România va găzdui Centrul Cyber al UE; este prima structură europeană ce va avea sediul în ţara noastră
România va găzdui, la Bucureşti, Centrul european de competenţe industriale, tehnologice şi de cercetare în domeniul securităţii cibernetice - Centrul Cyber, fiind prima structură a UE care va avea sediul în ţara noastră, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.
"Ministerul Afacerilor Externe salută cu deosebită satisfacţie decizia luată de statele membre UE privind localizarea la Bucureşti a sediului viitorului Centru european de competenţe industriale, tehnologice şi de cercetare în domeniul securităţii cibernetice (Centrul Cyber al UE), urmare procedurii de vot desfăşurate în data de 9 decembrie la Bruxelles şi finalizate în această dimineaţă. Pentru România, decizia are o valoare istorică, dat fiind că Centrul european de competenţe în domeniul securităţii cibernetice reprezintă prima structură a UE pe care ţara noastră o găzduieşte în calitate de stat membru", se arată într-un comunicat de presă al MAE transmis AGERPRES.
Potrivit ministerului, succesul României este "cu atât mai relevant" în contextul unei competiţii "puternice" între mai multe state membre.
"Prin decizia de plasare la Bucureşti a Centrului european de competenţe în domeniul securităţii cibernetice sunt recunoscute angajamentul ferm al României pentru consolidarea proiectului european şi expertiza deosebită pe care ţara noastră o deţine în domeniul digital şi al securităţii cibernetice", a subliniat MAE.
Rezultatul obţinut de România a fost posibil în urma unor demersuri diplomatice "intense" în ultima perioadă derulate atât la Bucureşti şi Bruxelles, cât şi în capitalele statelor membre, a explicat sursa citată.
"România aduce o certă valoare adăugată la dezvoltarea securităţii cibernetice în Europa şi pe plan internaţional, iar încrederea acordată astăzi de statele membre reconfirmă această contribuţie. Sunt convins că decizia de stabilire a Centrului Cyber la Bucureşti, prima structură a UE de pe teritoriul României, va contribui la promovarea unei abordări cuprinzătoare şi incluzive în cadrul Uniunii în acest domeniu, la consolidarea securităţii Pieţei Unice Digitale şi la îndeplinirea obiectivelor UE în era digitală", a declarat ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu.
Propunerea de regulament de instituire a Centrului Cyber al UE a fost lansată de Comisia Europeană în 2018, fiind discutată inclusiv pe durata Preşedinţiei române a Consiliului UE.
Statele membre au decis iniţierea unei competiţii deschise pentru stabilirea sediului acestui centru, iar ţările interesate au depus până la 6 noiembrie dosarele de candidatură. S-au înscris în competiţie Belgia (Bruxelles), Germania (Munchen), Lituania (Vilnius), Luxemburg (Luxemburg), Polonia (Varşovia), Spania (Leon) şi România (Bucureşti). Comisia Europeană a publicat pe 2 decembrie evaluarea sa cu privire la candidaturile depuse.
Procedura de selecţie pentru stabilirea sediului viitorului Centru Cyber a fost organizată miercuri la Bruxelles şi finalizată în această dimineaţă. În urma votului statelor membre, s-a stabilit ca sediul centrului să fie localizat la Bucureşti.
Conform MAE, Centrul Cyber va reprezenta "o structură cheie" în contextul eforturilor de la nivel UE de configurare a unui ecosistem european în materie de securitate cibernetică. Centrul va avea un rol important în sprijinirea creării de legături între actorii publici şi privaţi din domeniu, mediul academic şi industria de profil din UE, asigurând, totodată, coordonarea între centrele naţionale pentru securitate cibernetică din statele membre.
De asemenea, centrul va acţiona pentru stimularea cercetării şi inovării tehnologice în vederea consolidării securităţii cibernetice în cadrul Uniunii Europene, fiind principalul organism de gestionare a fondurilor europene disponibile prin cele două programe cu relevanţă pentru sector - Europa Digitală şi Orizont Europa. AGERPRES/(AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Turos Lorand: Prezidiul executiv al UDMR susține propunerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier
Prezidiul executiv al UDMR este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de premier, anunță senatorul Turos Lorand. 'După circa două luni de criză politică, se pare că azi am venit cu o soluție viabilă. Azi dimineață, prezidiul executiv al UDMR a decis să îl susținem pe domnul Siegfried Mureșan pentru a fi premierul României.
