logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

UPDATE Rusia confirmă capturarea a trei nave ucrainene şi utilizarea forţei

Imagine din galeria Agerpres

Rusia a confirmat duminică capturarea a trei nave ucrainene în strâmtoarea Kerci, care leagă Marea Neagră de Marea Azov, şi a recunoscut că a făcut uz de forţă, într-o escaladare fără precedent în această zonă, relatează AFP şi Reuters.

"Pentru a obliga navele militare ucrainene să se oprească s-a făcut uz de arme", a anunţat serviciul de securitate rus (FSB), citat de agenţiile ruse, afirmând că "cele trei nave ale forţelor navale ucrainene au fost arestate".

"Trei membri ai personalului ucrainean răniţi au primit îngrijiri medicale. Vieţile nu le sunt în pericol", a adăugat FSB.

"După ce au încălcat în această dimineaţă frontiera rusă, navele ucrainene Berdiansk, Nikpol şi Yani Kapu au încercat încă o dată pe 25 noiembrie, la ora 19.00 (ora Moscovei) să efectueze acţiuni ilegale în apele teritoriale ruse", a indicat FSB.

Potrivit serviciului de securitate rus, navele ucrainene nu ar fi răspuns la "solicitările legale" ale navelor autorităţilor ruse, care le-au cerut să se oprească, şi ar fi făcut chiar "o manevră periculoasă".

FSB a mai precizat că a fost declanşată urmărirea penală pentru încălcarea frontierelor ruse.

Mai devreme în cursul serii, forţele ucrainene au acuzat Rusia că a rănit mai mulţi marinari ucraineni după ce a deschis focul asupra navelor lor.

Preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a denunţat "un act agresiv al Rusiei" şi o "escaladare premeditată" din partea Moscovei în zona Mării Azov, situată între Crimeea, anexată în 2014 de Moscova, şi estul Ucrainei, teatrul unui conflict în care sunt angrenaţi separatiştii proruşi şi puterea de la Kiev.

 

* ORA 23:43 Rusia confirmă că a deschis focul asupra navelor ucrainene şi acuză o intrare ilegală în apele sale teritoriale

 

Serviciul de securitate rus FSB a anunţat în cursul nopţii de duminică spre luni că navele sale de patrulă la frontieră au capturat duminică trei nave ucrainene în Marea Neagră şi că au folosit armamentul din dotare pentru a le forţa să se oprească, relatează agenţia de ştiri rusă RIA, preluată de Reuters.

Potrivit FSB, navele ruseşti au acţionat în acest mod întrucât vasele ucrainene au pătruns ilegal în apele teritoriale ruse, ignorând avertismentele de a se opri, şi au efectuat manevre periculoase.

De asemenea, RIA citează o declaraţie a FSB potrivit căreia trei marinari ucraineni au fost răniţi în incident, ei beneficiind în prezent de îngrijiri medicale. Vieţile nu le sunt puse în pericol, a mai precizat FSB, potrivit Reuters.AGERPRES/(AS - editor: Florin Ştefan, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

*** UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei. 

 

Citiţi şi:

 

Ucraina acuză Rusia că a deschis focul asupra navelor sale în Marea Neagră

 

Ucraina acuză Rusia că a capturat trei dintre navele sale în Marea Neagră

 

 

Afisari: 18

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 11-05-2025 12:38

Discuțiile comerciale dintre SUA și China s-au reluat la Geneva

Discuțiile comerciale între SUA și China care încearcă să diminueze tensiunile în războiul taxelor vamale declanșat de președintele american Donald Trump, s-au reluat duminică, pentru a doua zi consecutiv, la Geneva, în Elveția, a anunțat agenția de presă elvețiană Keystone-ATS, după ce liderul de la Casa Albă și-a exprimat sâmbătă optim

Politic Ex 11-05-2025 11:35

Israelul anunță recuperarea în Siria a cadavrului unui soldat ucis în Liban în 1982

Prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, a anunțat, duminică, că o 'operațiune specială' a permis repatrierea cadavrului unui soldat israelian ucis în Liban în 1982, armata precizând că rămășițele sale pământești au fost recuperate 'în inima Siriei', relatează AFP. 'În cadrul unei op

Politic Ex 11-05-2025 11:02

Zelenski susține că primul pas pentru încheierea războiului în #Ucraina este o încetare a focului începând cu 12 mai

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat duminică că este un semn pozitiv că Rusia a început să ia în considerare încheierea războiului, dar că primul pas spre acest lucru este un armistițiu începând de luni, 12 mai, relatează Reuters și AFP. Sâmbătă, Volodimir Zelenski a primit sprijinul marilor

Politic Ex 11-05-2025 10:40

Albanezii votează în alegerile legislative, considerate un test pe drumul spre aderarea la UE

Albanezii votează duminică în cadrul unui scrutin considerat crucial pentru visele europene ale micii țări din peninsula balcanică, în care au de ales între formațiunea prim-ministrului Edi Rama și o opoziție hotărâtă să-l înlocuiască la putere, relatează AFP. Birourile de vot s-au deschis la ora locală 07.00 (05.

