VIDEO Putin spune Occidentului că Rusia nu poate fi învinsă în #Ucraina

Preşedintele rus, Vladimir Putin, i-a spus jurnalistului american conservator Tucker Carlson, într-un lung interviu difuzat joi, că o înfrângere pentru Rusia în Ucraina este "imposibilă", comentează AFP.
În acest mesaj de peste două ore la adresa Americii şi Occidentului, care a luat deseori forma unei lecţii de istorie foarte subiective, preşedintele rus a mai spus că exclude ideea invadării Poloniei sau Letoniei, două ţări în care ţara sa "nu are interese".
"Până în prezent, au existat zgomote şi strigăte despre nevoia de a provoca o înfrângere strategică Rusiei pe câmpul de luptă", i-a declarat el fostului jurnalist vedetă al canalului Fox News, într-o cameră mare unde cei doi bărbaţi au stat faţă în faţă pe scaune albe.
"Dar acum ei par să realizeze că este greu de realizat, dacă nu imposibil. În opinia mea, acest lucru este imposibil prin definiţie. Asta nu se va întâmpla niciodată. Mi se pare că acum, cei care sunt la putere în Occident sunt, de asemenea conştienţi de acest lucru", a adăugat cel care a lansat invazia Ucrainei în februarie 2022.
"Dacă această realizare a fost bine înţeleasă, ei trebuie să se gândească la ce urmează. Suntem pregătiţi pentru acest dialog", a dat el asigurări. Cuvintele liderului de la Kremlin, care vorbea în rusă, au fost dublate în engleză.
Pe de altă parte, Vladimir Putin a afirmat că este posibil să se ajungă la un acord pentru eliberarea jurnalistului american Evan Gershkovich, închis în Rusia de aproape un an.
"Cred că poate fi încheiat un acord", a spus el. "Nu există niciun tabu pentru a rezolva această problemă. Suntem pregătiţi să o rezolvăm, dar unii termeni sunt pe cale de a fi discutaţi prin canale ale serviciilor speciale", a precizat Vladimir Putin.
Preşedintele rus, al cărui interviu este primul pe care l-a acordat unui jurnalist occidental de la conflictul din Ucraina, a mai spus că exclude o invazie a Poloniei sau Letoniei.
"Vă puteţi imagina un scenariu în care să trimiteţi trupe ruseşti în Polonia?", l-a întrebat Tucker Carlson, un prieten apropiat al fostului preşedinte american Donald Trump.
"Numai într-un singur scenariu, dacă Polonia atacă Rusia", a răspuns Putin.
"Nu avem interese în Polonia, Letonia sau oriunde altundeva. De ce am face asta? Pur şi simplu nu avem niciun interes (...). Nu se pune problema", a adăugat el.
Preşedintele rus a mai afirmat că alegerea unui nou preşedinte american, prevăzută pentru 5 noiembrie şi la care ar urma să se înfrunte republicanul Donald Trump cu democratul Joe Biden, nu va schimba relaţiile dintre Statele Unite şi Rusia.
"Tocmai m-aţi întrebat dacă s-ar schimba ceva dacă va veni un alt lider. Nu este vorba despre cine este liderul, despre personalitatea unei anumite persoane", a spus Putin.
Atât Donald Trump, cât şi Vladimir Putin sunt plini de laude unul pentru celălalt. Trump s-a lăudat, fără a detalia, că poate rezolva războiul din Ucraina în 24 de ore dacă este reales.
În ce îl priveşte, preşedintele Joe Biden l-a descris omologul său rus drept un criminal de război şi arată un sprijin de neclintit pentru Kiev.
Tucker Carlson a anunţat ostentativ săptămâna aceasta că realizează un interviu cu Vladimir Putin.
Media de stat ruse au reflectat pe larg vizita jurnalistului, publicând fotografii cu el la aeroport şi la celebrul Teatru Bolşoi. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Echipa candidatului liberal învins contestă rezultatul alegerilor prezidențiale din Polonia
Echipa de campanie a liberalului Rafal Trzaskowski, învins în alegerile prezidențiale din Polonia, a înregistrat luni seara un protest privind nereguli în procesul electoral - unul din cele 3.000 depuse până acum, transmite Reuters. Trzaskowski, candidat al formațiunii de guvernământ Coaliția Civică (KO), a
Israel-Iran: China îl acuză pe Donald Trump că 'toarnă gaz peste foc'
China l-a acuzat marți pe Donald Trump că 'toarnă gaz peste foc' în conflictul Israel-Iran, după ce președintele american i-a sfătuit pe locuitorii din Teheran să se evacueze 'imediat' și a îndemnat autoritățile iraniene să semneze un acord, informează AFP. 'A turna gaz peste foc, a profera amenințări și a exerc
Gaza: Zeci de oameni uciși în apropierea unui centru de distribuire a ajutoarelor
Armata israeliană a ucis din nou zeci de oameni care așteptau lângă un centru de distribuire a ajutoarelor umanitare din Fâșia Gaza, potrivit autorităților Hamas, citate marți de agențiile internaționale de presă. Apărarea civilă din Gaza a declarat pentru AFP că cel puțin 47 de oameni au fost uciși de forțele israeliene și peste 2
Atacuri ruse în #Ucraina: Zelenski denunță 'unul dintre cele mai grave atacuri' asupra Kievului
