logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Zborul MH17 doborât în estul Ucrainei: Washingtonul cere Moscovei să procedeze astfel încât să se facă dreptate

Imagine din galeria Agerpres

SUA au cerut miercuri Rusiei să procedeze în aşa fel încât 'să se facă dreptate', după anunţul că trei ruşi şi un ucrainean urmează să fie judecaţi pentru ucidere în 2020 în cazul zborului MH17, doborât în 2014 în estul separatist al Ucrainei de o rachetă rusească, informează AFP.

Acuzaţi de provocarea tragediei, ruşii Serghei Dubinski, fost ofiţer GRU şi ex-şeful serviciului militar de informaţii al aşa-numitei republici autoproclamate Doneţk (DNR), Igor Ghirkin, colonel FSB în rezervă, ex-ministrul apărării DNR, şi Oleg Pulatov, subcolonel în rezervă al armatei ruse, precum şi ucraineanul Leonid Harcenko, unul dintre foştii comandanţi ai rebelilor separatişti din Doneţk, vor fi aduşi primii în faţa justiţiei, a anunţat echipa internaţională care anchetează această catastrofă, soldată cu 298 de morţi.

Cel mai cunoscut dintre ei este Igor Ghirkin, supranumit 'Strelok' ('Trăgătorul'), unul din principalii comandanţi separatişti de la începutul conflictului cu armata ucraineană cu cinci ani în urmă.

Cel mai probabil, cei patru suspecţi vor fi judecaţi în contumacie, întrucât nici Rusia şi nici Ucraina nu-şi extrădează cetăţenii pentru a fi urmăriţi în străinătate. Însă anunţul privind procesul celor patru, preconizat să se deschidă la 9 martie 2020 la tribunalul din Schiphol, o periferie a Amsterdamului, este un mesaj clar adresat Rusiei, care a negat întotdeauna orice implicare.

Au fost emise mandate internaţionale de arestare împotriva acestora, iar numele lor au fost introduse pe liste naţionale şi internaţionale ale persoanelor date în căutare, a declarat şeful poliţiei olandeze, Wilbert Paulissen.

'Nu vom emite o cerere de extrădare, deoarece Constituţia Rusiei şi cea a Ucrainei interzic extrădarea cetăţenilor lor. Dar noi cerem din nou Rusiei să coopereze. Multe dintre întrebările noastre rămân fără răspuns', a declarat procurorul olandez Fred Westerbeke.

Rusia a reacţionat denunţând 'acuzaţii gratuite': 'o dată în plus, sunt făcute acuzaţii absolut gratuite împotriva părţii ruse şi vizează discreditarea Federaţiei Ruse în faţa comunităţii internaţionale', potrivit Ministerului de Externe rus.

Ucraina, în schimb, a îndemnat Moscova să-şi recunoască responsabilitatea şi să 'înceapă să coopereze cu ancheta'.

Washingtonul, prin vocea şefului diplomaţiei sale, Mike Pompeo, a invitat Moscova să permită aducerea în faţa justiţiei a suspecţilor aflaţi 'în prezent' în Rusia.

'Acesta este un pas important în căutarea adevărului', a afirmat Pompeo.

Cei patru suspecţi sunt acuzaţi că au escortat în estul Ucrainei sistemul de rachetă antiaerian BUK din care a fost lansată racheta ce a doborât la 17 iulie 2014 avionul Boeing al Malaysia Airlines deasupra zonei de conflict armat în estul separatist al Ucrainei. Toţi cei 283 de pasageri, între care 196 de olandezi, precum şi 15 membri au echipajului şi-au pierdut viaţa.

Piet Ploeg, preşedintele unei asociaţii a rudelor celor care şi-au găsit moartea în zborul MH17, care a pierdut el însuşi trei apropiaţi în această tragedie, a salutat 'curajul' procuraturii olandeze, care 'nu a cruţat pe nimeni din motive politice'.

Întrebată cine este responsabil de tragedie, Silene Fredriksz, care şi-a pierdut fiul şi nora în catastrofă, a declarat: preşedintele rus Vladimir Putin, pentru că el a făcut aceasta posibil. El este principalul responsabil', notează AFP.

