logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Războiul Israel-Hamas/Liderii arabi condamnă bombardamentele israeliene în Gaza şi fac apel la reînnoirea eforturilor în favoarea păcii (sinteză)

Image

Liderii arabi au condamnat sâmbătă bombardamentele Israelului în Fâşia Gaza, care durează deja de două săptămâni, şi au cerut eforturi reînnoite pentru a pune capăt ciclului de violenţă care durează de decenii între israelieni şi palestinieni, la Summitul pentru Pace din Cairo la care participă deopotrivă lideri şi miniştri de externe din Europa şi Africa, transmite Reuters.

Însă un înalt oficial al Uniunii Europene a declarat anterior că nu este clar dacă summitul se va încheia cu o declaraţie comună, date fiind "diferendele" dintre participanţi.

SUA, cel mai apropiat aliat al Israelului şi un jucător vital în toate eforturile din trecut în favoarea păcii în regiune, l-a trimis la summit doar pe însărcinatul cu afaceri al ambasadei americane din Cairo.

Regele Iordaniei, Abdullah al II-lea, a denunţat ceea ce el a numit tăcerea globală faţă de atacurile Israelului, care au ucis mii de oameni în Gaza, aflată sub controlul Hamas, şi a lăsat pe drumuri peste un milion de oameni, şi a cerut o abordare echilibrată a conflictului israeliano-palestinian.

"Mesajul pe care lumea arabă îl aude este că vieţile palestiniene contează mai puţin decât cele israeliene", a spus el, adăugând că a fost revoltat şi îndurerat de actele de violenţă comise împotriva civililor nevinovaţi din Gaza, Cisiordania ocupată şi Israel. "Conducerea israeliană trebuie să înţeleagă odată pentru totdeauna că un stat nu poate să înflorească dacă este clădit pe o fundaţie a nedreptăţii... Mesajul nostru pentru israelieni ar trebui să fie acela că dorim un viitor al păcii şi securităţii pentru voi şi pentru palestinieni", a spus suveranul haşemit.

La rândul său, preşedintele palestinian Mahmoud Abbas a declarat că palestinienii nu se vor lăsa strămutaţi sau izgoniţi de pe pământurile lor.

"Nu vom pleca, nu vom pleca", le-a transmis el participanţilor la summit.

Israelul s-a jurat "să şteargă de pe faţa pământului" gruparea islamistă palestiniană Hamas, ca răzbunare după atacul surpriză din 7 octombrie asupra sudului Israelului în care au murit 1.400 de oameni, cel mai letal atac al militanţilor palestinieni în cei 75 de ani de existenţă a statului israelian.

Totodată, Israelul le-a cerut palestinienilor să se deplaseze spre sudul Gazei pentru propria lor siguranţă.

Summitul de la Cairo are ca scop identificarea modalităţilor de a stopa transformarea conflictului israeliano-palestinian într-un război regional mai amplu. Însă trei diplomaţi au declarat că este puţin probabil ca summitul să producă o declaraţie comună din cauza sensibilităţilor privind orice fel de apel de încetare a focului şi a menţionării - sau nu - a atacului comis de Hamas şi a dreptului statului Israel de a se apăra.

 



Absenţa unor lideri occidentali de marcă a mai temperat aşteptările legate de acest eveniment. De exemplu, cancelarul german Olaf Scholz, premierul britanic Rishi Sunak şi preşedintele francez Emmanuel Macron nu participă la summit.

Reuniunea coincide cu pregătirile continue ale Israelului în vederea unui asalt terestru în Gaza. Aproape 4.400 de palestinieni au fost ucişi în contraofensiva israeliană, pe fondul unei crize umanitare în creştere în Gaza.

Ţările arabe au criticat dur bombardamentele şi asediul fără precedent al Israelului asupra Fâşiei Gaza, unde trăiesc circa 2,3 milioane de oameni într-unul dintre cele mai dens populate locuri de pe pământ.

În discursul său, preşedintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a declarat că ţara sa se opune la ceea ce el a numit strămutarea palestinienilor către regiunea Sinai din Egipt.