Politic Ex 11-05-2025 09:45

Negocierile directe propuse de Putin sunt 'o primă mișcare, dar insuficientă', afirmă Emmanuel Macron

Negocierile 'directe' propuse de președintele rus Vladimir Putin între Rusia și Ucraina, drept răspuns la o încetare a focului 'necondiționată' cerută de Kiev și aliații săi, sunt 'o primă mișcare, dar insuficientă', a reacționat duminică Emmanuel Macron. 'Încetarea focului necondiționată nu este p

Politic Ex 11-05-2025 09:06

Donald Trump dă asigurări că va continua să lucreze cu Kievul și Moscova pentru a pune capăt războiului

Donald Trump a dat asigurări duminică că intenționează să continue să lucreze cu cele două părți pentru a pune capăt conflictului din Ucraina și salutând 'o posibilă zi mare' după ce omologul său rus Vladimir Putin a propus negocieri directe între Kiev și Moscova și apelul occidentalilor la o încetare a focului începând de luni,

Politic Ex 11-05-2025 08:15

Vladimir Putin propune negocieri directe cu #Ucraina

Președintele rus Vladimir Putin a propus duminică negocieri 'directe' și 'fără condiții prealabile' între Rusia și Ucraina pe 15 mai, la Istanbul, respingând până la aceste discuții orice posibilitate de a institui încetarea focului cerută de Kiev și de aliații săi, relatează AFP. Într-o rară demon

Politic Ex 10-05-2025 21:31

Germania nu va mai face publice detalii despre livrările de arme către #Ucraina, anunță cancelarul Merz

Guvernul german nu va mai face publice detalii ale ajutorului militar pentru Ucraina, a anunțat sâmbătă cancelarul Friedrich Merz, în timpul unei vizite la Kiev, relatează Reuters. Surse familiare cu această chestiune declaraseră că informațiile publice despre livrările germane de arme pentru Ucraina ar urma să fie limitate pentru

Politic Ex 10-05-2025 20:47

Kremlinul afirmă că va 'reflecta' la propunerea de încetare a focului în #Ucraina

Kremlinul a afirmat sâmbătă că va ''reflecta'' la propunerea de încetare a focului în Ucraina prezentată de aliații occidentali ai Kievului, avertizând însă că ''este inutil să se facă presiuni asupra Moscovei'', transmit AFP și Reuters. ''Vom reflecta la asta. Este vorba de

Politic Ex 10-05-2025 20:24

Mișcarea palestiniană Hamas a difuzat un video cu doi ostatici israelieni în viață

Aripa armată a mișcării islamiste palestiniene Hamas a difuzat sâmbătă un video cu doi ostatici israelieni în viață în Fâșia Gaza, unul dintre cei doi cerând încetarea războiului din enclava palestiniană, transmite AFP. Video-ul difuzat de Brigăzile Ezzedine al-Qassam durează puțin peste trei minute.

Politic Ex 10-05-2025 19:01

ONU speră că încetarea focului între India și Pakistan va conduce la o pace durabilă

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a salutat sâmbătă acordul de încetare a focului convenit sâmbătă de India și Pakistan, afirmând că speră ca el să conducă la ''o pace durabilă'', relatează AFP. ''Secretarul general salută acordul de încetare a focului între India și Pakist

Politic Ex 10-05-2025 18:14

Friedrich Merz consideră că în prezent sunt șanse mici de încheiere a războiului din #Ucraina

Noul cancelar german Friedrich Merz și-a exprimat sâmbătă optimismul rezervat legat de încheierea războiului din Ucraina în viitorul apropiat, potrivit DPA și AFP. Merz a luat parte sâmbătă, la Kiev, la un summit al țărilor participante la '

Politic Ex 10-05-2025 16:25

Macron: Respectarea încetării focului pentru 30 de zile în #Ucraina va fi controlată de SUA cu contribuție europeană

Respectarea încetării focului pentru 30 de zile propuse sâmbătă la Kiev de Ucraina și aliații săi va fi controlată de Statele Unite cu o contribuție europeană, a anunțat președintele francez Emmanuel Macron, potrivit AFP, Reuters și DPA. Țările participante la 'Coaliția voluntarilor' au decis ''să susțină o în

Politic Ex 10-05-2025 15:40

Pakistanul și India au convenit o încetare a focului imediată

Pakistanul și India au ajuns la un acord privind o încetare a focului ''imediată'', a anunțat sâmbătă după-amiază ministrul de externe pakistanez Ishaq Dar, potrivit DPA și AFP. Informația a fost confirmată de o sursă guvernamentală indiană, care a precizat că cele două țări au negociat direct și că nu sunt prevăzut

Politic Ex 10-05-2025 15:27

UE susține propunerea privind o ''încetare a focului completă și necondiționată'' în #Ucraina

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat sâmbătă propunerea făcută de mai mulți lideri europeni aflați la Kiev cu privire la o ''încetare a focului completă și necondiționată pentru 30 de zile'' în Ucraina, transmit DPA, Reuters și AFP. ''Mingea este acum în terenul Rusiei. S