VIDEO Putin proclamă oficial anexarea a patru provincii ucrainene şi cere Kievului să înceteze imediat ostilităţile
Rusia a declarat vineri patru provincii ucrainene (Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie) ca fiind parte a teritoriului său, a anunţat într-un discurs preşedintele rus Vladimir Putin, care a semnat împreună cu liderii acelor provincii ''tratatele'' de alipire a lor la Federaţia Rusă şi a cerut Ucrainei ''să înceteze imediat ostilităţile'' şi să revină la masa tratativelor, relatează AFP, Reuters şi EFE.
''Ne vom apăra teritoriul prin toate mijloacele'', a promis liderul de la Kremlin, acuzând Occidentul că duce în ''război hibrid'' împotriva Rusiei.
''Îndemnăm regimul de la Kiev să înceteze imediat atacurile, toate ostilităţile şi să revină la masa negocierilor'', a cerut Putin în discursul susţinut în faţa membrilor guvernului, ai parlamentului şi altor reprezentanţi ai statului rus.
El a subliniat că Rusia este pregătită să reia negocierile cu Ucraina, dar nu va discuta cu Kievul despre teritoriile de acum anexate, pretinzând că autorităţile ucrainene ''trebuie să respecte libera exprimare a voinţei populare'' a locuitorilor celor patru provincii, o referire la aşa-zisele referendumuri prin care Rusia doreşte să-şi atribuie o bază legală a anexării lor, fără a ţine cont de dreptul internaţional.
Totuşi, Putin a asigurat că Rusia nu urmăreşte restabilirea Uniunii Sovietice. ''URSS a dispărut, trecutul nu mai poate fi adus înapoi. Şi Rusia nu are nevoie de asta în ziua de azi, nu aspirăm la acest lucru'', a promis Putin.
Foto: (c) GRIGORY SYSOEV/SPUTNIK/EPA
În schimb, el a acuzat Occidentul că doreşte să facă din Rusia o ''colonie'', după ce ''în 1991 Occidentul a sperat că Rusia nu va reuşi să depăşească acest impact (al dispariţiei URSS n.red) şi că ar fi urmat să se dezintegreze singură''.
''Occidentul este gata de orice pentru a prezerva sistemul neocolonial care îi permite să paraziteze şi, în realitate, să jefuiască lumea întreagă. Ei vor să ne vadă ca pe o colonie'', a remarcat Putin, care crede că ''colapsul hegemoniei occidentale'' a devenit ireversibil.
Foto: (c) YURI KOCHETKOV/EPA
Occidentul ''nu poate trăi liniştit văzând că în lume există o ţară atât de mare şi de extinsă, cu toate aceste teritorii, bogăţii naturale, resurse, şi un popor care nu ştie să trăiască şi nu va trăi niciodată sub ordine străine'', a continuat el în discursul axat pe critici la adresa Occidentului, despre care a mai spus că urmăreşte să distrugă statele care nu sunt dispuse să-şi cedeze suveranitatea şi care nu sunt conduse de lideri dispuşi să fie ''vasalii'' puterilor occidentale.
''De aici provine agresivitatea lor împotriva statelor independente, a valorilor tradiţionale şi culturilor autohtone'', a observat Putin, după care a adresat membrilor auditoriului său întrebarea dacă doresc ''să li se ofere operaţii de schimbare de sex copiilor'' lor, o practică despre care a sugerat că a devenit răspândită în Occident.
Foto: (c) GRIGORY SYSOEV/EPA
El a acuzat de asemenea puterile ''anglo-saxone'' că sunt autoarele sabotajului de săptămâna aceasta asupra gazoductelor Nord Stream. ''Sancţiunile (împotriva Rusiei n.red) nu sunt suficiente pentru anglo-saxoni, au trecut la un sabotaj incredibil'', a susţinut liderul de la Kremlin. ''Organizând exploziile asupra gazoductelor internaţionale (...), ei au început de fapt să distrugă infrastructura energetică europeană'', a acuzat el în continuare.
Şi ''precedentul'' folosirii armelor nucleare aparţine tot Occidentului, a mai remarcat preşedintele rus, amintind de atacurile nucleare americane asupra Japoniei la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial.
Foto: (c) GEORGY SISOYEV/EPA
Putin şi liderii proruşi instalaţi de Moscova în cele patru provincii ucrainene parţial ocupate de trupele ruse după invazia începută pe 24 februarie au semnat vineri după-amiază în cadrul unei ceremonii la Marele Palat al Kremlinului tratatele de alipire a acestora la Federaţia Rusă, în urma aşa-ziselor referendumuri desfăşurate în acele provincii.
Trupele ruse controlează aproape integral provinciile Lugansk şi Herson şi circa 60% din Doneţk şi Zaporojie.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Anda Badea)
Citeşte şi:
Consiliul Europei condamnă anexarea rusă ''ilegală'' a teritoriilor ucrainene
Washingtonul respinge anexările ''frauduloase'' în Ucraina şi sancţionează din nou Rusia
Anexarea rusă nu are 'nicio valoare juridică sau politică', estimează Meloni
Zelenski: Ucraina nu va negocia cu Rusia atât timp cât Putin este preşedinte
Volodimir Zelenski: Ucraina va cere oficial o ''aderare accelerată'' la NATO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Burkina Faso rupe relațiile diplomatice cu Franța
Statul african Burkina Faso a anunțat vineri că rupe relațiile diplomatice cu Franța, acuzând-o pe aceasta de nerespectarea principiilor respectului reciproc și neamestecului în afacerile interne, relatează agențiile AFP și Reuters. 'Guvernul din Burkina Faso aduce la cunoștința opiniei publice naționale și internaționale că a
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbolla
Ministerul de externe rus îl convoacă pe ambasadorul Republicii Moldova în legătură cu reținerea unor curieri diplomatici
Ministerul rus de externe l-a convocat vineri pe ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darii, pentru a-i transmite un protest ferm în legătură cu 'reținerea ilegală' a unor curieri diplomatici ruși pe aeroportul din Chișinău, informează Xinhua. Incidentul a avut loc joi, iar ministerul a comunicat că reținerea curieri
Circa 2.500 de marinari și 115 nave au ieșit din Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Planul de evacuare elaborat de Organizația Maritimă Internațională (OMI) a permis ca 115 nave și circa 2.500 de marinari să părăsească Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz începând de marți, conform unui bilanț publicat vineri de această organizație din cadrul ONU responsabilă cu securitatea navigației maritime, relatează AFP.
