Un grup de 11 ţări din NATO au convenit noi donaţii de arme către Ucraina
Un grup de 11 ţări membre ale NATO, participante joi la o reuniune în Estonia destinată sporirii ajutorului militar pentru Ucraina, au convenit să ofere acesteia noi arme şi au semnat o declaraţie comună în care cer şi altor state să-şi intensifice ajutorul pentru armata ucraineană, în special cu tancuri şi alt armament greu, relatează agenţiile Reuters şi EFE.
Reuniunea donatorilor de arme pentru Ucraina s-a desfăşurat la iniţiativa ministrului britanic al apărării Ben Wallace şi a omologului său eston Hanno Pevkur. Întâlnirea a avut loc la baza militară estonă Tapa, cu o zi înaintea unei reuniuni extinse la baza militară americană Ramstein din Germania, la care circa 50 de ţări angajate în susţinerea militară a Ucrainei vor discuta şi sunt aşteptate să anunţe noi livrări de arme către Kiev.
După ce luni Marea Britanie a confirmat un nou pachet de ajutor militar destinat Ucrainei, inclusiv 14 tancuri Challenger 2, obuziere, muniţii, blindate, drone, rachete ghidate şi antiaeriene, ministrul Wallace a declarat joi în Estonia că acest ajutor va fi suplimentat cu încă 600 de rachete Brimstone.
''Pot spune că vom trimite alte 600 de rachete Brimstone în teatrul de operaţiuni, care vor fi incredibil de importante pentru a ajuta Ucraina să domine pe câmpul de luptă'', a declarat ministrul britanic al apărării.
La rândul ei, Danemarca a anunţat după aceeaşi reuniune că va ceda Ucrainei cele 19 obuziere Caesar pe care le-a comandat din Franţa. Dintre acestea, numai câteva au fost livrate până în prezent.
Un ajutor militar substanţial a fost anunţat şi de Estonia, care va trimite Ucrainei un nou pachet de artilerie grea de 155 mm, muniţii pentru tunurile de 122 mm şi lansatoare de grenade antitanc.
Estonia aduce astfel la 1% din PIB-ul său ajutorul militar oferit Ucrainei şi le-a sugerat celorlalte state din UE să-i urmeze exemplul. La conferinţa de presă ulterioară reuniunii, ministrul eston al apărării Hanno Pevkur a spus că dacă UE ar aloca 1% din PIB-ul său pentru a ajuta militar Ucraina, acest ajutor ar ajunge la circa 150 de miliarde de euro.
Polonia a comunicat la rândul ei că va trimite Ucrainei tunuri antiaeriene şi 70.000 de obuze. În acest timp, la Varşovia, premierul polonez Mateusz Morawiecki a evocat posibilitatea ca Polonia să ofere Ucrainei tancuri Leopard 2 fără a mai aştepta să primească acordul de re-export din partea Berlinului.
Declaraţia sa ar putea pune presiune pe Germania să accepte în cele din urmă livrarea unor astfel de tancuri Ucrainei sau măcar să-şi dea acordul ca alte ţări ce au astfel de tancuri în dotare să le ofere Kievului. Ucraina cere insistent tancuri Leopard, subiect ce va fi în centrul discuţiilor de vineri la Ramstein.
Potrivit ministrului lituanian al apărării Arvydas Anusauskas, mai multe ţări vor anunţa vineri ''sigur'' trimiterea unor tancuri Leopard către Ucraina, iar în total la reuniunea din Germania vor fi promise Kievului sute de blindate.
La reuniunea din Estonia au participat miniştrii apărării din Marea Britanie, Lituania şi Estonia, precum şi reprezentanţi din Danemarca, Republica Cehă, Olanda, Germania, Slovacia, Spania, Polonia şi Letonia. Cele două ţări din urmă aveau prevăzută de asemenea prezenţa miniştrilor lor ai apărării, dar aceştia nu au putut efectua deplasarea din cauza condiţiilor meteo.
La finalul reuniunii, ţările participante au publicat o declaraţie pe care au denumit-o ''Angajamentul de la Tallinn'', capitala estonă.
