Preşedintele Klaus Iohannis, primit la Casa Albă de Donald Trump
Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a fost primit, marţi, la Casa Albă de omologul său american, Donald Trump.
Este pentru a doua oară, după întâlnirea din iunie 2017, când cei doi preşedinţi au o întrevedere la Casa Albă.
Iohannis va semna în Cartea de onoare, după care vor avea loc, în Biroul Oval, convorbirile tete-a-tete ale celor doi preşedinţi, urmate de discuţii cu participarea membrilor delegaţiilor oficiale.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
Cei doi preşedinţi vor adopta şi o Declaraţie comună privind întărirea relaţiilor dintre cele două state.
"Preşedintele Klaus Iohannis şi preşedintele Donald Trump vor discuta despre întărirea şi dezvoltarea în continuare a Parteneriatului strategic puternic şi dinamic dintre România şi Statele Unite ale Americii, în toate dimensiunile sale, inclusiv în plan securitar şi economic. Preşedintele României va evidenţia, şi cu această ocazie, faptul că ţara noastră va continua să fie un partener strategic solid şi un aliat responsabil şi de încredere al Statelor Unite ale Americii, una dintre priorităţile politicii externe a României fiind consolidarea relaţiei transatlantice şi a securităţii spaţiului euroatlantic", preciza Administraţia Prezidenţială, la momentul anunţării vizitei la Washington.
Într-o întâlnire informală cu presa, săptămâna trecută, Klaus Iohannis afirma că printre temele de discuţie cu omologul american se vor afla securitatea energetică şi programul Visa Waiver.
Foto: (c) Kevin Lamarque / REUTERS
"Este o întâlnire pe care am dorit-o şi eu şi preşedintele Trump de ceva timp. Sunt chestiuni extrem de importante care trebuie discutate şi reiterate: Parteneriatul strategic, aspecte de securitate, NATO şi alocarea a 2% din PIB, relaţia economică aflată în creştere, relaţia pe energie. Vor fi şi discuţii în legătură cu înzestrarea Armatei, faptul că suntem împreună în Afganistan şi chestiuni care trenează, precum Visa Waiver. Aici trebuie să se mişte un pic lucrurile", spunea şeful statului.
De asemenea, preşedintele anunţa că doreşte să discute cu liderul de la Casa Albă şi despre efectivele de militari americani din România, el precizând că ţara noastră are posibilitatea de a găzdui mai mulţi militari din SUA.
Întâlnirea dintre Donald Trump şi Klaus Iohannis a fost anunţată pe data de 6 august.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
Preşedinţia americană arăta, la acel moment, că cei doi lideri vor discuta despre cea mai bună abordare a provocărilor de securitate comune cu care se confruntă SUA şi România şi despre căile de a promova parteneriate energetice şi comerciale bilaterale şi echitabile.
Vizita are loc în contextul în care România marchează 30 de ani de la căderea comunismului şi 15 ani de apartenenţă la NATO, nota Casa Albă. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Rotaru, editor online: Adrian Dădârlat)
Citeşte şi:
Iohannis: Simpatică doamna premier; trebuie să mai studieze un pic arhitectura statului
Iohannis: SUA aşteaptă ameliorarea legislaţiei din România privind domeniul energiei
Iohannis: A fost semnat un memorandum de înţelegere cu SUA privind tehnologia 5G
Preşedintele Iohannis a primit de la Donald Trump o şapcă inscripţionată "Make Romania great again"
Trump despre eliminarea vizelor pentru români: Este o chestiune la care ne gândim
Trump, la întâlnirea cu Iohannis: Mi-ar plăcea să vizitez România
Relaţii bilaterale între România şi Statele Unite ale Americii
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Conferința OFSD/Olguța Vasilescu: Bolojan vrea să ne propună un prim-ministru care habar nu are cum se trăiește în România
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu (PSD), a declarat, sâmbătă, că liderul PNL Ilie Bolojan propune un premier 'care habar n-are cum se trăiește în România', iar românii 'o să-și scrântească limba' să poată să pronunțe numele acestuia - Siegfried Mureșan. 'Ilie Bolojan vrea să ne propună acum un prim-minist
REPER: Propunem soluția rotației la guvernare între PSD și alianța reformistă, cu reformiștii primii
Partidul REPER propune președintelui Nicușor Dan soluția rotației la guvernare între PSD și alianța reformistă, cu reformiștii primii, ''tocmai pentru a securiza reformele urgente, nu pentru a le mai bloca o dată''. ''Domnule președinte, partidul REPER v-a susținut în campania prezidențială fără să vă ceară nimic în sc