Echipa internaţională de anchetatori (Joint Investigation Team, JIT), condusă de Olanda şi compusă din anchetatori din Australia, Belgia, Malaezia, Olanda şi Ucraina, a anunţat în mai 2018 că racheta care a doborât avionul provenea de la Brigada 53 antiaeriană rusă cu baza în Kursk (vestul Rusiei).

Igor Ghirkin, fost ministrul al apărării DNR, demis din funcţie în august 2014 în condiţii misterioase, a dezminţit miercuri orice implicare a separatiştilor ucraineni proruşi: 'Tot ce pot să spun este că nu rebelii au doborât Boeingul'. De asemenea, el a declarat că nu intenţionează să coopereze cu justiţia în acest caz. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci; editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citiţi şi:

 

Zborul MH17: Olanda va judeca patru suspecţi pentru ucidere în martie 2020 (familii ale victimelor)

Afisari: 18

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-05-2025 20:24

Zelenski le cere aliaților să exercite presiuni asupra Moscovei pentru a pune în aplicare o încetare a focului

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că o încetare a focului cu Rusia este posibilă în orice moment și a cerut aliaților Kievului să exercite presiuni mai mari asupra Moscovei pentru a pune în aplicare această măsură, relatează Reuters. 'Credem că o încetare a focului este posibilă în orice m

Politic Ex 04-05-2025 20:00

După un an de guvernare de dreapta, Portugalia este din nou în campanie electorală

Portugalia a intrat oficial duminică în campania electorală pentru alegerile legislative anticipate din 18 mai, al treilea scrutin din ianuarie 2022, pentru care guvernul de dreapta moderat este favorit, dar fără nicio garanție că o victorie ar asigura stabilitatea viitorului executiv, transmite France Presse. La alegerile din martie 202

Politic Ex 04-05-2025 18:07

Președintele Donald Trump vorbește la NBC despre un nou mandat, soarta TikTok și respectarea Constituției în SUA

Președintele SUA, Donald Trump, își clarifică intențiile cu privire la un nou mandat și la soarta TikTok într-un interviu realizat vineri și difuzat duminică în cadrul emisiunii 'Meet the Press with Kristen Welker' de la NBC News. El a fost întrebat și dacă în SUA este respectată Constituția, după cum relatează agențiile internaț

Politic Ex 04-05-2025 18:00

Nicaragua va părăsi UNESCO după un premiu decernat unui ziar de opoziție

Nicaragua a informat UNESCO cu privire la intenția sa de a părăsi organizația, după ce aceasta a acordat Premiul mondial pentru libertatea presei cotidianului istoric La Prensa, a cărui redacție a fost forțată să plece în exil, a anunțat duminică Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură, informează AFP. Această de

Politic Ex 04-05-2025 17:27

Controalele la frontierele germane vor fi înăsprite imediat de către noul ministru de interne

Noul ministru de interne al Germaniei, Alexander Dobrindt, din partea Uniunii Creștin-Sociale (CSU) din Bavaria, intenționează să dispună respingeri sporite ale migranților și controale mai frecvente la frontierele externe ale Germaniei, încă de miercuri, a doua zi după preluarea mandatului în cadrul noului guvern de coaliție, relatează dpa.

Politic Ex 04-05-2025 16:24

Președintele rus, Vladimir Putin, vorbește într-un documentar despre #Ucraina, Occident și succesiune

Președintele rus, Vladimir Putin, recunoaște că Rusia nu era pregătită să se confrunte cu Occidentul în 2014, speră că nu va fi nevoie să folosească arme nucleare în Ucraina și crede în reconcilierea cu țara vecină. El a făcut aceste declarații într-un film documentar al televiziunii de stat ruse, intitulat 'Rusia, Kremlin, Putin, 25 de an

Politic Ex 04-05-2025 14:21

Președintele ucrainean Zelenski face o vizită la Praga

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit duminică la Praga, într-o vizită de două zile în Cehia, transmite AFP, remarcând sprijinul necondiționat acordat Ucrainei de Cehia de la începutul invaziei ruse. Șeful de stat de la Kiev a fost întâmpinat la aeroport de ministrul ceh de externe Jan Lipavski,

