logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO UPDATE Israelul a lansat operaţiuni terestre în sudul Libanului

Image

Armata israeliană a anunţat marţi că trupele sale terestre au trecut graniţa pentru a lupta împotriva Hezbollah în satele din sudul Libanului, în ciuda apelurilor internaţionale pentru detensionare, relatează AFP.

 

 

După lovitura devastatoare aplicată grupării armate şiite prin asasinarea liderului său Hassan Nasrallah vineri într-un atac israelian lângă Beirut, liderii israelieni au avertizat că războiul împotriva mişcării pro-iraniene, inamic al Israelului, nu s-a încheiat.

Armata israeliană a precizat într-un comunicat că operaţiunile terestre, care au început luni seara, sunt "limitate, localizate şi ţintite" împotriva "ţintelor şi infrastructurii teroriste" ale Hezbollah. Armata nu a specificat numărul soldaţilor implicaţi în incursiune.

"Aceste ţinte sunt situate în satele din apropierea graniţei şi reprezintă o ameninţare imediată pentru comunităţile israeliene din nordul Israelului", se arată în comunicat.

Armata israeliană efectuează bombardamente intense şi mortale asupra Libanului de mai multe zile.

Potrivit unui oficial de securitate libanez, care a vorbit sub condiţia anonimatului, Israelul a lansat cel puţin şase noi lovituri în sudul Beirutului în timpul nopţii, după ce armata israeliană le-a ordonat locuitorilor să evacueze zona.

Într-o declaraţie publicată pe reţeaua de socializare X, secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, a spus că este convins, ca şi Israelul, de "necesitatea de a destructura infrastructura de atac" a Hezbollah pentru a se asigura că "nu poate efectua atacuri de tipul celor din 7 octombrie împotriva comunităţilor din nordul Israelului".

În urma atacului fără precedent al mişcării islamiste palestiniene Hamas de la 7 octombrie pe teritoriul israelian, care a declanşat războiul cu Israelul în Fâşia Gaza, Hezbollah a deschis un front împotriva Israelului în sprijinul aliatului său.

"Este necesară o rezoluţie diplomatică" pentru a garanta siguranţa civililor "de ambele părţi ale graniţei", a mai reafirmat şeful Pentagonului.

Luni, preşedintele american Joe Biden a lăsat să se înţeleagă faptul că se opune operaţiunilor terestre israeliene, cerând o încetare a focului.

Forţele armate israeliene "operează conform unui plan metodic (...) pentru care soldaţii Apărării Civile s-au antrenat şi s-au pregătit în ultimele luni", a declarat armata, adăugând că forţele aeriene şi artileria sprijină forţele terestre cu lovituri precise.

Un oficial dintr-o tabără palestiniană din Sidon, în sudul Libanului, a declarat pentru AFP că un atac israelian l-a vizat pe Mounir Maqdah, pe care Israelul îl acuza că dirija ramura libaneză a aripii armate a mişcării palestiniene Fatah.

"Raidul israelian a vizat casa fiului lui Mounir Maqdah" din tabăra Ain al-Helweh, a declarat oficialul, care a vorbit sub protecţia anonimatului. Nu a fost imediat clar dacă Mounir Maqdah era în casă.

Armata israeliană, în comunicatul său de anunţare a operaţiunilor terestre, a subliniat că face "tot ce este necesar" pentru a "aduce cetăţenii din nordul Israelului înapoi la casele lor".

Site-ul american Axios a relatat că, potrivit unor oficiali israelieni care au vorbit sub condiţia anonimatului, operaţiunea "nu a avut ca scop ocuparea sudului Libanului".

Luptătorii Hezbollah sunt "pregătiţi dacă Israelul decide să intre pe cale terestră", a declarat luni liderul adjunct al grupării, Naim Qassem, în primul său discurs televizat de la moartea lui Hassan Nasrallah.

"Israelul nu a reuşit să submineze capacităţile noastre militare", a spus el.

Într-o declaraţie emisă în cursul nopţii, Hezbollah a precizat că a "vizat" trupele israeliene care "se deplasau" în livezile din apropierea graniţei, o sursă apropiată grupării spunând că soldaţii erau "chiar la graniţă".

Hezbollah nu a făcut niciun comentariu imediat după ce armata israeliană a anunţat raidurile terestre, dar televiziunea al-Manar a relatat despre declaraţia israeliană pe canalul său de Telegram.

Armata libaneză, copleşită de puterea militară a Hezbollah, îşi "repoziţionează" trupele mai departe de graniţă, a declarat un oficial militar pentru AFP.

Conform presei de stat siriene, atacurile israeliene au vizat şi regiunea Damasc peste noapte.

Agenţia oficială de ştiri siriană SANA a raportat că trei civili au fost ucişi şi alţi nouă răniţi în raiduri. Conform televiziunii de stat siriene, o jurnalistă, Safaa Ahmad, s-a numărat printre morţi.

Liderii mondiali au cerut luni o detensionare în faţa riscului unui "război total" în regiune.

Şeful ONU, Antonio Guterres, şi-a exprimat opoziţia faţă de orice "invazie terestră" israeliană în Liban, în timp ce şeful diplomaţiei franceze, Jean-Noel Barrot, aflat într-o vizită la Beirut, a cerut Israelului să "se abţină de la orice incursiune terestră" şi a făcut apel la o încetare a focului.

Mai multe ţări, inclusiv Canada şi Marea Britanie, au anunţat că au închiriat zboruri pentru a-şi evacua cetăţenii din Liban. Franţa a desfăşurat o navă militară ca "măsură de precauţie", în cazul în care este nevoie să-şi evacueze cetăţenii.

Numărul morţilor în urma loviturilor israeliene de luni din Liban este de 95, conform Ministerului Sănătăţii.

Moartea lui Hassan Nasrallah, care era considerat cel mai puternic om din Liban, este o victorie majoră pentru Israel împotriva Iranului, inamicul Israelului, şi a aliaţilor săi, inclusiv Hamas.

Israelul a promis că va lupta împotriva "duşmanilor" săi şi îi va "elimina" oriunde s-ar afla. "Nu există niciun loc în Orientul Mijlociu în care Israelul să nu poată ajunge", a avertizat premierul Benjamin Netanyahu.

Iranul a declarat că "nu va desfăşura" luptători în Liban şi Gaza pentru a înfrunta Israelul, considerând că "guvernele Libanului şi Palestinei au capacitatea şi puterea de a face faţă agresiunii regimului sionist".

Şeful Pentagonului a avertizat din nou Teheranul în cursul nopţii împotriva unui posibil "atac militar direct asupra Israelului", subliniind "consecinţele grave" pe care acest lucru le-ar implica pentru Iran.

În Fâşia Gaza, un teritoriu palestinian devastat şi asediat de aproape un an, armata israeliană îşi continuă ofensiva, chiar dacă atacurile au scăzut în intensitate în ultimele zile.

Marţi, bombardamentele israeliene au ucis 12 persoane în tabăra de refugiaţi Nussirat din centrul teritoriului. Alte şapte persoane au fost ucise în atacurile asupra unei şcoli care adăposteau persoane strămutate intern în estul oraşului Gaza.AGERPRES/(AS - editor: Ionuţ Mareş, editori online: Alexandru Cojocaru, Anda Badea)

 

Citiţi şi:

 

Liban: Atac israelian într-o tabără de refugiaţi care l-a vizat pe şeful unui grup armat palestinian

Afisari: 112

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 07-04-2026 17:09

Rusia și Emiratele Arabe Unite au convenit să își coordoneze eforturile în contextul crizei din Orientul Mijlociu

Rusia și Emiratele Arabe Unite au convenit să își coordoneze eforturile pentru a facilita o soluție pașnică la criza din Orientul Mijlociu, a informat marți Ministerul rus de Externe, după ce o conversație telefonică a avut loc între șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, și omologul său emiratez, Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, relatează EFE. Cei d

Politic Ex 07-04-2026 16:57

Iranul nu va arăta flexibilitate cât timp SUA îi cer capitularea; eforturile Pakistanului de a facilita discuții continuă (surse)

Iranul și Statele Unite continuă să schimbe mesaje prin intermediul Pakistanului, a declarat marți pentru Reuters o sursă iraniană de securitate de rang înalt, însă Teheranul nu va arăta flexibilitate cât timp Washingtonul continuă să-i ceară să 'capituleze sub presiune'. Potrivit sursei, Qatarul a transmis luni mesajul Teheranului că

Politic Ex 07-04-2026 16:51

'Președintele vă iubește!': Vance, într-o vizită în Ungaria pentru a impulsiona realegerea lui Orban la scrutinul de duminică

Vicepreședintele SUA, JD Vance, a lăudat Ungaria și pe premierul țării Viktor Orban la sosirea sa marți la Budapesta, pentru a impulsiona campania liderului naționalist veteran în perspectiva alegerilor parlamentare de duminică, pe care, potrivit mai multor sondaje, Orban ar putea să le piardă, relatează Reuters. Viktor Orban, un naționalist eurosceptic

Politic Ex 07-04-2026 16:44

Taiwanul este hotărât să își consolideze cooperarea militară cu Statele Unite

Președintele Taiwanului, William Lai, a afirmat marți că 'pacea depinde de forță' și a subliniat că guvernul va continua să își consolideze cooperarea în domeniul apărării cu Statele Unite pentru a asigura securitatea insulei în fața presiunii militare a Chinei, în cadrul unei întâlniri cu o delegație de congresmeni americani, conf

Politic Ex 07-04-2026 16:42

Alegeri în Ungaria: Convorbire telefonică Orban-Putin scursă în presă

Premierul ungar Viktor Orban și-a manifestat anul trecut disponibilitatea de a-l ajuta pe președintele rus Vladimir Putin în orice fel, cum ar fi găzduirea unui summit la Budapesta pentru soluționarea negociată a războiului din Ucraina, potrivit unui transcript al unei convorbiri telefonice între cei doi lideri la care face referire marți Bloomberg, relatează Reu

