VIDEO LIVE UPDATE AlegeriSUA2024: Trump, rănit la un miting de campanie în Pennsylvania
Fostul preşedinte Donald Trump, candidat republican la alegerile americane din noiembrie, a fost evacuat de la un miting de campanie în Pennsylvania, cu sânge vizibil la urechea dreaptă, după focuri de armă care au costat viaţa a cel puţin o persoană din rândul asistenţei, scriu AFP şi Reuters.
Presupusul trăgător şi un spectator au fost ucişi, iar o altă persoană a fost rănită în stare gravă, potrivit presei americane, citând autorităţile judiciare locale.
UPDATE ORA 21.55 VIDEO Atac asupra lui Trump: Joe Biden face apel la ''unirea'' americanilor
Preşedintele american Joe Biden a făcut apel duminică, a doua zi după tentativa de asasinat asupra rivalului său Donald Trump, la "unirea ca naţiune" a americanilor, relatează AFP, Reuters şi AFP.
Mobilul tentativei de asasinat nu este cunoscut deocamdată, a mai indicat el într-o alocuţiune rostită la Casa Albă, prilej cu care a ordonat şi o revizuire a securităţii la mitingul la care a participat sâmbătă Trump.
UPDATE ORA 14.52 Trump: Este mai important ca oricând să fim uniţi; sunt nerăbdător să vorbesc de la Wisconsin
Este mai important ca oricând să fim uniţi, a transmis duminică Donald Trump, după tentativa de asasinat împotriva sa în timpul unui miting de campanie, relatează Reuters.
"În acest moment, este mai important ca niciodată să fim uniţi şi să ne arătăm adevăratul caracter ca americani, rămânând puternici şi hotărâţi", a scris Trump într-o postare pe reţeaua Truth Social.
UPDATE ORA 14.28 Kremlinul acuză administraţia Biden că a creat atmosfera pentru tentativa de asasinare a lui Trump
Kremlinul susţine că nu crede că actuala administraţie americană este responsabilă pentru tentativa de asasinat de sâmbătă asupra candidatului prezidenţial Donald Trump, dar că ea a creat atmosfera care a provocat atacul, relatează Reuters şi AFP.
UPDATE ORA 12.43 SUA: Ce se ştie despre Thomas Matthew Crooks, suspectul în tentativa de asasinare a lui Trump (Reuters)
FBI l-a identificat pe Thomas Matthew Crooks, în vârstă de 20 de ani, din Bethel Park, Pennsylvania, ca suspect în tentativa de asasinare, sâmbătă, a fostului preşedinte american Donald Trump la un miting de campanie, relatează Reuters.
Foto: (c) Aaron Josefczyk/REUTERS
Suspectul a fost împuşcat şi ucis de Secret Service la câteva secunde după ce ar fi tras focuri de armă spre o scenă unde Trump ţinea un discurs la Butler, Pennsylvania.
Foto: (c) Aaron Josefczyk/REUTERS
UPDATE ORA 12.22 Secretarul general al NATO, ''şocat'' de tentativa de asasinat asupra lui Trump
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, s-a declarat duminică "şocat" de tentativa de asasinare a fostului preşedinte american Donald Trump, subliniind că "aliaţii sunt uniţi pentru a ne apăra libertatea şi valorile", relatează AFP.
Foto: (c) Michael Reynolds/EPA
UPDATE ORA 10.23 Atac asupra lui Trump: Moscova îndeamnă Washingtonul să facă ''inventarul politicilor sale de incitare la ură''
După atacul asupra lui Donald Trump, Moscova a îndemnat duminică Statele Unite să facă "inventarul politicilor sale de incitare la ură împotriva oponenţilor politici, ţărilor şi popoarelor", folosind tentativa de asasinat pentru a denunţa sprijinul american pentru Kiev, relatează AFP.
UPDATE ORA 10.04 Lideri din întreaga lume, ''şocaţi'' de tentativa de asasinat asupra lui Donald Trump
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, s-a declarat duminică "profund şocată" de tentativa de asasinare a lui Donald Trump în timpul unui miting electoral în Statele Unite, relatează AFP. La rândul său, Emmanuel Macron i-a transmis duminică, într-un mesaj pe reţeaua X, "urările sale de însănătoşire grabnică" lui Donald Trump, victima unei tentative de asasinat, "o dramă pentru democraţiile noastre". De asemenea, şefa guvernului ultraconservator al Italiei, Giorgia Meloni, şi-a exprimat "solidaritatea" cu Trump, sperând că "dialogul şi responsabilitatea vor prevala asupra urii şi violenţei".
