logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Program guvernare/ Justiţie: Desfiinţarea SIIJ, reorganizarea Inspecţiei Judiciare şi întărirea luptei anticorupţie

Imagine din galeria Agerpres

Desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, reorganizarea Inspecţiei Judiciare, eliminarea schemei de pensionare anticipată a magistraţilor şi întărirea luptei anticorupţie se numără printre obiectivele Programului de guvernare 2020 - 2024 propus de PNL, USR PLUS şi UDMR.

Coaliţia de centru-dreapta susţine desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, ministerul de resort urmând să depună în cel mai scurt timp un proiect de lege în acest sens.

Un alt obiectiv este renunţarea la creşterea de la 1 ianuarie 2021 a numărului de judecători din completurile de apel şi contestaţie. Potrivit programului, aceasta este o urgenţă "majoră", având în vedere "pericolul real" de blocaje în instanţe care ar putea fi generat.

O altă urgenţă o constituie, în opinia celor trei formaţiuni, eliminarea schemei de pensionare anticipată a magistraţilor. "La data de 1 ianuarie 2022 urmează să intre în vigoare prevederile legale care vor permite judecătorilor, procurorilor, magistraţilor asistenţi de la Curtea Constituţională şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, precum şi personalului asimilat acestora să se pensioneze la împlinirea vârstei de 60 de ani sau chiar mai devreme, dacă au o vechime de cel puţin 25 de ani, ori cuprinsă între 20 şi 25 de ani, cu aplicarea unor reduceri minimale. În lipsa unei intervenţii legislative urgente aceste măsuri riscă să cauzeze o scădere severă a efectivului magistraţilor, în special a celor mai experimentaţi dintre aceştia, ce activează la instanţele şi parchetele superioare, ceea ce va putea afecta calitatea actului de justiţie", se explică document.

Întărirea luptei împotriva corupţiei şi a infracţionalităţii organizate se numără şi ea printre obiectivele pe termen scurt fixate de coaliţia guvernamentală PNL, USR PLUS şi UDMR.

"Luarea unor atribuţii DNA referitoare la corupţia din justiţie, o serie de decizii CCR neurmate de adaptarea adecvată a legislaţiei au condus la o încetinire a activităţii DNA. Este necesară o refacere a competenţelor DNA cu privire la corupţia din justiţie. De asemenea, este necesară asigurarea suportului logistic şi uman: mijloace tehnice pentru interceptări, suplimentarea schemei de personal (ofiţeri de poliţie, procurori, personal auxiliar) atât pentru DNA, cât şi pentru DIICOT", se menţionează în Programul de guvernare.

Coaliţia mai propune în perioada imediat următoare o reformă a Inspecţiei Judiciare, astfel încât aceasta să ofere garanţii sporite de independenţă şi imparţialitate.

"Prin reorganizarea Inspecţiei Judiciare, inspectorul-şef a dobândit în mod nejustificat o serie de competenţe discreţionare. Pe lângă faptul că a devenit ordonator principal de credite şi unic titular al acţiunii disciplinare, acesta desemnează inspectorul-şef adjunct şi directorii de direcţii, controlând astfel selecţia inspectorilor judiciari, conduce şi organizează activitatea instituţiei, aprobă regulamentul conţinând normele pentru efectuarea lucrărilor de inspecţie, iar procedura prin care poate fi revocat din funcţie a fost îngreunată considerabil. Aceste măsuri impietează asupra imparţialităţii inspectorilor judiciari şi a profesionalismului activităţii Inspecţiei Judiciare, cu consecinţa punerii în pericol a independenţei Justiţiei", se indică în document.

Programul de guvernare vizează şi modificarea procedurii de desemnare a conducerilor Parchetului General, DNA şi DIICOT.

"Interferenţa politică, în mod special din partea ministrului Justiţiei, în procesul de desemnare sau de revocare a conducerii principalelor structuri de parchet din România a dus în ultimii ani la numeroase dispute, de la acuzarea procurorilor că acţionează exclusiv împotriva politicienilor dintr-o anumită tabără şi până la demiterea şefilor de parchete înainte de expirarea mandatelor acestora. De aceea, avem în vedere modificarea procedurii de desemnare a conducerilor Parchetului General de pe lângă ICCJ, DNA şi DIICOT prin diminuarea factorului politic şi creşterea rolului CSM în această procedură, ministrul Justiţiei făcând propunerea de numire în funcţie în urma unei proceduri transparente şi obiective de selecţie a candidaţilor, validarea rezultatelor concursului urmând a se realiza printr-un aviz conform al Secţiei pentru procurori din cadrul CSM, iar numirea în funcţie va reveni preşedintelui. Demiterea conducerii acestor structuri va fi bazată pe o procedură similară, ce poate fi iniţiată şi de către Secţia de procurori a CSM", propun cele trei formaţiuni.

