Franţa: Propunerile preşedintelui Macron ''Pentru o renaştere europeană'' (presă)
Crearea unei "preferinţe europene" în materie de concurenţă, protejarea vieţii politice de ingerinţe externe şi atacuri cibernetice, un Consiliu de securitate european care să includă Marea Britanie sau revizuirea Acordului Schengen se numără printre principalele propuneri prezentate de preşedintele Emmanuel Macron într-un articol-platformă, intitulat "Pentru o renaştere europeană", publicat luni seară în media din statele membre ale UE, transmite AFP.
"Nicicând după cel de-al doilea război mondial nu a fost mai necesară Europa şi, cu toate acestea, nicicând nu a fost Europa atât de mult în pericol", consideră preşedintele francez.
"Replierea naţionalistă nu propune nimic. Este o respingere fără proiect, iar această capcană ameninţă întreaga Europă. Dar mai este o capcană. Aceea a status quo-ului şi a resemnării. Cei care nu ar vrea să schimbe nimic se înşală la rândul lor pentru că neagă fricile pe care le trăiesc popoarele noastre, îndoielile care ne subminează democraţiile", susţine Macron.
Şeful statului francez propune ca până la sfârşitul anului, împreună cu reprezentanţi ai instituţiilor europene şi ai statelor membre, să se organizeze o Conferinţă pentru Europa, "pentru a propune toate schimbările necesare proiectului nostru politic, fără tabu-uri sau revizuirea tratatelor. Această conferinţă ar trebui să permită participarea cetăţenilor şi consultarea mediului universitar, a partenerilor sociali, a reprezentanţilor religioşi şi spirituali".
Referitor la Brexit, capcana nu este reprezentată de apartenenţa la UE, fiind vorba, în opinia sa, de minciuni şi iresponsabilitate care pot distruge proiectul european."Cine a spus britanicilor adevărul despre viitorul lor post-Brexit? Cine le-a vorbit despre pierderea accesului la piaţa europeană? Cine a menţionat riscurile pentru pace în Irlanda prin revenirea la frontiera trecutului?", se întreabă şeful statului francez. Răspunsul său este o Europă în care popoarele îşi vor fi reluat controlul asupra destinului lor, o Europă în care preşedintele Franţei îşi exprimă certitudinea că Marea Britanie îşi va găsi pe deplin locul.
Abordând problematica manipulării, Macron menţionează că cei care exploatează mânia cetăţenilor cu informaţii false fac promisiuni contradictorii şi consideră că trebuie rezistat în faţa acestor încercări. În acest context, el propune crearea unei Agenţii europene pentru protecţia democraţiilor, care să furnizeze experţi europeni fiecărui stat membru pentru protejarea proceselor electorale împotriva atacurilor cibernetice şi a manipulărilor. În acest spirit de independenţă, consideră că trebuie interzisă finanţarea partidelor politice europene de către puterile străine, precum şi interzicerea, prin reguli europene, a tuturor discursurilor pe internet care incită la ură şi la violenţă.
În chestiunea imigraţiei este de părere că "frontiera înseamnă libertate în securitate" şi susţine că Acordul Schengen trebuie revizuit."Cred, în privinţa migraţiei, într-o Europă care îşi protejează în acelaşi timp valorile şi frontierele", scrie Emmanuel Macron, precizând că "nicio comunitate nu creează un sentiment de apartenţă în absenţa unor limite pe care să le protejeze".
În domeniul apărării europene, preşedintele francez susţine un tratat de apărare şi securitate care să îndeplinească obligaţiile europene indispensabile în relaţia cu NATO şi cu aliaţii europeni: creşterea cheltuielilor militare, operaţionalizarea clauzei de apărare reciprocă, un Consiliul de securitate european la care să participe Marea Britanie "pentru pregătirea deciziilor noastre colective".