UPDATE ORA 09.14 FBI l-a identificat pe autorul tentativei de asasinare a lui Trump: Thomas Matthew Crooks, 20 de ani (media)
FBI l-a identificat pe autorul tentativei de asasinat asupra fostului preşedinte american Donald Trump ca fiind Thomas Matthew Crooks, un bărbat de 20 de ani din Pennsylvania (nord-est), a informat duminică presa americană, preluată de AFP.
Foto: (c) Glen Van Tryfle/TMX/via REUTERS
UPDATE ORA 08.33 Secretarul general al ONU ''condamnă fără echivoc'' tentativa de asasinat asupra lui Trump
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a condamnat duminică "fără echivoc" tentativa de asasinare a fostului preşedinte american Donald Trump, a declarat purtătorul său de cuvânt, potrivit AFP.
Şeful ONU "condamnă fără echivoc acest act de violenţă politică. El îi doreşte preşedintelui Trump însănătoşire grabnică", a declarat purtătorul de cuvânt al lui Guterres, Stephane Dujarric, citat într-un comunicat.
UPDATE ORA 07.20 FBI confirmă ''tentativa de asasinat'' asupra lui Donald Trump
Biroul Federal de Investigaţii din SUA a confirmat că focurile de armă care l-au vizat sâmbătă pe Donald Trump la un miting de campanie în Pennsylvania au fost cu adevărat "o tentativă de asasinat", relatează AFP şi Reuters.
Foto: (c) Leah Millis/REUTERS
"În această seară am asistat la ceea ce numim o tentativă de asasinat asupra fostului nostru preşedinte Donald Trump", a declarat un oficial al FBI, Kevin Rojek într-o conferinţă de presă.
UPDATE ORA 07.03 VIDEO Donald Trump, rănit într-o aparentă tentativă de asasinat (sinteză)
Fostul preşedinte american Donald Trump a fost rănit sâmbătă la ureche într-o aparentă tentativă de asasinat prin împuşcare în timpul unui miting, ceea ce dă peste cap o campanie prezidenţială deja tensionată, relatează AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Pe lângă presupusul atacator, care nu a fost încă identificat, un spectator a fost ucis şi alţi doi au fost grav răniţi, a anunţat Secret Service, care este responsabil pentru protejarea preşedinţilor şi foştilor preşedinţi.
UPDATE ORA 06.48 AlegeriSUA2024: Spectatorul ucis la mitingul lui Trump ''a murit instantaneu'', potrivit unui martor
Spectatorul ucis sâmbătă în atacul asupra lui Donald Trump la un miting de campanie din Pennsylvania "a murit pe loc" după ce a fost "împuşcat în cap", potrivit unui martor intervievat de NBC News, relatează AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
"Am auzit mai multe focuri de armă, bărbatul de lângă mine a fost lovit în cap, a murit pe loc şi a căzut la baza tribunei", a spus Joseph, al cărui nume de familie nu a fost specificat.
UPDATE ORA 06.07 AlegeriSUA2024: Reacţii internaţionale după focurile de armă asupra lui Trump
Fostul preşedinte Donald Trump, candidat republican la alegerile americane din noiembrie, a fost evacuat de la un miting de campanie în Pennsylvania, cu o rană sângerândă la urechea dreaptă, după o posibilă tentativă de asasinat, relatează AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Atacul armat a fost condamnat la nivel internaţional.
UPDATE ORA 05.46 AlegeriSUA2024: Biden a vorbit cu Trump după focurile de armă de la mitingul din Pennsylvania
Joe Biden "a vorbit" cu Donald Trump sâmbătă seara, a declarat un responsabil al Casei Albe, după tirurile de la un miting din Pennsylvania împotriva republicanului, care a fost rănit la ureche, notează AFP.

Nu au fost oferite detalii despre conversaţia lor.
UPDATE ORA 05.18 AlegeriSUA2024: Un senator considerat posibil vicepreşedinte al lui Trump incriminează ''retorica'' lui Biden
J.D. Vance, un senator republican posibil candidat la vicepreşedinţie al lui Donald Trump, a incriminat sâmbătă "retorica" preşedintelui democrat Joe Biden, după focurile de armă de la un miting electoral al candidatului republican la alegerile prezidenţiale din noiembrie, relatează AFP.

Foto: (c) Michael Reynolds/EPA
"Acesta nu este doar un simplu eveniment izolat. Postulatul central al campaniei lui Biden este de a spune că preşedintele Trump este un fascist autoritar care trebuie oprit cu orice preţ. Această retorică a dus direct la tentativa de asasinare a preşedintelui Trump", a acuzat pe X senatorul din Ohio.
