AlegeriLocale2020/Pîrvulescu: La Bucureşti este o competiţie umăr la umăr, cum nu a mai existat din 2000

Politologul Cristian Pîrvulescu apreciază că prezenţa la urne la alegerile locale de duminică ar putea fi de aproximativ 40%, dar că aceasta ar putea fi influenţată şi de mobilizările online, iar între primii doi clasaţi în cursa pentru Primăria Capitalei, competiţia va fi 'umăr la umăr'.
"E foarte greu de făcut estimări. Prezenţa la vot este, în general, scăzută la alegerile locale. De altfel, la toate alegerile, cu excepţia celor prezidenţiale, prezenţa este redusă la vot. Dar alegerile europene, foarte politizate de referendumul pentru justiţie din 2019, au fost o surpriză. A fost o prezenţă foarte bună la alegerile europene, spectaculoasă, cu 20 de procente mai mare decât prezenţa precedentă. Dar în mai 2019 nu era COVID-19. Deci, situaţia este schimbată şi este greu să apreciem prezenţa. Unii pariază pe 45, alţii pe 35", a declarat, pentru AGERPRES, decanul Facultăţii de Ştiinţe Politice, conf. univ. dr Cristian Pîrvulescu.
Potrivit acestuia, rezultatele vor fi diferite, în funcţie de prezenţă, dar şi de campaniile din mediul online.
"Senzaţia mea este că ea va fi undeva în jur de 40%, bazându-mă pe o serie de raţionamente, dar lucrurile pot să evolueze în funcţie de mobilizările online. Vom vedea dacă ele vor mai reuşi să facă ce au făcut în urmă cu un an şi jumătate; în urmă cu un an - la alegerile prezidenţiale. Dar la alegerile prezidenţiale, rezultatele erau previzibile. Noi avem la Bucureşti un 'umăr la umăr', cum nu a mai existat din 2000. Şi acest 'umăr la umăr' este într-un singur tur, deci nu mai există o a doua şansă. Asta ar putea creşte într-o oarecare măsură miza şi aşa îmi explic şi de ce la Bucureşti, mai mult decât în orice altă parte, a fost o campanie mai dură, cu lovituri sub centură, cu informaţii distribuite pe reţelele sociale pentru a compromite adversarul şi pentru a demobiliza electoratul", a mai declarat Pîrvulescu.
El a estimat că, la nivel naţional, 80-90% din mandatele de primar vor reveni PSD sau PNL, iar acest lucru va avea o "importanţă imensă pentru alegerile parlamentare", unde mobilizarea primarilor ar putea conta foarte mult.
"Mă aştept ca unele sectoare să fie câştigate de PNL-USR şi altele câştigate de adversari. La Capitală, situaţia este incertă, dar la nivel naţional - am făcut deja pronosticul acesta - între 80 şi 90% din mandatele de primar vor fi împărţite de cele două partide. Probabil PSD va rămâne cel mai important partid ca număr de primari, PNL - ca număr de procente al voturilor şi se va echilibra cu un posibil avantaj pentru PNL situaţia la preşedinţii consiliilor judeţene. Deci, cele două mari partide vor ieşi întărite. Restul partidelor vor avea foarte puţini primari. Iar asta are importanţă imensă pentru alegerile parlamentare, unde - dacă prezenţa rămâne, ca de obicei, scăzută - atunci mobilizarea primarilor va conta foarte mult. Deci, victoria primarilor va întări în mod evident anumite partide în raport cu altele şi atunci vom vedea că alegerile locale resetează viaţa politică. Şi alegerile pe Bucureşti - în egală măsură. Bătălia pentru Bucureşti este o bătălie care nu vizează doar două nume, ci o întreagă strategie de guvernare pe termen mediu. Inclusiv şansele doamnei Firea de a deveni preşedintele PSD şi candidat la alegerile prezidenţiale din 2024", a spus Pîrvulescu.
Politologul a arătat că în campania electorală s-a discutat "prea puţin" despre proiecte care ţin de agenda administrativă, acestea reprezentând mai degrabă fundalul pe baza căruia s-au desfăşurat atacurile şi contra-atacurile.
