logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Un summit UE sub tensiune, cu varianta Omicron şi Rusia puncte principale pe agendă

Imagine din galeria Agerpres

Liderii europeni au subliniat urgenţa vaccinării împotriva COVID în contextul răspândirii tot mai accentuate a variantei Omicron în cadrul summitului de joi de la Bruxelles, unde intenţionează de asemenea să facă front comun pentru a descuraja Rusia să comită un eventual atac împotriva Ucrainei, relatează AFP.

"Extinderea vaccinării la toate persoanele şi administrarea de doze de rapel sunt cruciale şi urgente", au precizat liderii UE în concluziile adoptate la finalul unei dezbateri privind propagarea acestei noi variante a coronaviruslui, care îngrijorează odată cu apropierea sărbătorilor de la sfârşit de an.

Omicron ar putea deveni varianta dominantă în Europa până la mijlocul lui ianuarie, potrivit Comisiei Europene.

"Este o cursă contracronometru", a comentat prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis la sosire.

Circa 67% din populaţia europeană este vaccinată cu schema completă, însă această rată este sub 50% în trei ţări (Bulgaria, România şi Slovacia), iar Croaţia este cu puţin peste acest prag (50,4%).

În ceea ce priveşte călătoriile, apariţia variantei Omicron a afectat certificatul sanitar european instituit de UE în această vară pentru a le permite europenilor să se deplaseze mai liber în blocul comunitar, fără a li se impune teste sau carantină.

Anumite ţări europene, precum Irlanda, Portugalia, Italia şi Grecia, impun de acum călătorilor europeni, chiar vaccinaţi, să prezinte un text negativ pentru a putea intra pe teritoriul lor.

Franţa a restabilit exigenţa unor "motive imperioase" pentru călătorii care provin sau care se îndreaptă spre Regatul Unit, unde a crescut spectaculos numărul contaminărilor cu noua variantă Omicron.

În pofida acestor decizii unilaterale, liderii au subliniat "importanţa unei abordări coordonate asupra validităţii certificatului COVID al UE" şi doresc ca restricţiile decise "să nu submineze buna funcţionare a pieţei interne şi să nu afecteze în mod disproporţionat libertatea de circulaţie".

Tensiunile dintre Rusia şi Ucraina sunt celălalt dosar dominant al summitului. În contextul riscului unui nou conflict între Moscova şi Kiev, Comisia Europeană a pregătit un pachet de opţiuni de sancţiuni suplimentare în caz de agresiune rusă, fără a-l dezvălui însă.

"Rusia trebuie să dezamorseze tensiunile şi să evite orice acţiune agresivă împotriva Ucrainei, pentru că suntem uniţi în susţinerea suveranităţii şi integrităţii teritoriale ale Ucrainei şi orice acţiune agresivă va avea un cost politic ridicat", a avertizat şeful diplomaţiei europene Josep Borrell la sosire.

"Dispunem de suficiente instrumente pentru a pune capăt comportamentului agresiv al Rusiei", a estimat preşedintele lituanian Gitanas Nauseda.

"Vom reafirma că inviolabilitatea frontierelor este unul dintre fundamentele esenţiale ale păcii în Europa şi că toţi împreună vom face totul pentru a o proteja", a dat asigurări cancelarul german Olaf Scholz, care participă la primul său summit european.

Liderii europeni au încercat miercuri, cu prilejul unei reuniuni cu cinci foste republici sovietice între care şi Ucraina, să relanseze negocierile cu Moscova pentru a aplana tensiunile.

"Cred cu fermitate că trebuie să discutăm cu dl. Putin pentru a găsi o soluţie la subiectele Belarus şi Ucraina", a pledat joi premierul luxemburghez Xavier Bettel.

Criza energiei, pe fondul creşterii preţurilor, se află şi ea agendă, chiar dacă nu este aşteptată nicio decizie. Răspunsul care ar trebui dat crizei divizează ţările. Unele dintre ele, precum Franţa şi Spania, pledează pentru o reformă a pieţei europene de electricitate, dar majoritatea statelor sunt reticente, întrucât estimează că criza este conjuncturală şi consideră că măsurile naţionale de susţinere pentru consumatori sunt mai eficiente.