Politic Ex 07-04-2026 16:27

Armata israeliană anunță că și-a încheiat desfășurarea până la o ''linie de apărare avansată'' în sudul Libanului

Armata israeliană a anunțat marți că a încheiat desfășurarea trupelor sale la sol în sudul Libanului până la o ''linie de apărare avansată'' împotriva luptătorilor mișcării libaneze șiite Hezbollah, transmite AFP. O sursă militară libaneză a indicat pentru AFP că armata israeliană a înaintat pe trei axe ''&

Politic Ex 07-04-2026 15:58

Rusia livrează Iranului sprijin cibernetic și imagini de spionaj pentru optimizarea atacurilor (serviciile de informații ucrainene)

Sateliți ai Rusiei au realizat zeci de imagini detaliate ale unor instalații militare și obiective critice în Orientul Mijlociu pentru a ajuta Iranul să lovească forțele americane și alte ținte, potrivit unui raport al serviciilor de informații ucrainene. Conținutul documentului, analizat de Reuters, relevă că hackeri ruși și iranieni colaborează în domeniul cibe

Politic Ex 07-04-2026 15:55

Franța condamnă posibile atacuri ale SUA asupra infrastructurii civile iraniene, ce ar putea genera represalii

Ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot a criticat posibile atacuri asupra infrastructurilor civile din Iran, cu care a amenințat președintele american Donald Trump, și a avertizat că, dacă acestea vor fi duse la îndeplinire, ar putea da naștere la represalii din partea regimului de la Teheran, ceea ce 'ar agrava o situație deja îngrijorătoare', inf

Politic Ex 07-04-2026 15:40

Spania consideră că Europa trebuie să caute alternative de securitate, după remarcile lui Trump despre NATO

Recentele lamentări ale președintelui american Donald Trump față de aliații NATO și amenințările sale că SUA ar putea părăsi Alianța împing țările europene să caute aranjamente de securitate alternative, a declarat marți ministrul spaniol de externe Jose Manuel Albares, care a estimat pe de altă parte că Trump își va pune în practică amenințarea de a ataca

Politic Ex 07-04-2026 15:32

Turcia: Trei atacatori neutralizați, după un schimb de focuri cu poliția la Istanbul (oficial)

Trei teroriști au fost neutralizați după un schimb de focuri cu poliția în fața Pieței Yapi Kredi de pe strada Buyukdere din districtul Beșiktaș din Istanbul, în timp ce doi ofițeri au fost răniți ușor, a declarat marți ministrul de interne turc, Mustafa Ciftci, informează agenția de presă Anadolu. Potrivit agențiilor de presă internaționale, incid

Politic Ex 07-04-2026 15:19

Trump: O întreagă civilizație va muri în seara asta și nu va mai fi readusă niciodată la viață

O întreagă civilizație va muri în seara asta, și nu va mai fi readusă niciodată la viață, a scris marți, pe platforma sa Truth Social, președintele american Donald Trump, cu puține ore înainte de expirarea ultimatumului pe care i l-a dat Iranului pentru a redeschide Strâmtoarea Ormuz, în caz contrar amenințând țara din Golf cu anihilarea.

Politic Ex 07-04-2026 15:07

Donald Trump Jr. în vizită în Republica Srpska

Fiul cel mare al președintelui Statelor Unite, Donald Trump Jr., a sosit marți la Banja Luka, capitala entității autonome sârbe din Bosnia-Herțegovina, Republica Srpska, pentru întâlniri cu lideri din mediul de afaceri și politicieni într-o vizită descrisă în mod oficial ca fiind una de lucru, relatează Hina. Autoritățile din Repu

Politic Ex 07-04-2026 14:45

Premierul Slovaciei acuză UE că tolerează atacurile ucrainene asupra infrastructurii energetice rusești, care afectează Europa

Bratislava, 7 apr /Agerpres/ - Prim-ministrul Slovaciei, populistul Robert Fico, a acuzat Uniunea Europeană că tolerează atacurile armatei ucrainene asupra infrastructurii energetice rusești, ceea ce, a spus el, va împiedica sosirea în Europa a combustibilului din Rusia, informează marți EFE. 'Îi deschidem ochii Comisiei Europene, care at

Politic Ex 07-04-2026 14:38

Israelul anunță lovituri extinse asupra infrastructurilor Iranului; încă un pod iranian a fost atacat

Armata israeliană a anunțat marți că a finalizat o nouă serie de atacuri extinse împotriva Iranului, precizând că aceste atacuri au țintit în mod specific infrastructura, în timp ce autoritățile iraniene au anunțat că încă un pod a fost lovit în bombardamentele americano-israeliene la sud de capitala Teheran, relatează AFP.

Politic Ex 07-04-2026 14:34

Iranul amenință cu acțiuni care vor priva ani de zile SUA și aliații lor de petrol și gaze

Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran, armata ideologică a țării, a amenințat marți că va lua măsuri împotriva infrastructurii care ar 'priva Statele Unite și aliații lor de petrol și gaze din regiune pentru anii următori', informează AFP și EFE. 'Până acum am dat dovadă de mare reținere în spiritul bunei vecinătă