Iohannis: A spune azi că în 1989 nu a existat o revoluţie anticomunistă e un act ruşinos de negare a sacrificiului uman incomensurabil

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat luni seara, în discursul susţinut la Opera Naţională Română din Timişoara, că a contesta existenţa unei revoluţii anticomuniste în România anului 1989 reprezintă "un act ruşinos de negare a sacrificiului uman incomensurabil".
Iohannis a amintit că la Timişoara, cu exact 30 de ani în urmă, comunismul a fost învins pentru prima dată şi "a fost pusă borna libertăţii".
El i-a invitat pe participanţi să susţină împreună un moment de reculegere în memoria eroilor şi martirilor, apoi să vorbească despre Revoluţie.
"Acum trei decenii, timişorenii, conduşi de sentimente înalte de solidaritate şi curaj, aprindeau scânteia Revoluţiei. A trebuit să treacă multă vreme, aproape 45 de ani sub un regim opresiv, pentru ca naţiunea noastră să se descătuşeze. Lumina firavă a candelelor aprinse de timişoreni în Piaţa Maria, în semn de protest împotriva unui abuz al autorităţilor represive, a sădit sămânţa revoltei. În orele şi zilele următoare, pe străzile Timişoarei avea să fie vărsat sânge în numele libertăţii şi al democraţiei. Sângele semenilor noştri! Pentru prima dată, oamenii au strigat ceea ce le dicta conştiinţa, convinşi că gloanţele nu pot nimici idealurile şi nu pot frânge visurile", a spus preşedintele.
Iohannis a adăugat că Timişoara a încetat să mai fie doar un oraş, în urmă cu 30 de ani, când a devenit şi un adevărat simbol - "spiritul viu şi inalienabil al libertăţii noastre visate".
"Un spirit european care a izvorât din cea mai neagră noapte a umilinţei, fricii şi terorii. Uniţi de o singură dorinţă, timişorenii au avut curajul de a porni lupta pentru eliberarea neamului nostru. Curaj izvorât din nevoia de demnitate a unui popor ţinut captiv în bezna totalitară de către un regim comunist antiromânesc, ilegitim şi criminal. Ambiţia dictaturii comuniste a fost să îşi asigure trăinicia, dar revolta şi dorinţa românilor din acele zile de infern de a distruge răul generalizat instaurat de partidul-stat au fost mai puternice", a afirmat şeful statului.
Klaus Iohannis a evocat momentele de la Timişoara în urma cărora, sub sloganul "Azi în Timişoara, mâine-n toată ţara!", românii din toate oraşele mari au răspuns rapid la chemarea pentru câştigarea libertăţii.
"Suntem aici pentru că avem datoria să ne amintim. Împotriva poporului nostru, regimul comunist şi-a mobilizat în zilele lui decembrie 1989, în chip copleşitor, forţele răului. Într-un adevărat război împotriva manifestanţilor paşnici, românii au căzut victime acţiunii criminale a autorităţilor statului, care îşi făceau un titlu de glorie din a clama 'grija faţă de om'. În cele din urmă, regimul comunist s-a prăbuşit, aşa cum s-a şi instalat, prin crime şi abuzuri. Gloanţele au curmat vieţi, bâtele au schingiuit trupuri, flăcările au mistuit cadavre. Pentru libertate a fost plătit cel mai scump preţ. Fii şi fiice, fraţi şi surori, mame şi taţi au fost ucişi pentru aspiraţia lor arzătoare de a fi liberi", a spus, în discurs, şeful statului.
Iohannis a adăugat că nu îşi poate aminti de acele zile ale lui Decembrie 1989 "fără o adâncă emoţie", dar care "nu se poate compara cu durerea şi suferinţa celor care şi-au pierdut rudele apropiate, care şi-au căutat semenii şi nu i-au mai găsit niciodată, care încă aşteaptă să se facă dreptate".
"Dreptatea înseamnă aflarea vinovaţilor şi pedepsirea celor care au curmat vieţi, celor responsabili de represiunea dezlănţuită împotriva revoluţionarilor. Responsabili pentru crime. Responsabili pentru locul rămas gol din cauza cruzimii lor. Responsabili pentru chipuri îndurerate de copii orfani, văduve şi părinţi care nu au încetat niciodată să plângă. Îmi plec capul cu deosebit respect pentru voi, urmaşii celor dispăruţi, pentru eroi şi pentru martiri. Dar, în acelaşi timp, un adânc sentiment de ruşine profundă mă copleşeşte. La 30 de ani de la Revoluţie, cu câteva excepţii, călăii acelor zile se plimbă încă liberi. Cea mai mare dezonoare pentru istoria României postcomuniste este că nu am aflat încă adevărul despre crimele odioase săvârşite la Revoluţie, în care au fost implicate forţele de represiune ale regimului, în frunte cu Securitatea lui Ceauşescu", a spus preşedintele.