"Egiptul este de părere că soluţia la chestiunea palestiniană nu este strămutarea, singura soluţie este dreptatea şi accesul palestinienilor la drepturi legitime şi să trăiască într-un stat independent", a spus Al-Sisi.

Regele Abdullah al II-lea al Iordaniei a apreciat la rândul său că strămutarea forţată "este o crimă de război conform dreptului internaţional şi este o linie roşie pentru noi toţi". AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Citeşte şi:

 

Afisari: 132

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 10-07-2026 11:29

Rusia a folosit drone mici, care nu pot fi bruiate, pentru a lovi transformatoarele electrice în #Ucraina

Rusia a folosit drone de mici dimensiuni, pilotate prin cabluri de fibră optică, pentru a ocoli sistemele de apărare ucrainene și a avaria transformatoarele electrice de înaltă tensiune din regiunea Sumî (în nordul Ucrainei) în apropiere de linia frontului, arată o analiză din surse deschise, citată vineri de Reuters. I

Politic Ex 10-07-2026 11:23

Ungaria: Mii de susținători ai fostului premier Viktor Orban au manifestat la Budapesta împotriva guvernului condus de Peter Magyar

Mii de unguri au ieșit joi pe străzile Budapestei pentru a manifesta împotriva actualului guvern al conservatorului Peter Magyar, într-o demonstrație convocată de Fidesz, partidul predecesorului său, ultranaționalistul Viktor Orban, informează EFE. Sub sloganul 'Opriți tirania', câteva mii de persoane, potrivit portalului de știri Hvg

Politic Ex 10-07-2026 11:01

Bulgaria insistă pe excluderea patriarhului Kirill și a fondatorului Lukoil din pachetul de sancțiuni al UE împotriva Rusiei

Guvernul de la Sofia a aprobat joi poziția Bulgariei cu privire la cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni al Uniunii Europene împotriva Rusiei și Belarusului, Consiliul de Miniștri reafirmând rezervele exprimate de prim-ministrul Rumen Radev în ceea ce privește includerea pe această listă de sancțiuni a patriarhului Bisericii Ortodoxe Ruse, Kirill, și a magna

Politic Ex 10-07-2026 10:34

VIDEO UPDATE/ Iran: Liderul suprem Khamenei a fost înmormântat, fiul și succesorul său nu și-a făcut încă apariția publică

Trupul liderului suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a fost înhumat la Mashhad (nord-estul Iranului), în cel mai sfânt loc al țării, moscheea Imamului Reza, a anunțat presa de stat vineri dimineață, după ce mulțimi uriașe s-au adunat pentru funeralii, în timp ce fiul și succesorul ayatollahului, Mojtaba Khamenei, este încă ascuns vederii p

Politic Ex 10-07-2026 09:25

Atacuri cu drone ucrainene asupra infrastructurii petroliere din sudul Rusiei și incendiu la o rafinărie din Krasnodar

Atacuri cu drone ucrainene au vizat vineri mai multe infrastructuri petroliere din sudul Rusiei, declanșând un incendiu la o rafinărie din regiunea Krasnodar, au declarat autoritățile ruse, adăugând că 376 de drone ucrainene au fost distruse în timpul nopții, relatează AFP. 'În urma căderii de resturi de drone, un incendiu a izbucni

Politic Ex 10-07-2026 09:17

Iranul califică drept 'motivate politic' declarațiile NATO privind programul său nuclear

Iranul a calificat vineri drept 'motivate politic' declarațiile liderilor NATO cu privire la programul nuclear al Republicii islamice, precum și la libertatea de navigație în Strâmtoarea Ormuz, făcute în cadrul summitului Alianței Nord-Atlantice din Turcia, potrivit unui comunicat al ambasadei iraniene la Ankara, citat de EFE. Î

Politic Ex 10-07-2026 08:44

Israelul a informat SUA că Iranul încearcă să-l ucidă pe Donald Trump (presă)

Israelul i-a transmis Washingtonului informații ale serviciilor secrete care indică faptul că Iranul pregătește un nou plan pentru asasinarea președintelui american Donald Trump, au relatat joi Wall Street Journal și CNN, citând surse sub rezerva anonimatului, relatează AFP. Cele două mass-media americane au furnizat puține detalii. Potrivit unei surse c

