logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Mănescu: Incendiul de la Ambasada României la Bagdad, cauzat de explozia unei butelii; un angajat a fost rănit

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul Afacerilor Externe, Ramona Mănescu, a declarat că incendiul care a avut loc duminică la sediul Ambasadei României în Irak a fost cauzat de explozia unei butelii, iar în urma acestuia un angajat a suferit răni uşoare la mâini, fiind înregistrate şi pagube materiale.

"În primul rând vreau să vă spun că incendiul s-a produs la 10,45, în dimineaţa aceasta. Noi am aflat imediat evident de la cei din misiune. A fost cauzat de explozia unei butelii, a fost un accident mai degrabă paşnic, deci nu vorbim de ceva mai grav de atât. Din nefericire, unul dintre colegi a fost rănit şi a primit îngrijiri medicale, este în afara oricărui pericol, noi am discutat cu dumnealui, am ţinut legătura cum s-a întors de la spital. Are mâinile bandajate, pentru că arsurile sunt la mâini, sunt răni uşoare, dar chiar şi aşa noi i-am rugat pe colegi să ţină în permanenţă legătura cu dumnealui ca să ne asigurăm că starea de sănătate îi este bună", a afirmat ministrul Ramona Mănescu, într-o intervenţie telefonică la postul Realitatea TV.

De asemenea, ea a arătat că în sediul respectiv s-au înregistrat pagube materiale în urma incendiului şi a intervenţiei cu apă a pompierilor, iar locaţia misiunii diplomatice va trebui schimbată, însă deja se avea în vedere acest lucru pentru că actualul sediu avea unele dificultăţi din punct de vedere al siguranţei.

"în momentul acesta anumite birouri au fost afectate şi datorită incendiului, dar şi datorită apei care acum a inundat încăperile, va trebui să schimbăm locaţia. Noi aveam deja în vedere şi căutam o altă variantă de ceva timp pentru a muta ambasada, probabil că în momentul acesta ne vom grăbi cu mutarea ambasadei pentru că avem nevoie să funcţionăm. În acest moment, colegii care se află acum acolo la post fac această evaluare (a pagubelor n.red.) şi în măsura în care vom avea această evaluare vom putea spune câte pierderi sunt din acest punct de vedere. Dispozitivele electronice sunt în regulă, nu au fost afectate, v-am spus, pagubele materiale cu siguranţă există, dar pentru asta încercăm să găsim o soluţie să putem muta ambasada într-o locaţie mai sigură, pentru că acolo este o zonă un pic mai dificilă, şi necesită anumite condiţii pentru găsirea locaţiei", a precizat şeful diplomaţiei.

Ramona Mănescu a mai menţionat că la momentul producerii exploziei şi incendiului în sediul misiunii diplomatice nu se afla un număr mare de angajaţi. "Din fericire, foarte puţini colegi erau în momentul acesta pentru că sunt şi concedii şi, slavă Domnului, în afară de colegul acesta care a suferit răni uşoare, nu avem alte victime. Dar chiar şi aşa, situaţia este destul de complicată", a mai afirmat ministrul Afacerilor Externe.

Un incendiu a izbucnit duminică la Ambasada României de la Bagdad, a anunţat Ministerul de Interne din Irak, potrivit portalului Shafaq News.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne, general-maiorul Saad Maan, a precizat într-un comunicat că mai multe echipe ale apărării civile au fost trimise să stingă incendiul, care s-ar fi produs la etajul al doilea al clădirii, şi că angajaţii ambasadei au fost evacuaţi.

Clădirea ambasadei este localizată în cartierul Karrada din capitala Irakului. AGERPRES / (AS - editor: Marius Frăţilă, editor online: Daniela Juncu)

Afisari: 55

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 06-06-2026 20:14

Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție

Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di

Politic 06-06-2026 19:15

VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil

Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe

Politic 06-06-2026 18:08

VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța

Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat

Politic 06-06-2026 17:55

VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri

Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici

Politic 06-06-2026 16:50

VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă

Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.

Politic 06-06-2026 16:35

Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate

Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,

Politic 06-06-2026 16:04

Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni

Politic 06-06-2026 13:40

Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică

Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.

Politic 06-06-2026 12:49

Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă

Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân

Politic 06-06-2026 11:57

Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează

Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.

Politic 05-06-2026 20:49

Nicușor Dan - ședință cu autoritățile, sâmbătă, la Constanța, pe tema consolidării apărării pe litoralul românesc

Președintele Nicușor Dan a convocat pentru sâmbătă o ședință de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanța și în largul Mării Negre, precum și evaluării măsurilor necesare pentru consolidarea apărării și securității pe litoralul românesc, transmite Administrația Prezidențială.

Politic 05-06-2026 19:27

VIDEO Nicușor Dan: Au fost mai multe rânduri de consultări informale cu partidele

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că a avut mai multe discuții informale cu reprezentanții partidelor înainte de a desemna premierul și că Eugen Tomac este cel care va decide dacă din viitorul guvern vor face parte unii dintre consilierii prezidențiali. 'Au fost mai multe rânduri de consultări informale de tipul cine să fie, ce tip d

Politic 05-06-2026 19:21

VIDEO Dronă explodată la Constanța/Nicușor Dan: Partea ucraineană ne-a anunțat înainte ca drona să se autodetoneze

Autoritățile ucrainene au anunțat România înainte ca drona deviată la țărmul Mării Negre să se autodetoneze, iar, în acel moment, toate persoanele din zonă erau evacuate, a declarat, vineri, președintele Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe de presă, după ce a participat la Summitul UE-Balcanii de Vest din Muntenegru. El a afirmat că

Politic 05-06-2026 18:58

VIDEO Nicușor Dan: Prima opțiune a fost Guvern politic; niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima sa opțiune a fost un Guvern politic, dar niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac este opțiunea 'cea mai bună' pentru a fi premier desemnat având în vedere că fiind politician are abilitatea de a negocia, dar este și independent de formațiunile parlamentare.

Politic 05-06-2026 17:08

Dronă explodată la Constanța/MAI: Autoritățile au solicitat Ucrainei să transmită notificări în situații ce pot genera riscuri

Autoritățile române au solicitat autorităților ucrainene să transmită notificări de îndată în situații care pot genera riscuri la adresa României, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. Totodată, miniștrii Apărării și de Interne au solicitat omologilor ucraineni o co