logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Vladimir Putin susţine iniţiativa consolidării dialogului cu Uniunea Europeană (Kremlin)

Image

Preşedintele Vladimir Putin susţine o propunere franco-germană care vizează relansarea la nivel european a contactelor directe cu Rusia şi cu şeful statului rus, a declarat joi purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, relatează AFP.

"Percepem pozitiv această iniţiativă. Putin este în favoarea creării unui mecanism de dialog şi de contacte între Bruxelles şi Moscova", le-a spus Peskov jurnaliştilor, adăugând că "Bruxellesul şi Moscova au nevoie de acest dialog".

Reuniţi în summit la Bruxlles, şefii de stat şi de guvern ai celor 27 de state-membre ale UE urmează să discute joi seara despre relaţiile cu Rusia şi formatul de dialog cu Vladimir Putin, potrivit ordinii de zi.

La o săptămână după summitul organizat la Geneva între preşedintele american Joe Biden şi omologul său rus Vladimir Putin, cancelarul german Angela Merkel şi preşedintele francez Emmanuel Macron au apreciat drept necesar să fie organizate întâlniri cu liderul de la Kremlin pentru a trata subiecte de interes major pentru UE, au informat surse europene.

Angela Merkel a declarat că Uniunea Europeană trebuie să stabilească un "contact direct" cu Rusia şi cu preşedintele rus Vladimir Putin, şi în acelaşi timp "să creeze mecanisme" pentru a răspunde "împreună" la "provocările şi atacurile hibride" ale Moscovei.

"Iniţiativa dnei Merkel este susţinută de preşedintele Macron. Însă discuţiile (la Bruxelles) vor avea loc cu alte ţări şi trebuie să ştim dacă va exista sau nu un acord în acest sens", a precizat purtătorul de cuvânt al Kremlinului.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Moise, editor: Mihaela Toth, editor online: Ada Vîlceanu) 

 

Citeşte şi:

 

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-04-2025 11:28

China îl contrazice pe Trump și dezminte că ar fi existat o discuție telefonică recentă cu Xi Jinping

China a transmis luni că nu a existat nicio convorbire telefonică recentă între președintele Xi Jinping și omologul său american, contrazicând afirmațiile lui Donald Trump că a vorbit cu liderul chinez, relatează AFP. Cele două mari puteri economice ale lumii sunt angajate într-un război comercial, declanșat de liderul de la Casa Albă.

Politic Ex 28-04-2025 10:27

Yemen: 68 de morți în urma loviturilor americane care au vizat un centru de detenție pentru migranți (presă locală)

Postul de televiziune yemenit Al-Masirah, controlat de rebelii houthi, a anunțat luni că atacurile americane care au vizat un centru de detenție pentru migranți din Saada, în nordul țării, s-au soldat cu 68 de morți, relatează AFP și Reuters. 'Apărarea Civilă a anunțat că 68 de migranți africani au fost uciși și 47 au fost răniți în agresiunea

Politic Ex 28-04-2025 09:23

Creștere 'fără precedent' a cheltuielilor militare de la sfârșitul Războiului rece (raport SIPRI)

Cheltuielile militare la nivel mondial au înregistrat în 2024 cea mai puternică creștere de la sfârșitul Războiului rece, atingând 2.700 miliarde de dolari din cauza războaielor și a conflictelor în curs de desfășurare pe planetă, potrivit raportul

Politic Ex 28-04-2025 08:38

Curtea Internațională de Justiție deschide audierile privind obligațiile umanitare ale Israelului

Curtea Internațională de Justiție (CIJ) deschide luni o săptămână de audieri pentru a discuta obligațiile umanitare ale Israelului față de palestinieni, la mai bine de 50 de zile după ce a fost impusă o blocadă totală asupra ajutoarelor care intră în Fâșia Gaza devastată de război, relatează AFP. Reprezentanții ONU vor începe un maraton

Politic Ex 28-04-2025 04:55

Coreea de Nord confirmă desfășurarea de trupe în Rusia

Coreea de Nord a confirmat pentru prima dată că a trimis trupe în Rusia, a raportat luni agenția de presă KCNA, afirmând că soldații săi au ajutat Moscova să recucerească zone din regiunea rusă Kursk sub control ucrainean de luni de zile, transmite AFP. KCNA a explicat că 'subunități' ale 'forțelor armate' nord-coreene au 'parti

Politic Ex 28-04-2025 02:00

VIDEO Trump îi cere lui Putin 'să înceteze să mai tragă' și să încheie un acord privind #Ucraina

Președintele american Donald Trump i-a cerut duminică omologului său rus, Vladimir Putin, 'să înceteze să mai tragă' și să încheie un acord privind Ucraina, scrie AFP.

