#alegeriSUA Democraţii le cer republicanilor să "accepte realitatea" şi să se concentreze pe pandemie
Liderii democraţi din Congresul SUA au făcut apel joi la republicani să accepte înfrângerea la alegeri a preşedintelui în exerciţiu Donald Trump şi să se concentreze mai bine pe problema pandemiei de coronavirus, relatează dpa.
Republicanii "sunt angajaţi acum într-un teatru al absurdului şi refuză să accepte realitatea", a declarat preşedinta Camerei Reprezentanţilor, Nancy Pelosi, în cadrul unei conferinţe de presă cu Chuck Schumer, liderul democraţilor din Senatul american.
"Terminaţi cu circul şi începeţi să vă ocupaţi de ce contează cu adevărat pentru americani: sănătatea şi securitatea lor economică", a spus Pelosi.
La rândul lui, Schumer i-a îndemnat pe republicani să "termine cu matrapazlâcurile".
"În loc să se preocupe să unească această ţară ca să putem lupta împotriva duşmanului nostru comun, COVID-19, republicanii din Congres răspândesc teorii ale conspiraţiei, neagă realitatea şi otrăvesc fântâna democraţiei noastre", a afirmat el.
Schumer i-a invitat şi el pe republicani să se concentreze pe problema agravării pandemiei, într-un context în care cazurile raportate de coronavirus au ajuns la noi niveluri record şi în SUA, iar spitalizările şi decesele sunt de asemenea în creştere.
Atât Schumer, cât şi Pelosi le-au cerut republicanilor să relanseze negocierile pentru un nou pachet de măsuri pentru stimularea economiei, afectate de criza coronavirusului.
Prevederile cheie ale primului pachet de asistenţă, adoptat de Congres mai devreme în acest an, în valoare de aproape 3 mii de miliarde de dolari, au expirat sau sunt pe cale să expire, iar discuţiile privind un nou set de măsuri de ajutor sunt blocate de disputele partizane.
Semn că dezacordurile continuă, liderul majorităţii din Senat, republicanul Mitch McConnell, a respins apelul lansat de Schumer şi Pelosi, în remarci făcute în faţa presei, preluate de CNBC.
McConnell, la fel ca alţi republicani din Senat, a refuzat să-l recunoască pe democratul Joe Biden ca preşedinte ales, după ce a fost declarat câştigător al alegerilor din 3 noiembrie. Trump însuşi a refuzat să accepte înfrângerea şi susţine că alegerile au fost fraudate, iar echipa sa a lansat o serie de acţiuni în justiţie în acest sens. Totuşi, avocaţii săi nu au avut până acum câştig de cauză şi nu au putut demonstra producerea de fraude majore.
Din contră, într-o aparentă respingere a alegaţiilor lui Trump, un grup de oficiali responsabili cu securitatea alegerilor, inclusiv din Agenţia pentru securitate informatică şi a infrastructurii (CISA), a asigurat că alegerile din 3 noiembrie au fost "cele mai sigure din istoria americană". "Nu există dovezi că vreo maşină de vot ar fi şters sau pierdut voturi, ar fi modificat voturi sau ar fi fost compromisă în vreun fel", au susţinut aceştia.
Între timp, Joe Biden a început deja să se ocupe de tranziţie, în pofida lipsei de cooperare din partea administraţiei Trump, care pare că are de gând să se agaţe de putere. Miercuri, Biden l-a desemnat ca viitor şef al cancelariei prezidenţiale după ce va prelua mandatul, în ianuarie, pe fostul "ţar Ebola" al administraţiei lui Barack Obama, Ron Klain, alegere care vrea să scoată în evidenţă prioritatea acordată de Biden demersurilor de a ţine în frâu pandemia.
Trump, în ce-l priveşte, nu a luat poziţie în legătură cu intensificarea propagării virusului în ţară, lansând în schimb un val de mesaje pe Twitter în care critică alegerile.
Pe plan mondial, o serie întreagă de lideri au sunat să-l felicite pe Biden. Joi, preşedintele ales a vorbit cu Papa Francisc, care l-a binecuvântat şi l-a felicitat, iar liderul democrat şi-a exprimat dorinţa de a colabora cu suveranul pontif în probleme cum sunt combaterea sărăciei şi a schimbărilor climatice şi imigraţia. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Rusia: 86 de drone, interceptate în apropiere de Sankt Petersburg
Forțele ruse au interceptat 86 de drone în regiunea din jurul orașului Sankt Petersburg, unde are loc un important forum de investiții, a anunțat sâmbătă guvernatorul regional, citat de AFP. ''Optzeci și șase de drone au fost doborâte deasupra regiunii Leningrad. Operațiunile de luptă continuă'', a scris pe Te
VIDEO Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră
O persoană a murit și alte patru au fost rănite după ce o navă de pescuit turcească a fost atacată vineri în Marea Neagră, în apropierea peninsulei Crimeea, a anunțat Garda de Coastă turcă, relatează AFP.
Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că respingerea de către omologul său rus Vladimir Putin a propunerii sale de a organiza o întâlnire pentru a pune capăt conflictului de peste patru ani din Ucraina demonstrează că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul', relatează AFP și Reuters. 'Din păcate, partea r
Vicepreședintele american JD Vance condamnă uciderea 'inacceptabilă' a unui student alb în Regatul Unit
Vicepreședintele american JD Vance a condamnat vineri 'uciderea tragică și inacceptabilă' a unui student alb, încătușat de poliție în timp ce agoniza, după ce a fost acuzat pe nedrept de injurii rasiste de către ucigașul său, un tânăr sikh, relatează AFP. Henry Nowak, în vârstă de 18 ani, 'ar trebui să fie încă &
Premierul britanic Keir Starmer avertizează că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030
Rusia ar putea ataca NATO 'până în 2030', a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație, relatează AFP. 'Conform evaluării serviciilor noastre de informații, precum și a alt
Bulgaria a intensificat supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanța
Forțele Navale bulgare au luat măsuri de consolidare a supravegherii coastei bulgare a Mării Negre, în urma exploziei de vineri a unei drone maritime ucrainene în portul Constanța, a anunțat Ministerul Apărării de la Sofia, transmite agenția EFE. În acest scop sunt folosite radare de coastă, patrule navale și elicoptere militare deja desfășur
Putin spune că nu are niciun motiv să accepte o întâlnire cu Zelenski
Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față
UE: Cancelarul Friedrich Merz avertizează Serbia că 'trebuie să decidă unde își vede viitorul'
Serbia 'trebuie să decidă unde își vede viitorul', a declarat vineri cancelarul german Friedrich Merz, cerând Belgradului să înceteze să oscileze între Rusia, China și Europa, relatează AFP. 'Serbia are calea deschisă către Uniunea Europeană. Cu toate acestea, Serbia trebuie să decidă și unde se află. O politică de ezitare &
Macron, Starmer și Merz se întâlnesc cu Zelenski duminică, la Londra, anunță președinția franceză
Președintele francez Emmanuel Macron se va deplasa la Londra duminică, 7 iunie, pentru discuții cu prim-ministrul britanic Keir Starmer, cancelarul german Friedrich Merz și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunțat vineri Palatul Elysee, într-un comunicat, potrivit Reuters și AFP. Macron, Starmer și Merz vor discuta mai întâi &icir
Premierul Nawaf Salam cere Iranului să înceteze să folosească Libanul ca 'mijloc de presiune' în negocieri
Premierul libanez Nawaf Salam a cerut vineri Iranului să înceteze să folosească țara sa ca 'mijloc de presiune' în negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, relatează AFP. 'Dacă pot să-i spun Iranului un lucru, este acesta: aveți milă de sudul nostru, încetați să-l tratați (...) ca mijloc d
'Responsabilitatea finală' pentru explozia dronei ucrainene la Constanța revine Rusiei, afirmă șefa diplomației UE
Șefa diplomației europene, Kaja Kallas, a afirmat vineri că 'responsabilitatea finală' pentru explozia unei drone maritime ucrainene în portul Constanța revine 'direct Rusiei', deși Ucraina a recunoscut că drona îi aparține, relatează agenția EFE. 'Explozia unei drone în portul Constanța demonstrează că războiul Rusiei se
Regatul Unit se confruntă cu 'cea mai periculoasă perioadă' din ultimele decenii, afirmă șeful armatei britanice
Șeful Statului Major al armatei britanice, Richard Knighton, a declarat vineri pentru postul de radio BBC că în prezent este 'cea mai periculoasă perioadă' din ultimele decenii pentru Regatul Unit și că țara trebuie să se pregătească pentru potențiale 'conflicte mai lungi', relatează dpa și Reuters. Knighton a subliniat că riscurile și am
BTA/ Premierul Bulgariei respinge orice compromis privind criteriul meritului în extinderea UE
Prim-ministrul Bulgariei, Rumen Radev, a declarat că nu trebuie făcut niciun compromis în privința principiului conform căruia integrarea unor noi țări în Uniunea Europeană trebuie să se bazeze pe merit. 'O opțiune ar fi să facem compromisuri în ceea ce privește criteriile fundamentale de aderare, însă acest lucru ar însemna u
#Ucraina: Bruxelles-ul salută scrisoarea lui Zelenski către Putin, în care comentatori ruși văd doar un truc de PR
Comisia Europeană a salutat vineri inițiativa președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a-i adresa omologului său rus Vladimir Putin o scrisoare deschisă ce cuprinde un apel de a negocia ei doi în mod direct încheierea războiului pornit de Rusia în februarie 2022, scrisoare în care naționaliști și bloggeri militari ruși văd doar un truc de PR (rel
Un mesaj al lui Macron către Ursula, șters de Comisie: Ombudsmanul UE sesizează un nou caz de lipsă de transparență a Bruxelles-ului
Ombudsmanul Uniunii Europene, Teresa Anjinho, a acuzat vineri Comisia Europeană de 'administrare defectuoasă', după ce unui jurnalist i-a fost refuzat accesul la un mesaj referitor la acordul UE-Mercosur trimis de președintele francez Emmanuel Macron președintei Comisiei, Ursula von der Leyen, mesaj despre care executivul comunitar susține că a fost șters, relatează






