Gheorghe Piperea: Conducerea prin management de criză este un joc între salvator și dușman
Gheorghe Piperea, europarlamentar AUR/ECR, afirmă că, după ani în care România a fost guvernată prin crize succesive, împrumuturi masive și măsuri de austeritate, actuala guvernare continuă să transfere nota de plată către români, fără să elimine risipa, privilegiile și cauzele structurale ale dezechilibrelor bugetare.
'Conducerea prin management de criză este un joc între salvator și dușman (deseori, dușmanul este participant voluntar la joc), în care guvernele nu fac politici publice și nici planificare strategică pe termen mediu sau lung, ci reacționează la crize cu ordonanțe de urgență, legi trecute prin Parlament fără dezbatere (prin 'asumarea' răspunderii) și cheltuieli de avarie. Astfel de guverne nu rezolvă cauzele structurale ale crizelor. Nici nu își propun. Stingând focul, distrug și mai mult, dar, între timp, unii, puțini, fac bani, iar alții, foarte puțini, fac ceva mult mai prețios: acumulează control și resurse', spune Gheorghe Piperea într-un comunicat transmis, duminică, AGERPRES.
Acesta arată că România a avut, începând din 2020, un buget mediu de 650 miliarde de lei anual, 'la care s-au adăugat și niște bănuți de la Uniunea Europeană, precum și împrumuturi masive'.
'Banii intră continuu în sac. Ar putea fi de trei-patru ori mai mulți dacă nu s-ar practica sistematic evaziunea și 'optimizarea' fiscală sub privirile binevoitoare ale statului. Numai că sacul este ciuruit și rupt în fund', este de părere europarlamentul.
Piperea mai spune că Guvernul Bolojan a prezentat bugetul pe 2026 ca pe unul 'responsabil', cu reforme, fără majorări mari de taxe și cu o țintă de deficit în scădere, iar 'interimatul prelungit dincolo de limitele Constituției arată că, de fapt, se amână sau se încearcă evitarea rectificării bugetare din august, care ar putea arăta adevărul dureros al anului de domnie bolojaniană: poporul a fost chinuit degeaba, nimic nu s-a rezolvat, totul s-a agravat, până în buza falimentului suveran'.
Gheorghe Pipierea susține că România a cheltuit enorm cu înarmarea: '28 de miliarde de euro în cei patru ani de la declanșarea războiului din Ucraina. A cheltuit acești bani ineficient (unele achiziții vor fi livrate peste cinci sau chiar zece ani), pe armament scump (contractare directă, cu partener impus, fără licitație), prost și învechit. O parte din acest armament vechi, ineficient și scump a fost donată Ucrainei'.
De asemenea, în opinia sa, 'România a cheltuit incredibil de mult cu ajutorul acordat Ucrainei (condusă la dezastru de un regim mafiot). Atât de mult, încât nimeni nu a putut afla vreodată câți bani au fost aruncați în această gaură neagră. Totul este secret de stat, situație unică în grupul susținătorilor financiari ai Ucrainei'.
'Astfel de ajutor extern trebuie justificat strict când ai un deficit structural de 9% din PIB, iar pentru acesta plătești cea mai mare dobândă la credite și titluri de stat din întreaga Uniune Europeană. De aceea, este urgentă suspendarea oricărui ajutor financiar sau militar către Ucraina, precum și a oricărui ajutor financiar către alte state terțe, până la revenirea la un deficit bugetar de sub 3% din PIB. În aceeași logică, sunt necesare înghețarea oricărui ajutor de stat pentru corporațiile care au cifre de afaceri de peste 100 de milioane de euro în România și restituirea tuturor ajutoarelor de stat și a subvențiilor acordate de statul român unor corporații mari care nu au avut, până acum, un impact clar, ușor demonstrabil, în locuri de muncă reale și tehnologie', se mai arată în comunicat.
Gheorghe Piperea afirmă, totodată, că digitalizarea fiscală (e-Factura, SAF-T etc.) nu a livrat rezultatele promise.
'Gradul de necolectare a TVA rămâne cel mai mare din Uniunea Europeană: 30%. Dacă gradul de colectare ar fi fost mai mare cu doar 10 puncte procentuale, nu am fi avut probleme de finanțare a indexării pensiilor. De aceea, atenția și logistica organelor fiscale trebuie concentrate asupra lanțurilor mari, lungi sau medii de aprovizionare și asupra marilor rețele de evaziune, nu asupra PFA-urilor și microîntreprinderilor care, oricum, plătesc', a atenționat Piperea. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
AUR propune în Parlament reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 8%
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus o propunere legislativă în Parlament pentru modificarea Codului fiscal, prin care impozitul pe dividende este redus de la 16% la 8%, se arată într-un comunicat al formațiunii transmis, duminică, AGERPRES. Proiectul de lege, inițiat de deputatul AUR Lucian Mușat, împreună cu deputații Cosmin
Siegfried Mureșan: Pentru pesediști, Europa nu este ceva bun, pozitiv
Vicepreședintele liberal Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, i-a criticat, duminică, pe social-democrați, despre care spune că pentru ei 'Europa nu este ceva bun, pozitiv'.
Bolojan: Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței
Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență. &Ici
Abrudean: Statul își asumă Pogromul de la Iași pe deplin și fără echivoc; privim în urmă cu rușine istorică
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a transmis sâmbătă, la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, un mesaj despre asumarea trecutului și combaterea antisemitismului, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la care a participat președintele Israelului, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România
MAE: Violența din timpul Pogromului de la Iași - construită în timp; așa trebuie construită și rezistența la ură
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) subliniază că Pogromul de la Iași, comemorat duminică, este unul dintre cele mai negre episoade din istoria modernă a României și avertizează asupra pericolului uitării unor astfel de fapte. 'Când se întâmplă orori de neimaginat, este mai ușor să încercăm să le uităm sau să
Nicușor Dan: Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională
Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor, a spus Nicușor Dan într-un mesaj transmis la comemorarea Pogromului de la Iași, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la
UPDATE Președintele Israelului, la Iași: Evreii din România - rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și reprezintă până astăzi o punte vie între România și poporul evreu, a declarat duminică, la Iași, președintele Israelului, Isaac Herzog. Șeful statului israelian, care participă la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, evenime
Nicușor Dan a avut discuții cu omologii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pe teme europene de actualitate
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice. 'Astăzi (sâmbătă - n.r.), la Jur
Replici între Motreanu (PNL) și Manda (PSD) pe scenariul desemnării unui premier PSD pe modelul Veștea
Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea. ''Imaginați-vă următorul scenariu... Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele Rom&acir
Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este 'sabotaj'
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este ''sabotaj'', este definiția statului de drept. ''Comunicatul de astăzi al conducerii PNL nu este doar un atac la ad
Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul a scăzut; suntem pe drumul cel bun
Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menționând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. ''Pe direcția bună - Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar a
Predoiu și comisarul Michael McGrath au discutat despre statul de drept: România - un partener activ în dialogul european
Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025. ''Dialog european pentru
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 'Cred că s-a dovedit la ultimu
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu


