logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Bruxellesul deschide perspectiva îndepărtată de aderare a Ucrainei la UE (AFP)

Image

Comisia Europeană a deschis calea pentru intrarea Ucrainei în Uniunea Europeană, însă acest lucru nu se poate face imediat, în ciuda solicitării Kievului pentru o procedură în vederea unei aderări "fără întârziere", comentează luni AFP.

"Avem multe subiecte asupra cărora lucrăm în strânsă colaborare. Sunt de-ai noştri şi vrem ca ei să fie în interiorul UE", a declarat duminică şefa executivului comunitar, Ursula von der Leyen, într-un interviu pentru Euronews.

Ca răspuns, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut luni Uniunii Europene să accepte aderarea ţării sale "fără întârziere". "Ne adresăm UE în ceea ce priveşte o integrare fără întârziere a Ucrainei, printr-o procedură specială", a spus el într-un video.

"Sunt sigur că aşa este corect. Sunt sigur că este posibil", a afirmat Zelenski.

Această procedură nu există ca atare, iar integrarea în UE este un proces de durată pentru ca legislaţia ţării candidate să fie armonizată cu dreptul european. Procesul necesită negocieri complexe asupra a numeroase subiecte şi criterii dificile de respectat pentru o ţară în război, cum ar fi stabilitatea politică şi o economie de piaţă viabilă.

În plus, o astfel de aderare necesită aprobarea unanimă a celor 27 de state membre.

"Aderarea este o cerere exprimată de mult timp de Ucraina. Însă există diferite opinii şi sensibilităţi în cadrul UE despre extindere. Ucraina va transmite o cerere oficială, Comisia Europeană va trebui să dea un aviz oficial, iar apoi se va pronunţa Consiliul", a explicat luni preşedintele Consiliului European, Charles Michel.

El a spus că a fost informat de intenţia Ucrainei de a trimite o cerere oficială de aderare.

Michel şi-a mai anunţat intenţia de a-l invita pe preşedintele Volodimir Zelenski de a participa "în mod regulat" la summiturile liderilor europeni şi a insistat asupra necesităţii de a întări acordul de asociere încheiat între Ucraina şi UE în 2014, care a concretizat îndepărtarea fostei republici sovietice de sfera de influenţă rusă.

Un purtător de cuvânt al Comisiei Europene a spus că Ursula von der Leyen a exprimat un punct de vedere în calitate de preşedintă a executivului european, subliniind în acelaşi timp că trebuie respectată procedura pentru a se ajunge acolo. "Nu decide ea singură", a precizat purtătorul de cuvânt.

"Ea a făcut clar referire la faptul că Ucraina are o perspectivă europeană", considerând că acest stat "este unul de-al nostru în sensul că este o ţară europeană", a nuanţat el.

Apelul lui Zelenski la o aderare "fără întârziere" a ţării sale a primit totuşi sprijinul mai multor state din Europa Centrală membre ale UE.

"Sunt un apărător al procedurii standard, însă acum nu mai suntem într-o situaţie standard. Trebuie să spunem clar că Ucraina este binevenită în comunitatea europeană a ţărilor democratice", a declarat premierul ceh Petr Fiala, citat de agenţia de presă CTK.

Slovenia, Slovacia, Polonia şi Lituania au susţinut de asemenea ideea unei aderări a Ucrainei la UE.

În opinia lui Eric Maurice, expert în chestiuni europene de la Fundaţia Robert Schuman, declaraţia făcută de Ursula von der Leyen este în primul rând "un puternic mesaj politic şi simbolic".

"Aderarea însăşi nu este, evident, o procedură pe termen scurt. Mesajul principal este de a spune că Ucraina este pe cale să intre în familia occidentală şi, când condiţiile o vor permite, într-o zi, aderarea ar putea fi luată în considerare", a afirmat el.AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Mariana Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Citiţi şi:

 

VIDEO LIVE UPDATE Negocieri ruso-ucrainene la frontiera cu Belarus

 

LIVE UPDATE Ofensiva rusă împotriva capitalei ucrainene Kiev continuă

 

VIDEO LIVE UPDATE A patra zi de la începutul invaziei ruseşti: Ucraina menţine poziţiile militare în timp ce sosesc mai multe ajutoare occidentale

