logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Orban: Robu e candidatul nostru la Timişoara; dacă va fi condamnat în primă instanţă, clar nu mai putem merge cu el

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele PNL, premierul interimar Ludovic Orban, a declarat că actualul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, trimis în judecată de către DNA într-un dosar de abuz în serviciu, este candidatul PNL pentru un nou mandat, însă dacă va fi condamnat în primă instanţă, nu va mai putea fi susţinut de către partid.

"În Timişoara, Robu este candidatul nostru. Eu cunosc foarte bine despre ce e vorba acolo. Conform prevederilor statutare, sigur, dacă va fi condamnat în primă instanţă, e clar că nu putem merge cu el", a afirmat Orban duminică seara, la postul B1 TV.

Întrebat despre faptul că într-o situaţie similară, în 2016, el a renunţat la candidatura pentru Primăria Capitalei, când s-a început urmărirea sa penală, Orban a răspuns: "Da, toată lumea a aplaudat şi a câştiga Firea".

"Deci în cazul în speţă, sigur, vom face o analiză din punctul meu de vedere. Eu cunosc despre ce e vorba acolo (...) Două locuinţe în care domnul Robu după ce a primit prima oară spre semnătură semnarea contractelor respective a solicitat în scris către direcţia juridică să reanalizeze, să se vadă dacă sunt în regulă din punct de vedere juridic contractele respective. Ori, mă scuzaţi că vă spun, dar el putea să semneze din prima şi să nu aibă nicio răspundere în situaţia respectivă, dar el mai mult decât atât, el a mai solicitat un punct de vedere să îi spună cei de la juridic dacă situaţia e corectă", a mai argumentat Ludovic Orban

Deputatul Ben-Oni Adrelean, vicepreşedinte al PNL, a anunţat vineri, 28 martie, că Nicolae Robu este candidatul la funcţia de primar al Timişoarei al cărui nume va fi transmis spre validare Biroului Politic Naţional al partidului.

El a adăugat că în momentul în care preşedintele partidului, Ludovic Orban, a vorbit despre respectarea criteriilor de integritate impuse de PNL pentru desemnarea candidaţilor, nu a rostit niciun nume, iar criteriile vor fi respectate.

"Domnul Ludovic Orban nu a făcut referire la niciun nume, la momentul respectiv. A fost întrebarea presei legată de criteriile de integritate, iar domnul preşedinte Ludovic Orban a spus exact că vom respecta întocmai criteriile de integritate ale partidului, ceea ce se va şi întâmpla. (...). Vă mai spun încă o dată, din calitate de vicepreşedinte al PNL, Nicolae Robu este candidatul care va fi transmis, mâine, spre validarea Biroului Politic Naţional pentru Primăria Municipiului Timişoara. Din punctul nostru de vedere, va închide cu un scor foarte mare aceste alegeri, peste orice alt candidat, conform sondajelor pe care le avem. Este o bătălie pe care o vom câştiga", a declarat Ben-Oni Ardelean, într-o conferinţă de presă organizată la Timişoara.

Liderul liberalilor timişeni, primarul Nicolae Robu, a spus că nu vrea să mai discute despre acest subiect, deoarece nu se află în situaţia de a nu se încadra în criteriile de integritate stabilite de partid.

"Eu nici măcar nu sunt în judecată, sunt în camera preliminară. Eu sunt deocamdată la camera preliminară, eu nu mă încadrez nici pe fond, nici pe formă la vreo coliziune cu ideile de integritate (ale PNL, n.r.). În camera preliminară nu sunt pentru fapte de corupţie, ci pentru un abuz în serviciu, despre care undeva se spune că este asimilat faptelor de corupţie. Criteriile de integritate ale PNL vizează fapte necinstite, luarea de mită, lucruri de genul acesta. M-a acuzat măcar cineva pe mine de astfel de lucruri? Nici vorbă! Nu mai insistaţi pe tema aceasta, că nu mai spun niciun cuvânt, nu mai am nimic de adăugat", a declarat Nicolae Robu.