Politic Ex 04-05-2025 12:07

O rachetă a lovit Israelul după un atac revendicat de rebelii yemeniți Houthi

O rachetă a lovit duminică teritoriul Israelului în apropiere de aeroportul Ben Gurion de lângă Tel Aviv, transmite dpa. După ce s-au declanșat alarmele antiaeriene, forțele armate israeliene au anunțat că a fost detectată o rachetă care se apropia dinspre Yemen și că se fac încercări de interceptare. Purtătoru

Politic Ex 04-05-2025 10:43

Președintele chinez Xi Jinping va face o vizită în Rusia în 7-10 mai

Președintele chinez Xi Jinping va face o vizită oficială în Rusia în perioada 7-10 mai, când va participa la cea de-a 80-a aniversare a înfrângerii Germaniei naziste în cel de-al doilea război mondial, a anunțat duminică Kremlinul printr-un comunicat preulat de Reuters de pe Telegram. Președinția de la Mosco

Politic Ex 04-05-2025 10:20

Încă o rachetă lansată din Yemen a vizat Israelul

Alarmele antiaeriene s-au auzit în Israel duminică; forțele armate au anunțat că a fost detectată o rachetă care se apropia dinspre Yemen, transmite dpa, care observă că este a treia zi consecutiv când rebelii yemeniți Houthi atacă teritoriul israelian. Militarii israelieni au comunicat că au avut loc mai multe încercări de i

Politic Ex 04-05-2025 08:16

#Ucraina: Dronele rusești au rănit la Kiev 11 oameni, printre care doi copii

Un atac rusesc cu drone a rănit noaptea trecută la Kiev 11 oameni, printre care doi copii, au anunțat duminică oficiali și militari din capitala Ucrainei, citați de Reuters. Resturile de drone căzute au declanșat incendii în clădiri rezidențiale din cartierele Obolonski și Sviatoșinski ale capitalei ucrainene, a comunicat în mediil

Politic Ex 03-05-2025 22:23

Președintele sârb, în stare 'stabilă' după ce a fost internat la revenirea din Florida

Președintele sârb Aleksandar Vucic a fost internat sâmbătă la un spital militar din Belgrad după ce s-a întors din Statele Unite și se află într-o stare 'stabilă', potrivit unei surse medicale, relatează AFP. Vucic, în vârstă de 55 de ani, 'a fost internat la Academia medicală militară imediat du

Politic Ex 03-05-2025 21:29

Kosovo: Parlamentul nu a reușit să-și aleagă președintele pentru a zecea oară

Parlamentarii kosovari nu au reușit pentru a zecea oară să-și aleagă sâmbătă un președinte, amânând și mai mult formarea unui guvern, la aproape trei luni după alegerile legislative, relatează AFP. Kosovo se află într-un impas politic de la alegerile din 9 februarie, câștigate de partidul de guvernământ Vete

Politic Ex 03-05-2025 20:02

BTA: Peste 700 de militari vor participa la Ziua Vitejiei și la Parada Forțelor Armate Bulgare pe 6 mai

Sărbătoarea Sfântului Gheorghe, care este celebrată ca Zi a Vitejiei și a Forțelor Armate Bulgare, va fi marcată în centrul Sofiei pe 6 mai printr-o binecuvântare a culorilor și cu o paradă militară, a informat serviciul de presă al Ministerului Apărării. La paradă vor participa peste 700 de militari din Unitatea Gărzilor Naț

Politic Ex 03-05-2025 18:16

Premierul australian de centru-stânga revendică victoria în alegerile legislative

Șeful guvernului laburist australian Anthony Albanese a revendicat victoria în alegerile legislative de sâmbătă, într-un discurs adresat susținătorilor săi, relatează AFP. 'Mulțumesc poporului australian pentru că mi-a dat șansa de a continua să slujesc cea mai bună națiune din lume', a declarat premierul la Sydney.