COVID-19, că imunizarea reprezintă calea cea mai sigură pentru refacerea vieţii normale.
"De aproape un an ne luptăm cu acest virus SARS-CoV-2, virus care ne-a afectat sistemul de sănătate, avem presiune pe spitale, ne-a afectat economia. În domeniul pe care îl gestionez ne-a afectat foarte grav, pentru că fără călătorii, fără transporturi sunt afectate companiile, care au pierderi de venituri. Ne-a afectat pe plan personal, pe apropiaţi, prieteni, rude. Calea cea mai sigură să ieşim... mai puternici, să ne refacem economia, să ne refacem viaţa normală pe care o aveam înainte este vaccinarea", a spus ministru.
Drulă i-a îndemnat pe români să se vaccineze.
"Îndemn pe toţi românii să se vaccineze, să ieşim împreună ca societate mai puternici din această provocare. (...) Este un proces foarte simplu, dar care ne va asigura acea întoarcere la normalitate", a susţinut ministrul.
Ministrul Transporturilor s-a vaccinat, alături de membrii Cabinetului, la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central "Dr. Carol Davila". AGERPRES/(A - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editor online: Gabriela Badea)
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Foto: (c) Guvernul României / Facebook.com
Citeşte şi:
* VIDEO Mai mulţi membri ai Guvernului s-au vaccinat împotriva COVID-19
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ziua Iei/ Portul popular, între identitate și continuitate - dezbatere în plenul Senatului
Senatorii au marcat Ziua Iei, miercuri, în ședința de plen, ocazie cu care au subliniat că ia românească, inclusă în Patrimoniul Cultural UNESCO, este un simbol al identității culturale naționale. 'Ia este una dintre cele mai cunoscute piese ale costumului popular feminin românesc, simbol al identității culturale naționale. Felicit
Kelemen Hunor spune că Veștea a făcut 'o greșeală fulminantă' când s-a dus la sediul AUR
Fostul premier desemnat Adrian Veștea a făcut 'o greșeală fulminantă' când s-a dus luni seara la sediul AUR, la solicitarea liderului formațiunii, a declarat președintele UDMR, Kelemen Hunor. 'Domnul Veștea n-a înțeles prea mult ce are de făcut și care sunt liniile roșii. El era premierul desemnat, cu cine s-a consultat, nu știu. Dar da
Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere; o voi lua ca atare
Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un 'paradox' faptul că 'cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă'
Ziua Iei/ Cămașa cu altiță - celebrată în plenul Camerei Deputaților
Deputații au vorbit miercuri, în plen, despre ia românească, inclusă oficial în Patrimoniul Cultural Imaterial al UNESCO. Președintele Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO, Dumitrița Gliga, a menționat că ia românească este 'unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității noastre'.
Kelemen Hunor: Încrederea, în societatea românească, este deficitul cel mai grav
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că încrederea este 'deficitul cel mai grav' în societatea românească și că problema cea mai mare este că 'statul, de foarte multe ori, prin instituțiile lui, își bate joc de cetățean'. 'Încrederea - în societatea românească - este deficitul cel mai grav. N
Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar (surse)
Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. USR respinge în mod categoric susținerea unui Guvern PSD monocolor. Precizările au venit în contextul
Senat/ Adrian Peiu (Pace - Întâi România) a anunțat că a trecut la PNL
Senatorul Adrian Peiu a anunțat, miercuri, în plen, că a devenit membru al PNL și va activa în grupul senatorilor liberali. 'Începând de ieri am devenit membru al Partidului Național Liberal și începând de astăzi voi face parte din grupul Partidului Național Liberal', a precizat Peiu. Peiu a intrat &ic
BPN al PSD se reunește miercuri pentru a stabili mandatul cu privire la alcătuirea unui nou guvern
Biroul Permanent Național al PSD se reunește miercuri, de la ora 12:00, în format online, pentru a stabili pașii pe care urmează să îi facă social-democrații în contextul alcătuirii unui nou guvern și pentru a stabili mandatul cu care liderii partidului vor merge la negocierile cu celelalte partide parlamentare, potrivit unor surse politice.
Ionel Bogdan: PNL susține în continuare două variante pentru formarea unui guvern; președintele să aleagă
PNL susține în continuare două variante pentru formarea unui guvern minoritar, unul al PNL-USR-UDMR și altul al PSD și speră ca, până săptămâna viitoare, președintele Nicușor Dan să aleagă una dintre ele, a anunțat, marți, deputatul PNL Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al partidului. El a precizat că, &i
Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii. 'Procedurile în
Consultări la Cotroceni/ Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie 'accelerat', a transmis, marți, Nicușor Dan. 'Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a cr
Motreanu: PNL își va respecta promisiunea de a nu mai guverna alături de PSD
Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu a declarat, marți, că partidul său i-a prezentat președintelui Nicușor Dan soluția propusă pentru deblocarea 'crizei politice generate de PSD', menționând că în acest fel se poate încheia criza politică și liberalii își vor respecta promisiunea de a nu mai guverna alături de social-democrați.
Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD. El a precizat că în acest fel ar fi respectat 'spiritul' articolului 103 din Constituție, iar desemnarea ar fi făcută de către partidul cu cei mai mulți p
Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat 'fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot', nu prin numire, 'spre deosebire' de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni. Cerva a spus că aceste consultări au fost 'benefice'. 'Pentru că sunt deja foarte multe zile de când țara nu are