Estimează, de asemenea, că este necesară reformarea politicii europene referitoare la concurenţă, o revizuire a politicii comerciale care să sancţioneze sau să interzică în Europa companiile care aduc atingere intereselor strategice şi valorilor esenţiale europene şi asumarea unei "preferinţe europene" în industriile strategice şi pe pieţele publice, după modelul concurenţilor americani sau chinezi ai Europei.
În planul protecţie sociale, viziunea sa europeană vizează crearea pentru fiecare persoană care munceşte,"fie ea din est, vest, nord sau sud", a unui "scut social" care să garanteze un câştig similar pentru acelaşi loc de muncă şi un salariu minim european, adaptat fiecărei ţări şi discutat anual la nivel european.
În privinţa creării de noi locuri de muncă, Macron consideră că Europa trebuie să fie capabilă să anticipeze. De aceea UE " trebuie nu doar să reglementeze activitatea giganţilor din domeniul digital prin crearea unui mecanism de supraveghere la nivel european, dar şi să finanţeze inovaţia".
Pentru combaterea schimbărilor climatice, preşedintele Franţei susţine pentru UE nivelul de ambiţie de zero emisii de carbon pentru 2050, reducerea la jumătate a utilizării pesticidelor până în 2025 şi adaptarea politicilor la aceste exigenţe asumate, care să fie sprijinite de o Bancă europeană pentru finanţarea tranziţiei ecologice. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Daniela Juncu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
SUA: La Chicago, Obama, înconjurat de trei foști președinți la inaugurarea muzeului său
Trei foști președinți americani, republicanul George W. Bush și democrații Bill Clinton și Joe Biden, au răspuns invitației lui Barack Obama de a participa, joi, la inaugurarea muzeului său prezidențial din Chicago (nord), orașul său de adopție, notează AFP. Ei s-au așezat,
Macron subliniază 'uimitoarea' capacitate de producție de drone a Ucrainei
Președintele francez Emmanuel Macron a evidențiat joi 'uimitoarea' capacitatea de producție de drone a Ucrainei care rezistă în fața Rusiei cu 'un curaj care uimește', la câteva ore după un atac ucrainean de amploare asupra Moscovei, scrie AFP. 'Avem astăzi un război al dronelor și în acest război capacita
Iran: Liderul suprem Mojtaba Khamenei anunță că a autorizat memorandumul de înțelegere cu SUA, dorit de Trump cu 'disperare'
Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a declarat joi că a autorizat memorandumul de înțelegere semnat de președinții iranian și american, în pofida faptului că are o opinie diferită, după ce a primit asigurări din partea președintelui Masud Pezeshkian și a altor înalți oficiali că drepturile Iranului și interesele frontului rezistenței vor f
SUA: JD Vance afirmă că perioada de 60 de zile pentru începerea negocierilor cu Iranul a început joi
Vicepreședintele american JD Vance a declarat că perioada de 60 de zile convenită cu Teheranul pentru a negocia un acord final de pace, viitorul programului nuclear iranian sau ridicarea sancțiunilor împotriva Republicii Islamice a început oficial joi, memorandumul de înțelegere fiind semnat, informează EFE. 'Aș spune că perioada de 60 de
Rusia acuză #Ucraina că a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie într-un atac cu drone
Rusia a acuzat joi Ucraina că, în urma unui atac cu drone, a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie, aflată sub control rusesc pe teritoriul ucrainean, în timp ce un alt angajat al centralei a fost grav rănit, transmite Reuters. Ucraina nu a reacționat imediat și Reuters nu a putut verifica independent acuzația, formulată de directorul age
Germania va finanța pentru #Ucraina achiziția de noi rachete Patriot
Germania va oferi Ucrainei un nou pachet de ajutor militar, în valoare de 400 de milioane de dolari, o parte din această sumă urmând să fie destinată achiziției de rachete interceptoare pentru sistemele antiaeriene americane Patriot, iar în perspectivă cele două țări urmează să dezvolte în comun ceea ce descriu drept un sistem antiaerian împotri
