logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Tiruri asupra unui convoi civil şi asupra unui teatru la Mariupol; dezastru umanitar la Herson

Image

Tirurile ruseşti asupra civililor care fugeau din Mariupol, oraş-port asediat de peste două săptămâni în sud-estul Ucrainei, s-au soldat miercuri cu morţi şi răniţi, a anunţat armata ucraineană, în timp ce primăria a transmis ulterior că un teatru care găzduia "sute de civili" a fost distrus de un atac aerian rus, relatează AFP.

În acelaşi timp, în regiunea Herson există riscul unui dezastru umanitar, a avertizat ombudsmanul ucrainean Liudmila Denisova, citată de DPA.

Un convoi de civili care pleca din Mariupol spre Zaporojie a fost vizat de tiruri cu lansatoare de rachete multiple Grad în jurul orei locale 15:30 (13:30 GMT), a indicat armata ucraineană pe Telegram, publicând fotografia unui copil rănit şi însângerat.


"Conform unui prim bilanţ, sunt persoane decedate", adaugă forţele armate ucrainene, care nu au încă un bilanţ exact al victimelor în cazul acestui incident.

După o serie de eşecuri, în lipsa unei încetări a focului, evacuările s-au accelerat în Mariupol, în condiţiile în care locuitorii prinşi ca într-o capcană în acest port strategic duc lipsă acută de apă şi hrană şi nu au nici electricitate.

Un bombardament rusesc săptămâna trecută asupra unei maternităţi din acest oraş a stârnit un val de indignare pe plan internaţional. Moscova, care susţine că nu loveşte obiective civile, a declarat prin vocea unor înalţi responsabili precum ministrul rus de externe Serghei Lavrov că totul nu este decât o înscenare.

Coridorul umanitar folosit de convoaiele de vehicule leagă Mariupol de Zaporojie, mai la nord, prin Berdiansk, situat la o distanţă de 270 km.

 

Foto: (c) MAXAR TECHNOLOGIES/EPA


 

Tot la Mariupol, trupele ruse au bombardat miercuri un teatru care servea drept refugiu pentru sute de locuitori ai oraşului sub asediu, provocând mai multe victime, dar al căror număr încă nu a fost stabilit, potrivit unor surse ucrainene, citate de EFE.

Rada Supremă de la Kiev (parlamentul unicameral) a comunicat că în incinta teatrului, redus la o grămadă de moloz, se ascundeau mulţi localnici şi nu se ştie deocamdată dacă sunt supravieţuitori.

În zona teatrului se duce o luptă intensă, de aceea este greu să se ajungă acolo.

Serghei Orlov, viceprimarul din Mariupol, a spus că în clădirea teatrului îşi găsiseră adăpost între 1.000 şi 1.200 de persoane, dar deocamdată nu există cifre exacte despre posibilele victime.

Ministrul de externe ucrainean, Dmitro Kuleba, a declarat că aceasta este o "altă crimă de război oribilă" comisă de Rusia la Mariupol şi că această clădire a fost "complet distrusă".

"A fost un atac masiv rusesc asupra Teatrului Dramatic, unde se ascundeau sute de civili nevinovaţi", a scris Kuleba pe Twitter, remarcând ironic că "ruşii nu puteau şti că este un refugiu civil".

În acelaşi timp, guvernul ucrainean a avertizat miercuri cu privire la riscul unei catastrofe umanitare în regiunea Herson, ocupată de trupele ruse, potrivit DPA.

"În zonele ocupate temporar, oamenii din unele localităţi, îndeosebi în cele mai mici, duc lipsă de medicamente, iar în unele cazuri şi de produse alimentare", a tras un semnal de alarmă ombudsmanul ucrainean Liudmila Denisova pe contul său Telegram.

"Din cauza abordării agresive şi a bombardamentelor ocupanţilor ruşi, aici nu pot fi livrate produse din alte regiuni ale Ucrainei", spune ea, adăugând că, în regiunea respectivă, sunt probleme cu alimentarea cu energie electrică, gaze şi apă potabilă.

Rusia a anunţat ocuparea oraşului Herson, precum şi a regiunii cu acelaşi nume din sudul Ucrainei. De la acest anunţ au existat informaţii numeroase potrivit cărora trupele ruse au răpit oameni politici locali pro-ucraineni.

Miercuri, au fost ridicaţi Olexander Iakovlev, primarul oraşului Skadovsk, în apropiere de Peninsula Crimeea anexată, şi consilierul său Iuri Paliuh. Un număr mare de localnici au manifestat în faţa primăriei pentru eliberarea lor.

Iakovlev a postat mai târziu o înregistrare video pe o reţea de social media, în care a spus că a fost eliberat şi că ruşii îl luaseră doar pentru o discuţie, fără alte detalii. AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

Rusia neagă comiterea atacului împotriva unui teatru şi acuză Kievul că pregăteşte un atac cu arme chimice

Afisari: 79

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 06-06-2026 11:48

VIDEO Zelenski: Drone lansate de armata ucraineană au lovit un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar

Drone lansate de armata ucraineană au lovit vineri noaptea un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar și o bază militară situată în apropiere de metropola Sankt Petersburg, a anunțat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de Reuters. ''Rusia trebuie să pună capăt războiului și atacurilor sale î

Politic Ex 06-06-2026 10:41

Trump afirmă că Iranului i-au mai rămas doar ''21-22%'' dintre rachetele sale

Președintele american Donald Trump a afirmat că Iranului ''i-au mai rămas doar 21-22%'' dintre rachetele sale, într-un interviu acordat postului de televiziune NBC, după peste trei luni de război în Orientul Mijlociu, transmit AFP și Reuters. ''Ei au câteva rachete și câteva drone. Aș spune, ca p