Pentru obţinerea unor rezultate mai bune pe linia luptei împotriva infracţionalităţii de mediu, în special a tăierilor ilegale de păduri, se are în vedere fie înfiinţarea unei structuri specializate în cadrul Parchetului General, fie crearea unor structuri specializate în cadrul parchetelor. AGERPRES/(AS - autor: Mihai Stoica, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)

 

Citeşte şi:

 

LIVE UPDATE Miercuri - proceduri de învestitură pentru guvernul condus de premierul desemnat Florin Cîţu

 

Calendarul şi procedura formării noului guvern

 

Program guvernare/Cabinetul Cîţu îşi propune să susţină creşteri graduale, până în 2024, pentru finanţarea educaţiei

 

Iohannis a semnat decretul pentru desemnarea lui Cîţu candidat la funcţia de prim-ministru

 

Decretul de desemnare a lui Florin Cîţu candidat la funcţia de prim-ministru - publicat în Monitorul Oficial

 

BPN al PNL a aprobat lista miniştrilor liberali din viitorul Guvern Cîţu

 

USR PLUS a aprobat lista miniştrilor Alianţei din viitorul Guvern Cîţu

 

Consiliul Permanent al UDMR a aprobat persoanele desemnate în viitorul Guvern Cîţu

Afisari: 98

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 10-06-2026 16:17

Palatul Parlamentului, iluminat festiv în perioada festivalului KIMARO

Biroul permanent al Camerei Deputaților a aprobat, miercuri, o solicitare din partea ARCUB - Centrul Cultural al Primăriei Municipiului București privind iluminarea fațadei clădirii Palatului Parlamentului în perioada 12 - 14 iunie, în perioada festivalului KIMARO. 'ARCUB Centrul Cultural al Primăriei Municipiului București propune aprobarea il

Politic 10-06-2026 16:01

Oana Țoiu: Pacea în Europa nu este un dat, ci un angajament care trebuie reînnoit în fiecare zi

Pacea în Europa nu este un dat, ci un angajament care trebuie reînnoit în fiecare zi și România și Franța fac acest lucru împreună, a declarat, miercuri, ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, la celebrarea Centenarului Tratatului de prietenie dintre România și Franța, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

Politic 10-06-2026 15:33

Camera Deputaților/Facilitățile la transport pentru veterani, văduve de război și pensionari, prelungite până la 31 decembrie

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege care are ca obiect de reglementare aprobarea OUG nr. 74/2025 prin care sunt stabilite măsuri pentru asigurarea facilităților la transport pentru anumite categorii de persoane, în sensul prelungirii până la 31 decembrie 2026 a termenelor necesare menținerii acestor facilități pentru veteranii de ră

Politic 10-06-2026 15:13

Tomac: Când am obținut cetățenia română, am încetat orice raport cu Ucraina; am renunțat la cetățenia ucraineană de bunăvoie

Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat miercuri că, din momentul în care și-a obținut cetățenia română, a încetat orice raport în relația cu orice autoritate din Ucraina, menționând că a renunțat la cetățenia ucraineană de bunăvoie, în urmă cu mulți ani, pentru că a considerat că nu are nevoie de o cetățenie în plus.