UPDATE ORA 05.07 AlegeriSUA2024: Rănit în cursul unui miting, Trump intenţionează să meargă la Convenţia republicană
Donald Trump, evacuat de urgenţă sâmbătă de la un miting electoral după mai multe focuri de armă, intenţionează în continuare să meargă la Convenţia republicană de săptămâna viitoare, în cursul căreia urmează să fie desemnat oficial candidat al dreptei la preşedinţie, a anunţat echipa sa, notează AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
"Preşedintele Trump se simte bine" şi "aşteaptă cu nerăbdare să vi se alăture la Milwaukee", în statul Wisconsin, unde va avea loc acest important eveniment în perioada 15-18 iulie, au anunţat echipa sa de campanie şi Partidul Republican într-un comunicat.
UPDATE ORA 04.58 Focuri de armă în cursul unui miting al lui Trump: condamnări în SUA
Condamnările au curs sâmbătă după focurile de armă de la un miting al fostului preşedinte Donald Trump, care a fost evacuat cu o rană sângerândă la urechea dreaptă. Presupusul agresor şi un spectator au fost ucişi, iar alţi doi participanţi sunt grav răniţi, potrivit presei americane, relatează AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Presedintele Biden s-a declarat iniţial, într-un comunicat, "liniştit" să afle că Trump este "teafăr şi în siguranţă". 'În America, nu există loc pentru acest tip de violenţă. Trebuie să ne unim ca naţiune pentru a o condamna", a adăugat el.
UPDATE ORA 04.22 AlegeriSUA2024: Un spectator ucis, doi răniţi grav în cursul mitingului lui Trump (Secret Service)
Un spectator a fost ucis şi alţi doi grav răniţi de focuri de armă în cursul unui miting al candidatului republican la prezidenţialele americane, Donald Trump, a indicat sâmbătă serviciul de protecţie a personalităţilor politice, Secret Service, într-un comunicat publicat pe X, transmite AFP.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Focurile de armă au fost auzite la ora 18.15 (22.15 GMT), atacatorul "trăgând de mai multe ori dintr-o poziţie ridicată", potrivit comunicatului.
UPDATE ORA 04.07 Trump spune că a fost rănit de un glonţ care i-a ''străpuns'' partea superioară a urechii
Candidatul dreptei americane la preşedinţie, Donald Trump, care a trebuit să fie evacuat de urgenţă de la un miting sâmbătă, a afirmat că a fost împuşcat în ureche, notează AFP.

Foto: (c) Hu Yousong/XINHUA
"Am fost lovit de un glonţ care mi-a străpuns partea superioară a urechii drepte", a scris el pe platforma sa, Truth Social.
UPDATE ORA 03.59 VIDEO Trăgătorul se afla în exteriorul mitingului lui Trump, afirmă la CNN procurorul local
Presupusul autor al focurilor de armă de la mitingul lui Donald Trump se afla în afara incintei în aer liber unde avea loc mitingul, a declarat la postul CNN procurorul comitatului Butler din statul Pennsylvania (nord-est), Richard Goldinger, citat de AFP.
"Nu ştiu cum a ajuns în locul unde se afla, dar era în afara incintei", a declarat procurorul, adăugând că nu are informaţii despre identitatea sa.
ORA 02.53 AlegeriSUA2024: Elon Musk îl sprijină oficial pe Trump după evenimentele din Pennsylvania
Proprietarul Tesla şi X (fostul Twitter), Elon Musk, a anunţat vineri pe reţeaua sa de socializare că îl va susţine oficial pe candidatul republican Donald Trump în cursa pentru realegerea la Casa Albă, notează AFP.
Foto: (c) Gonzalo Fuentes/REUTERS
"Îl susţin pe deplin pe preşedintele Trump şi îi doresc însănătoşire grabnică", a scris miliardarul americano-sud-african, reacţionând după ce fostul preşedinte american a fost evacuat de la un miting de campanie în Pennsylvania (est) în urma unor focuri de armă.
Donald Trump "este în siguranţă", a anunţat la scurt timp un purtător de cuvânt al Secret Service, însărcinat cu securitatea preşedinţilor şi foştilor preşedinţi, în timp ce echipa sa de campanie a dat asigurări că este teafăr şi este "examinat într-o structură medicală" la faţa locului.