Trump acuză Iranul că a lansat drone kamikaze împotriva navelor din Strâmtoarea Ormuz
Președintele american Donald Trump a acuzat vineri Iranul că a lansat cel puțin patru drone kamikaze împotriva unor nave care traversau Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. El a precizat că unul din aparatele fără pilot respective a lovit puntea superioară a unui cargou. 'S-au produs pagube, dar Nava a reușit să
Seisme în Venezuela: Washingtonul suspendă unele sancțiuni pentru a facilita operațiunile de salvare
Guvernul american a suspendat pentru o perioadă de patru luni unele sancțiuni economice impuse Venezuelei, pentru a nu împiedica operațiunile de salvare în această țară lovită de două seisme cu magnitudinea de peste 7 grade, transmite vineri AFP. 'Toate tranzacțiile legate de operațiunile de salvare (...), care altfel ar fi int
SUA:John Bolton, aliat al lui Trump și apoi adversar, pledează vinovat pentru păstrarea de documente secrete
Consilierul pentru securitate națională al președintelui american Donald Trump în primul său mandat, John Bolton, devenit între timp unul dintre cei mai înverșunați critici ai președintelui republican, a pledat vinovat vineri pentru păstrarea de documente secrete privind apărarea națională, transmit agențiile AFP și Reuters.
Rusia: A decedat Serghei Ivanov, aliat al lui Putin și fost ministru al apărării
Fostul ministru rus al apărării Serghei Ivanov, un apropiat al președintelui Vladimir Putin și considerat la un moment dat un posibil succesor al acestuia, a decedat la vârsta de 73 de ani, transmite vineri Reuters. Ivanov a fost un membru cheie al grupului cunoscut ca 'siloviki', oameni proveniți din instituțiile de forță, care,
Putin și Lukașenko se întâlnesc vineri, într-un moment tensionat al războiului din #Ucraina
Președintele rus Vladimir Putin și omologul său belarus Aleksandr Lukașenko se vor întâlni vineri mai târziu, au anunțat administrațiile lor, pentru discuții așteptate să se axeze pe războiul din Ucraina, transmite Reuters. Întâlnirea acestor doi lideri care sunt aliați, neanunțată anterior, survine pe fondul tens
Suedia discriminează migranții de origine romă, refuzându-le îngrijiri medicale, potrivit Consiliului Europei
Suedia a încălcat mai multe dispoziții ale Cartei Sociale Europene prin refuzul de a le acorda îngrijirile de sănătate necesare migranților de origine romă, a apreciat Consiliul Europei vineri, criticând de asemenea diferența de tratament aplicată acestora față de alte persoane fără documente, transmite AFP. În 2023, or
Donald Trump revine la hotelul din Washington unde a fost dejucată o posibilă tentativă de asasinat
Președintele american Donald Trump are vineri pe agendă un discurs la evenimentul anual Drumul către Majoritate al grupului evanghelic Coaliția pentru Credință și Libertate, la hotelul Hilton din Washington unde un atacator înarmat a forțat dispozitivul de securitate al Serviciului Secret în 25 aprilie, într-o presupusă tentativă de asasinat, inform
Lavrov îl contrazice pe Rubio și cere claritate din partea SUA asupra rolului de mediator în #Ucraina
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a cerut vineri Statelor Unite să-și clarifice rolul de mediator în încercarea de a pune capăt războiului din Ucraina, în timp ce Moscova și Washingtonul au versiuni contradictorii asupra concluziilor summitului pe care președinții rus și american, Vladimir Putin și Donald Trump, l-au avut în august anul
Adepții liniei dure îl îndeamnă pe Putin să intensifice războiul și să renunțe la discuțiile cu SUA (analiză Reuters)
Înfuriați de atacurile cu drone ucrainene și iritați de ceea ce consideră a fi o promisiune eșuată a SUA de a intermedia sfârșitul războiului în condiții favorabile, adepții liniei dure din Rusia îl îndeamnă pe președintele Vladimir Putin să abandoneze diplomația și să escaladeze conflictul, scrie vineri Reuters într-o analiză.
Rusia și #Ucraina au schimbat vineri câte 160 de prizonieri de război de fiecare parte, anunță Moscova
Rusia și Ucraina au procedat vineri la un nou schimb de prizonieri, câte 160 de fiecare parte, a anunțat Ministerul rus al Apărării, transmit AFP și Reuters. 'O sută șaizeci de militari ruși au fost repatriați din teritoriul controlat de regimul de la Kiev. La schimb au fost predați 160 de prizonieri de război din Forțele armate ucra
Comisia Europeană ancheteaza compania farmaceutică Sanofi pentru obstrucționarea concurenței
Comisia Europeană a anunțat vineri că a declanșat o anchetă oficială împotriva companiei farmaceutice franceze Sanofi pentru obstrucționarea concurenței pe piața vaccinurilor antigripale, transmite AFP. Executivul european a efectuat anul trecut și percheziții în acest dosar. Gigantul farmaceutic este suspectat că a