Politic 10-06-2026 15:06

Zamfir: Legea salarizării modificată de ministrul demis Pîslaru categoric nu poate să treacă

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, consideră că legea salarizării bugetare, așa cum a fost modificată de către ministrul demis Pîslaru, categoric 'nu poate să treacă'. 'Așa cum a fost modificată legea salarizării de către domnul ministru demis Pîslaru, categoric că nu poate să treacă. Domnia sa a făcut niște modifi

Politic 10-06-2026 15:04

Tomac: După ce închei discuțiile, prezint președintelui concluziile; nu e niciun motiv să nu cer votul de încredere Parlamentului

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, miercuri, că după ce va încheia toate discuțiile cu partidele și parlamentarii, îi va prezenta președintelui Nicușor Dan concluziile privind calendarul pe următoarea perioadă, menționând că nu vede niciun motiv pentru care să nu ceară un vot de încredere din partea Parlamentului și este încrez

Politic 10-06-2026 15:03

Cameră/Deputații Victor Ponta, Raisa Enachi și Mariana Vârgă s-au afiliat grupului Uniți pentru România

Deputații Victor Ponta, Raisa Enachi și Mariana Vârgă s-au afiliat grupului parlamentar Uniți pentru România. Cei trei deputați au depus informări la Biroul permanent al Camerei, conform cărora se vor alătura Grupului parlamentar nou-înființat Uniți pentru România. Victor Ponta a menționat că încep&

Politic 10-06-2026 14:54

Știrbu (PNL Olt): Desemnarea lui Eugen Tomac, un mecanism prin care PSD să preia controlul

Președintele PNL Olt, deputatul Gigel Știrbu, susține că desemnarea lui Eugen Tomac pentru a forma guvernul 'este un mecanism prin care PSD să preia controlul resurselor guvernamentale' fără asumarea costurilor guvernării. Acesta arată, miercuri, într-o postare pe

Politic 10-06-2026 14:50

Daniel Zamfir spune că PSD analizează și decide în zilele următoare susținerea sau nu a Guvernului Tomac

Social-democrații vor lua în perioada următoare o decizie privind susținerea sau nu a Guvernului Tomac, a declarat, miercuri, liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, care susține că 'orice alt Guvern instalat, fie el și tehnocrat, așa cum este prezentat acum, este de preferat în detrimentul Guvernului Bolojan'. 'L-ați a

Politic 10-06-2026 14:46

Florin Barbu (PSD): Plafonarea adaosului comercial trebuie extinsă la toate produsele agroalimentare pentru 6 luni

Deputatul PSD Florin Barbu a afirmat miercuri că își dorește ca viitorul guvern să ia în calcul plafonarea adaosului comercial la toate produsele agroalimentare, pentru următoarele șase luni, dar și la produse nealimentare. 'Mă bucur că Parlamentul astăzi a votat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază

Politic 10-06-2026 14:33

Tomac: Sunt pregătit să găsim un compromis; sunt dispus să discut cu partidele și să propun alte persoane în Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat, miercuri, că este pregătit să găsească un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate, predictibilitate, menționând că, în cazurile unde există nemulțumiri privind propunerile de miniștri, este dispus să discute cu partidele pentru a găsi persoane agreate 'de toată lumea'.

Politic 10-06-2026 14:20

Oprescu (PSD Olt), referitor la lista de miniștri: Dacă și i-a ales premierul desemnat, el lucrează cu ei

Președintele PSD Olt, Marius Oprescu, prim-vicepreședinte al partidului, a comentat, miercuri, în cadrul unor declarații de presă de la finalul ședinței Consiliului Județean, că de majoritatea persoanelor propuse pentru funcțiile de miniștri de către premierul desemnat Eugen Tomac nu auzise înainte, însă nu are 'nimic împotriva' acesto

Viata Parlamentara 10-06-2026 13:54

Camera Deputaților/ Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază a fost prelungită până la 31 decembrie

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026. 'Măsura cu caracter temporar de combatere a creșterii excesive a prețurilor se aplică doar operatorilor economici înregistrați în România, indiferent de

Politic 10-06-2026 13:17

Sorin Grindeanu: Românii, firmele și întreaga economie au nevoie de un Guvern nou, care să ia rapid decizii

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, miercuri, că românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie au nevoie de un partener de discuții 'credibil', de un Guvern nou, care să ia rapid decizii. 'Românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie au nevoie de un partener de discuții credibil

Viata Parlamentara 10-06-2026 12:27

Camera Deputaților/ Proiectul privind crearea Platformei Naționale a Infrastructurii Digitale - adoptat

Camera Deputaților a adoptat miercuri, cu majoritate de voturi, proiectul de lege privind evidența și administrarea infrastructurii digitale publice, precum și crearea Platformei Naționale a Infrastructurii Digitale. Proiectul are ca obiect de reglementare instituirea cadrului juridic pentru evidența, administrarea, utilizarea și securitatea i