Foto: (c) Trump Campaign/Handout via REUTERS
A fost ultimul miting al lui Donald Trump înainte de Convenţia republicană unde urmează să fie nominalizat oficial drept candidat al Partidului Republican în faţa preşedintelui democrat în exerciţiu, Joe Biden, la alegerile din noiembrie.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Donald Trump, care tocmai îşi începuse discursul cu una dintre tiradele sale obişnuite asupra migranţilor despre care îl acuză pe succesorul său democrat că le-a permis să intre masiv în ţară, a fost imediat doborât la pământ de agenţii Secret Service.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Din public au izbucnit strigăte de groază. După câteva clipe, Donald Trump s-a ridicat, cu părul în dezordine şi fără şapca sa roşie, înconjurat de agenţi. "Lăsaţi-mă să-mi iau pantofii", a fost auzit el spunându-le.
Apoi el a fost escortat de pe estradă la maşina sa, ridicând pumnul în aer de mai multe ori sfidător, în aplauzele susţinătorilor săi.
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
"Am văzut mulţi oameni aruncându-se la pământ, părând confuzi. Am auzit focurile de armă, a răsunat ca ceva între petarde şi un pistol de calibru mic", a declarat pentru AFP la faţa locului un simpatizant, John Yeykal.
Preşedintele Biden s-a declarat "uşurat" să afle că Trump este "teafăr şi în siguranţă", afirmând că, "în America, nu există loc pentru acest tip de violenţă".
I have been briefed on the shooting at Donald Trump’s rally in Pennsylvania.
— President Biden (@POTUS) July 13, 2024
I’m grateful to hear that he’s safe and doing well. I’m praying for him and his family and for all those who were at the rally, as we await further information.
Jill and I are grateful to the Secret…
"Nu există loc pentru violenţă politică în democraţia noastră", a reacţionat şi fostul preşedinte democrat Barack Obama.
There is absolutely no place for political violence in our democracy. Although we don’t yet know exactly what happened, we should all be relieved that former President Trump wasn’t seriously hurt, and use this moment to recommit ourselves to civility and respect in our politics.…
— Barack Obama (@BarackObama) July 13, 2024
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Liderul majorităţii democrate din Senat, Chuck Schumer, s-a declarat "îngrozit".
I am horrified by what happened at the Trump rally in Pennsylvania and relieved that former President Trump is safe. Political violence has no place in our country.
— Chuck Schumer (@SenSchumer) July 13, 2024
Elon Musk a reacţionat aducându-şi sprijinul pentru Donald Trump şi urându-i "însănătoşire grabnică".
Foto: (c) Brendan McDermid/REUTERS
Consecinţele acestui eveniment asupra campaniei sunt deocamdată incalculabile. AGERPRES
* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Austria intenționează să extindă serviciul militar obligatoriu la nouă luni
Guvernul austriac a anunțat luni că intenționează să prelungească serviciul militar obligatoriu cu trei luni, până la un total de nouă luni în viitor, relatează dpa. Miniștrii au ajuns la un acord pe această temă după negocieri îndelungate. Coaliția tripartită intenționează acum să contacteze Partidul Libertăți
ONU se teme de o resurgență a HIV din cauza reducerii finanțării în lupta împotriva SIDA
Finanțarea internațională pentru lupta împotriva HIV a scăzut cu aproape 20% anul trecut, a avertizat ONU luni la Conferința Internațională privind SIDA de la Rio de Janeiro, în Brazilia, conform AFP. Răspunsul global la HIV, virusul care provoacă SIDA, este 'complet blocat' după cea mai abruptă scădere a finanțării din ultimele decenii, a
Trump consideră că există 'șanse mari' ca discuțiile cu Iranul să aibă succes
Președintele american Donald Trump a afirmat luni că discuțiile cu Iranul au 'șanse mari' să dea rezultate, după mai multe zile consecutive de calm relativ în conflictul dintre cele două țări, relatează AFP. 'Vom vedea ce se va întâmpla. Cred că există șanse mari să se întâmple ceva', a declarat președintele americ
Delegația americană părăsește o reuniune a Consiliului de Securitate pentru a protesta împotriva criticilor franceze
SUA au părăsit luni o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU în momentul discursului ambasadorului francez, în semn de protest față de comentariile 'ipocrite' ale Franței, care a comparat SUA cu Coreea de Nord și Rusia în legătură cu un vot legat de drepturile omului, a declarat un reprezentant american la Națiunile Unite, citat de AFP.
