logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Suedia: În faţa războiului dintre bandele criminale, premierul Kristersson vorbeşte despre mobilizarea armatei

Imagine din galeria Agerpres

Premierul suedez, Ulf Kristersson, a vorbit joi despre un sprijin din partea armatei pentru a pune capăt escaladării violenţei între bandele criminale care au ucis trei persoane în 24 de ore şi au şocat ţara, comentează AFP.

"Sunt alături de voi, vom vâna bandele criminale şi le vom învinge. Le vom aduce în faţa justiţiei", a declarat Ulf Kristersson în cursul unei intervenţii televizate.

În faţa acestei spirale a violenţei, şeful guvernului a estimat că "legea suedeză nu este concepută pentru războaiele între bandele criminale şi copiii soldaţi. Dar suntem pe cale să schimbăm acest lucru".

Potrivit datelor postului public de televiziune SVT, 12 persoane au murit în atacuri armate şi explozii în septembrie, cea mai mortală lună din ultimii patru ani.

Ultimele două zile au fost deosebit de sângeroase, cu trei crime, printre care cea a unui băiat de 18 ani şi ale unei femei de 25 de ani.

Social-democraţii (stânga) şi Democraţii Suediei (extremă-dreapta) au propus mobilizarea armatei pentru a sprijini poliţia în munca sa pe teren.

"I-am convocat mâine (vineri) pe şeful poliţiei naţionale şi pe comandantul-şef pentru a vedea cum forţele armate pot ajuta poliţia să lupte cu bandele criminale", a reacţionat premierul.

Un prim atac armat a avut loc într-o suburbie bogată la sud de Stockholm, cu puţin înainte de ora 19.00, miercuri seară: un tânăr a fost împuşcat în apropierea unui teren de sport unde copiii aveau antrenamente la fotbal, potrivit poliţiei naţionale.

A fost deschisă o anchetă pentru omucidere, iar terenul a fost închis până vineri.

"Persoane nevinovate fără legătură cu crima organizată, printre care mai mulţi copii veniţi la antrenament, au fost forţate să asiste încă o dată la un atac armat fără milă, în cursul căruia un bărbat a fost împuşcat", a reacţionat premierul miercuri seară.

Al doilea atac armat a avut loc câteva ore mai târziu, spre miezul nopţii, într-o altă suburbie de sud a Stockholmului, rănind două persoane, dintre care una a murit din cauza rănilor, potrivit poliţiei. Trei bărbaţi au fost arestaţi.

Şi în cursul nopţii de miercuri spre joi, în jurul orelor 04.00, un dispozitiv exploziv a ucis o tânără de 25 de ani într-o suburbie a oraşului Uppsala. Cinci case au fost deteriorate, a precizat poliţia pe site-ul său.

"Criminalitatea a atins o amploare nemaivăzută până în prezent. Situaţia este gravă la Uppsala şi în toată ţara", a declarat Catarina Bowall, o responsabilă a poliţiei din oraşul universitar situat la 70 kilometri nord de Stockholm.

"Este probabil ca acest eveniment să aibă o legătură cu conflictul naţional" dintre bandele criminale, a adăugat ea.

Această serie de violenţe fără precedent este legată de un val de represalii între două bande criminale care îşi dispută controlul traficului de droguri.

Violenţele zguduie de mai multe săptămâni Suedia care caută să pună capăt acestor atacuri armate şi explozii mortale - cel mai adesea vizând intimidarea membrilor bandelor rivale şi a celor apropiaţi - aproape cotidiene.

Premierul a mai criticat joi "naivitatea şi inconştienţa care ne-au adus aici. Imigraţia iresponsabilă şi eşecul integrării ne-au condus" în această situaţie, a afirmat el.

Ulf Kristersson, la conducerea Moderaţilor, a fost arhitectul anul trecut al unei apropieri fără precedent de extremă-dreapta care i-a permis să ajungă la putere. El este aliat în parlament cu partidul anti-imigraţie Democraţii Suediei, care însă nu au niciun ministru în guvern.

Autorii acestor violenţe sunt din ce în ce mai tineri şi aceste atacuri au făcut mai multe victime colaterale în ultimele săptămâni.

Anul trecut, în Suedia au fost înregistrate 391 de atacuri armate, dintre care 62 mortale. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 12-04-2025 15:18

Statele Unite și Iranul au început în Oman discuțiile cu privire la programul nuclear iranian

Iranul și Statele Unite, două țări care nu mai au relații diplomatice din 1980, au început sâmbătă discuții 'indirecte' în Sultanatul Oman, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, relatează AFP și dpa. Aceste discuții între ministrul iranian de externe, Abbas Arag

Politic Ex 12-04-2025 14:24

China la OMC: Taxele vamale americane vor produce 'grave prejudicii' țărilor sărace

Ministrul chinez al comerțului, Wang Wentao, a declarat la Organizația Mondială a Comerțului (OMC) că taxele vamale americane vor produce 'grave prejudicii' țărilor sărace, potrivit unui comunicat al ministerului său de sâmbătă, relatează AFP. 'Aceste drepturi vamale reciproce americane vor produce grave prejudicii țărilor &i

Politic Ex 12-04-2025 13:50

Rusia acuză #Ucraina că i-a atacat infrastructura energetică de cinci ori în ultimele 24 de ore

Ministerul Apărării de la Moscova a anunțat sâmbătă că Ucraina a efectuat cinci atacuri asupra infrastructurii energetice a Rusiei în ultimele 24 de ore, o încălcare a moratoriului mediat de SUA privind astfel de lovituri, relatează Reuters. Ucraina și Rusia au convenit luna trecută să nu-și mai lovească infrastructura energe

Politic Ex 12-04-2025 12:13

Miniștri de finanțe din UE discută despre un fond de apărare comun care să achiziționeze și să dețină armament

Miniștrii de finanțe din țările UE au început sâmbătă discuții privind un fond de apărare comun care să cumpere și să dețină echipament militar și să încaseze de la membri un comision pentru utilizarea lui, ca modalitate de a cheltui mai mult pentru apărare fără a împovăra statele cu mai multă datorie, relatează Reuters.