La sfârşitul anului trecut, un comunicat al DNA anunţa că "procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a nouă inculpaţi în legătură cu vânzarea frauduloasă şi la preţuri modice a 207 imobile, majoritatea situate în centrul vechi al municipiului Timişoara". Printre cei trimişi în judecată se numără fostul edil al Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu şi primarul în exerciţiu, Nicolae Robu, acuzat de abuz în serviciu.

Primarul Nicolae Robu a declarat atunci că este surprins să afle că a fost trimis în judecată. AGERPRES / (A - editor: Marisu Frăţilă, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Citiţi şi:

 

* Orban, despre coronavirus: Mulţi iresponsabili au difuzat informaţii jenante; spaţiul virtual este plin de fake-news

 

* Orban: Vom desfiinţa cele 22 de companii municipale din Bucureşti; bani sifonaţi pe toate năzdrăvăniile pământului

 

* Orban spune că PNL va solicita în Parlament un calendar cât mai rapid pentru învestirea guvernului Cîţu

Afisari: 72

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 27-08-2026 22:30

Nicușor Dan la Chișinău: Mai este puțin până când Republica Moldova să intre în Uniunea Europeană

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat joi seară, la Chișinău, că 'mai este doar puțin' până când Republica Moldova va intra în Uniunea Europeană, apreciind că țara vecină are 'conducători care știu să o ducă acolo' și cetățeni care susțin acest obiectiv. 'Mai este doar puțin până c&aci

Politic 27-08-2026 21:14

VIDEO Nicușor Dan: România, R.Moldova și Ucraina vor continua cooperarea în domeniile infrastructurii, energiei și securității

România, Republica Moldova și Ucraina vor continua cooperarea în domeniile infrastructurii, energiei și securității, inclusiv pentru prevenirea unor agresiuni cu drone, a declarat, joi, președintele Nicușor Dan, după reuniunea trilaterală desfășurată la Chișinău cu Maia Sandu și Volodimir Zelenski. 'Pe plan trilateral, sunt bucuros că țările no

Politic 27-08-2026 19:46

Bolojan: 47 de kilometri din Autostrada Moldovei vor intra luni în trafic, între Adjud și Bacău

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că, începând de lunea viitoare, încă 47 de kilometri din Autostrada Moldovei vor intra în trafic, între Adjud și Bacău, astfel că vor fi în total aproximativ 242 de kilometri de autostradă deschiși circulației dintre cei 319 ai A7. ''Se fac ultimele pregătiri pe Autostrada Mold

Politic 27-08-2026 18:33

Nicușor Dan - întâlnire la Chișinău cu Maia Sandu și Volodimir Zelenski

Chișinău, 27 aug - Trimisul special al AGERPRES, Daniela Malache, transmite: Președintele Nicușor Dan are joi, la Palatul Prezidențial din Chișinău, o întrevedere cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Întâlnirea trilaterală se desfășoară după ce Nicușor Dan și Maia Sandu au participat l

Politic 27-08-2026 18:18

Ziua Republicii Moldova/ Președintele Nicușor Dan - la parada militară de la Chișinău

Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Daniela Malache, transmite: Președintele Nicușor Dan, care se află joi la Chișinău, a asistat, alături de președinta Maia Sandu, la parada militară organizată cu prilejul Zilei Independenței Republicii Moldova. Pe scena special amenajată în Piața Adunării Naționale din Chișinău s-au aflat și prim-ministrul Republi

Politic 27-08-2026 17:23

Nicușor Dan: Integrarea europeană, securitatea energetică și amenințările hibride, printre temele discutate cu Maia Sandu

Integrarea europeană, securitatea energetică și proiectele de interconectare, precum și reziliența, combaterea dezinformării și a amenințărilor hibride s-au numărat printre temele abordate de președintele Nicușor Dan și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în cadrul întâlnirii avute, joi, la Chișinău. 'Am avut astăzi la Chișinău con

