Comitetul de Anchetă rus anunţă că investighează incidentul de la Ambasada Rusiei de la Bucureşti; ambasadorul spune că este un ''act terorist''
Preşedintele Comitetului de Anchetă rus, Aleksandr Bastrâkin, a dat ordin miercuri direcţiei principale de investigaţii din cadrul acestei structuri de pe lângă Parchetul rus să ancheteze circumstanţele incidentului de la Ambasada Federaţiei Ruse din România, a anunţat serviciul de presă al instituţiei, citat de agenţia oficială de presă TASS.
"Pentru stabilirea detaliilor incidentului, şeful Comitetului de Anchetă a dispus ca anchetatorii să ceară Ministerului rus de Externe informaţiile necesare pentru investigarea datelor", a precizat serviciul de presă al structurii.
Ambasadorul Rusiei în România, Valeri Kuzmin, a declarat miercuri că incidentul în care o maşină s-a izbit în porţile misiunii diplomatice ruse de la Bucureşti ar putea fi numit, "practic", un "act terorist", notează TASS.
"De fapt, a avut loc un atac terorist în această dimineaţă devreme, deşi sunt multe circumstanţe care fac acest incident mai greu de înţeles", a declarat Kuzmin pentru postul de televiziune Rossia-24.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
"Atmosfera care se instalează treptat aici este foarte tensionată. Ambasada a primit în mod repetat ameninţări directe prin e-mail că va fi 'aruncată în aer', de 'răzbunare'", a mai spus ambasadorul, potrivit TASS.
Din ceea ce se cunoaşte, în clădirea ambasadei ruse din Bucureşti a intrat un autoturism, care în urma impactului a luat foc, notează TASS, precizând că şoferul a decedat pe loc.
Agenţia oficială rusă de presă mai scrie că incidentul a fost o "acţiune planificată" şi că şoferul le-a strigat ceva agenţilor de pază ai ambasadei înainte de a muri.
''În această dimineaţă, în jurul orei 06:00, a fost sesizat un eveniment, în care a fost implicat un autoturism, care a părăsit şoseaua şi s-a lovit de gardul unei reprezentanţe diplomatice. Conducătorul auto este decedat şi a fost nevoie de intervenţia pompierilor pentru a stinge incendiul manifestat la autoturism'', a informat miercuri dimineaţă Poliţia Capitalei.
Potrivit unor surse judiciare, bărbatul se numeşte Bogdan Drăghici şi este preşedintele Asociaţiei TATA, o organizaţie care susţine drepturile taţilor în procesele de divorţ.
"Şi eu sunt ucrainean! Ar fi minunat să ne considerăm toţi ucraineni, până când se va sfârşi definitiv războiul oribil, care pune în pericol de moarte întreaga omenire! (...) Este atât de trist că lumea democratică nu reacţionează prompt şi ferm, pentru a reinstaura pacea, pentru a-l pedepsi rapid pe dictatorul însetat de sânge nevinovat, pentru a arăta că există solidaritate umană, pentru a demonstra că ultimul război mondial nu mai poate avea loc şi că planeta asta nu poate fi distrusă de oameni, pentru că ororile istoriei nu mai pot fi repetate", a scris Bogdan Drăghici în ultima sa postare pe Facebook.
"Am privit admirativ uriaşele demonstraţii de condamnare a invaziei putiniste, care au avut loc la Praga şi în alte metropole ale lumii civilizate. Şi totuşi măsurile punitive adoptate împotriva Rusiei lui Putin nu sunt încă suficiente şi eficiente pe termen scurt. Nevinovaţi mor în fiecare clipă în Ucraina. (...) Dacă nici acum nu ne declarăm toţi ucraineni şi nu acţionăm solidar pentru a mai avea un viitor civilizaţia umană, atunci nu vom mai avea o altă ocazie, pentru că vom trăi un sfârşit apocaliptic. Şi vom fi vinovaţi, că nu am făcut totul pentru a dovedi că merităm să mai populăm această planetă mult prea încercată", adăugase bărbatul.
Bogdan Drăghici a avut mai multe probleme cu legea, fiind trimis în judecată pentru agresiune sexuală.
Aceasta este a doua anchetă dispusă de Aleksandr Bastrâkin care vizează România pe fundalul războiului din Ucraina. La 23 martie, şeful Comitetului de Anchetă - instanţă însărcinată cu principalele investigaţii penale în Rusia - ordonase începerea unei investigaţii cu privire la profanarea unor morminte ale soldaţilor sovietici din cimitirul comunei Moţca, din judeţul Iaşi. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Un artist rus critic al președintelui Putin a fost ucis în Polonia
Artistul rus Semion Skrepețki, cunoscut ca un critic vehement al președintelui Vladimir Putin a fost împușcat mortal în estul Poloniei, a anunțat luni poliția conform dpa și Reuters. Autoritățile poloneze, care nu au precizat inițial identitatea victimei, consideră că a fost vorba de un asasinat. Skrepețki, în vârstă de
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit marți dimineață la summitul G7 de la Evian, în estul Franței, unde șase din cei șapte lideri ai acestui club al țărilor industrializate speră să-l convingă pe președintele american Donald Trump să sprijine mai mult Ucraina în fața agresiunii ruse, transmit AFP și Reuters. Zelenski a
China dezminte acuzațiile UE că ar fi instruit soldați ruși pentru războiul din #Ucraina
China a dezmințit oficial marți acuzațiile șefei diplomației UE, Kaja Kallas, conform cărora ar fi instruit soldați ruși care au fost desfășurați ulterior în Ucraina, transmite AFP. 'Aceste afirmații sunt lipsite de orice bază reală. Sunt pur și simplu calomnii și denigrări', a declarat în conferința de presă obișnuită purt
Lukașenko afirmă că #Ucraina și Rusia trebuie să facă un compromis pentru a pune capăt războiului
Ucraina și Rusia trebuie să facă un compromis pentru a pune capăt războiului ce face ravagii de peste patru ani, a declarat președintele belarus Aleksandr Lukașenko, unul dintre cei mai apropiați aliați ai liderului rus Vladimir Putin, într-un interviu publicat luni, transmite Reuters. Lukașenko, a cărui țară încearcă să-și amelior
În Israel a fost lansat un partid politic pacifist, înaintea alegerilor legislative din toamnă
Activiști pentru pace israelieni, în mare parte membri ai organizației Standing Together, o cunoscută mișcare pacifistă israeliano-arabă din Israel, au anunțat marți lansarea unui partid politic înaintea alegerilor legislative din toamnă. Partidul este o platformă care se opune ocupației teritoriilor palestiniene din Gaza și Cisiordania, informează EFE.
