logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

AlegeriLocale2020/Mituleţu-Buică (AEP): Toate lucrurile - puse la punct pentru scrutin; nu vor fi probleme dacă regulile se respectă

Imagine din galeria Agerpres

Toate lucrurile sunt puse la punct în privinţa organizării alegerilor locale din 27 septembrie şi de această dată nu vor fi probleme în procesul electoral şi nu există un risc cu privire la răspândirea noului coronavirus dacă regulile stabilite la nivelul secţiilor de votare vor fi respectate, a afirmat, vineri, preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Florin Constantin Mituleţu-Buică.

"Din punct de vedere tehnic, lucrurile au funcţionat şi vor funcţiona inclusiv în data de 27 septembrie, data alegerilor. La acest moment avem toate lucrurile aşezate, toate materialele necesare votării sunt la nivelul judeţelor şi vor ajunge la secţiile de votare mâine, pentru ca pe 27 septembrie să se desfăşoare alegerile locale în condiţii de pandemie. Toate materialele, inclusiv materialele de protecţie sanitară vor fi de această dată, ca noutate, în secţiile de votare. Cu excepţia condiţiilor de pandemie, cu stabilirea acestor reguli de protecţie sanitară, de distanţare fizică, nu au existat impedimente în organizarea procesului electoral din acest an", a declarat, pentru AGERPRES, Mituleţu-Buică.

El a spus că alegerile se vor desfăşura "cum trebuie", cu toate condiţiile de pandemie.

"Ca noutate, aşa cum ştim cu toţii, suntem în plină stare de alertă şi doar aceste reguli au creat puţin dificultăţi, ca să spun aşa, în stabilirea regulilor de urmat în secţia de votare, dar avem toate lucrurile puse la punct pe această linie şi suntem siguri că se vor desfăşura cum trebuie şi de această dată, în plină pandemie cu alegeri locale", a adăugat preşedintele AEP.

Mituleţu-Buică a precizat că toate secţiile de votare vor fi deschise la timp, el menţionând că retragerea de până acum a mai multor preşedinţi de secţii de votare este normală şi nu va afecta organizarea alegerilor.

"Este o retragere normală. Ca de fiecare dată la alegerile locale avem retrageri odată cu această interdicţie ca preşedinţii, locţiitorii, operatorii de calculator să nu aibă rude de până la gradul al doilea inclusiv sau afini ai acestora pentru preşedinţi, locţiitori, candidaţii nu pot fi operatori de calculator şi atunci sunt retrageri după rămânerea definitivă a candidaturilor foarte multe, dar şi pe probleme de sănătate ale unor persoane care au fost desemnate în acest corp. Dar, repet, aşa cum este normal de fiecare dată când sunt alegeri locale sunt retrageri. (...) Nu cred că la acest moment putem discuta de o evaluare cu privire la o teamă de îmbolnăvire sau de transmitere a acestui virus pandemic COVID-19. Lucrurile sunt în normalitate, vom asigura deschiderea tuturor secţiilor de votare în data de 26 şi în 27 septembrie când se va vota între orele 7,00 şi 21,00", a subliniat Mituleţu-Buică.

Preşedintele AEP a reiterat că nu vor fi probleme în procesul electoral şi nu există un risc cu privire la răspândirea virusului dacă regulile stabilite la nivelul secţiilor de votare vor fi respectate.

"Mesajul meu este clar: cetăţenii să se prezinte la vot, pentru că un număr mare de cetăţeni va asigura cu siguranţă o reprezentativitate mai mare pentru un mandat de 4 ani al aleşilor de la nivelul fiecărei localităţi. Aşa cum autorităţile s-au organizat, şi de această dată nu vor fi probleme în procesul electoral şi nu există un risc cu privire la răspândirea virusului dacă regulile stabilite la nivelul secţiilor de votare vor fi respectate de către participanţii în procesul electoral, membrii secţiilor de votare, cât şi de alegătorii care se prezintă la urne", a declarat Mituleţu-Buică. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)

 

Citiţi şi:

 

AlegeriLocale2020/ Ultima zi de campanie electorală; peste 100 de candidaţi în Bucureşti - la Primăria Generală şi primăriile de sector

 

AlegeriLocale2020/Atribuţiile autorităţilor publice locale

Afisari: 90

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 06-06-2026 20:14

Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție

Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di

Politic 06-06-2026 19:15

VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil

Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe

Politic 06-06-2026 18:08

VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța

Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat

Politic 06-06-2026 17:55

VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri

Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici

Politic 06-06-2026 16:50

VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă

Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.

Politic 06-06-2026 16:35

Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate

Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,

Politic 06-06-2026 16:04

Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni

Politic 06-06-2026 13:40

Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică

Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.

Politic 06-06-2026 12:49

Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă

Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân

Politic 06-06-2026 11:57

Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează

Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.

Politic 05-06-2026 20:49

Nicușor Dan - ședință cu autoritățile, sâmbătă, la Constanța, pe tema consolidării apărării pe litoralul românesc

Președintele Nicușor Dan a convocat pentru sâmbătă o ședință de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanța și în largul Mării Negre, precum și evaluării măsurilor necesare pentru consolidarea apărării și securității pe litoralul românesc, transmite Administrația Prezidențială.

Politic 05-06-2026 19:27

VIDEO Nicușor Dan: Au fost mai multe rânduri de consultări informale cu partidele

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că a avut mai multe discuții informale cu reprezentanții partidelor înainte de a desemna premierul și că Eugen Tomac este cel care va decide dacă din viitorul guvern vor face parte unii dintre consilierii prezidențiali. 'Au fost mai multe rânduri de consultări informale de tipul cine să fie, ce tip d

Politic 05-06-2026 19:21

VIDEO Dronă explodată la Constanța/Nicușor Dan: Partea ucraineană ne-a anunțat înainte ca drona să se autodetoneze

Autoritățile ucrainene au anunțat România înainte ca drona deviată la țărmul Mării Negre să se autodetoneze, iar, în acel moment, toate persoanele din zonă erau evacuate, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe de presă, după ce a participat la Summitul UE-Balcanii de Vest din Muntenegru. El a afirmat că

Politic 05-06-2026 18:58

VIDEO Nicușor Dan: Prima opțiune a fost Guvern politic; niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima sa opțiune a fost un Guvern politic, dar niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac este opțiunea 'cea mai bună' pentru a fi premier desemnat având în vedere că fiind politician are abilitatea de a negocia, dar este și independent de formațiunile parlamentare.

Politic 05-06-2026 17:08

Dronă explodată la Constanța/MAI: Autoritățile au solicitat Ucrainei să transmită notificări în situații ce pot genera riscuri

Autoritățile române au solicitat autorităților ucrainene să transmită notificări de îndată în situații care pot genera riscuri la adresa României, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. Totodată, miniștrii Apărării și de Interne au solicitat omologilor ucraineni o co