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a denunțat marți 'unul dintre cele mai grave atacuri' ruse asupra Kievului, după bombardamente ce au făcut cel puțin 14 morți în timpul nopții în capitala Ucrainei, informează AFP. 'Kievul a fost vizat de unul dintre cele mai grave atacuri' rusești, a scris Zelenski pe rețea
Paris, Berlin și Londra îndeamnă Iranul să reia cât mai repede și necondiționat negocierile în dosarul nuclear
Șefii diplomațiilor franceză, britanică și germană au 'îndemânat Iranul să revină cât mai repede posibil, fără condiții prealabile la masa negocierilor' cu privire la programul nuclear iranian, potrivit unei surse diplomatice franceze citate de Reuters și AFP. Ministrul de externe francez Jean-Noel Barrot, omologul să
#Ucraina regretă lipsa unei 'reacții adecvate' din partea 'lumii civlizate' la noile atacuri ruse
Șeful administrației prezidențiale ucrainene, Andrii Iermak, și-a exprimat marți regretul cu privire la lipsa unei 'reacții adecvate' a 'lumii civilizate' la atacurile întreprinse de Rusia, după bombardamentele ruse care s-au soldat cu cel puțin 14 morți în timpul nopții la Kiev, informează AFP. 'Un stat dotat c
Israelul a întreprins 'mai multe lovituri de mare anvergură' asupra unor ținte militare din Iran
Armata israeliană a declarat marți că a întreprins în timpul nopții 'mai multe lovituri de mare anvergură' asupra unor ținte militare din vestul Iranului, în condițiile în care cele două țări se confruntă pentru a cincea zi consecutiv, informează marți AFP. 'În timpul loviturilor, zeci de infrastructur
Liderii G7 au convenit în mod neașteptat asupra unei declarații comune care susține autoapărarea Israelului
Liderii Grupului celor Șapte (G7) reuniți în Canada au convenit luni, în mod neașteptat, asupra unei declarații comune care susține autoapărarea Israelului și se opune unui Iran dotat cu arme nucleare, a consemnat dpa. În declarația publicată de principalele șapte economii democratice, reunite la summitul de la Kananaskis, &i
AIEA afirmă că centrifugele de la situl nuclear iranian Natanz ar putea fi 'avariate grav'
Centrifugele pentru îmbogățirea uraniului de la situl iranian Natanz au fost probabil distruse de atacurile israeliene, a apreciat luni directorul general al Agenției Internaționale pentru Energia Atomică (AIEA), Rafael Grossi, citat de dpa. Utilajele respective au fost, se pare, 'avariate grav, dacă nu complet distruse', a decla
Nou atac iranian asupra Israelului; explozii puternice la Tel Aviv și Ierusalim
Iranul a lansat marți dimineață un nou atac asupra Israelului, în replică la loviturile aeriene israeliene care au vizat mai multe ținte militare în timpul nopții, relatează agențiile de presă internaționale. Sirenele au sunat în mai multe regiuni din Israel și explozii puternice au fost auzite la Tel Aviv și Ierusalim, potri
Secretarul Consiliului de Securitate rus întreprinde o nouă vizită în Coreea de Nord
Secretarul Consiliului de Securitate rus Serghei Șoigu a sosit marți la Phenian pentru o întrevedere cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, în a doua sa vizită în mai puțin de două săptămâni, au transmis agențiile de presă ruse, informează AFP. Serghei 'Șoigu a sosit la Phenian la ordinul special al președintelui rus
#Ucraina: Cel puțin 14 morți, printre care un american, în urma loviturilor ruse cu drone și rachete asupra Kievului
Lovituri aeriene ruse au vizat în noaptea de luni spre marți capitala ucraineană Kiev, unde au distrus clădiri rezidențiale și au făcut cel puțin 14 morți, printre care un american, au anunțat autoritățile ucrainene, informează AFP și Reuters. Noul atac este unul dintre cele mai sângeroase care au avut loc în Ucraina de la de
Președintele SUA convoacă o reuniune a Consiliului Național de Securitate după ce a plecat mai devreme de la summitul G7
Președintele american, Donald Trump, a convocat o reuniune a Consiliului Național de Securitate (NSC) în cursul serii de marți (ora locală) la Washington, după ce a renunțat brusc la summitul G7 care avea loc la Kananaskis (Canada), din cauza conflictului armat dintre Israel și Iran, potrivit presei americane - transmite EFE. Trump a cer
Președintele american pleacă mai devreme de la summitul G7 din cauza conflictului Israel-Iran
Președintele SUA, Donald Trump, a decis să părăsească luni devreme summitul G7 din Canada pentru a se concentra asupra evoluțiilor conflictului dintre Israel și Iran, a anunțat Casa Albă, perturbând agenda ultimei zile a summitului, transmite France Presse. 'Din cauza a ceea ce se întâmplă în Orientul Mijlociu, preș
Iran: Trei angajați ai Semilunii Roșii, uciși într-un atac israelian la Teheran
Trei angajați ai Semilunii Roșii iraniene au fost uciși luni la Teheran într-un atac israelian în timp ce lucrau, a anunțat organizația, echivalentul iranian al Crucii Roșii, relatează AFP. 'Acest incident nu este doar o crimă împotriva dreptului umanitar internațional, ci și o atingere clară la adresa umanității și moral