Pe agendă se află şi migraţia, în contextul afluxului recent de refugiaţi la frontierele a trei ţări europene, de a cărui orchestrare este acuzat Belarus, dar şi al dorinţei Celor 27 de a limita fluxurile migratorii aplicând "planuri de acţiune" împreună cu o serie de ţări de origine şi de tranzit.

La dineu va fi invitată preşedinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, pentru o dezbatere privind situaţia economică în Europa şi impactul posibil al noii variante de coronavirus asupra relansării. AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Tudor Martalogu, editor online: Irina Giurgiu)

 

Citeşte şi:

 

Parlamentul European: Rusia trebuie să-şi retragă imediat forţele care ameninţă Ucraina

 

Ucraina: NATO şi UE ameninţă Rusia cu ''consecinţe grele'' în cazul unei agresiuni

 

Nord Stream 2 nu va fi autorizat înainte de mijlocul lui 2022, anunţă autoritatea de reglementare din Germania

Afisari: 117

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-08-2026 19:37

SUA: JD Vance va reprezenta executivul american la comemorările de la 11 septembrie la New York (surse AFP)

Vicepreședintele JD Vance va reprezenta guvernul la New York la comemorările de 11 septembrie, relatează vineri AFP, după ce, potrivit New York Times, Donald Trump a decis să nu participe la evenimente pentru că nu putea susține un discurs. 'Este în continuare prevăzut ca vicepreședintele să se deplaseze la New York și responsabili ai guvernului vor

Politic Ex 28-08-2026 19:19

Gaza: Cinci morți în urma unor noi atacuri israeliene, conform Apărării Civile

Cinci persoane au fost ucise vineri în Fâșia Gaza în urma unor atacuri israeliene, a anunțat Apărarea Civilă, cele mai recente lovituri în ciuda apelurilor ca planul de pace al SUA să avanseze în acest teritoriu palestinian sfâșiat de război, relatează AFP. Această organizație de prim ajutor, care operează sub autoritatea mi

Politic Ex 28-08-2026 19:05

Ministrul german de finanțe îi cere lui Trump să pună capăt războiului 'iresponsabil' cu Iranul

Ministrul german de finanțe Lars Klingbeil i-a cerut vineri președintelui american Donald Trump să pună capăt războiului 'iresponsabil' cu Iranul, înainte de vizita sa de săptămâna viitoare în SUA, unde va participa la summitul G-20, relatează dpa. Klingbeil, care deține și funcția de vicecancelar, a declarat pentru ARD: 'Acesta e

Politic Ex 28-08-2026 18:39

Președintele sârb Vucic acuză 'comportamentul necivilizat' al tribunalului ONU în gestionarea decesului lui Mladic

Președintele sârb Aleksandar Vucic a acuzat vineri un tribunal al ONU de 'comportament necivilizat' pentru că nu i-a permis fostului lider militar sârb bosniac Ratko Mladic să moară în Serbia și a spus că Belgradul încă așteaptă să afle dacă trupul acestuia va fi returnat, relatează Reuters. Mladic, care executa o sentință de &i

Politic Ex 28-08-2026 18:17

Polonia: Tusk denunță o 'schemă de corupție' între naționaliști și o platformă de criptomonede

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a denunțat vineri o presupusă 'schemă de corupție' orchestrată de dreapta naționalistă și Zondacrypto, principala platformă de criptomonede din Europa Centrală, suspendată în aprilie, relatează AFP. Conducând o coaliție pro-europeană care cuprinde partide de la centru-stânga la dreapta moderată, Dona

Politic Ex 28-08-2026 16:17

Belgia/Justiția alertează privind incidentele înarmate la Bruxelles: 'Oricine poate fi împușcat'

Procurorul din Bruxelles a tras un semnal de alarmă vineri privind o nouă serie de incidente armate legate de traficul de droguri în capitala belgiană și a lansat un apel la întărirea poliției judiciare pentru a destructura rețelele criminale, relatează AFP. 'Sunt un procuror îngrijorat', pentru că 'oricine poate fi împușcat

Politic Ex 28-08-2026 15:41

Islanda: O majoritate strânsă se opune reluării negocierilor de aderare la UE, potrivit unui sondaj înainte de referendum