Franța investește 655 de milioane de euro în inteligența artificială, pentru a nu depinde de 'puteri străine'
Premierul francez Sebastien Lecornu a anunțat marți că guvernul pe care îl conduce va investi 655 de milioane de dolari în inteligența artificială și va realiza un chatbot (interfață conversațională - n. red.) comun pentru toate serviciile de stat, transmite Reuters. Noua platformă va facilita accesul publicului la date.
Ungaria: 'Jefuirea țării a început', susține Viktor Orban
Jefuirea țării' a început, a afirmat fostul premier al Ungariei Viktor Orban într-un interviu citat marți de MTI, adăugând că în perioada următoare principala sarcină a partidului său Fidesz, acum de opoziție, va fi să prevină acest lucru prin 'unirea forțelor cu poporul'. Liderul Fidesz a notat între
CIA l-a avertizat pe Trump cu privire la dificultatea ca Iranul să facă concesii în chestiunea nucleară
Directorul CIA, John Ratcliffe, l-a avertizat pe președintele american Donald Trump și pe alți înalți oficiali din administrația sa cu privire la îndoielile sale cu privire la disponibilitatea Iranului de a face concesiile în chestiuni nucleare pe care Statele Unite le solicită într-un acord final, a relatat Axios, informează marți EFE.
Republica Moldova și Ucraina au deschis primul cluster de negocieri la UE
Cele 27 de state membre ale UE au deschis oficial luni primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, cel mai mare pas înainte în acest proces, de la începerea oficială a acestuia, în iunie 2024, informează EFE. Clusterul 'Valori fundamentale' - primul deschis și ultimul închis, fi
Apărare: Canada a obținut primul său contract în cadrul programului SAFE
Premierul canadian Mark Carney a anunțat luni că țara sa a obținut primul contract de apărare în cadrul programului Security Action For Europe (SAFE), transmit agențiile EFE și Xinhua. Carney a făcut anunțul în timpul unei întâlniri cu liderii Uniunii Europene participanți la summitul G7 de la Evian (sud-estul Franței).
În ciuda acordului americano-iranian, redeschiderea Strâmtorii Ormuz va dura săptămâni (expert)
Proprietarii de nave nu vor relua timp de câteva săptămâni traficul prin Strâmtoarea Ormuz, până când se conving că acordul între SUA și Iran este 'efectiv', a declarat managerul general al companiei maritime nipone Mitsui OSK Lines într-un interviu publicat marți de Financial Times și preluat de Reuters.
#Ucraina: Armata oferă contracte pe durată determinată pentru a atrage mai mulți voluntari
Armata ucraineană oferă, începând de luni, noi contracte pe durată determinată și perioadă de demobilizare garantată în cadrul unei reforme pentru a răspunde la criza de efective, pe fondul continuării războiului contra Rusiei, transmite AFP. ''Începând de astăzi (luni), civilii, personalul mobilizat, comb
Hamas salută acordul dintre Iran și Statele Unite
Mișcarea palestiniană Hamas a salutat luni acordul dintre Statele Unite și Iran pentru încetarea războiului din Orientul Mijlociu, exprimându-și speranța că acesta va ajuta, de asemenea, la oprirea violențelor din Fâșia Gaza. Într-un comunicat, mișcarea islamistă aflată la putere în micul teritoriu palestinian l-a
Londra va furniza uraniu îmbogățit Kievului și își va înăspri sancțiunile împotriva Moscovei (Starmer)
Regatul Unit va furniza uraniu îmbogățit Ucrainei pentru centralele sale nucleare și va impune noi sancțiuni Rusiei, a anunțat premierul britanic Keir Starmer înaintea unei sesiuni a summitului G7 dedicate marți conflictului din Ucraina, transmite AFP. Condamnând 'atacurile barbare' ale Rusiei în Ucraina, Londra
Guvernatorul Californiei îl acuză pe Trump că orchestrează anchete împotriva lui și a soției sale
Guvernatorul democrat al Californiei, Gavin Newsom, un posibil pretendent la Casa Albă în 2028, l-a acuzat luni pe președintele republican Donald Trump că se află în spatele unor anchete penale care îl vizează atât pe el, cât și pe soția sa, notează AFP. 'Donald Trump nu mă atacă din cauza tweet-urilor mele ră














