logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Bolojan va solicita convocarea unor sesiuni extraordinare ale Parlamentului în a doua jumătate a lunii iulie

Image

Premierul interimar Ilie Bolojan va solicita conducerilor celor două Camere ale Parlamentului convocarea unor sesiuni extraordinare în a doua jumătate a lunii iulie, în vederea dezbaterii proiectelor necesare încasării fondurilor din PNRR.

'Principala activitate în următoarea săptămână, care a fost discutată și azi în ședința de guvern, este legată de finalizarea proiectelor de legi care vor trebui puse pe agenda Parlamentului și adoptate, în așa fel încât România să încaseze sumele aferente PNRR. Sunt șase proiecte de bază și încă trei proiecte secundare pe care ne propunem să le finalizăm până săptămâna viitoare. Asta înseamnă că vor fi încheiate discuțiile cu reprezentanții Comisiei Europene pe fiecare domeniu, în așa fel încât ceea ce trimitem Parlamentului, pentru a fi dezbătut, să aibă avizul Comisiei', a anunțat Bolojan, joi, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Palatul Victoria.

 

El a precizat că proiectele vor fi trimise din timp către grupurile parlamentare, pentru a fi studiate înainte de sesiunea extraordinară.

'Unele deja sunt depuse în Parlament. Le vom depune la ambele Camere, în așa fel încât să intre în ordinea de dezbatere corespunzătoare, pentru ca la votul final să ajungă la Camera decizională. Voi solicita conducerii celor două Camere convocarea unor sesiuni extraordinare în a doua jumătate a lunii iulie, în așa fel încât aceste proiecte să poată fi dezbătute', a precizat premierul interimar.

Bolojan a subliniat că proiectele sunt foarte importante, deoarece fiecare dintre ele are o valoare de cel puțin 770 milioane euro, ajungând chiar la 970 de milioane de euro. Primul dintre proiecte vizează salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

'Aspectul principal care se negociază cu reprezentanții CE este ca acest proiect, odată aprobat, să crească fondul total de salarii cu o valoare care să păstreze actuala pondere a cheltuielilor de personal, în procente, tot la actualul nivel - deci maximum 8,1% din PIB. De asemenea, în condițiile în care se face această majorare la nivelul maxim, să se identifice alte soluții legate de reducerea de cheltuieli sau creșterea de venituri la bugetul de stat', a spus premierul interimar.

El a menționat că Ministerul Muncii urmează să integreze în propunerea finală chestiuni care țin de grilele de salarizare și alte aspecte negociate cu reprezentanții grupurilor profesionale. Bolojan a subliniat că reprezentanții Comisiei Europene sunt interesați în primul rând de anvelopa salarială, iar grilele au fost elaborate pe baza unui contract de consultanță încheiat cu Banca Mondială.

Un al doilea proiect vizează regimul incompatibilităților, document finalizat de către Ministerul Justiției și de către ANI. Documentul a fost transmis partidelor politice pentru consultare, iar săptămâna viitoare vor avea loc discuții și cu reprezentanții Comisiei Europene.

Proiectul 'bonus-malus' vizează introducerea unui mecanism de recompensare a performanței angajaților ANAF, în scopul îmbunătățirii colectării veniturilor la bugetul de stat și combaterii evaziunii fiscale.

Al patrulea proiect se referă la modificarea Codului administrativ și conține reglementări privind cariera funcționarilor publici și modul de organizare a concursurilor.

Proiectul privind Codul urbanismului se află în dezbaterea Comisiei de Administrație din Camera Deputaților și necesită discuții privind o serie de aspecte generale, dar și articole referitoare la Municipiul București. Este vorba în special despre relația din Primăria Generală și cele de sector, în contextul referendumului local care vizează mutarea documentațiilor de urbanism la PMB.

'Un alt proiect important este cel legat de decarbonizare în ceea ce privește sectorul de încălzire și răcire. Proiectul a fost discutat în Senat zilele trecute și au lipsit trei voturi pentru a fi adoptat. Proiectul va fi redepus la Camera Deputaților', a spus premierul interimar.

Bolojan a atras atenția că, în cazul în care nu sunt adoptate aceste proiecte, România nu va putea absorbi peste 4 miliarde de euro.

'Mai avem un proiect de lege privind adoptarea unei ordonanțe de urgență privind unele măsuri de decarbonizare în sectorul energetic. Aici a fost introdus un amendament care nu trebuie votat, pentru că dacă s-ar vota un astfel de amendament, am fi în situația în care am anula întreg jalonul de decarbonizare', a spus el.

Alte două proiecte de adoptat vizează transpunerea unei directive europene în ce privește organizarea pieței energiei electrice și stabilirea cadrului juridic pentru închiderea PNRR. AGERPRES / (AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Mihai Simionescu, editori online: Simona Aruştei, Andreea Lăzăroiu)

Citeşte şi:

VIDEO Bolojan: ROMATSA și avocații Guvernului vor depune o contestație la procedura de blocare a conturilor

VIDEO Bolojan: Guvernul a sesizat CCR pentru soluționarea unui conflict de natură constituțională între Executiv și ICCJ

Afisari: 268

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 02-07-2026 15:17

Raluca Turcan: Îi solicit domnului Grindeanu să convoace o sesiune extraordinară a Camerei Deputaților

Parlamentul nu trebuie să stea în vacanță parlamentară, în condițiile în care miza pentru România este de peste 4,5 miliarde de euro, bani din PNRR, a declarat joi deputatul PNL Raluca Turcan, care îi solicită președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, să convoace o sesiune extraordinară, pentru a dezbate și adopta, în procedură d

