logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina denunţă cel mai mare atac cu drone asupra Kievului de la începutul războiului

Image

Ucraina a acuzat Moscova de a fi efectuat în noaptea de vineri spre sâmbătă cel mai mare atac cu drone asupra Kievului de la începutul invaziei ruse în februarie 2022, soldat cu cinci răniţi, în timp ce exploziile provocate de sistemul antiaerian în timpul interceptării şi doborârii dronelor inamice i-au trezit pe locuitorii capitalei ucrainene în zorii zilei, relatează AFP, Reuters şi EFE.

Atacul coincide cu cea de-a 90-a comemorare a Holodomorului, marea foamete provocată de politicile dictatorului sovietic Iosif Stalin în anii 1932-1933 privind colectivizarea şi redistribuirea resurselor, când au murit milioane de ţărani ucraineni.

Forţele aeriene ucrainene au declarat sâmbătă că au doborât 71 de drone de atac Shahed din cele 75 lansate de Rusia dinspre Primorsko-Ahtarsk şi regiunea Kursk din Federaţia Rusă. "Cele mai multe dintre ele au fost distruse în regiunea Kievului", au indicat forţele aeriene pe reţele de social media.

Cinci persoane, între care un copil de 11 ani, au fost rănite în cursul acestui atac, au indicat autorităţile locale din Kiev.

Atacul a vizat diferite cartiere ale Kievului la primele ore ale zilei de sâmbătă, venind în mai multe valuri odată cu răsăritul soarelui.

Alerta aeriană a durat şase ore la Kiev, iar fragmente de drone căzute au provocat incendii şi au avariat clădiri în capitală, a declarat primarul Kievului, Vitali Kliciko. "Inamicul continuă să semene teroare", a spus el.

"Peste 70 de (drone) Shahed au fost doborâte în timpul nopţii înainte de comemorarea Holodomorului", a reacţionat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski pe reţeaua sa de socializare. "Liderii ruşi sunt mândri de capacitatea lor de a ucide", a afirmat Zelenski, calificând atacul drept "teroare deliberată" într-o aluzie la data aleasă de Rusia pentru a lansa acest număr record de drone Shahed.

Conducerea Ucrainei făcuse anterior o paralelă între Holodomor şi actuala invazie a Rusiei.

Ucraina şi alte peste 30 de ţări recunosc Holodomorul drept genocid împotriva poporului ucrainean comis de Uniunea Sovietică, din care Ucraina făcea parte la acea vreme, într-o încercare de a zdrobi dorinţa de independenţă a ucrainenilor.

Moscova neagă că decesele au fost provocate de o politică deliberată de genocid şi afirmă că şi ruşii şi alte grupuri etnice au suferit, de asemenea, din cauza foametei.

Potrivit Administraţiei militare a Kievului, fragmente de drone interceptate au avariat mai multe clădiri în diferite cartiere ale Kievului şi au afectat infrastructura sistemului de electricitate.

Ministerul ucrainean al Energiei a indicat că aproape 200 de clădiri din capitală, inclusiv 77 de clădiri rezidenţiale, au rămas fără energie electrică în urma atacului.

Pe măsură ce temperaturile scad, Ucraina se aşteaptă să fie victima unei alte campanii ruse de atacuri masive asupra sistemului său energetic, cum a fost cea care a lăsat milioane de ucraineni fără electricitate şi încălzire timp de săptămâni întregi în toamna şi iarna anului trecut.

"Se pare că în această noapte am auzit uvertura. Preludiul sezonului de iarnă", a reacţionat pe Facebook Serhii Fursa, un cunoscut economist ucrainean. AGERPRES/(AS-editor:Lilia Traci, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Citeşte şi:

 

Afisari: 143

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 14-06-2026 19:14

Miniștrii extremiști israelieni cer atacarea pozițiilor Hezbollah din Liban

Doi dintre miniștrii israelieni ultranaționaliști și antiarabi, Itamar Ben Gvir, ministrul securității naționale, și Bezalel Smotrich, ministrul finanțelor, au îndemnat duminică la noi atacuri împotriva Libanului, după ce armata a anunțat că gruparea șiită Hezbollah a lansat două rachete în nordul Israelului, fără a provoca însă victime, relat

Politic Ex 14-06-2026 18:36

Barack Obama spune că nu se așteaptă la un acord cu Iranul mult 'diferit' de cel din 2015

Fostul președinte american democrat Barack Obama s-a arătat sceptic cu privire la posibilitatea ca un acord între SUA și Iran să reprezinte o 'ameliorare semnificativă' în raport cu cel despre programul nuclear iranian negociat de el însuși în 2015, potrivit unui extras dintr-un interviu difuzat duminică, relatează AFP.

