Orban: Copiii şi adolescenţii încep un an şcolar atipic, un adevărat test pentru întreaga societate
Educaţia este o condiţie ''de bază'' pentru o societate civilizată şi elevii se întorc în clase pentru a-şi continua pregătirea cu o lecţie în plus - grija faţă de propria sănătate şi faţă de cei din jur, a transmis, luni, premierul Ludovic Orban, în mesajul cu ocazia începerii noului an şcolar.
"Copiii şi adolescenţii României încep astăzi un an şcolar atipic, un adevărat test pentru întreaga societate, având în vedere priorităţile de protecţie sanitară ale momentului, în contextul pandemiei COVID-19. Educaţia este condiţie de bază pentru o societate civilizată şi, după aproape şase luni în care au fost nevoiţi să se adapteze învăţământului la distanţă, elevii se întorc în clase pentru a-şi continua pregătirea cu o lecţie în plus pe care trebuie să o înveţe: grija faţă de propria sănătate şi faţă de cei din jur", a evidenţiat prim-ministrul.
El a atras atenţia că pericolul infectării cu noul coronavirus încă nu a trecut şi începerea anului şcolar reprezintă o provocare pentru elevi, familiile lor, cadrele didactice şi autorităţile cu atribuţii în domeniu.
"Ne dorim să asigurăm tinerei generaţii acces la învăţământ de calitate, dar este, în egală măsură, important ca actul educaţional să aibă loc într-un mediu sigur şi din punct de vedere sanitar. Pericolul infectării cu noul coronavirus încă nu a trecut, ceea ce vedem, din păcate, zilnic, în evoluţia numărului de cazuri. Ne confruntăm cu un inamic diferit faţă de virusurile cunoscute până acum, iar soluţia pe care o avem la îndemână este să împiedicăm transmiterea lui, respectând câteva reguli simple de igienă şi de distanţare fizică. Responsabilitatea revine fiecăruia dintre noi pentru ca lucrurile să nu ia o turnură mai greu de gestionat din punct de vedere sanitar. Acest început de an şcolar reprezintă o provocare pentru toţi: elevi, familiile lor, cadre didactice şi, nu în ultimul rând, autorităţile cu atribuţii în domeniu. Va fi un efort comun pentru ca şcolile care vor funcţiona în regim clasic să nu devină vectori de transmitere a noului coronavirus, iar acolo unde orele se vor desfăşura online să asigurăm calitatea actului educaţional", a completat Ludovic Orban.
Premierul a subliniat importanţa respectării regulilor de protecţie sanitară: "Îi îndemn pe toţi să se implice în acest efort. Purtaţi mască, respectaţi regulile de protecţie şi de siguranţă sanitară, preţuiţi educaţia! Vă urez succes la învăţătură, dragi elevi, pentru că doar munca temeinică şi perseverenţa sunt căi sigure pentru realizările voastre! Respectaţi-vă profesorii, respectaţi-vă părinţii şi bunicii! Protejaţi-vă pe voi şi pe toţi cei dragi! Regăsirea colegilor, prietenilor este cu atât mai plăcută după o perioadă atât de lungă şi dificilă, dar lucrând împreună, chiar în lipsa apropierii fizice, formând echipă, vă veţi bucura de noi experienţe educative. Împreună trecem mai uşor testul pandemiei!".
Ludovic Orban le-a transmis cadrelor didactice că au şi responsabilitatea importantă de a contribui la protejarea sănătăţii elevilor.