Președinta Republicii Moldova a convocat prima ședință a Comisiei pentru integrare europeană cu noul guvern
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a prezidat luni prima ședință a Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană la care au participat membrii noului guvern, condus de premierul Vasile Tofan. În cadrul reuniunii au fost evaluate progresele obținute în procesul de aderare la Uniunea Europeană, fiind stabilite prioritățile executivului în domeniul int
Ungaria: Premierul Peter Magyar crede că partidul Fidesz este 'dincolo de redresare'
Partidul Fidesz, ca formațiune politică, este 'dincolo de redresare', a declarat luni, în Parlamentul de la Budapesta, premierul ungar Peter Magyar, transmite MTI. În intervenția sa, premierul Peter Magyar a vorbit despre 'interpretarea anuală a lumii' a fostului prim-ministru Viktor Orban de la Băile Tușnad din Români
Kievul menționează colaborarea Iranului cu Rusia și face apel la Teheran 'să nu se victimizeze'
Ministrul de externe ucrainean Andrii Sibiga a amintit luni, ca răspuns la protestele omologului său iranian față de atacul recent al forțelor ucrainene asupra unei nave a Republicii islamice în Marea Caspică, că Iranul ajută din 2022 Moscova cu armament în războiul Rusiei împotriva Ucrainei, relatează EFE. 'Iranul nu este în poziți
Vladimir Putin: Ucraina își va pierde mai devreme sau mai târziu teritoriile din vest
Ucraina își va pierde mai devreme sau mai târziu teritoriile din vest, a declarat președintele rus Vladimir Putin, duminică, în cadrul unei întâlniri cu militari ai Forțelor Navale Ruse, transmite TASS. 'Sunt convins că, mai devreme sau mai târziu, Ucraina va pierde aceste teritorii din vestul țării, care au aparținut c&
Putin acuză Occidentul că recurge la 'metode teroriste' pentru că nu poate învinge Rusia
Președintele rus Vladimir Putin a acuzat luni Occidentul că recurge la 'metode teroriste' pentru că nu a reușit să înfrângă Rusia 'pe câmpul de luptă', referindu-se la atacurile cu drone ucrainene asupra unor obiective din spatele frontului rusesc, relatează EFE. 'Fiind incapabili să înfrângă Rusia pe câm
Islanda: A început votul anticipat în cadrul referendumului privind reluarea negocierilor de aderare la UE
Islanda a deschis luni votul anticipat în cadrul referendumului din 29 august cu privire la o eventuală reluare a negocierilor de aderare a insulei la Uniunea Europeană, întrerupte oficial în 2015, transmite AFP. Cetățenii insulei trebuie să răspundă la următoarea întrebare: 'Trebuie să redeschidă Islanda negocierile de aderare cu U
Iranul infirmă existența unor negocieri cu SUA
Diplomația iraniană a afirmat luni că nu desfășoară niciun fel de negociere în prezent cu SUA, în pofida opririi recente a luptelor între cele două țări, relatează AFP. 'Mediatorii ne pot transmite mesaje din partea americană despre actualele evoluții din regiune. Dar la ora actuală, nu suntem angajați în niciun fel de negociere cu
Uniunea Europeană își pierde atractivitatea pentru țările mici, potrivit președintelui legislativului georgian
Propunerea de a abandona principiul consensului la luarea deciziilor în cadrul Uniunii Europene (UE) face ca blocul comunitar să-și piardă atractivitatea pentru țările mici, a declarat luni președintele Parlamentului Georgiei, Șalva Papuașvili, informează EFE. 'Țările mici nu își vor putea apăra interesele vitale dacă nu coincid cu planurile ma
Seulul urmărește cooperarea militară dintre Moscova și Phenian după informațiile privind desfășurarea a 30.000 de soldați
Guvernul sud-coreean urmărește îndeaproape cooperarea militară dintre Rusia și Coreea de Nord, după ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat asupra posibilității ca Phenianul să trimită 30.000 de soldați pentru a ajuta Rusia în războiul său împotriva Ucrainei, transmite luni EFE. 'Guvernul urmărește îndeaproape eveni
Kremlinul spune că nu a văzut nimic concret cu privire la noi propuneri de pace pentru Ucraina
Kremlinul a susținut luni că nu a văzut nicio informație specifică cu privire la noi propuneri pentru un acord de pace în Ucraina, înaintea întâlnirii prevăzute să aibă loc marți la Washington între președintele american Donald Trump și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, transmite Reuters. O sursă ucrainea
Kim Jong Un aniversează sfârșitul războiului din Coreea alături de fiica sa, posibilă moștenitoare a puterii
Conducătorul nord-coreean Kim Jong Un a marcat luni 73 de ani de la încheierea războiului din Coreea (1950-1953) având-o alături pe fiica sa Ju Ae, relatează agenția oficială de presă KCNA, preluată de Reuters. Ministerul Reunificării de la Seul a observat că este prima dată când fiica lui Kim îl însoțește la come