"Prea puţin (s-a discutat despre proiecte, n.r.), dar asta pentru că - exceptându-l pe Nicuşor Dan, care se simte bine mai degrabă în zona de programe, decât în zona de discurs politic - ceilalţi candidaţi, fiind politicieni de profesie sau devenind politicieni, cum este doamna Firea, au preferat subiecte care îi avantajează şi care nu sunt neapărat cele care ţin de agenda administrativă. Sigur că s-au atacat problemele acestea, dar ele au fost absolut secundare. Au fost fundalul pe baza căruia s-au desfăşurat atacurile şi contra-atacurile de campanie. Pentru că, până la urmă, asta dă şi imprevizibilitatea unei campanii, faptul că într-o campanie raporturile de forţe se tot schimbă, în funcţie de evoluţii, în funcţie de contexte. Este clar că în Bucureşti candidatura lui Traian Băsescu are un impact impresionant asupra campaniei, nu pentru că ar câştiga, ci pentru că ar putea face un câştigător, adică pe Gabriela Firea", a mai spus Pîrvulescu.
Totodată, potrivit acestuia, contextul generat de pandemie a constituit un avantaj pentru primarii în funcţie.
"Este un alt tip de campanie, pentru că sunt alegeri în vreme de COVID şi alegerile în vreme de COVID se desfăşoară după alte reguli, cu limitări de campanie, ceea ce a făcut ca 'door to door' şi campania tradiţională să fie mai puţin importante, să se mizeze foarte mult pe reţelele tradiţionale. Asta avantajează în foarte mare măsură primarii existenţi. Campania electorală a fost invizibilă, dar totuşi solidă. S-a mutat parţial pe online şi, la nivel naţional, cea mai importantă a fost, şi din motive politice, şi din motive de marketing politic, cea din Bucureşti", a afirmat el.
* Vineri este ultima zi de campanie electorală pentru alegerile locale, aceasta urmând să se încheie sâmbătă, la ora 7,00. Peste o sută de candidaţi îşi vor disputa duminică fotoliul de primar general al Bucureştiului şi cele şase funcţii de primar de sector din Capitală. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Florin Marin, editor online: Anda Badea)
Citiţi şi:
* AlegeriLocale2020/ Radu Magdin: În Bucureşti se va stabili câştigătorul strategic al alegerilor
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Crin Antonescu de acord cu reducerea numărului de parlamentari la 300
Candidatul Alianței electorale ''România, Înainte!'' la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a afirmat luni că este de acord cu reducerea numărului de parlamentari la 300. Antonescu a avut de răspuns, în cadrul dez
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/Lasconi: USR trebuie reformat; dacă nu cad niște capete, USR se duce în cap
Candidata USR la prezidențiale, Elena Lasconi, a declarat, luni, în prima dezbatere televizată organizată la Palatul Cotroceni, că partidul Uniunea Salvați România trebuie reformat, susținând că, 'dacă nu cad capete, USR se duce în cap'. 'Eu vă spun cum am spus și anul trecut și nu mă credea nimeni: o să aju
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/Schimb de replici Antonescu - Nicușor Dan pe tema PNL și a terenurilor ajunse la dezvoltatori imobiliari
Un schimb de replici a avut loc luni seară între primarul Capitalei, candidatul independent Nicușor Dan, și contracandidatul său, Crin Antonescu (Alianța Electorală 'România, Înainte'), pe tema situației PNL, a deficitului bugetar, dar și a unor terenuri din Parcul Herăstrău și din zona Arcul de Triumf care au ajuns la dezvoltatori imobiliar
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Lasconi: Nicușor, viclean copil de casă, a vrut să mă scoată din joc că încurcam sistemul
Elena Lasconi, candidatul USR la alegerile prezidențiale, l-a acuzat luni seara, în prima dezbatere televizată organizată la Palatul Cotroceni, pe contracandidatul său Nicușor Dan (independent) că a intrat în cursa electorală doar pentru ca să o ''scoată din joc'', susținând că acesta ''a băgat bățul prin gard'' la
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Antonescu despre dosarele lui Dragnea: Suspecte de conținut politic
Candidatul Alianței ''România Înainte'' la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a afirmat luni că el nu a generat și nu va genera niciun dosar politic, iar dosare penale face justiția, nu președintele. Antonescu a fost întrebat dacă Liviu Dragnea, fost lider PSD, ar fi avut dosar, dacă el ar fi fost președ
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Lasconi către Nicușor Dan: Tu ai fi candidatul care ar trece de orice detector de minciuni și nu răspunde la întrebări
Candidații la prezidențiale Elena Lasconi și Nicușor Dan au avut, luni, la dezbaterea electorală, un schimb de replici, Lasconi afirmând că Nicușor Dan ar trece de orice detector de minciuni fără să răspundă la întrebări, iar primarul Capitalei i-a spus că nu este în locul cel mai potrivit ''pentru tipul acesta de telenovele''.