"Profesorilor şi tuturor cadrelor didactice le urez succes în misiunea lor nobilă de formare a generaţiilor de mâine. Aveţi acum încă o responsabilitate importantă: împreună cu medicii şi cu toţi cei din prima linie, veţi contribui la protejarea sănătăţii elevilor şi la combaterea răspândirii virusului. Adresez un gând bun părinţilor, le transmit să aibă putere pentru a-şi susţine copiii în această perioadă dificilă. Tuturor, multă sănătate şi succes!", a afirmat premierul. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Grindeanu: Astăzi am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. 'Se fac primii pași pentru un nou Guvern. Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor A
MAE: Autoritățile din Venezuela nu au notificat în legătură cu cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează, joi seară, că până la acest momentul nu s-au primit notificări din partea autorităților din Venezuela cu privire la existența unor cetățeni români în rândul victimelor cutremurelor succesive care au avut loc în această țară miercuri. 'Ministerul Afacerilor Extern
Dominic Fritz: Să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală
Președintele Uniunii Salvați România (USR), Dominic Fritz, anunță că partidul său nu va vota un guvern monocolor PSD. USR va vota în schimb un guvern social-democrat în 2027, dacă și PSD va acorda în acest an susținere parlamentară pentru un Cabinet PNL-USR-UDMR. 'USR nu va vota un guvern monocolor PS
Nicușor Dan, despre închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Nu va exista un răspuns din partea României
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că închiderea Consulatului României la Sankt Petersburg a reprezentat o măsură de reciprocitate din partea Federației Ruse și că nu va exista un răspuns din partea țării noastre. 'Imediat după ce a fost drona de la Galați, cu cei doi cetățeni români care au fost răniți, noi am &icir
Nicușor Dan: România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran
România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan. 'Cred că lucrurile sunt foarte clare încă din momentul în care ... adică, a fost totuși o hotărâre a Parlamentului care a permis staționarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este
Nicușor Dan apreciază că AUR nu este un partid prooccidental
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, că, în opinia sa, AUR nu este un partid prooccidental. El a răspuns astfel, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Gdansk, la o întrebare venită din partea jurnaliștilor. 'În opinia mea, nu', a spus președintele. Nicușor Dan a reiterat faptul că n
VIDEO Nicușor Dan: E legitim pentru CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaladeze; nu am mijloace instituționale pentru a interveni
Este 'legitim' pentru Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) să își apere magistrații, însă nu e legitim să 'escaladeze', a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, precizând că nu are nu 'mijloace instituționale' pentru a interveni în acest caz. El a fost întrebat în cadrul unei co
VIDEO Nicușor Dan spune că unii lideri și-au schimbat opinia în ce privește susținerea guvernelor Tomac și Veștea
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că a discutat cu unii lideri politici despre susținerea guvernelor Tomac și Veștea și că a avut așteptări 'rezonabile' că propunerile respective vor întruni susținerea majorității parlamentare. El a menționat însă că susținerea respectivă nu s-a materializat deoarece liderii respectiv
VIDEO Nicușor Dan, despre faptul că Veștea a discutat cu AUR: Ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că ar fi fost neconstituțional să intervină în contextul discuțiilor pe care Adrian Veștea, premier desemnat la acel moment, le-a avut cu reprezentanții AUR pentru a obține la învestire voturile acestui partid. 'Domnul Veștea a primit un mandat și mai departe a fost sarcina domniei sale&
VIDEO Nicușor Dan: Am văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern; aștept ca partidele să vină cu o majoritate
Președintele Nicușor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declarațiilor publice făcute de reprezentanții partidelor, există disponibilitate pentru cel puțin o soluție în vederea formării Guvernului. El a menționat că așteaptă partidele să propună o formulă de majoritate care să susțină Executivul respectiv. 'Eu cred că suntem toți oamen
VIDEO Nicușor Dan: Sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, după ce a participat la Summitul Flancului estic de la Gdansk, că speră să fie 'în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul'. El s-a referit la declarații privind faptul că ar face parte din 'sistem'.
Nicușor Dan l-a decorat pe Lech Walesa: Libertatea nu este de la sine înțeleasă
Libertatea nu este de la sine înțeleasă, a declarat, joi, președintele Nicușor Dan, după ce l-a decorat pe fostul președinte al Poloniei, lider al mișcării Solidaritatea, Lech Walesa. Nicușor Dan i-a conferit fostului șef de stat Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce, 'în semn de înaltă apreci
MAE: România nu a fost parte din conflictul SUA - Iran; deciziile - în conformitate cu prevederile Cartei ONU
România nu a fost parte a conflictului SUA - Iran, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu, a informat MAE joi. Ministerul român amintește că decizia României a fost l
Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, 'decât dacă vor să se sinucidă politic' și să îi lase 'fără speranță și fără reprezentare politică' pe toți românii care cred în 'democrație, drepturi și libertăți, integritate și compete
Nicușor Dan: Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România
Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunțat, joi, președintele Nicușor Dan în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk. 'Am fost de acord că următoarea reuniune în acest format va avea loc în România la înc










