VIDEO Într-o intervenţie în Congresul SUA, Zelenski a făcut o paralelă între războiul din Ucraina şi atacurile de la 11 Septembrie

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a făcut miercuri o paralelă, într-o intervenţie video în Congresul american, între războiul dus de Rusia în Ucraina şi atentatele de la 11 septembrie 2001 din SUA, precum şi atacul aviaţiei japoneze asupra bazei americane de la Pearl Harbor în 1941, relatează AFP.
"În marea istorie a dumneavoastră, aveţi pagini care vă permit să îi înţelegeţi pe ucraineni", le-a spus el prin videoconferinţă aleşilor americani.
"Amintiţi-vă de Pearl Harbor, acea dimineaţă groaznică de 7 decembrie 1941, când cerul dumneavoastră era acoperit de avioanele care vă atacau. Amintiţi-vă de 11 Septembrie, acea zi teribilă din 2001", a adăugat el.
"Europa nu a mai trăit această teroare de 80 de ani", a declarat preşedintele ucrainean.
Zelenski i s-a adresat de asemenea omologului său american Joe Biden, cerându-i să fie "liderul lumii" şi "liderul păcii".
"În calitate de lider al naţiunii mele, mă adresez preşedintelui Biden", a spus el, exprimându-se în engleză la sfârşitul discursului.
"Sunteţi liderul unei mari naţiuni. Vreau să fiţi liderul lumii. A fi liderul lumii înseamnă a fi liderul păcii", a declarat Zelenski.
El i-a mulţumit lui Joe Biden pentru ajutor, dar a implorat de asemenea SUA şi aliaţii lor occidentali să facă mai mult pentru a-i salva ţara de invazia rusă.
Zelenski a făcut un nou apel la impunerea unei zone de excludere aeriană deasupra Ucrainei sau ca Washingtonul să trimită avioane de luptă, potrivit DPA.
"Rusia a transformat cerul Ucrainei într-o sursă a morţii pentru mii de persoane", a precizat el în intervenţia sa în direct de la Kiev.
Zelenski a spus că, în cazul în care o zonă de excludere aeriană "ar fi prea mult de cerut", atunci SUA ar trebui să îi trimită avioane "pentru a ne apăra poporul".
"Este în joc destinul ţării noastre", a adăugat el,
SUA şi alte puteri din NATO au respins în mod repetat ideea unei zone de excludere aeriană deasupra Ucrainei, susţinând că acest lucru ar putea duce la un război mai mare cu Rusia.AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Mariana Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Iranul solicită Omanului și Qatarului mediere pentru a opri loviturile israeliene (media)
Iranul a solicitat Omanului și Qatarului să acționeze ca mediatori pe lângă Statele Unite ale Americii în încercarea de a opri ofensiva israeliană și de a relua negocierile, potrivit unei surse implicate în discuții care a făcut o declarație în acest sens duminică pentru postul de televiziune israelian i24News. În paralel, A
Operațiunea împotriva Iranului va continua, mai sunt încă obiective de atins, declară ministrul israelian de externe
Israelul își va continua atacurile împotriva Iranului, întrucât 'mai sunt încă obiective importante de atins', a declarat duminică ministrul de externe israelian Gideon Saar într-o convorbire telefonică purtată cu omologul său german Johann Wadephul, relatează EFE. 'Într-o convorbire din această dimineață (
Israel: Spațiul aerian rămâne închis pentru a treia zi consecutiv
Spațiul aerian israelian a rămas și duminică închis pentru a treia zi consecutiv, a anunțat Autoritatea aeroportuară, în a treia zi a conflictului dintre Israel și Iran, potrivit AFP. '(...) Spațiul aerian israelian rămâne închis, aeroportul Ben Gurion (lângă Tel Aviv) este în continuare închis pentru sosiri și ple
Cipru activează un sistem de alertă pentru a îndruma populația spre cele mai apropiate buncăre
Autoritățile cipriote au activat o aplicație de alertă timpurie pentru a furniza populației informații despre cel mai apropiat buncăr în caz de urgență, în contextul schimbului de atacuri între Israel și Iran, relatează duminică dpa. Aplicația SafeCY oferă, de asemenea, îndrumări și informații utile despre cum să găsești un adăpost &ici
Israel: zece morți și 200 de răniți în urma atacurilor Iranului cu rachete (serviciile de urgență)