Politic Ex 06-06-2026 10:12

Liban: Mai mulţi militari, ucişi de o lovitură israeliană în sudul ţării

Mai mulți militari libanezi, printre care un ofițer, au fost uciși de o lovitură israeliană contra vehiculului în care se aflau, pe o șosea din sudul Libanului, a anunțat sâmbătă armata libaneză, potrivit Reuters și AFP. ''Mai mulți militari, printre care un ofițer'', au fost uciși ''într-un atac israe

Politic Ex 06-06-2026 09:25

#Ucraina prezintă scuze Greciei după găsirea unei drone navale în apropierea insulei Lefkada

Ucraina a prezentat vineri scuze Greciei după ce o dronă navală plină cu explozibil fusese găsită în luna mai în apropierea insulei Lefkada, din Marea Ionică, transmite dpa. În urmă cu câteva zile, Grecia a protestat în mod oficial față de Kiev în legătură cu acest incident. ''Partea u

Politic Ex 06-06-2026 08:52

SUA autorizează vânzarea către Kuweit a unor sisteme antidronă de două miliarde de dolari

Washingtonul a anunțat vineri seară vânzarea către Kuweit a unor sisteme de luptă antidronă în valoare de două miliarde de dolari, într-o perioadă când această țară din regiunea Golfului Persic este supusă unor atacuri aeriene, relatează agenția France Presse. Contractul vizează în special la livrarea a diferite m

Politic Ex 06-06-2026 08:34

Iranul a lansat șapte rachete asupra Kuweitului și Bahreinului, dintre care șase au fost interceptate

Iranul a lansat șapte rachete contra Kuweitului și Bahreinului, a anunțat sâmbătă armata americană, care a precizat că șase dintre aceste rachete au fost interceptate și că ultima și-a ratat ținta, transmit AFP și Reuters. ''Iranul a tras șapte rachete către Kuweit și Bahrein; potrivit primelor evaluări, șase au fost interceptate

Politic Ex 06-06-2026 08:17

Rusia: 86 de drone, interceptate în apropiere de Sankt Petersburg

Forțele ruse au interceptat 86 de drone în regiunea din jurul orașului Sankt Petersburg, unde are loc un important forum de investiții, a anunțat sâmbătă guvernatorul regional, citat de AFP. ''Optzeci și șase de drone au fost doborâte deasupra regiunii Leningrad. Operațiunile de luptă continuă'', a scris pe Te

Politic Ex 05-06-2026 21:57

VIDEO Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră

O persoană a murit și alte patru au fost rănite după ce o navă de pescuit turcească a fost atacată vineri în Marea Neagră, în apropierea peninsulei Crimeea, a anunțat Garda de Coastă turcă, relatează AFP.

Politic Ex 05-06-2026 21:44

Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul'

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că respingerea de către omologul său rus Vladimir Putin a propunerii sale de a organiza o întâlnire pentru a pune capăt conflictului de peste patru ani din Ucraina demonstrează că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul', relatează AFP și Reuters. 'Din păcate, partea r

Politic Ex 05-06-2026 21:21

Vicepreședintele american JD Vance condamnă uciderea 'inacceptabilă' a unui student alb în Regatul Unit

Vicepreședintele american JD Vance a condamnat vineri 'uciderea tragică și inacceptabilă' a unui student alb, încătușat de poliție în timp ce agoniza, după ce a fost acuzat pe nedrept de injurii rasiste de către ucigașul său, un tânăr sikh, relatează AFP. Henry Nowak, în vârstă de 18 ani, 'ar trebui să fie încă &

Politic Ex 05-06-2026 20:09

Premierul britanic Keir Starmer avertizează că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

Rusia ar putea ataca NATO 'până în 2030', a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație, relatează AFP. 'Conform evaluării serviciilor noastre de informații, precum și a alt

Politic Ex 05-06-2026 19:55

Bulgaria a intensificat supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanța

Forțele Navale bulgare au luat măsuri de consolidare a supravegherii coastei bulgare a Mării Negre, în urma exploziei de vineri a unei drone maritime ucrainene în portul Constanța, a anunțat Ministerul Apărării de la Sofia, transmite agenția EFE. În acest scop sunt folosite radare de coastă, patrule navale și elicoptere militare deja desfășur

Politic Ex 05-06-2026 19:02

Putin spune că nu are niciun motiv să accepte o întâlnire cu Zelenski

Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față

Politic Ex 05-06-2026 18:45

UE: Cancelarul Friedrich Merz avertizează Serbia că 'trebuie să decidă unde își vede viitorul'

Serbia 'trebuie să decidă unde își vede viitorul', a declarat vineri cancelarul german Friedrich Merz, cerând Belgradului să înceteze să oscileze între Rusia, China și Europa, relatează AFP. 'Serbia are calea deschisă către Uniunea Europeană. Cu toate acestea, Serbia trebuie să decidă și unde se află. O politică de ezitare &

Politic Ex 05-06-2026 17:59

Macron, Starmer și Merz se întâlnesc cu Zelenski duminică, la Londra, anunță președinția franceză

Președintele francez Emmanuel Macron se va deplasa la Londra duminică, 7 iunie, pentru discuții cu prim-ministrul britanic Keir Starmer, cancelarul german Friedrich Merz și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunțat vineri Palatul Elysee, într-un comunicat, potrivit Reuters și AFP. Macron, Starmer și Merz vor discuta mai întâi &icir