 

VIDEO LIVE UPDATE Forţele ruse au lansat atacuri coordonate cu rachete asupra mai multor oraşe ucrainene, inclusiv Kiev

 

VIDEO LIVE UPDATE: Lupte la Kiev, primele unităţi ale armatei ruse au intrat în capitala ucraineană; Ucraina vrea pace

 

VIDEO LIVE UPDATE Operaţiune militară în Ucraina, anunţată de Vladimir Putin. În România, CSAT şi un task-force pentru gestionarea situaţiei, la nivelul Guvernului

 

Evoluţia situaţiei din Ucraina (cronologie)

Afisari: 41

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 06-06-2025 21:14

Armata israeliană are o lipsă de 10.000 de soldați, între care 6.000 pentru unitățile de luptă (purtător de cuvânt)

Armata israeliană are o lipsă de peste 10.000 de soldați, dintre care aproximativ 6.000 pentru unitățile de luptă, a declarat vineri seara purtătorul său de cuvânt în Fâșia Gaza, după aproape 20 de luni de război între Israel și mișcarea islamistă palestiniană Hamas, relatează AFP. Armata 'are o lipsă de peste 10.000 de sold

Politic Ex 06-06-2025 20:42

Gruparea rusă de mercenari Wagner se retrage din Mali

Gruparea rusă de mercenari Wagner, care a jucat un rol crucial în războiul din Ucraina până la rebeliunea eșuată condusă de fondatorul ei, Evgheni Prigojin, mort în august 2023 într-un misterios accident aviatic, și-a anunțat vineri retragerea din Mali, după o misiune de peste trei ani în această țară din regiunea africană Sahel, relatează agenț

Politic Ex 06-06-2025 20:38

Taiwanul denunță manevre 'provocatoare' ale armatei chineze

Taiwanul a denunțat vineri manevre 'provocatoare' ale armatei chineze după ce forțe ale acesteia au efectuat operațiuni de patrulare în jurul insulei, la o zi după o convorbire telefonică între președinții american și chinez, relatează AFP. Ministerul taiwanez al Apărării a comunicat că a detectat 21 de avioane militare chineze, printre car

Politic Ex 06-06-2025 20:16

Gaza: Apărarea civilă anunță moartea a 38 de persoane în lovituri sau tiruri israeliene

Apărarea civilă din Fâșia Gaza a anunțat vineri moartea a 38 de persoane în lovituri sau tiruri israeliene pe micul teritoriu palestinian, unde locuitorii marchează prima zi a Sărbătorii musulmane a Sacrificiului (Eid al-Adha), relatează AFP. În total, echipele de apărării civile au înregistrat 38 de morți, între care 11 înt

Politic Ex 06-06-2025 19:46

Netanyahu anunță moartea a patru militari israelieni într-o explozie capcană în Fâșia Gaza

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat vineri moartea a patru militari israelieni în Fâșia Gaza, care au fost uciși, potrivit corespondenților militari israelieni, într-o explozie capcană produsă la o clădire din Khan Yunis, oraș din sudul teritoriului palestinian, relatează AFP și EFE. Netanyahu a transmis condoleanțe 'familiil

Politic Ex 06-06-2025 19:44

Administrația Trump cere Curții Supreme să îi permită să desființeze Departamentul Educației

Administrația președintelui Donald Trump a cerut vineri Curții Supreme a SUA să îi permită să continue demersurile de desființare a Departamentului Educației, o decizie care ar lăsa politica școlară americană aproape complet în mâinile statelor și ale consiliilor locale, informează Reuters. Departamentul Justiției a cerut instanței să opreasc

Politic Ex 06-06-2025 19:03

Rusia: Atac cu drone asupra Moscovei; un bărbat, împușcat în timp ce se pregătea să lovească cu drone o bază militară

Garda Națională a Rusiei a anunțat vineri că a împușcat mortal un bărbat care pregătea lansarea unor drone purtătoare de grenade către o bază militară, în timp ce Ucraina și-a înmulțit operațiunile de acest fel după atacul spectaculos efectuat duminică asupra unor aerodromuri rusești; de asemenea, primarul Moscovei a anunțat vineri după-amiază doborâr

Politic Ex 06-06-2025 18:21

'Rusia este agresorul', reiterează UE în fața amenințării lui Trump de a sancționa #Ucraina

Uniunea Europeană a reiterat vineri că 'Rusia este agresorul' în războiul cu Ucraina, asigurând că-și 'crește presiunea împotriva Moscovei' pentru a pune capăt conflictului, după ce președintele american, Donald Trump, a sugerat impunerea de sancțiuni ambelor părți și a comparat războiul cu o ceartă între copii, relatează EFE.