El a adăugat că "aceste orori nu pot rămâne în continuare nepedepsite, tiranii nu trebuie să scape oprobriului, adevărul cu privire la acele zile care au schimbat cursul istoriei trebuie elucidat".
"Această datorie neîmplinită a Justiţiei din România trebuie reparată pentru victime, dar şi pentru a restaura în întregime demnitatea unei naţiuni care, în sfârşit, şi-ar recupera astfel integral momentul fondator al democraţiei sale. Mai mult, asumarea corectă a faptelor Revoluţiei din Decembrie 1989, precum şi condamnarea publică a crimelor comunismului reprezintă paşi extrem de importanţi în apărarea amintirii eroilor noştri, precum şi pentru împiedicarea unor deghizări meschine a celor care profită de trecerea timpului şi, implicit, de diluarea memoriei colective. A spune azi că în România lui 1989 nu a existat o revoluţie anticomunistă este un act ruşinos de negare a sacrificiului uman incomensurabil", a subliniat şeful statului.
Preşedintele a arătat că la 30 de ani de la Revoluţie "avem în continuare o mare responsabilitate faţă de tinerii noştri să construim ţara în care să-şi găsească locul, în care să-şi împlinească aspiraţiile şi pe care să nu-şi dorească să o părăsească vreodată".
"Avem, în acelaşi timp, datoria faţă de cei care trăiesc în diaspora să le fim aproape, pentru că nu există distanţă, oricât de mare, care să distrugă vreodată ceea ce împărtăşim cu toţii - năzuinţa noastră pentru ca România să continue să progreseze", a menţionat preşedintele.
În final, Iohannis a dat citire câtorva cuvinte ale Corinei Untilă, unul dintre tinerii eroi ai Revoluţiei de la Timişoara, care avea pe atunci 18 ani. Ea a fost împuşcată pe străzile Timişoarei şi a decedat recent.
"Corina s-a stins discret, cu o lună în urmă. Ea a descris cândva cum nu se poate mai bine legătura dintre generaţia ei minunată, care pentru apărarea unor mari cauze a făcut sacrificiul suprem, şi generaţia de astăzi, care păstrează vii aceleaşi valori: 'În Decembrie 1989 am câştigat libertate, o nouă identitate ca popor, demnitate şi patriotism. Văd toate acestea la noua generaţie, generaţia Facebook, şi mă bucură faptul că ei duc mai departe idealurile Revoluţiei Române din Decembrie 1989'", a spus Iohannis.
Şeful statului a depus luni o coroană de flori la Monumentul Eroilor din Timişoara, a participat la slujba de pomenire a martirilor Revoluţiei din Decembrie 1989 de la Catedrala Ortodoxă Mitropolitană şi a luat parte la un moment de reculegere şi aprinderea 'Candelelor Nemuririi' la Opera Naţională Română. AGERPRES / (A - autor: Marian Buga, editor: Marius Frăţilă, editor online: Irina Giurgiu)
Citiţi şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ciolacu: Suntem pe deplin solidari cu israelienii confruntați cu incendii devastatoare
Premierul Marcel Ciolacu a transmis joi că Executivul de la București este gata să își ofere ajutorul israelienilor care se confruntă în această perioadă cu incendii devastatoare. 'Suntem pe deplin solidari cu poporul Israelului confruntat cu incendii devastatoare. Guvernul român este gata să ofere ajutorul său, dacă va f
Prezidențiale2025/BEC va prezenta sâmbătă și duminică datele privind prezența la urne; pe site-ul AEP - urmărite în timp real
Biroul Electoral Central va prezenta, sâmbătă, 3 mai, și duminică, 4 mai, datele privind prezența cetățenilor români la urne la primul tur al alegerilor prezidențiale. Potrivit BEC, datele privind prezența la alegerile prezidențiale vor fi prezentate public după cum urmează: * sâmbătă, la ora 12:30 - pentru ora
Prezidențiale2025/ Operațiunile de numărare a voturilor în secții - înregistrate audio-video
Operațiunile de numărare a voturilor în secții, duminică, după închiderea urnelor, la primul tur al alegerilor prezidențiale, sunt înregistrate prin intermediul unei tablete, iar președintele biroului electoral deschide buletinele unul câte unul și citește cu voce tare prenumele și numele candidatului votat și arată buletinul celor prezenți.