Politic 02-07-2026 15:06

Nicușor Dan: România condamnă cu fermitate recentul atac imprudent și iresponsabil al Rusiei împotriva Kievului

România condamnă recentul atac al Rusiei împotriva Kievului, care a provocat un număr mare de victime nevinovate, a transmis joi președintele Nicușor Dan. ''România condamnă cu fermitate recentul atac imprudent și iresponsabil al Rusiei împotriva Kievului, care a provocat un număr mare de victime nevinovate și cetățeni răniți. C

Politic 02-07-2026 15:04

VIDEO Bolojan: ROMATSA și avocații Guvernului vor depune o contestație la procedura de blocare a conturilor

Premierul interimar Ilie Bolojan declară că firma ROMATSA și avocații Guvernului României vor depune săptămâna viitoare o contestație în Belgia la procedura de blocare a conturilor ROMATSA. El a explicat că blocarea conturilor ROMATSA a fost generată de faptul că România, la fel ca Polonia, a pierdut un proces cu firma Pfizer, referitor

Politic 02-07-2026 14:37

VIDEO Bolojan: Guvernul a sesizat CCR pentru soluționarea unui conflict de natură constituțională între Executiv și ICCJ

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că în ședința de Guvern s-a decis sesizarea Curții Constituționale pentru soluționarea unui conflict juridic de natură constituțională cu Înalta Curte de Casație și Justiție, în legătură cu plata restanțelor salariale din zona de Justiție. 'Un aspect pe care l-am decis astăzi în ședi

Politic 02-07-2026 12:52

Tanczos Barna: Noi susținem inclusiv guvern minoritar, în cazul în care există un acord pe această variantă

UDMR va susține inclusiv un guvern minoritar în cazul în care există un acord pe această variantă și așteaptă o soluție de compromis, mai ales din partea celor două partide mari, PNL și PSD, a declarat, joi, vicepremierul și ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Sunt multe variante în

Politic 02-07-2026 11:39

Guvern: 107 milioane de lei pentru realizarea nodului rutier Peștera din Constanța

Aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru realizarea nodului rutier Peștera (județul Constanța) figurează pe ordinea de zi a ședinței de joi a Guvernului. Valoarea totală a investiției, inclusiv TVA, este de 107.174.000 lei, iar durata de realizare este estimată la nouă luni. Finanțarea investiției se realizează din fondu

Politic 02-07-2026 11:26

Guvernul ar putea sesiza CCR în legătură cu un posibil conflict de natură constituțională între Executiv și ICCJ

Guvernul ar putea sesiza Curtea Constituțională în legătură cu un posibil conflict de natură constituțională apărut între Executiv și Înalta Curte de Casație și Justiție. O notă referitoare la oportunitatea sesizării CCR figurează pe agenda ședinței de guvern de joi, reiese dintr-un comunicat transmis de biroul de presă al Gu

Politic 02-07-2026 10:55

Bolojan se întâlnește cu vicepremierul Republicii Moldova; va fi semnat un nou acord privind construcția podului peste Prut

Premierul interimar, Ilie Bolojan, urmează să aibă o întrevedere, joi, cu ministrul Infrastructurii din Republica Moldova, viceprim-ministrul Vladimir Bolea. La discuții va fi prezent și vicepremierul Radu Miruță, ministru interimar al Apărării Naționale și al Transporturilor, reiese dintr-un comunicat transmis de Guvern.

Politic 01-07-2026 22:07

Ministrul canadian de Externe - vizită în România săptămâna viitoare

Ministrul canadian al Afacerilor Externe, Anita Anand, va efectua pe 6 iulie o vizită oficială în România. Aceasta are loc la invitația ministrului Oana Țoiu. Potrivit Ministerului Afacerilor Externe (MAE), agenda discuțiilor va include consolidarea relației bilaterale, cu accent pe cooperarea economică și în domeniul securităț

Politic 01-07-2026 20:14

PNL: Hotărârea Tribunalului București nu influențează în mod direct partidul; deciziile Congresului sunt în vigoare

Partidul Național Liberal a transmis miercuri că decizia pronunțată de Tribunalul București nu influențează în mod direct partidul, ci doar suspendă anumite hotărâri, iar conducerea aleasă

Politic 01-07-2026 18:54

Sighiartău, după decizia Tribunalului: Vom folosi toate căile legale și democratice pentru a apăra PNL

Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a reacționat miercuri, după decizia Tribunalului București care a suspendat hotărârea de convocare a Congresului PNL din 21 iunie, arătând că

Politic 01-07-2026 17:36

Siegfried Mureșan: Vom susține doar un Guvern care continuă pe linia disciplinei bugetare

A supraîndatora România înseamnă a o slăbi, a declarat vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, el afirmând că disciplina bugetară este linia roșie peste care liberalii nu pot trece în negocierile privind viitorul Guvern. Potrivit acestuia, Guvernul Bolojan a redus cu apro

Politic 01-07-2026 16:48

AEP: Numărul total al cetățenilor cu drept de vot la 30 iunie, în creștere față de 31 mai

Numărul total de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 30 iunie este de 19.027.733, cu 723 mai mulți față de data de 31 mai, când figurau înscriși 19.027.010 alegători români, informează Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) într-un comunicat transmis, miercuri, AGERPRES. Potrivit AEP, diferen

Politic 01-07-2026 16:35

Fritz: Campania împotriva așa-zișilor spioni e păguboasă pentru România

Președintele USR, Dominic Fritz, transmite că o campanie 'împotriva așa-zișilor spioni' este păguboasă pentru România. Dacă Germania ar fi vrut să infiltreze pe cineva în politica românească, nu ar fi ales o persoană cu numele de Fritz sau un Siegfried, scrie liderul USR, miercuri, pe Facebook. 'Am fost î