Politic Ex 28-04-2025 01:41

Austria: Stânga pe primul loc la alegerile municipale de la Viena, extrema-dreaptă și-a triplat scorul

Partidul Social Democrat (SPÖ), din care face parte primarul în exercițiu al Vienei, Michael Ludwig, s-a menținut pe primul loc la alegerile municipale desfășurate duminică în capitala Austriei, conform rezultatelor aproape definitive, dar este în declin, în timp ce extrema-dreaptă și-a triplat scorul, notează AFP.

Politic Ex 28-04-2025 01:32

#Ucraina: Trump susține că Zelenski este dispus să renunțe la Peninsula Crimeea

Președintele american Donald Trump a afirmat duminică seară că liderul ucrainean Volodomir Zelenski este dispus să renunțe la recuperarea Peninsulei Crimeea ocupată de Rusia, în contradicție totală cu declarațiile președintelui ucrainean, transmite AFP. 'Cred că da. Crimeea, asta a fost acum 12 ani', a declarat Trump ca răspuns la întrebare

Politic Ex 28-04-2025 00:55

Libia: Un general ucis în urma unui atac la domiciliul său din Tripoli

Un general al armatei libiene a fost ucis duminică într-un atac comis de persoane înarmate neidentificate la domiciliul său din capitala Tripoli, au anunțat autoritățile, scrie AFP. Șeful guvernului de unitate națională, recunoscut de ONU și cu sediul la Tripoli, a condamnat uciderea generalului Ali Ramadan al-Rayani, care a fost &

Politic Ex 27-04-2025 23:21

Netanyahu cere 'destructurarea' infrastructurii programului nuclear iranian

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a îndemnat duminică la 'destructurarea' infrastructurilor programului nuclear iranian și a afirmat că orice acord ar trebui să priveze Iranul de rachete balistice, la o zi după a treia rundă de discuții între Washington și Teheran, scrie AFP. 'Trebuie să le destructurați infrastruc

Politic Ex 27-04-2025 22:29

Berlinul consideră că #Ucraina nu trebuie să cedeze toate teritoriile sub ocupație rusă

Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a afirmat, duminică, că Ucraina nu ar trebui să cedeze toate teritoriile sale ocupate de Rusia în cadrul acordului de pace propus de Donald Trump, care dorește să pună capăt rapid luptelor dintre cele două țări, notează AFP. 'Ucraina știe de mult timp că un armistițiu sau un acord de pac

Politic Ex 27-04-2025 21:53

Iran: Ayatollahul ordonă o 'anchetă aprofundată' asupra cauzelor exploziei din port; bilanțul crește la 40 de morți

Ghidul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a ordonat duminică o 'anchetă aprofundată' asupra cauzelor exploziei din cel mai mare port al Iranului, în urma căreia au murit cel puțin 40 d

Politic Ex 27-04-2025 21:08

Putin i-a felicitat pe comandanții din Kursk pentru 'victorie', potrivit Kremlinului

Președintele rus Vladimir Putin le-a telefonat comandanților forțelor din Kursk pentru a-i felicita pentru 'victoria' și sfârșitul operațiunii de alungare a trupelor ucrainene din această regiune din vestul Rusiei, au transmis agențiile de presă ruse, citând un comunicat al Kremlinului, potrivit Reuters. 'Putin i-a feli

Politic Ex 27-04-2025 20:21

Liban: Președintele Aoun cheamă SUA și Franța să 'constrângă' Israelul să înceteze loviturile; Israelul anunță că a lovit un depozit al Hezbollah

Președintele Libanului, Joseph Aoun, a cerut Statelor Unite și Franței, garante ale acordului de încetare a focului care a pus capăt războiului dintre Israel și Hezbollah, să 'constrângă' Israelul să 'înceteze imediat' loviturile, după un nou raid aerian asupra periferiei sudice a Beirutului duminică, transmite AFP.

Politic Ex 27-04-2025 19:37

SUA întrețin o 'incertitudine strategică' în privința tarifelor, indică Bessent

Ministrul de finanțe american, Scott Bessent, a apărat duminică politica tarifară a președintelui Donald Trump, care zguduie economia mondială, drept un mijloc de a crea 'incertitudine strategică' menită să creeze un avantaj Statelor Unite, transmite AFP. După revenirea la Casa Albă în ianuarie, Trump a impus tarife vamale de cel