Politic Ex 14-06-2026 18:21

Un general italian lansează un partid de extrema dreaptă, punând în pericol șansele electorale ale lui Meloni

Generalul Roberto Vannacci și-a lansat duminică noul partid de extrema dreaptă, ceea ce constituie o provocare directă la adresa controlului puterii din partea premierului Giorgia Meloni, în contextul în care acesta încearcă să ducă Italia pe o traiectorie mai radicală și naționalistă în perspectiva alegerilor de anul viitor, relatează Reuters

Politic Ex 14-06-2026 17:49

Kosovo: Cinci sârbi, arestați într-o anchetă pentru crime de război

Poliția din Kosovo a arestat duminică cinci sârbi , între care patru foști polițiști, suspectați că ar fi participat la o crimă de război în 1999, informează AFP, citând o sursă judiciară. Acestea sunt primele arestări într-o anchetă asupra masacrării a peste 40 de civili kosovari, comisă de forțe sârbe &ici

Politic Ex 14-06-2026 17:25

Netanyahu îl felicită pe Trump cu ocazia împlinirii vârstei de 80 de ani, în timp ce SUA poartă negocieri de pace cu Iranul

Prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, l-a felicitat duminică pe președintele SUA, Donald Trump, cu ocazia împlinirii vârstei de 80 de ani, în plină desfășurare a negocierilor privind un acord de pace între Washington și Iran, relatează EFE. 'La mulți ani, domnule președinte; la mulți ani, Donald', a scris Netanyahu pe c

Politic Ex 14-06-2026 16:30

Iranul acuză SUA că nu-și respectă angajamentele

Principalul negociator iranian a acuzat duminică SUA că nu își respectă angajamentele, în urma atacurilor israeliene asupra sudului Beirutului, care, în opinia sa, riscă să compromită negocierile între Teheran și Washington, potrivit AFP. 'Agresiunea' israeliană împotriva suburbiilor sudice ale capitalei libaneze 'demo

Politic Ex 14-06-2026 15:33

Fără #Ucraina, Europa va avea dificultăți să răspundă amenințărilor Rusiei, afirmă Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a subliniat importanța Ucrainei pentru securitatea Europei și a asigurat că fără capacitățile și experiența ucrainene țările europene vor întâmpina dificultăți în a răspunde amenințărilor pe termen lung din partea Rusiei, relatează duminică EFE. 'Având în vedere intențiile Rusiei pe te

Politic Ex 14-06-2026 14:51

Armata israeliană anunță că a lovit periferia sudică a Beirutului; cel puțin un mort, potrivit presei libaneze

Israelul a anunțat că a executat duminică lovituri împotriva periferiei sudice a Beirutului, considerată un bastion al Hezbollah, atacuri în urma cărora, conform presei libaneze, cel puțin o persoană a murit, transmite AFP. Armata a întreprins lovituri 'în cartierul Dahiyeh, la Beirut (...) ca răspuns la tirurile Hezbollah în

Politic Ex 14-06-2026 13:38

Reuters: Proiectul de acord cu SUA include o derogare de la sancțiunile petroliere, limite la programul nuclear, eliberare de active (oficial iranian)

Un oficial iranian de rang înalt a declarat, duminică, pentru Reuters că o versiune finală a memorandumului de înțelegere cu Statele Unite acoperă o serie de subiecte, de la activitatea nucleară a Teheranului până la redeschiderea Strâmtorii Ormuz și derogări din partea SUA de la sancțiunile petroliere, un acord final urmând sa fie discu

Politic Ex 14-06-2026 12:26

Armata israeliană a emis ordine de evacuare pentru 30 de sate din sudul Libanului

Armata israeliană a emis duminică două ordine de evacuare care vizează 30 de sate din sudul Libanului, înaintea unor atacuri planificate împotriva Hezbollah, în pofida armistițiului în vigoare, transmite AFP. Purtătorul de cuvânt al armatei pentru limba arabă, colonelul Avichay Adraee, a postat două mesaje succesive pe X, al doile

Politic Ex 14-06-2026 11:03

Negocieri SUA-Iran: O delegație din Qatar a ajuns la Teheran

O delegație din Qatar, stat mediator împreună cu Pakistanul între Iran și SUA, a sosit duminică la Teheran în cadrul negocierilor vizând o încetare durabilă a războiului din Orientul Mijlociu, au relatat mass-media iraniene, potrivit AFP. Conform agenției ISNA, un consilier al ministrului de externe al Qatarului a fost trimis &ici

Politic Ex 14-06-2026 08:48

Elvețienii, chemați la urne să se pronunțe cu privire la limitarea populației și la serviciul civil

Elvețienii sunt chemați duminică să se pronunțe cu privire la o inițiativă antiimigrație care propune limitarea populației țării, și cu privire la o propunere guvernamentala de înăsprire a criteriilor de acces la serviciul civil pentru a păstra prioritatea serviciului militar, transmite AFP. În Elveția, marea majoritate a alegătorilor își exp

Politic Ex 13-06-2026 21:58

ONU: Mai a fost luna cu cele mai multe victime civile înregistrate în Ucraina de la începutul războiului

În luna mai, în Ucraina s-a înregistrat cel mai mare număr de victime civile, răniți și morți, de la începutul războiului de agresiune al Rusiei în februarie 2022, conform datelor colectate de observatorii pentru drepturile omului ai ONU, transmite sâmbătă EFE. Astfel, Misiunea ONU de Observare a Drepturilor

Politic Ex 13-06-2026 20:59

SUA și Iran vor avea duminică o întâlnire virtuală pentru a semna acordul (Axios)

Reprezentanți ai Statelor Unite și ai Iranului vor avea duminică o întâlnire virtuală împreună cu mediatorii pakistanezi și qatarezi pentru a semna electronic un acord care să pună capăt războiului și să permită deblocarea Strâmtorii Ormuz, a relatat sâmbătă publicația digitală americană Axios. Acest memorandum de

Politic Ex 13-06-2026 20:33

Trump anunță că acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului va fi semnat duminică

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE. 'Acordul va fi semnat mâine, iar imediat după semnarea lui, Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă pentru toți',