logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Orban - mesaj de Ziua Europei: Putem depăşi criza pandemică dacă şi celelalte ţări o vor depăşi

Imagine din galeria Agerpres

Premierul Ludovic Orban a transmis, sămbătă, un mesaj de Ziua Europei în care subliniază nevoia de solidaritate a UE.

"Se împlinesc 70 de ani de când şeful diplomaţiei franceze de la acea vreme, Robert Schuman, dădea citire Declaraţiei care îi poartă numele - moment prin a cărui semnificaţie istorică pentru Uniunea Europeană de astăzi ziua de 9 mai este sărbătorită în fiecare an ca Ziua Europei. La o distanţă în timp de şapte decenii, nevoia de solidaritate evocată în textul Declaraţiei Schuman, atunci când întregul continent încerca să se redreseze după război, este la fel de actuală acum, când societatea şi economiile europene se preocupă să revină cât mai rapid la normalitate după criza fără precedent generată de pandemia de coronavirus. (...) Putem depăşi criza pandemică cu care ne confruntăm de câteva săptămâni dacă şi toate celelalte ţări o vor depăşi. Sprijinul reciproc şi acţiunile comune sunt esenţiale pentru a opri răspândirea coronavirusului şi pentru a limita consecinţele socio-economice ale perioadei actuale", spune Orban în mesaj.

El aminteşte că, anul trecut, liderii europeni reuniţi la Sibiu, în primul mandat al României la preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, au transmis un mesaj ferm de unitate şi dorinţă de consolidare a proiectului european.

Premierul subliniază că solidaritatea europeană a dovedit că funcţionează, indicând acţiuni coordonate de repatriere a cetăţenilor altor state membre, pacienţi preluaţi din ţări mai grav afectate pentru a fi trataţi, transporturi de materiale sanitare de primă necesitate sau echipe de medici care şi-au ajutat colegii din alte ţări să salveze vieţi.

"România s-a implicat şi ea în astfel de eforturi şi ne bucură aprecierea manifestată la vârful instituţiilor europene faţă de gesturile de solidaritate ale statelor membre", arată Ludovic Orban.

Potrivit şefului Executivului, crearea unei rezerve strategice europene de materiale medicale prin mecanismul de protecţie civilă rescEU, planul de ajutor economic aprobat la nivelul UE în beneficiul statelor membre, extinderea Fondului de Solidaritate al Uniunii şi pentru situaţii de criză sanitară sunt dovezi ale unităţii europene.

"Suntem încrezători că vor urma şi alte mecanisme pentru consolidarea sistemelor de sănătate odată cu redresarea economiilor europene şi că următorul cadru financiar al Uniunii Europene va reflecta noile priorităţi. Puternic ataşată, în continuare, destinului său european, România susţine orice efort în direcţia dezvoltării coezive şi a solidarităţii europene, iar după ce vom depăşi toţi perioada critică să revenim la normalitate mai uniţi, într-o Europă mai aproape de cetăţeni", afirmă prim-ministrul. AGERPRES/(AS - autor: Florentina Peia, editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea)

 

Citiţi şi:

 

Ziua Europei 

 

Iohannis, mesaj de Ziua Europei: În confruntarea cu pandemia, România a dovedit încă o dată că este un partener de încredere

 

Bogdan Aurescu, despre Ziua Europei: Valoarea construcţiei europene constă în solidaritate 

 

Ministrul Ciucă, mesaj de Ziua Europei: Timpurile pe care le trăim ne demonstrează că uniţi suntem mai puternici

 

Mihai Tudose: La 70 de ani distanţă, UE trece prin cea mai grea perioadă de încercare 

 

Ciolacu, de Ziua Europei: Ne dorim o Românie puternică în UE; trebuie să ne asumăm rolul pe care îl merităm cu adevărat 

 

Dăncilă: Sunt sigură că proiectul european va continua să se dezvolte, să inspire naţiuni şi generaţii

 

Marian Petrache: Sărbătorim Ziua Europei în poate cea mai neagră criză globală; ne vom reveni 

 

Angel Tîlvăr: Aderarea efectivă a României la Schengen trebuie să fie o prioritate a UE 

 

Rozalia Biro: Mai mult ca oricând avem nevoie de o Europă unită

 

USR: Uniunea Europeană se confruntă azi cu o provocare a cărei rezolvare stă în solidaritate 

 

Dan Barna: UE trece printr-o perioadă dificilă, îi sunt testate viteza de reacţie, solidaritatea

 

Tomac - mesaj de Ziua Europei: În aceste vremuri grele e datoria noastră să ne păstrăm neclintite valorile

 

Ministrul Culturii: De 9 mai, celebrăm pacea, unitatea şi diversitatea culturală a tuturor statelor membre UE

 

* Raluca Turcan: Europa nu va mai fi la fel ca înainte de pandemie, dar Europa unită e o realizare indiscutabilă

Afisari: 73

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 22-04-2026 18:49

VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii USR

Președintele Nicușor Dan a început miercuri, la Palatul Cotroceni, discuțiile cu liderii USR, în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.