Politic 27-08-2026 16:35

Mihai Jurca: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, șeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca, care a precizat că s-a deplasat la Cernavodă, timp de două zile, alături de echipele tehnice și de reprezentanții instituțiilor din Comitetul Interministerial Bala - Cernavodă, pentru a vedea la fața locului stadiul lucrărilor pentru asigu

Politic 27-08-2026 15:10

Nicușor Dan: Cahul - un reper important al identității, culturii și spiritului românesc din Republica Moldova

Președintele Nicușor Dan, care efectuează o vizită oficială în Republica Moldova cu prilejul Zilei Independenței acestei țări, s-a oprit joi la Cahul, oraș pe care îl consideră un 'reper important al identității, culturii și spiritului românesc'. 'În drum spre Chișinău, am făcut o oprire pentru a vizita orașul Cahul, reper i

Politic 27-08-2026 15:00

Cătălin Drulă: Demisia sau demiterea lui Pahonțu - un prim gest reparatoriu, absolut necesar

Deputatul USR Cătălin Drulă a susținut, joi, că demisia șefului SPP, Lucian Pahonțu, este un gest 'reparatoriu, absolut necesar'. El a pledat, totodată, pentru o 'reformă reală' a serviciilor secrete. 'Dezvăluirile Recorder despre trecutul lui Lucian Pahonțu mă revoltă. La fel cum mă revoltă că avem servicii secrete de capul

Politic 27-08-2026 14:58

Nicușor Dan, la Chișinău; a fost primit de Maia Sandu la Palatul Prezidențial

Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Daniela Malache, transmite: Președintele Nicușor Dan, care se află joi la Chișinău pentru a lua parte la ceremoniile organizate de Ziua Republicii Moldova, a fost primit de președintele Maia Sandu, la Palatul Prezidențial. După primirea oficială, cei doi șefi de stat au avut o întrevedere tete-a-tete la Palat

Politic 27-08-2026 13:45

Consulul general al României la Montreal, rechemat la cerere de Guvern

Guvernul a decis rechemarea, la cerere, a consulului general al României la Montreal, Canada, Tullia-Imola Balla. Potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES, Guvernul a adoptat în ședința de joi o hotărâre potrivit căreia Tullia-Imola Balla se recheamă, la cerere, din calitatea de consul general, șef al Consulatului Gene

Politic 27-08-2026 13:40

Guvernul a reaprobat nota de fundamentare privind cheltuielile pentru Sistemul de alertă timpurie

Guvernul a reaprobat, în ședința de joi, nota de fundamentare privind necesitatea și oportunitatea efectuării cheltuielilor aferente 'Sistemului de alertă timpurie - SAT (Early warning system)', iar cheltuielile pentru implementarea proiectului vor fi majorate de la 106,4 milioane lei la 144,5 milioane de lei. Potrivit unui comun

Politic 27-08-2026 13:23

Guvernul a aprobat procedura pentru desemnarea candidatului României la funcția de judecător CJUE

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, procedura pentru desemnarea candidatului României la funcția de judecător la Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE), având în vedere că pe 6 octombrie expiră mandatul actualului judecător român. Propunerea României pentru postul de judecător la CJUE urmează să fie

Politic 27-08-2026 13:18

Ziua R. Moldova/ Ambasadorul României la Chișinău: Republica Moldova nu este singură; România îi este alături

Republica Moldova nu este singură, România îi este alături, cu aceeași consecvență, cu aceeași solidaritate și cu aceeași încredere în viitorul nostru european, a afirmat, joi, ambasadorul României la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu. 'Astăzi, la 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova, Rom

Politic 27-08-2026 13:15

Guvernul a aprobat lista perimetrelor eoliene offshore care pot fi concesionate în sectorul românesc al Mării Negre

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, lista perimetrelor eoliene offshore care pot fi concesionate în sectorul românesc al Mării Negre. Această decizie va permite inițierea procedurilor competitive de atribuire a concesiunilor pentru dezvoltarea de centrale electrice eoliene offshore, reiese dintr-un comunicat transmis de Ex