Prezidențiale2025/ Fotografierea buletinului de vot - interzisă; neștiința de carte nu constituie motiv ca alegătorul să ceară ajutor în cabină
Fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot la alegerile prezidențiale este interzisă, iar alegătorul care, din motive temeinice, nu poate să voteze singur are dreptul să cheme în cabină, în scopul de a-l ajuta, un însoțitor ales de el. Biroul Electoral Central a luat o serie de măsuri pentru exercitar
Prezidențiale2025/ AUR a sesizat AEP și Avocatul Poporului: Milioane de persoane decedate figurează cu drept de vot
Alianța pentru Unirea Românilor a anunțat joi că a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă și Avocatul Poporului, solicitând intervenția urgentă pentru verificarea și actualizarea registrelor electorale permanente și demararea unei anchete privind modul în care aceste registre au fost folosite la vot. 'AUR denunță publi
Prezidențiale2025/Alegătorii aflați la rând la ora prevăzută pentru închiderea urnelor pot să voteze; primesc bonuri de ordine
Votul la primul tur al alegerilor prezidențiale se poate prelungi atât la secțiile din țară, cât și în străinătate pentru cei aflați la rând la ora la care urnele ar trebui să se închidă. *** În străinătate, românii votează timp de trei zile. În cele trei zile, secți
Prezidențiale2025/ Votul multiplu - infracțiune; măsuri în cazul în care SIMPV semnalează că alegătorul a mai votat o dată
Alegătorii vor vota o singură dată la scrutinul din 4 mai, tentativa unei persoane de a-și exercita dreptul constituțional de mai multe ori la același scrutin constituind infracțiune, care se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă și interzicerea exercitării unor drepturi. În ziua votului, cetățenii care vin l
Prezidențiale2025/ AVANGARDE, CURS și ARA - acreditate să efectueze duminică exit-poll-uri
Trei case de sondare au fost acreditate să efectueze sondaje de opinie la ieșirea de la urne, la nivel național, la alegerile prezidențiale de duminică. Potrivit Biroului Electoral Central, vor efectua exit-poll-uri, la nivel național: Grupul de Studii Socio-Comportamentale AVANGARDE; Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS și ARA Pub
Prezidențiale2025/ Trei zile de vot pentru românii din diaspora; 965 de secții organizate în străinătate
Românii cu drept de vot din diaspora au la dispoziție trei zile pentru a-l alege pe cel care va conduce România în următorii cinci ani, fiind așteptați la urne pe 2, 3 și 4 mai. În cele 965 de secții de votare din diaspora organizate pentru alegerile prezidențiale din acest an pot vota cetățenii români care se afl
Prezidențiale2025/ Persoanele netransportabile, cele spitalizate sau deținuții - vot cu urna mobilă
Urna mobilă poate fi folosită la alegerile prezidențiale din 4 mai în cazul alegătorilor din țară care, din motive de boală, invaliditate sau pentru că se află internați ori execută o pedeapsă privativă de libertate, nu pot să își exercite dreptul constituțional la o secție de votare. Alegătorii din străinătate nu pot solicita urna specială.
Prezidențiale2025/ 11 pe buletinul pentru Cotroceni; ștampila cu mențiunea 'VOTAT' se aplică în interiorul unui singur patrulater
Alegătorii care se vor prezenta la urne la primul tur al alegerilor prezidențiale trebuie să pună ștampila pe unul dintre cei 11 candidați care își doresc să ocupe cea mai înaltă funcție în stat. Votul valabil exprimat este atunci când ștampila cu mențiunea ''VOTAT': * este aplicată în interioru
Prezidențiale2025/ Peste 18 milioane de alegători, așteptați duminică la urne; aproape 19.000 de secții în țară
Peste 18 milioane de alegători sunt așteptați duminică la urne pentru a-și alege președintele pentru următorii cinci ani dintre cei 11 candidați înscriși în cursa pentru Cotroceni. Pe teritoriul țării sunt organizate 18.979 de secții de votare, potrivit Autorității Electorale Permanente. În Capitală vor fi deschise 1.289 de s
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/Lasconi: Voi fi primul președinte femeie al României - un semnal al schimbării mentalității
Candidata USR la prezidențiale, Elena Lasconi, a afirmat, miercuri seara, că va fi un președinte prietenos cu vecinii și aliații, accesibil pentru toți românii, care va face ca tinerii să rămână în țară, menționând că, dacă va fi aleasă șef al statului, va fi un semnal de schimbare a mentalității și fiecare femeie va fi altfel privită și respe
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/Terheș: Îmi doresc o Românie cu un președinte care se culcă ultimul și se trezește primul
Candidatul Partidului Național Conservator Român la alegerile prezidențiale, europarlamentarul Cristian Terheș, a afirmat, miercuri, că își dorește o Românie puternică, sigură și prosperă, condusă de un președinte care 'se culcă ultimul și se trezește primul'. 'Cum vreau eu să arate România în 2030? O
Prezidențiale2025 - dezbatere TV/ Nicușor Dan: România are tot ce îi trebuie pentru a fi o națiune puternică în Europa
România are tot ce îi trebuie pentru a fi o națiune puternică în Europa, declară primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale. 'Continuați să credeți în România. România are tot ce îi trebuie pentru a fi acea națiune puternică în Europa. Rom&acir