VIDEO Iohannis: Guvernul Orban nu trebuie să plece acasă; şi-a asumat guvernarea când ceilalţi au preferat să stea deoparte
Guvernul condus de Ludovic Orban ''nu trebuie să plece acasă'', în condiţiile în care actualul Executiv şi-a asumat conducerea "când toţi ceilalţi au preferat să stea deoparte şi să comenteze", a afirmat preşedintele Klaus Iohannis, marţi, la o conferinţă de presă, la Palatul Cotroceni.
"Guvernul Orban nu trebuie să plece acasă. Este un guvern în funcţie de nici un an de zile şi a gestionat această criză imensă. Sistemul de sănătate a fost adus în această stare şi găsit fără resurse, fără rezerve, de guvernele pesediste anterioare. Nu consider că Guvernul Orban trebuie să plece acasă. Dimpotrivă, Guvernul Orban şi-a asumat guvernarea într-o perioadă când toţi ceilalţi au preferat să stea deoparte şi să comenteze. Asta într-o pandemie nu face bine, iar această tragedie de la Piatra Neamţ ne arată încă o dată ceea ce am spus de mult - felul în care PSD a tratat sistemul de sănătate a dus aproape la falimentul acestui sistem", a spus şeful statului.
El a adăugat că "după alegeri, cu o nouă majoritate, trebuie întregul sistem reformat, trebuie dusă coordonarea actului medical înapoi la Ministerul Sănătăţii şi lucrurile trebuie să fie modernizate, simplificate, îmbunătăţite, investiţii în spitale noi sunt necesare".
În acest context, Iohannis a vorbit şi de faptul că medici rezidenţi români preferă să plece din ţară. AGERPRES/(A - autor: Oana Ghiţă, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* VIDEO Preşedintele Klaus Iohannis - conferinţă de presă la ora 18,00
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre; asta deranjează
Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan. Acesta a arătat că propunerea de premier a PNL, USR și UDMR, Siegfried Mureșa
Muraru: PNL nu renunță la candidatul propriu de premier și nu acceptă să fie anexa nimănui; ne delimităm clar de PSD
Partidul Național Liberal nu renunță la candidatul propriu de premier, nu acceptă să fie anexa nimănui și se delimitează clar de PSD, a declarat, vineri, vicepreședintele PNL Alexandru Muraru. 'Astăzi, PNL a ales limpezimea, nu ambiguitatea. În ședința extraordinară a Biroului Politic Național, am votat în unanimitate două deci
Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis 'curajoșilor' din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 'PSD a fost mereu constructiv în ceea ce privește găsirea unei soluții pentru ca România să aibă un guvern cu puteri dep
Claudiu Manda (PSD) îl acuză pe Bolojan că 'l-a mințit de două ori' pe președintele Nicușor Dan
Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, l-a acuzat vineri pe Ilie Bolojan că l-a 'mințit de două ori' pe președintele României și că de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul, el și-a schimbat condițiile. 'Domnule Bolojan, ați mințit din nou! L-ați mințit de două ori pe președintele României. I-ați
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține - și nici nu a spus vreodată că îl va susține - pe Sorin Grindeanu ca prim-ministru, cu autonomie totală
Partidul Național Liberal nu îl va susține și nici nu a spus vreodată că îl va susține pe Sorin Grindeanu ca prim-ministru, cu autonomie totală și fără nicio asumare concretă privind obiectivele guvernării, a declarat, vineri, europarlamentarul Siegfried Mureșan, vicepreședinte al PNL, care a fost propus premier din partea PNL, USR și UDMR.
Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
Președintele AUR, George Simion, solicită că Alianța pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susținând că șeful statului, Nicușor Dan, trebuie suspendat 'dacă nu se conformează'. 'AUR la guvernare! E singura soluție! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat', a scris Simion, vineri, pe Faceboo
Adrian Câciu (PSD): Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români
Deputatul PSD Adrian Câciu a declarat vineri că 'devine evident' că Ilie Bolojan 'își bate joc' de România și de români, 'îl minte' pe președintele Nicușor Dan și 'sfidează pur și simplu orice elementar bun-simț politic'. 'Devine evident că Bolojan își bate joc de Rom&acir
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit; PNL și-a schimbat poziția
Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la 'blocajul politic', după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția. 'Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singu
Președintele a semnat decretul privind pensionarea procurorului-șef adjunct al DIICOT, Claudia Curelaru
Președintele Nicușor Dan a semnat vineri decretul privind pensionarea procurorului-șef adjunct al DIICOT, Claudia Curelaru. Aceasta își încheie mandatul luni. Claudia Curelaru iese la pensie după ce a pierdut concursul pentru un nou mandat. Secția pentru procurori a CSM a admis cererea depusă de Claudi
Pricopie: Responsabilitatea formării unui guvern funcțional aparține, în primul rând, partidelor politice
Responsabilitatea formării unei majorități parlamentare și a unui guvern funcțional aparține, în primul rând, partidelor politice, a declarat vineri rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative, Remus Pricopie. 'Guvernul Mureșan sau Guvernul Grindeanu? Cred că aceasta este o întrebare greșită. (...) Lun
Siegfried Mureșan și Ilie Bolojan, la sediul USR
Președintele USR, Dominic Fritz, transmite că i-a primit la sediul partidului pe europarlamentarul Siegfried Mureșan, susținut pentru funcția de premier, și pe liderul PNL, Ilie Bolojan. Discuțiile au vizat prioritățile pentru România, scrie liderul USR pe pagina sa de Facebook. 'Propunerea unui guvern minoritar PNL-US
Diana Buzoianu (USR): Dacă niciun guvern minoritar nu va fi votat, alegerea corectă sunt alegerile anticipate
Ministrul interimar al Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu (USR), a afirmat vineri că soluția alegerilor anticipate ar fi una corectă pentru România, dacă niciuna dintre variantele de guvern minoritar nu va reuși să adune voturile necesare în Parlament. 'Eu sunt convinsă că soluția pe care noi am propus-o este o soluț
PNL: Consecvența și respectarea cuvântului dat sunt mai importante decât orice dispută politică
PNL a transmis, vineri, că poziția partidului și a președintelui formațiunii, Ilie Bolojan, a fost aceeași în discuțiile cu partenerii, în consultările oficiale și în declarațiile publice și rămâne aceeași, menționând că pentru liberali 'consecvența și respectarea cuvântului dat sunt mai importante decât orice dispută pol
Năsui: Continuarea guvernului Bolojan, cel mai probabil scenariu
Deputatul USR Claudiu Năsui avertizează că nici varianta unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, nici cea a unui executiv monocolor PSD nu ar strânge suficiente voturi în Parlament, motiv pentru care menținerea Cabinetului Bolojan rămâne, în opinia sa, scenariul cel mai probabil. 'Dacă ne uităm după comportamentul de vot de până a
Ziua Drapelului/ Miruță: Să fim mândri de Tricolorul nostru, să facem în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a transmis vineri, de Ziua Drapelului Național, că românii ar trebui să fie mândri de Tricolor și să facă în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el. 'Opriți-vă un minut. Lăsați d