Zece persoane și-au pierdut viața, iar alte peste 200 au fost rănite de sâmbătă seara în urma tirurilor efectuate de Iran cu rachete și drone asupra Israelului, au indicat serviciile de urgență, poliția și spitale, potrivit AFP. Acest nou bilanț al victimelor ridică la 13 numărul total al morților în rândul israelienilor de la înc
Yemen: Rebelii houthi susțin că au lansat tiruri cu rachete spre Israel
Rebelii houthi din Yemen, sprijiniți de Iran, au declarat duminică dimineață că au tras rachete spre centrul Israelului, țară vizată de tiruri cu rachete iraniene, ca ripostă la atacul fără precedent al Israelului împotriva Republicii islamice, relatează AFP. Într-un comunicat, rebelii houthi- care controlează zone extinse în Yemen - au indic
Israelul lovește noi infrastructuri energetice în Teheran
Israel a lovit cel puțin două instalații energetice în Teheran în zorii zilei de duminică, în timp ce Iranul a lansat două valuri de rachete și drone împotriva statului israelian, relatează EFE. În timpul acestui atac israelian a fost lovit depozitul de combustibil din Shahran, situat în vestul capitalei iraniene, ceea ce a
Donald Trump amenință Iranul cu o ripostă maximă în cazul în care ar ataca SUA, apreciind posibil un acord
Donald Trump a avertizat duminică Iranul că armata americană va riposta cu 'întreaga sa forță' dacă ar ataca SUA, reafirmând pe platforma sa Truth Social că Washingtonul 'nu are nimic de-a face' cu atacurile israeliene în curs de desfășurare împotriva Teheranului, relatează AFP. Israelul a efectuat duminică noi lovituri
VIDEO Donald Trump dă startul paradei militare de la Washington
Președintele american Donald Trump, însoțit de soția sa Melania, a dat startul uriașei parade militare pe care și-a dorit-o, sâmbătă la Washington, într-o zi marcată de manifestații ale opozanților în întreaga țară, scrie AFP.
Iranul 'nu va mai coopera' cu AIEA 'ca înainte'
Iranul a anunțat sâmbătă că încetează cooperarea 'ca înainte' cu Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), criticând 'tăcerea' acesteia după atacurile israeliene asupra unor situri nucleare iraniene, transmite AFP. 'Este o nebunie că aceste locuri pașnice sunt atacate, iar Agenția răm&aci
Iran: Două depozite de combustibil din Teheran, ținta atacurilor israeliene (Ministerul Petrolului)
Atacurile israeliene au vizat două depozite de combustibil din Teheran, a anunțat duminică dimineața Ministerul iranian al Petrolului, la scurt timp după ce Iranul a anunțat noi lovituri de rachete împotriva Israelului, notează AFP. 'Depozitul de petrol din Shahran (cartier în nord-vestul Teheranului) și un alt rezervor din sud
Israel: Nivel de alertă coborât, populația poate ieși de la adăpost
Autoritățile israeliene au coborât nivelul de alertă la nivel național sâmbătă noaptea, permițând populației să părăsească adăposturile, cu condiția să rămână 'în apropierea acestora', potrivit aplicației mobile a Comandamentului frontului intern (Apărare pasivă), care depinde de armată, scrie AFP. Servici
Trump afirmă că este de acord cu Putin, 'războiul Israel-Iran 'trebuie să se încheie
Președintele rus Vladimir Putin 'consideră, la fel ca mine, că acest război dintre Israel-Iran trebuie să se încheie', a scris sâmbătă Donald Trump pe platforma sa Truth Social, după o conversație telefonică cu omologul său de la Kremlin, transmite AFP. 'I-am răspuns că și războiul lui trebuie să se încheie',
Israel: Populația îndemnată să se adăpostească, tiruri de rachete dinspre Iran (armata)
Armata israeliană a cerut populației sâmbătă seara să meargă la adăposturi după ce a detectat 'lansări de rachete din Iran' spre Israel, notează AFP. În jurul orei 23:00 (20:00 GMT), jurnaliști ai AFP au primit pe telefoanele lor un mesaj de 'alertă maximă' de la Comandamentul frontului intern (Apărare pasivă).
Brazilia: Fostul ministru al lui Bolsonaro arestat pentru obstrucționarea justiției a fost eliberat
Un fost ministru din mandatul lui Jair Bolsonaro, arestat vineri sub suspiciunea de obstrucționare a procesului fostului președinte pentru presupusă tentativă de lovitură de stat în 2022, a fost eliberat câteva ore mai târziu prin ordin judecătoresc, notează AFP. Gilson Machado, fost ministru al turismului, este bănuit că a &