Volodimir Zelenski cere țărilor aliate mai multe rachete antibalistice
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a solicitat joi, în fața țărilor NATO, mai multe rachete antibalistice, muniție de artilerie și drone terestre pentru ca armata ucraineană să poată contracara mai eficient atacurile Rusiei, relatează AFP. Ucraina este lovită aproape în fiecare noapte de sute de drone și de rachete rusești și are nevoie cruc
Rusia a amenințat #Ucraina cu noi 'lovituri masive' după atacul major asupra Moscovei
Rusia a amenințat joi Ucraina cu noi 'lovituri masive' asupra instalațiilor militare, după un atac ucrainean de amploare asupra regiunii Moscova, care a lovit în special o rafinărie importantă, relatează AFP. Întrebat despre acest atac, șeful diplomației ruse Serghei Lavrov a amintit că președintele Vladimir Putin a anunțat deja că Rusia va
Credința, speranța, Iranul: JD Vance ocupă spațiul mediatic în SUA
În timp ce președintele american Donald Trump călătorește și a participat săptămâna aceasta la summitul G7 din Franța, apoi a semnat acordul de încetare a focului cu Iranul, vicepreședintele său, JD Vance, are un program mai lejer, astfel că a luat cu asalt presa americană pentru a-și promova noua carte despre credința sa creștină, scrie joi AFP.
Israelul va continua să opereze în sudul Libanului (armata)
Armata israeliană a anunțat joi că își va continua operațiunile în sudul Libanului în fața 'amenințărilor', după semnarea de către SUA și Iran a unui acord vizând să pună capăt războiului în Orientul Mijlociu, inclusiv pe frontul libanez, relatează AFP. Armata a publicat o hartă a ceea ce declară a fi 'spațiul său de s
Țările riverane la Marea Baltică explorează măsuri comune pentru a combate amenințarea reprezentată de drone
Miniștrii de interne din țările europene riverane la Marea Baltică s-au întâlnit joi, la Helsinki, pentru a discuta despre amenințarea reprezentată de drone în regiune și pentru a explora adoptarea în comun a unor măsuri concrete pentru a contracara această amenințare, informează EFE. Miniștrii de interne ai așa-numitului Grup de Securi
R. Moldova: Nou mandat de arestare pe numele lui Șor; procuratura explică cum a delapidat 100 milioane dolari de la BEM
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, în lipsă, a oligarhului fugar Ilan Șor în dosarul privind delapidarea a 100 milioane de dolari de la Banca de Economii din Moldova (BEM), conform unei decizii luate cu o zi în urmă la solicitarea procurorilor, anunță joi Procuratura Anticorupție a Republicii Moldova, cita
Regatul Unit va furniza Ucrainei 150.000 de drone
Regatul Unit a anunțat joi cea mai substanțială livrare de drone în ajutorul militar oferit Ucrainei de la începutul războiului cu Rusia, relatează agenția DPA. Acest nou pachet de ajutor militar britanic cuprinde în principal 150.000 de drone, 250 de rachete antiaeriene și radare. Noile drone se adaugă unui alt ajutor militar britanic pentru
Pentagonul, deschis la oferta Poloniei de a găzdui o bază permanentă a SUA, declară ministrul polonez al apărării
Departamentul Apărării Statelor Unite ale Americii este deschis la oferta Poloniei de a găzdui o prezență militară permanentă a SUA în Polonia, a declarat joi ministrul polonez al apărării Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, după întâlnirea cu secretarul american al apărării, Pete Hegseth, la Bruxelles, relatează Reuters. Polonia a insistat pentru o p
Comisia Europeană și responsabilii instituțiilor UE și-au făcut cont pe rețeaua socială W, 'alternativa europeană' la X
Comisia Europeană a anunțat joi că și-a făcut cont pe noua rețea socială W, inaugurată în ziua precedentă și prezentată drept 'alternativa europeană' la rețeaua socială X deținută de Elon Musk, dar a subliniat că nu va părăsi niciuna dintre celelalte 15 astfel de platforme pe care este prezentă, relatează agenția EFE. 'Am decis că merită să f