Politic Ex 10-07-2026 08:42

SUA: Trump îi demite pe șefii unei agenții electorale înainte de alegerile de la jumătatea mandatului

Președintele american Donald Trump i-a demis joi pe ultimii doi oficiali ai unei agenții federale însărcinate cu asigurarea bunei desfășurări a operațiunilor de votare în Statele Unite, conform relatărilor din presă, în contextul în care alegerile cruciale de la jumătatea mandatului urmează să aibă loc în noiembrie, informează AFP.

Politic Ex 10-07-2026 04:32

Coreea de Nord vrea să își consolideze forța nucleară

Coreea de Nord vrea îmbunătățirea capacităților sale nucleare 'atât din punct de vedere calitativ, cât și cantitativ' în cadrul modernizării armatei sale și al consolidării stării sale de pregătire pentru luptă, a raportat vineri agenția oficială KCNA, relatează AFP. Acest anunț a fost făcut joi în cadrul

Politic Ex 10-07-2026 02:45

UPDATE Atentate la Damasc: Celula responsabilă pentru explozii era afiliată SI (autorități)

Autoritățile siriene au anunțat joi seară arestarea membrilor unei celule 'afiliate organizației Stat Islamic' (SI) responsabili pentru cele două atentate cu bombă care au avut loc marți la Damasc în timpul vizitei președintelui francez Emmanuel Macron, transmite AFP. 'Celula responsabilă pentru atacurile teroriste care au vi

Politic Ex 10-07-2026 01:02

Trump l-a informat pe Netanyahu despre 'ultimele mișcări' americane în Golf

Președintele american Donald Trump a discutat joi seară cu premierul israelian Benjamin Netanyahu pentru a-l informa despre 'ultimele mișcări' americane în Golf, a anunțat cabinetul lui Netanyahu, citat de AFP. Această conversație a avut loc 'în cadrul contactelor regulate' dintre cei doi lideri care au reafirmat cu

Politic Ex 09-07-2026 23:15

VIDEO Iran: O instalație militară de lângă Bushehr a fost lovită de un atac (presă)

O instalație militară din apropierea orașului Bushehr (sud), care adăpostește singura centrală nucleară activă din Iran, a fost ținta unui atac, a afirmat joi un oficial iranian, citat de agenția oficială IRNA, notează AFP. 'O instalație militară din împrejurimile orașului Bushehr a fost atacată și lovită de un proiectil al inamiculu

Politic Ex 09-07-2026 22:43

VIDEO În căutare de parteneri, Canada nu vrea 'să dea lecții' Riadului cu privire la drepturile omului

Canada, în căutare de noi parteneri pe fondul tensiunilor cu Washingtonul, vrea să dezvolte relații cu Arabia Saudită și nu îi va 'da lecții de la distanță' cu privire la drepturile omului, a declarat joi prim-ministrul său, Mark Carney, aflat în vizită în această țară, notează AFP. Această deplasare a lui Mark

Politic Ex 09-07-2026 22:05

VIDEO Cortegiul funerar al ayatollahului Ali Khamenei a ajuns la locul de înhumare

Cortegiul funerar al ayatollahului Ali Khamenei, liderul suprem iranian ucis în atacurile israeliano-americane asupra Iranului din 28 februarie, a ajuns joi pentru înhumare la cel mai sfânt loc al țării, moscheea Imamului Reza, unde s-a adunat o mulțime uriașă, relatează Reuters. Unii participanți purtau pancarte pe care scria 'Îl vom ucid

Politic Ex 09-07-2026 20:22

Spania 'a fost foarte generoasă astăzi', susține Trump

Madridul a afirmat joi că președintele american Donald Trump și-a îmblânzit retorica față de Spania, la câteva ore după ce a amenințat să pună capăt relațiilor comerciale, relatează Reuters. Motivul acestei schimbări ar fi că Trump a realizat că Spania și-a sporit contribuțiile la NATO în ultimii ani. Miercuri, la summi