Politic Ex 12-04-2025 11:15

Trump vrea să renunțe la cercetarea în domeniul schimbării climatice efectuată de o agenție americană de referință (media)

Guvernul lui Donald Trump, unul în mod deschis climatosceptic, vrea să elimine ramura de cercetare a Administrației Naționale Oceanice și Atmosferice (NOAA), o entitate care joacă un rol indispensabil în științele mondiale ale climei, informează vineri media americane, citate de AFP. Executivul american intenționează să solicite Co

Politic Ex 12-04-2025 10:27

Rusia a lansat aproape 90 de drone într-un nou atac nocturn asupra Ucrainei, anunță Kievul

Rusia a lansat zeci de drone într-un atac nocturn asupra Ucrainei, rănind patru persoane și avariind clădiri comerciale și rezidențiale din Kiev și din alte părți ale țării, au anunțat sâmbătă oficiali ucraineni citați de Reuters. Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât 56 din cele 88 de drone rusești, potrivit forțelor aer

Politic Ex 12-04-2025 09:54

SUA: Al doilea condamnat executat de un pluton de execuție în Carolina de Sud în ceva mai mult de o lună

Un condamnat aflat pe culoarul morții a fost executat vineri de un pluton de execuție în statul american Carolina de Sud, a doua astfel de execuție din acest stat în numai câteva săptămâni, relatează dpa. Bărbatul, în vârstă de 42 de ani, a fost ucis cu mai multe focuri de armă, au declarat autoritățile &ici

Politic Ex 12-04-2025 09:11

Război în #Ucraina: Emisarul american Keith Kellogg vorbește de o împărțire după modelul Berlin

Ucraina post-conflict ar putea semăna cu 'Berlinul după al Doilea Război Mondial', cu o prezență de forțe europene și ruse separate de fluviul Nipru, a declarat sâmbătă emisarul SUA Keith Kellogg pentru cotidianul britanic The Times, relatează AFP. După peste trei ani de la începutul războiului declanșat de invazia rusă de

Politic Ex 12-04-2025 08:20

UE anchetează asupra utilizării datelor personale de către X pentru a-și antrena modelele de IA

Autoritatea irlandeză de protecție a datelor (DPC), care acționează în numele Uniunii Europene, a deschis vineri o anchetă asupra utilizării datelor personale de către rețeaua socială X pentru a antrena modelele sale de inteligență artificială (IA), în special Grok, relatează AFP. Ancheta se referă la 'datele personale incluse

Politic Ex 12-04-2025 04:58

VIDEO Trump afirmă că este 'într-o formă grozavă' după controlul medical

Donald Trump, care la 78 de ani este cel mai în vârstă președinte ales vreodată în Statele Unite și care în primul său mandat a fost acuzat că nu este transparent în privința sănătății sale, a asigurat vineri că este 'în formă grozavă' după controlul medical anual, relatează AFP. 'În genera

Politic Ex 12-04-2025 03:41

Iranul nu poate avea armă nucleară, afirmă Trump în ajunul discuțiilor cu Teheranul

Iranul nu poate avea armă nucleară, a declarat vineri Donald Trump, în ajunul discuțiilor americano-iraniene din Oman, scrie AFP. 'Vreau ca Iranul să fie o țară minunată, mare și fericită. Dar nu poate avea armă nucleară', a afirmat președintele american la bordul Air Force One, în drum spre Florida. Președin

Politic Ex 12-04-2025 02:50

SUA: Un american care a amenințat că îl ucide pe Trump a fost arestat

Un american în vârstă de 32 de ani a fost arestat și inculpat pentru că în mesaje online a amenințat că îl va asasina pe Donald Trump, a anunțat vineri Departamentul de Justiție (DoJ) într-un comunicat, notează AFP. Pe contul său de YouTube numit 'Mr Satan, bărbatul a afirmat printre altele că și-a cumpărat ma

Politic Ex 12-04-2025 01:56

Prezidențiale în Polonia: Prima confruntare între candidați

Prima dezbatere între mai mulți candidați la alegerile prezidențiale din Polonia din luna mai s-a concentrat vineri asupra problemelor de securitate, relațiilor internaționale și migrației, notează AFP. Inițial, dezbaterea urma să-i reunească doar pe cei doi favoriți ai alegerilor, pro-europeanul Rafal Trzaskowski, candidat al Coaliției

Politic Ex 12-04-2025 00:57

VIDEO Canada afirmă că negocierile comerciale cu SUA vor începe în mai

Canada și Statele Unite vor începe negocierile pentru un nou acord comercial la începutul lunii mai, a confirmat vineri premierul Mark Carney care avertizează că creșterea taxelor vamale impusă de Donald Trump afectează deja economia canadiană, scrie AFP. Aceste discuții trebuie așadar să aibă loc imediat după alegerile legislative

Politic Ex 11-04-2025 23:38

Israel: Armata afirmă că a interceptat o dronă care venea dinspre est

Armata israeliană a anunțat vineri că a interceptat o dronă care se apropia de Israel dinspre est, în timp ce o sursă militară din Iordania vecină a raportat prăbușirea unei drone ale cărei resturi au provocat un incendiu, notează AFP. Nu au fost înregistrate victime. Pe teritoriul israelian nu s-au declanșat sirene