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Lasconi: Marcel Ciolacu nu o să mai fie premierul României cu mine președinte
Candidata la alegerile prezidențiale Elena Lasconi a declarat, luni, că Marcel Ciolacu nu va mai fi premier dacă ea va fi aleasă președinte, adăugând că acesta ''a dus țara în gard''. ''Sigur că Marcel Ciolacu nu o să mai fie premierul României cu mine președinte. Categoric nu o să fie premier cu mine
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Nicușor Dan: Am 570.000 de urmăritori pe TikTok, dintre care 500.000 din Asia
Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, spune că marea majoritate a urmăritorilor săi de pe TikTok și Instagram provin din Asia, deși acolo nu există interes pentru campania sa politică. El menționează că a sesizat instituțiile din țară și din străinătate în urmă cu două săptămâni asupra acestor aspecte,
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Antonescu: Pot să angajez că în mandatul meu nu se va mai întâmpla să fie anulate alegeri
Candidatul Alianței ''România Înainte'' la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a declarat luni că anularea alegerilor de anul trecut a fost un moment critic pentru democrația românească și a subliniat că, dacă va ajunge șef al statului, în mandatul său nu se va mai întâmpla așa ceva.
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ George Simion a părăsit dezbaterea: În această săptămână voi fi în țară, printre români
George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidențiale din luna mai, s-a retras luni seara de la prima dezbatere televizată, organizată la Palatul Cotroceni de Digi 24. Simion și susținătorii săi au participat la momentele de început ale dezbaterii. Candidatul AUR a venit la momentul prezentării cu un buchet de flori, pe
Prezidențiale2025/ Materiale de informare privind atribuțiile și activitatea membrilor birourilor electorale, elaborate de AEP
Autoritatea Electorală Permanentă pune la dispoziția membrilor birourilor electorale ale secțiilor de votare o serie de materiale de informare privind atribuțiile și activitatea acestora la alegerile pentru președintele României din luna mai. Potrivit unui comunicat transmis luni AGERPRES, AEP a elaborat Ghidul birourilor electorale ale
Cristina Trăilă: Cred într-o administrație publică europeană, modernă, integră, ce pune cetățeanul în centrul preocupărilor
Noul secretar general al Guvernului, Cristina Trăilă, își propune ca, prin munca sa, să contribuie la ''consolidarea unei administrații caracterizate prin transparență și predictibilitate, care să ofere stabilitate guvernamentală, astfel încât încrederea cetățenilor în instituțiile statului să fie întărită zi de zi''
Senat: 15 august - Ziua Maramureșului, proiect adoptat
Senatul a adoptat, luni, în plen, propunerea legislativă pentru instituirea zilei de 15 august ca Ziua Maramureșului pentru recunoașterea identității și valorilor acestui ținut. ''Cu prilejul Zilei Maramureșului, autoritățile publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și organizați
Cristina Trăilă - secretar general al Guvernului; decizia a fost publicată în Monitorul Oficial
Cristina Trăilă a fost numită în funcția de secretar general al Guvernului, printr-o decizie semnată de premierul Marcel Ciolacu. Decizia a fost publicată luni în Monitorul Oficial al României. ''Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, doamna Cristina Trăilă se numeșt
Stela Firu - secretar de stat la Ministerul Sănătății
Stela Firu a fost numită în funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății, printr-o decizie semnată de premierul Marcel Ciolacu și publicată luni în Monitorul Oficial. De asemenea, tot printr-o decizie a prim-ministrului, Ilie Bălășan va exercita, temporar, funcția publică vacantă din categoria înalților funcționari pub