''Vom continua împreună să sprijinim Ucraina pentru a trece de la rezistenţă la expulzarea trupelor ruse de pe teritoriul ucrainean'', se arată în text. Pentru aceasta, adaugă semnatarii, Ucraina are nevoie de ''tancuri grele, sisteme de apărare antiaeriană şi antirachetă, operând împreună cu grupuri de artilerie, precum şi de elemente de înaltă precizie pentru a ţinti logistica şi unităţile de comandă ruseşti în teritoriul ocupat''.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Numărul de refugiați din Europa se stabilizează după un deceniu de creștere (studiu)
Populația de refugiați și azilanți din Europa s-a stabilizat în 2025 după mai mult de un deceniu de creștere, după scăderea în doi ani consecutivi a numărului de cereri de azil, arată un raport al Centrului de Cercetare și Analiză a Migrației din cadrul Fundației Rockwool Berlin consultat vineri de Reuters. În Uniunea Europea
Discuțiile planificate pentru vineri între SUA și Iran în Elveția nu vor avea loc, potrivit MAE elvețian
Discuțiile planificate pentru vineri între Statele Unite și Iran în stațiunea montană Burgenstock din Elveția nu vor avea loc, potrivit unui comunicat al Ministerului elvețian de Externe citat vineri de Reuters. Anunțul vine după ce un purtător de cuvânt al Casei Albe a afirmat că vicepreședintele american JD Vance s-a 'r
MB: Principalul rival laburist al premierului Keir Starmer a fost ales deputat, cu Downing Street în vizor
Principalul rival laburist al premierului britanic Keir Starmer, Andy Burnham, a fost ales joi deputat, ceea ce îi deschide calea pentru a declanșa alegeri interne ale partidului în speranța de a cuceri Downing Street, scrie AFP. Fost ministru și primar al Marelui Manchester din 2017, Burnham, 56 de ani, și-a asigurat revenirea &ic
Venezuela: Dialog între guvernul interimar și opoziție pentru o 'tranziție democratică'
O reprezentantă a opoziției din Venezuela a început joi discuții cu guvernul interimar pentru a pregăti o 'tranziție democratică', a indicat Parlamentul din Caracas, o primă etapă 'ce vizează instaurarea unei societăți venezuelene libere și deschise', a salutat Departamentul de Stat american, relatează AFP. Fosta parlamen
JD Vance nu va pleca joi în Elveția pentru discuțiile cu Iranul
Vicepreședintele Statelor Unite JD Vance nu se va mai deplasa în Elveția joi seară pentru a începe discuțiile în vederea unui acord final cu Iranul, a anunțat Casa Albă într-un comunicat, după semnarea unui memorandum de înțelegere între cele două țări în ziua precedentă, transmite AFP. 'Planurile
Columbia: Acord de pace cu guvernul Petro, aproximativ o sută de luptători de gherilă depun armele
Aproximativ 100 de luptători de gherilă au depus armele joi în sudul Columbiei în cadrul negocierilor cu guvernul președintelui de stânga Gustavo Petro, recompensând politica sa de 'pace totală' cu diferite grupări armate, care până acum avusese puțin succes, notează AFP. Cu trei zile înainte de al d
SUA: La Chicago, Obama, înconjurat de trei foști președinți la inaugurarea muzeului său
Trei foști președinți americani, republicanul George W. Bush și democrații Bill Clinton și Joe Biden, au răspuns invitației lui Barack Obama de a participa, joi, la inaugurarea muzeului său prezidențial din Chicago (nord), orașul său de adopție, notează AFP. Ei s-au așezat,
Macron subliniază 'uimitoarea' capacitate de producție de drone a Ucrainei
Președintele francez Emmanuel Macron a evidențiat joi 'uimitoarea' capacitatea de producție de drone a Ucrainei care rezistă în fața Rusiei cu 'un curaj care uimește', la câteva ore după un atac ucrainean de amploare asupra Moscovei, scrie AFP. 'Avem astăzi un război al dronelor și în acest război capacita
Iran: Liderul suprem Mojtaba Khamenei anunță că a autorizat memorandumul de înțelegere cu SUA, dorit de Trump cu 'disperare'
Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a declarat joi că a autorizat memorandumul de înțelegere semnat de președinții iranian și american, în pofida faptului că are o opinie diferită, după ce a primit asigurări din partea președintelui Masud Pezeshkian și a altor înalți oficiali că drepturile Iranului și interesele frontului rezistenței vor f
SUA: JD Vance afirmă că perioada de 60 de zile pentru începerea negocierilor cu Iranul a început joi
Vicepreședintele american JD Vance a declarat că perioada de 60 de zile convenită cu Teheranul pentru a negocia un acord final de pace, viitorul programului nuclear iranian sau ridicarea sancțiunilor împotriva Republicii Islamice a început oficial joi, memorandumul de înțelegere fiind semnat, informează EFE. 'Aș spune că perioada de 60 de
Rusia acuză #Ucraina că a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie într-un atac cu drone
Rusia a acuzat joi Ucraina că, în urma unui atac cu drone, a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie, aflată sub control rusesc pe teritoriul ucrainean, în timp ce un alt angajat al centralei a fost grav rănit, transmite Reuters. Ucraina nu a reacționat imediat și Reuters nu a putut verifica independent acuzația, formulată de directorul age
Germania va finanța pentru #Ucraina achiziția de noi rachete Patriot
Germania va oferi Ucrainei un nou pachet de ajutor militar, în valoare de 400 de milioane de dolari, o parte din această sumă urmând să fie destinată achiziției de rachete interceptoare pentru sistemele antiaeriene americane Patriot, iar în perspectivă cele două țări urmează să dezvolte în comun ceea ce descriu drept un sistem antiaerian împotri
Volodimir Zelenski cere țărilor aliate mai multe rachete antibalistice
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a solicitat joi, în fața țărilor NATO, mai multe rachete antibalistice, muniție de artilerie și drone terestre pentru ca armata ucraineană să poată contracara mai eficient atacurile Rusiei, relatează AFP. Ucraina este lovită aproape în fiecare noapte de sute de drone și de rachete rusești și are nevoie cruc
Rusia a amenințat #Ucraina cu noi 'lovituri masive' după atacul major asupra Moscovei
Rusia a amenințat joi Ucraina cu noi 'lovituri masive' asupra instalațiilor militare, după un atac ucrainean de amploare asupra regiunii Moscova, care a lovit în special o rafinărie importantă, relatează AFP. Întrebat despre acest atac, șeful diplomației ruse Serghei Lavrov a amintit că președintele Vladimir Putin a anunțat deja că Rusia va
Credința, speranța, Iranul: JD Vance ocupă spațiul mediatic în SUA
În timp ce președintele american Donald Trump călătorește și a participat săptămâna aceasta la summitul G7 din Franța, apoi a semnat acordul de încetare a focului cu Iranul, vicepreședintele său, JD Vance, are un program mai lejer, astfel că a luat cu asalt presa americană pentru a-și promova noua carte despre credința sa creștină, scrie joi AFP.