Politic 22-04-2026 17:22

Criză guvernamentală/ Kelemen Hunor spune că este posibilă ascensiunea partidelor extremiste

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că actuala criză guvernamentală ar putea favoriza ascensiunea partidelor extremiste. El a fost întrebat dacă situația politică declanșată de PSD, în contextul în care se caută voturi inclusiv de la parlamentari ai formațiunilor suveraniste pentru susținerea unui guvern minoritar, poate duc

Politic 22-04-2026 17:05

Consultări la Cotroceni/Kelemen Hunor: Nu cred că vom rămâne într-un guvern susținut de AUR

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că formațiunea pe care o conduce nu va accepta să facă parte dintr-un guvern susținut de AUR, însă decizia finală va fi discutată în forurile interne ale partidului. 'AUR nu va discuta individual, va discuta ca și partid. Și au și anunțat care sunt condițiile lor. Eu nu vreau să discut de condițiile

Politic 22-04-2026 16:52

Criză guvernamentală/Kelemen Hunor: Scenariul cu un premier tehnocrat nu ar funcționa

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri, după consultările de la Palatul Cotroceni, că varianta unui premier tehnocrat nu ar funcționa în actuala criză guvernamentală. 'Nu ar funcționa. Responsabilitatea politică trebuie dată unui om care are și responsabilitate în fața electoratului. Un tehnocrat nu răspunde în față elector

Politic 22-04-2026 16:40

Kelemen Hunor spune că UDMR nu a primit fonduri de la guvernul ungar și susține un audit în acest sens

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că a avut o discuție 'corectă', 'onestă' și 'constructivă' cu viitorul prim-ministru al Ungariei, Peter Magyar. El a menționat că susține realizarea unui audit privind fondurile acordate de guvernul de la Budapesta, adăugând că UDMR nu a cerut și nici nu a primit bani.

Politic 22-04-2026 16:39

VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții Grupului minorităților naționale

Președintele Nicușor Dan discută miercuri, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții Grupului minorităților naționale în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.

Politic 22-04-2026 16:29

Consultări la Cotroceni/Kelemen Hunor: Nu am discutat portofolii; acest moment va veni când retragerea PSD e efectivă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, miercuri, după consultările de la Cotroceni, că discuțiile despre eventuala preluare de către formațiunea sa a conducerii interimare pentru anumite ministere vor avea loc atunci când retragerea PSD de la guvernare va fi efectivă. 'Atât am discutat - dacă într-adevăr miniștrii PSD se retrag, at

Politic 22-04-2026 16:06

Consultări la Cotroceni/UPDATE Kelemen Hunor există varianta unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități, susținut individual de parlamentari

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că există varianta unui guvern minoritar PNL - USR - UDMR - minorități, susținut de parlamentari în mod individual. El a subliniat însă că UDMR își dorește în continuare să existe o soluție pentru formarea unei majorități, așa cum s-a &

Politic 22-04-2026 15:47

Bolojan - discuție cu Manfred Weber: I-am transmis că îmi asum în continuare responsabilitatea de a conduce Executivul

Liderul PNL, premierul Ilie Bolojan, a anunțat, miercuri, că i-a transmis președintelui Partidului Popular European, Manfred Weber, că își asumă în continuare responsabilitatea de a conduce Executivul, pentru a asigura o guvernare responsabilă, continuarea reformelor și folosirea corectă a banilor publici. 'Am avut astăzi o discuție foarte bună

Politic 22-04-2026 15:41

Criză guvernamentală/Ioana Dogioiu, despre presupuse liste cu miniștri interimari: Sunt false; nu există propuneri

Purtătorul de cuvânt al guvernului, Ioana Dogioiu, a afirmat miercuri că nu există o listă cu miniștri interimari, care ar urma să preia portofoliile pe care le vor vacanta social-democrații. 'Ca urmare a unor informații vehiculate în spațiul public, precizez că nu există propuneri privind numirea unor miniștri interimari. Guvernul își de

Politic 22-04-2026 15:31

Criză guvernamentală/Ciucu: Majoritatea care dărâmă guvernul - responsabilă să-și asume viitoarea guvernare

Prim-vicepreședintele PNL Ciprian Ciucu a susținut, miercuri, că majoritatea care dărâmă guvernul este responsabilă să-și asume viitoarea guvernare, amintind că liberalii au votat de două ori că nu vor mai participa într-o coaliție cu PSD dacă va susține o moțiune de cenzură. 'Majoritatea care se va forma să dărâme guvernul este responsab

Politic 22-04-2026 15:19

Decizie BPN al PSD: Miniștrii social-democrați își dau demisia din Guvern joi dimineață (surse)

Toți miniștrii de la PSD își vor da demisia joi dimineață, înainte de ședința de Guvern. Totodată, își va prezenta demisia și secretarul general al Guvernului, Radu Oprea. Potrivit unor surse din PSD, aceasta este decizia pe care social-democrații au luat-o miercuri în ședința Biroului Permanent Național.

Politic 22-04-2026 15:17

Criză guvernamentală/Kelemen Hunor: Rămânem în echipa de guvernare; Bolojan: Am convenit să înlocuim posturile guvernamentale vacante

UDMR rămâne în echipa de guvernare, a declarat, miercuri, președintele formațiunii, Kelemen Hunor, după întâlnirea cu premierul Ilie Bolojan, care a anunțat, la rândul său, că s-a convenit înlocuirea cât se poate de repede a posturilor din guvern care vor rămâne vacante în cazul retragerii miniștrilor PSD.

Politic 22-04-2026 15:12

VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii UDMR

Președintele Nicușor Dan a început miercuri, la Palatul Cotroceni, discuțiile cu liderii UDMR, în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.

Viata Parlamentara 22-04-2026 14:53

Camera Deputaților/ Cota de intervenție preventivă la urșii bruni din România pentru 2026 - aprobată

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, propunerea legislativă care stabilește cota de intervenție preventivă în cazul populației de urs brun din România pentru anul 2026. 'În vederea prevenirii atacurilor asupra populației umane și a pagubelor materiale cauzate de atacurile de urs, pentru anul 2026 se aprobă un număr de 859 exemp