Veștea: Evit să cred că PNL va fi împărțit în două tabere; cred că voi avea forța de a-i convinge
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat că pentru formarea guvernului se bazează în primul rând pe sprijinul liberalilor, menționând că sunt oameni capabili în PNL care pot face parte din noul executiv și nu pornește de la ideea că partidul se va împărți în tabere.
'Am evitat și evit să cred astăzi că PNL va fi împărțit în două tabere. Noi trebuie să tratăm lucrurile cu maturitate, cu responsabilitate, pentru că este o perioadă critică, avem 40 de zile de interimat. Ceea ce fac eu fac pentru PNL și pentru România, pentru că voi respecta liniile care au existat în programul de guvernare și mi-aș dori să am o prezență serioasă din partea colegilor mei atât în guvern, cât și ca sprijin politic fiindcă țara are nevoie în acest moment de această situație. Nu cred că trebuie să tot amânăm și să tot tergiversăm și să dăm vina pe alții. Eu cred că este vina fiecăruia dintre noi că s-a ajuns în această situație, iar în prezent trebuie să tratăm lucrurile cu responsabilitate și așa voi face', a afirmat Veștea duminică, la Antena 3 CNN.
Întrebat dacă se va rupe PNL, el a spus că nu vrea să facă astfel de anticipări.
'Eu cred că mâine voi avea forța de a-i putea convinge de a pune țara pe primul plan, de a trata cu responsabilitate acest moment și de a-mi fi alături. Cred că nu este corect din partea unui partid să fie împins în brațele unei coaliții în care să nu-i iei pe colegii tăi și în același timp să îți dorești să faci reforme și să îți dorești să închizi toate aceste programe pe care astăzi România le are în implementare', a adăugat Adrian Veștea.
El a mai precizat că a luat decizia de a accepta funcția de premier desemnat sâmbătă seara.
'A fost o decizie luată în urma discuțiilor purtate cu președintele României care, de altfel, are și responsabilitatea nominalizării unui prim-ministru. Am în continuare toată convingerea că acest guvern va trece. Cred că este important și necesar să tratăm cu responsabilitate, iar eu am făcut această acest lucru, mi-am asumat această situație care nu este situație comodă voi merge până la capăt, îi pot asigura pe toți cei care astăzi încearcă să mă descurajeze într-un fel sau altul', a mai spus Veștea.
Premierul desemnat a subliniat că se bazează în primul rând pe sprijinul liberalilor.
'Am toată convingerea că este necesar ca în acest moment Partidul Național Liberal să dea dovadă de responsabilitatea. Cred că sunt oameni capabili în Partidul Național Liberal care pot face parte din guvern, care se pot alătura, pot veni în cadrul acestui guvern, pot fi monitorizat și pot să dau rapoarte la partid trimestrial sau semestrial, în așa fel încât să demonstrez că de fapt tot ceea ce am vorbit și tot ceea ce vorbesc în parcursul meu politic sunt lucruri bazate pe realități, iar eu de fiecare dată mi-am îndeplinit mandatul pe care mi l-am asumat, nu sunt vorbe goale', a mai menționat Veștea.
El a spus că nu critică decizia USR de a nu-l susține pentru formarea Guvernului, menționând că nu a avut discuții directe cu USR, președintele Nicușor Dan fiind 'mult mai în măsură' să poarte toate aceste discuții.
'Este dreptul fiecărui partid politic de a avea și de a-și consulta forurile de conducere, important este să știm în ce direcție mergem, să vedem ce se va întâmpla cu țara în perioada imediat următoare. Cred că sunt astăzi fel și fel de stări și fiecare își manifestă voința într-un fel sau altul. (...) Nu am avut discuții directe cu USR, cred că mai curând președintele României este mult mai în măsură decât mine să poarte toate aceste discuții, ținând cont de faptul că are foarte mulți foști colegi care sunt în USR, foarte mulți oameni care au fost implicați în campaniile electorale, atât la nivel de primărie generală, cât și la nivel de președinte a României și cred că până la urmă vor exista, chiar dacă votul este în unanimitate, vor exista momente de realism și momente în care să nu zică că au de fapt ceva cu Adrian Veștea, trebuie să se gândească ce au de făcut cu țara asta', a adăugat el.
Legat de faptul că UDMR a amânat pentru luni decizia, premierul desemnat a spus că în mare parte a avut o bună colaborare cu reprezentanții Uniunii și că e nevoie de responsabilitate.
'Toate partidele prooccidentale sunt așteptate de a oferi sprijin acestui guvern. Am toată deschiderea pentru fiecare partid în parte. Cred că trebuie să punem mai presus de orice interesul țării și să avem cât se poate de repede un guvern. Și să fie și în guvern, evident, atâta vreme cât este un guvern politic, vor fi în guvern și vor oferi sprijin', a explicat Veștea.