O majoritate strânsă a islandezilor se opune redeschiderii negocierilor pentru aderarea la UE, arată un nou sondaj Gallup dat publicității vineri, o schimbare față de sondajele anterioare, cu o zi înainte de referendumul de sâmbătă, potrivit Reuters. Referendumul de la 29 august nu este unul privind aderarea la UE și orice acord încheia

Politic Ex 28-08-2026 14:40

Iran: Noul șef al Consiliului Național de Securitate amenință că-l va trimite pe Netanyahu 'în iad'

Noul numitul șef al Consiliului Național de Securitate al Iranului, Mohsen Rezaee, a amenințat că-l va trimite pe Benjamin Netanyahu, 'prim-ministrul regimului sionist, în iad', relatează dpa. Într-un interviu televizat de joi seară, Rezaee a respins de asemenea informațiile că Iranul a plănuit să-l ucidă pe Barron Trump, unul dintre fiii p

Politic Ex 28-08-2026 13:52

Țările riverane Mării Baltice intenționează să creeze o forță operativă antidrone

Țările riverane Mării Baltice, cu excepția Rusiei, intenționează să creeze o forță operativă antidrone care le va permite să reacționeze rapid în fața amenințărilor hibride în creștere, a anunțat vineri ministrul de interne german Alexander Dobrindt, relatează Reuters. De la lansarea invaziei ruse contra Ucrainei în februarie

Politic Ex 28-08-2026 13:47

Noul rege al Norvegiei va fi cunoscut sub numele de Haakon al VIII-lea

Noul monarh al Norvegiei a luat numele de Regele Haakon al VIII-lea, a anunțat palatul regal într-o postare pe Instagram vineri, așa cum se așteptau de altfel observatorii regali, informează Reuters. Regele Norvegiei, Harald al V-lea, a murit vineri dimineață, după mai mult de 10 zile de spitalizare și a fost succedat imediat de fiul său

Politic Ex 28-08-2026 13:28

Kremlinul recunoaște că procesul de pace din Ucraina este 'complet blocat'

Kremlinul a recunoscut vineri că procesul de pace dintre Rusia și Ucraina, a cărui ultimă rundă mediată de Statele Unite a avut loc în februarie, este 'complet blocat', informează EFE. 'Chestiunea negocierilor de pace este acum complet blocată. Nu există idei noi', a declarat presei purtătorul de cuvânt al președinț

Politic Ex 28-08-2026 12:59

Islanda votează sâmbătă într-un referendum pe tema redeschiderii negocierilor de aderare cu UE

Islanda votează sâmbătă într-un referendum privind redeschiderea negocierilor de aderare cu Uniunea Europeană (UE), înghețate de mai bine de un deceniu, într-un vot pe care cele 27 de state membre îl urmăresc în principal dintr-o perspectivă geopolitică, relatează vineri EFE. Spre deosebire de prima în

Politic Ex 28-08-2026 12:55

#Ucraina a doborât un avion rus Tu-95MS capabil să transporte rachete, anunță președintele Volodimir Zelenski

Ucraina a lovit un avion rus Tu-95MS, capabil să transporte rachete, la baza aeriană Engels, a anunțat vineri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de Reuters. ''Acestea sunt avioane ce realizează lovituri contra Ucrainei'', a scris Zelenski pe

Politic Ex 28-08-2026 12:45

Prințul moștenitor Haakon devine noul rege al Norvegiei

Fostul prinț moștenitor Haakon a devenit vineri noul rege al Norvegiei, după decesul tatălui său, regele Harald, transmite Reuters. Din punct de vedere juridic, succesiunea la tron s-a produs în momentul decesului fostului rege. Funeraliile lui Harald vor avea loc peste câteva zile în catedrala din Oslo, după o

Politic Ex 28-08-2026 11:55

Fostul general Ratko Mladic, condamnat pentru crime de război, va avea parte de funeralii de stat (ministru)

Fostul lider militar al sârbilor bosniaci, Ratko Mladic, supranumit 'Măcelarul din Balcani' pentru rolul său în masacrul de la Srebrenica din 1995, va avea parte de o înmormântare cu 'toate onorurile militare și de stat la care are dreptul', a anunțat vineri ministrul justiției din Serbia, Nenad Vujic, la postul local de radio