Politic Ex 06-06-2025 17:54

Europa poate susține efortul de război al Ucrainei și fără SUA, declară un general german

Europa este capabilă să susțină rezistența Ucrainei împotriva Rusiei chiar dacă SUA ar decide să înceteze complet sprijinul militar acordat Kievului, a declarat vineri pentru Reuters generalul maior Christian Freuding, responsabil cu coordonarea livrărilor de arme ale Germaniei. Membrii europeni din NATO, plus Canada, au depășit deja valoarea estim

Politic Ex 06-06-2025 17:34

Trump spune despre Musk că 'și-a pierdut mințile' și neagă vreo intenție de a discuta acum cu el

Președintele american Donald Trump a afirmat vineri că nu este 'în mod special' interesat să discute cu Elon Musk, miliardarul fost prieten și colaborator apropiat cu care acum se ceartă în public, relatează agenția DPA. Într-un interviu telefonic acordat postului ABC, Trump a dezmințit relatările din presă despre o discuție p

Politic Ex 06-06-2025 17:27

Papa Leon a discutat cu președintele Consiliului European, Antonio Costa, despre obținerea păcii în #Ucraina și Gaza

Papa Leon al XIV-lea l-a primit vineri, la Vatican, pe președintele Consiliului European, Antonio Costa, cu care a discutat despre cum să se obțină mai bine pacea în Ucraina și în Fâșia Gaza, a explicat oficialul UE după întâlnire, transmite EFE. De asemenea, în cadrul întrevederii au fost abordat și alte provocări glo

Politic Ex 06-06-2025 17:00

UE se teme că în Ungaria se poate ajunge la un 'punct fără întoarcere' în atacurile guvernului împotriva statului de drept

Atacurile împotriva societății civile și a statului de drept în Ungaria reprezintă 'cazul cel mai dificil' al unei tendințe în creștere, până la punctul în care Agenția UE pentru Drepturi Fundamentale (FRA) se teme că guvernul ultranaționalist de la Budapesta 'a trecut o linie' critică, ajungând aproape de un 'punct făr

Politic Ex 06-06-2025 16:49

Ungaria: Primarul Budapestei a oprit transportul public pentru a protesta față de 'taxa de solidaritate' impusă de guvern

Primăria capitalei ungare Budapesta, condusă de opoziția liberală, a oprit vineri timp de zece minute transportul urban pentru a protesta față de cuantumul unei taxe impuse metropolei de premierul conservator Viktor Orban în vederea susținerii orașelor mici, relatează agențiile EFE și MTI. Protestul are scopul de a atrage atenția 'că taxele guvernulu

Politic Ex 06-06-2025 16:09

Olanda: Alegeri parlamentare anticipate pe 29 octombrie

Regatul Țărilor de Jos va organiza alegeri anticipate pe 29 octombrie, după căderea guvernului, precipitată de părăsirea coaliției de guvernământ de către extrema dreaptă, informează vineri AFP. 'Am stabilit oficial data alegerilor: miercuri, 29 octombrie 2025', a declarat pe rețeaua socială X ministrul de Interne, Judith Uitermark.

Politic Ex 06-06-2025 15:44

Comisia Europeană îi transmite lui Musk că ar fi 'binevenit' în UE ; un deputat rus îl asigură că poate primi azil în Rusia

Magnatul american Elon Musk, intrat în război deschis cu președintele Donald Trump, ar fi binevenit în Europa, a transmis vineri, mai în glumă, mai în serios, Comisia Europeană, în timp ce un deputat comunist rus l-a asigurat pe patronul companiilor Tesla și SpaceX că, la nevoie, ar putea primi azil politic în Rusia, relatează agențiile AF