Abrudean: PSD ar fi putut să își asume guvernarea din primul moment; a preferat să lase să se epuizeze alte soluții
Vicepreședintele PNL Mircea Abrudean, președinte al Senatului, este de părere că PSD ar fi putut să își asume guvernarea din primul moment, dar a preferat să lase să se epuizeze alte soluții doar pentru a fi acceptată la final ''orice variantă''. Potrivit acestuia, PNL nu va da un ''cec în alb'' unui partid care a al
Alin Tișe (PNL) - critici la adresa lui Bolojan: Ai trădat președintele României și ai sacrificat interesul țării
Președintele Consiliului Județean (CJ) Cluj, liberalul Alin Tișe, a lansat un atac la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, pe care îl acuză că l-a ''trădat'' pe șeful statului și a sacrificat interesul țării. Acesta îl critică, într-un ''manifest'' postat pe pagina sa de socializare, și pentru faptul că a pr
Budăi: PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică - guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere
Deputatul PSD Marius Budăi a declarat, sâmbătă, că PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică - 'guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere', în contextul în care România funcționează cu un Guvern interimar de 50 de zile. 'PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică: guvernarea fără guvernare și răspun
Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, vine în România; luni - întâlnire cu Nicușor Dan
Președintele Nicușor Dan îl va primi luni, la Palatul Cotroceni, pe președintele Statului Israel, Isaac Herzog, cu ocazia vizitei oficiale pe care acesta o efectuează în România, la invitația șefului statului român. Vizita are loc și în contextul participării președintelui israelian la ceremoniile dedicate comemorării a 85 de ani
Sighiartău (PNL): Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci e momentul să ne întoarcem la cetățeni
Secretarul general al PNL Robert Sighiartău a transmis sâmbătă că, dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci este momentul întoarcerii la cetățeni. ''Au trecut aproape două luni de când PSD a generat această criză politică prin demiterea Guvernului Bolojan. De atunci, România se află într-un blocaj
Siegfried Mureșan: Singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD
Vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, consideră că singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt social-democrații și a reiterat că liberalii nu vor v
Peiu: AUR are aceleași drepturi ca alte partide; reprezintă, la fel ca acestea, voința a milioane de români
AUR are aceleași drepturi ca ale altor partide pentru că reprezintă, la fel ca acestea, voința unor milioane de români, a declarat sâmbătă liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, care explică poziționarea ''strategică'' a partidului în favoarea alegerilor anticipate și refuzul de a susține un Guvern pe care nu îl conduce.
Președintele Nicușor Dan - în Polonia, la o reuniune a liderilor regionali prezidată de Karol Nawrocki
Președintele Nicușor Dan va participa, sâmbătă, la Jurata, Polonia, la o reuniune găzduită de omologul său, Karol Nawrocki, alături de președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda. Potrivit Administrației Prezidențiale, reuniunea va fi dedicată analizei unor teme de importanță majoră pentru
PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă. Aceștia consideră că social-democrații sunt 'ultimul partid c
Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament 'responsabil' în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni care au păstrarea puterii ca 'unică miză cinică'.
Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre; asta deranjează
Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan. Acesta a arătat că propunerea de premier a PNL, USR și UDMR, Siegfried Mureșa
Muraru: PNL nu renunță la candidatul propriu de premier și nu acceptă să fie anexa nimănui; ne delimităm clar de PSD
Partidul Național Liberal nu renunță la candidatul propriu de premier, nu acceptă să fie anexa nimănui și se delimitează clar de PSD, a declarat, vineri, vicepreședintele PNL Alexandru Muraru. 'Astăzi, PNL a ales limpezimea, nu ambiguitatea. În ședința extraordinară a Biroului Politic Național, am votat în unanimitate două deci
Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis 'curajoșilor' din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 'PSD a fost mereu constructiv în ceea ce privește găsirea unei soluții pentru ca România să aibă un guvern cu puteri dep




