Război Israel-Hamas / Aproape jumătate din israelieni susţin amânarea invaziei în Gaza (sondaj)

Un sondaj publicat vineri arată că aproape jumătate din israelieni doresc amânarea oricărei invazii în Gaza, informează Reuters.
După atacul din 7 octombrie al grupării islamiste palestiniene Hamas pe teritoriul israelian, Israelul a ameninţat că va distruge această organizaţie teroristă, care deţine circa 200 de ostatici. Până acum, reacţia israeliană a constat în special în bombardamente asupra Fâşiei Gaza, raidurile de infanterie şi blindate fiind limitate.
Sondajul efectuat pe un eşantion de 522 de adulţi pare să indice o scădere a sprijinului pentru operaţiunile terestre care s-au intensificat în ultimele zile; marja de eroare este de 4,3%.
La întrebarea dacă forţele armate trebuie să escaladeze imediat la o ofensivă pe scară mare, 29% din israelieni au fost de acord cu ideea, în timp ce 49% au afirmat că "ar fi mai bine să se aştepte".
Rezultatele publicate de ziarul Maariv diferă de cele ale unui sondaj similar din 19 octombrie, când 65% din cei chestionaţi sprijineau o ofensivă terestră majoră.
Publicaţia precizează că din analiza datelor nu rezultă diviziuni asupra subiectului în funcţie de opţiunile politice sau categoriile demografice şi că "este aproape sigur că evoluţiile în problema ostaticilor, aflate acum în centrul atenţiei, au avut un impact puternic asupra acestei schimbări" de opinie.
Hamas a eliberat până acum doar patru ostatici, în urma eforturilor de mediere ale unor ţări din regiune, şi susţine că alţi aproximativ 50 au fost ucişi de loviturile israeliene asupra Fâşiei Gaza. Una din femeile eliberate a relatat că a fost ţinută, alături de cel puţin 20 de alţi ostatici, în complexul de tuneluri şi buncăre subterane ale Hamas vizate în special de ofensiva israeliană.
Familiile ostaticilor sunt în acelaşi timp mai vehemente. Unii din cei care au rude răpite de Hamas au avertizat joi seara, la Tel Aviv, că au ajuns "la capătul răbdării" şi au cerut să discute direct cu guvernul, consemnează AFP.
Armata israeliană afirmă că 244 de familii au fost contactate pentru a fi informate că au rude sau apropiaţi printre ostatici.
"Gata cu răbdarea, de acum încolo ne vom bate", a indicat Forumul pentru familiile ostaticilor şi ale celor dispăruţi.
"Cerem ca guvernul (de război) să ne vorbească în seara aceasta şi să ne spună cum intenţionează să îi aducă acasă astăzi. Intensificăm lupta, nu mai aşteptăm să fim conduşi, ducem lupta", a spus Meriav Leshem Gonen, a cărei fiică, Romi Gonen, a fost răpită de Hamas.
"De douăzeci de zile guvernul este mut, facem totul singuri", a acuzat Eyal Sheni, care a adăugat: "Cer un singur lucru, mişcaţi-vă fundul, ajutaţi-ne şi asumaţi-vă răspunderea". Fiica sa de 19 ani Roni Sheni, soldat în armata israeliană, este dată dispărută.
O platformă cu mii de voluntari, inclusiv experţi din societatea civilă şi rezervişti ai cunoscutei unităţi de informaţii 8200, contribuie în cadrul unui cartier general comun la identificarea şi localizarea ostaticilor. Forumul familiilor ostaticilor îşi mobilizează de asemenea resursele, inclusiv diplomatice. AGERPRES/(AS - autor: Marius Hosu, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* LIVE UPDATE Război Israel-Hamas / Liderii UE solicită coridoare şi pauze umanitare în Fâşia Gaza
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Rusia: Rachete intercontinentale și drone vor defila în Piața Roșie de Ziua Victoriei
Legendarele tancuri sovietice T-34 vor deschide vineri parada din Piața Roșie, pe al cărui pavaj pietruit vor trece de asemenea rachete balistice intercontinentale moderne Yars, dar nu vor lipsi nici dronele de asalt utilizate de forțele ruse în războiul din Ucraina, relatează joi EFE. În total, aproximativ 130 de echipamente de război ruse vor lua
Costul ridicat al pensiilor militare complică construcția apărării europene (comentariu Reuters)
Națiunile europene doresc să cheltuiască mult pentru artilerie, rachete și drone, dar angajamentele costisitoare privind pensiile militare riscă să restrângă aceste planuri ambițioase, comentează miercuri agenția Reuters pe baza unor date noi despre bugetele pentru apărare ale membrilor NATO. Statele europene din alianță se grăbesc să își crească c
SUA fac presiuni asupra țărilor vizate de creșterea tarifelor vamale să acorde licențe pentru Starlink(presă)
Administrația președintelui american Donald Trump a îndemnat țările cărora Washingtonul le-a impus tarife vamale semnificative să permită companiei de sateliți Startlink, deținută de magnatul tehnologiei și consilier prezidențial Elon Musk, să opereze pe teritoriile lor, potrivit unor documente obținute de The Washington Post, preluat de EFE. Mesajele in
Parlamentul European a redus statutul de protecție a lupilor de la 'strict protejat' la 'protejat'
Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Parlamentul European a redus statutul UE de protecție a lupilor de la 'strict protejat' la 'protejat', ceea ce înseamnă că statele membre vor avea acum o mai mare flexibilitate în gestionarea populațiilor de lupi de pe teritoriul lor. Cu 371 de voturi pentru, 162 &ic
Armistițiu de 9 mai: Kievul acuză Rusia că atacă pe 'întreaga linie a frontului'
Ucraina a acuzat joi Rusia că atacă pe 'întreaga linie a frontului', încălcând astfel armistițiul de trei zile anunțat de președintele rus Vladimir Putin, în timp ce Moscova susține că îl 'respectă cu strictețe' și că doar 'răspunde' atacurilor ucrainene, relatează France Presse. Acest armistițiu a intrat &
Regatul Unit acordă sprijin financiar pentru întărirea securității cibernetice a Republicii Moldova și Ucrainei
Regatul Unit a anunțat că va investi 1,1 milioane de lire sterline pentru a întări securitatea cibernetică a Republicii Moldova și a contracara atacurile cibernetice rusești, în informează joi Radio Chișinău și IPN. Potrivit ministrului britanic pentru relații interguvernamentale, Pat McFadden, Republica Moldova urmează să beneficieze de instrument
Președintele chinez susține că este alături de Rusia în fața unui comportament de 'hărțuire hegemonică'
Președintele chinez Xi Jinping, în vizită la Moscova pentru manifestările care marchează împlinirea a 80 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste, a dat asigurări joi că țara sa este alături de Rusia în contextul 'hărțuirii hegemonice', relatează AFP și Reuters. Rusia și China și-au întărit putern
Acuzată de UE că înlesnește războiul Rusiei în #Ucraina, China afirmă că nu a furnizat niciodată arme letale 'niciunei părți'
China a declarat joi că nu a furnizat niciodată arme letale 'niciunei dintre părțile' implicate în războiul din Ucraina și că 'are un control strict' asupra exporturilor de articole cu dublă utilizare, pe fondul suspiciunilor că Rusia folosește dispozitive tehnologice civile în scopuri militare, informează EFE. Un p
Eforturile țărilor europene de sporire a bugetelor pentru apărare, afectate de cheltuielile mari pentru plata pensiilor
Țările europene doresc să aloce mai mulți bani pentru a se dota cu artilerie, rachete și drone, dar planurile lor ambițioase riscă să fie afectate de pensiile costisitoare ale foștilor militari, transmite Reuters într-o analiză. Statele europene din NATO fac eforturi pentru a-și spori cheltuielile militare pe fondul creșterii amenințării
La 80 de ani de sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, o majoritate a germanilor vede riscuri la adresa democrației (sondaj)
La 80 de ani după înfrângerea Germaniei naziste, majoritatea germanilor sunt îngrijorați de starea democrației și au temeri specifice legate de un al treilea război mondial, relevă un sondaj realizat de institutele YouGov și Sinus, citat joi de dpa. Din cei aproape 2.200 de germani chestionați, 64% au afirmat că în opin
#Ucraina: La 80 de ani de victoria asupra Germaniei naziste, 'răul rus trebuie combătut împreună', declară Zelenski
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat joi, la 80 de ani de la victoria asupra Germaniei naziste, că 'răul rus trebuie combătut împreună', după mai mult de trei ani de la declanșarea invaziei ruse împotriva Ucrainei, soldată deja cu zeci de mii de morți, informează AFP. '(Răul rus) trebuie combătut, î
Noi tiruri de artilerie nocturne între India și Pakistan
India și Pakistanul au lansat din nou tiruri de artilerie în noaptea de miercuri spre joi la frontiera comună, în a doua zi a confruntării lor militare deschise, cea mai gravă din ultimele două decenii, relatează AFP. Miercuri, cele două puteri nucleare au avut schimburi de tiruri intense de artilerie după o serie de lovituri indie
Regatul Unit: Cinci iranieni arestați sub bănuiala că pregăteau un act terorist ar fi vizat ambasada israeliană de la Londra (media)
Cinci iranieni arestați în Regatul Unit sub bănuiala că pregăteau un act terorist ar fi vizat ambasada israeliană de la Londra, relatează joi dpa citând presa britanică. Cei cinci au fost arestați sâmbătă în diferite locuri din Anglia, după descoperirea unui presupus complot 'de a viza o anumită țintă', potrivit
Parade în Europa cu ocazia celei de-a 80-a aniversări a victoriei aliaților împotriva Germaniei naziste
În țările învingătoare în cel de-al Doilea Război Mondial au loc joi parade și alte evenimente cu ocazia aniversării a 80 de ani de la victoria aliaților împotriva Germaniei naziste, relatează dpa. În Regatul Unit sunt anunțate o slujbă la Westminster Abbey, biserica din Londra unde sunt încoronați monarhii
Premierul israelian Netanyahu declară că 21 de ostatici sunt în viață, dar soarta altor trei este neclară
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat miercuri că 21 de ostatici dintre cei răpiți de pe teritoriul Israelului și duși în Fâșia Gaza de organizația palestiniană islamistă Hamas pe 7 octombrie 2023 sunt încă în viață, dar că soarta altor trei ostatici este neclară, informează joi dpa. Într-un mesaj