Bolojan: Siegfried Mureșan - propus premier; e o soluție care să permită instalarea unui Guvern în perioada următoare
PNL, USR și UDMR au hotărât să-l propună pe europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, considerând că reprezintă o soluție pentru România în așa fel încât să se poată ajunge printr-un dialog la un acord care să permită instalarea unui Guvern în perioada următoare, a declarat, vineri, președintele PNL, Ilie
Fritz: Biroul Național al USR este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de prim-ministru
Președintele USR, Dominic Fritz, anunță că Biroul Național al partidului este de acord ca Siegfried Mureșan să fie propus pentru funcția de prim-ministru al României. 'Siegfried Mureșan este un europarlamentar experimentat, un economist cu multă experiență, și de negociere, și de făcut bugete. Este un om pe care putem să îl susținem pentru o ec
Diana Tușa (PSD): PNL și USR își bat joc de România, nu vor soluții
Vicepreședintele PSD Diana Tușa susține că PNL și USR 'își bat joc de România', iar după ce 'au urlat o lună de zile să vină PSD-ul să-și asume', votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum 'schimbă foaia'. 'PNL și USR își bat joc de România! După ce
USR, PNL și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru
PNL, USR și UDMR îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României, se arată într-un comunicat transmis, vineri, de USR și PNL. 'PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie d
Burduja (PNL): Negocierile s-au blocat din nou pe orgolii; dacă nimic nu se schimbă, soluția - anticipate
Președintele PNL București, Sebastian Burduja, a declarat vineri că negocierile pentru formarea unui nou guvern au ajuns din nou în impas, nu din motive de principiu, ci din cauza orgoliilor politice. El susține că PNL a avut o atitudine 'de echilibru și responsabilitate'. Burduja a precizat că în Parlament aritmetica e clară: un gu
Ziua Drapelului/Bolojan: Drapelul vorbește despre istorie, dar și despre responsabilitatea pe care o avem față de România
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis un mesaj cu prilejul Zilei Drapelului Național, subliniind că tricolorul este unul dintre simbolurile care ne reprezintă ca stat și ca națiune. 'El vorbește despre istoria noastră, dar și despre r
Budăi: România nu mai are nevoie de încă o rundă de negocieri despre negocieri; are nevoie de un Guvern
Deputatul PSD Marius Budăi a afirmat vineri că România are nevoie urgentă de un nou Guvern și nu de prelungirea discuțiilor politice. El a subliniat că PSD și-a asumat responsabilitatea și a propus deja o soluție concretă: formarea unui guvern minoritar condus de Sorin Grindeanu. 'România nu mai are nevoie de încă o rundă de negocieri des
Ziua Drapelului/Grindeanu: Simbol suprem al unității și identității românești, drapelul este martorul tăcut al istoriei noastre
Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a transmis vineri un mesaj cu ocazia Zilei Drapelului Național, subliniind că tricolorul reprezintă 'simbolul suprem al unității și identității românești' și 'martorul tăcut al istoriei noas
Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. 'Se fac primii pași pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor A
MAE: Autoritățile din Venezuela nu au notificat în legătură cu cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează, joi seară, că până la acest momentul nu s-au primit notificări din partea autorităților din Venezuela cu privire la existența unor cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor succesive care au avut loc în această țară miercuri. 'Ministerul Afacerilor Extern
Dominic Fritz: Să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală
Președintele Uniunii Salvați România (USR), Dominic Fritz, anunță că partidul său nu va vota un guvern monocolor PSD. USR va vota în schimb un guvern social-democrat în 2027, dacă și PSD va acorda în acest an susținere parlamentară pentru un Cabinet PNL-USR-UDMR. 'USR nu va vota un guvern monocolor PS
Nicușor Dan, despre închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Nu va exista un răspuns din partea României
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că închiderea Consulatului României la Sankt Petersburg a reprezentat o măsură de reciprocitate din partea Federației Ruse și că nu va exista un răspuns din partea țării noastre. 'Imediat după ce a fost drona de la Galați, cu cei doi cetățeni români care au fost răniți, noi am &icir
Nicușor Dan: România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran
România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan. 'Cred că lucrurile sunt foarte clare încă din momentul în care ... adică, a fost totuși o hotărâre a Parlamentului care a permis staționarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este
Nicușor Dan apreciază că AUR nu este un partid prooccidental
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că, în opinia sa, AUR nu este un partid prooccidental. El a răspuns astfel, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Gdansk, la o întrebare venită din partea jurnaliștilor. 'În opinia mea, nu', a spus președintele. Nicușor Dan a reiterat faptul că n