El a adăugat că situația, din punct de vedere al aritmeticii din Parlamentul României, nu permite un guvern din partea forțelor prooccidentale fără PSD, susținând că a votat în 2021 ca PNL să nu intre cu PSD la guvernare.
Veștea a mai spus că va avea luni discuții pe tema listei guvernului.
'După ce mâine vom finaliza discuțiile în cadrul Partidului Național Liberal, după ce vom vedea și poziția UDMR și, de ce nu, o revizuire a poziției USR, am toată convingerea că putem să ne așezăm la masă și să identificăm cei mai buni specialiști, cele mai bune persoane pentru portofoliile pe care ar trebui să le avem în viitorul Guvern', a precizat el.
Premierul desemnat a mai menționat că va avea consultări și discuții cât timp va fi deschidere, menționând că își dorește ca partidele din fosta coaliție să fie din nou la masă.
'În felul acesta nu aș vrea să excludem nicio formă de dialog, cred că pot veni idei bune din partea tuturor', a afirmat Veștea.
Conducerea PNL se reunește luni în ședință pentru a discuta situația creată în urma nominalizării prim-vicepreședintelui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: George Onea ,editor online: Andreea Preda)
Citiţi şi:
* Adrian Veștea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Țoiu: Armata, poliția aeriană NATO vor continua să monitorizeze frontiera terestră, Dunărea și Marea Neagră
Granițele și suveranitatea noastră nu sunt negociabile, iar armata, poliția aeriană NATO vor continua să monitorizeze frontiera terestră, Dunărea și Marea Neagră, deoarece armata noastră identifică frecvent riscuri, a declarat ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Țoiu. 'Zona de impact și resturile dronei sunt analizate în prezent, dar mode
Nicușor Dan: O nouă dronă - doborâtă la 10 kilometri vest de Sfântu Gheorghe
O nouă dronă a fost doborâtă la 10 kilometri vest de localitatea Sfântu Gheorghe, a anunțat președintele Nicușor Dan. 'În această dimineață, la ora 8:30, o nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, la 10 km vest de localitatea Sfântu Gheorghe (Deltă). Drona a fost doborâtă de un pilot român
Predoiu: Am depus proiectul privind integritarea pentru deblocarea situației; are amendamente ce nu reflectă viziunea mea
Ministrul interimar al Justiției Cătălin Predoiu a precizat, vineri, că a depus la Parlament în calitate de senator proiectul legii privind integritatea pentru a debloca situația și nu a pierde un jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență, menționând că a trebuit să includă în el și amendamentele partidelor, chiar dacă unele dintre ele
Grindeanu: Vizita președintei Indiei, una cu adevărat istorică în țara noastră în ultimii 30 de ani
Vizita președintei Indiei, Droupadi Murmu, primită vineri la Parlament, este una cu adevărat istorică în țara noastră în ultimii 30 de ani, a declarat președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu. 'Am avut astăzi onoarea de a o primi în Parlamentul României pe doamna Droupadi Murmu, o vizită cu adevărat istoric
Abrudean și Grindeanu - întrevedere cu președinta Republicii India: Discuții privind consolidarea Parteneriatului Extins
Președinții celor două Camere ale Parlamentului, Mircea Abrudean și Sorin Grindeanu, au avut, vineri, o întrevedere oficială cu președinta Republicii India, Droupadi Murmu, discuțiile vizând consolidarea Parteneriatului Extins dintre România și India, în perspectiva aniversării, în anul 2027, a 80 de ani de relații diplomatice bilaterale
Dronă doborâtă la Buzău/Oana Țoiu: Securitatea consolidată este calea către pace la granița noastră
Calea către o securitate consolidată este calea către pace la granița României, a transmis, vineri, pe X, ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu. 'Astăzi, la 11:02, un pilot român de pe o aeronavă militară F-16 a doborât o dronă care a intrat în spațiul nostru aerian fără autorizație - este prima dată când
Grindeanu: Îi transmit lui Bolojan că PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care sărăcește românii
PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care aduce austeritate și sărăcește românii, a reiterat vineri liderul formațiunii, Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților. 'Îi transmit lui Ilie Bolojan că PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care aduce austeritate și sărăcește românii, o lege care distru
AUR: Drona doborâtă la Padina - o reușită tactică a militarilor, dar un eșec strategic al guvernării
Alianța pentru Unirea Românilor solicită Guvernului și conducerii MApN să prezinte cronologia completă a lanțului de comandă al operațiunii de doborâre a dronei la Padina și să explice motivul pentru care neutralizarea nu a fost posibilă mai aproape de frontieră. AUR consideră că doborârea dronei este o 'reușită tactică a militarilor'
MAE: România a aderat la Tratatul de Prietenie și Cooperare în Asia de Sud-Est
România a aderat, vineri, la Tratatul de Prietenie și Cooperare în Asia de Sud-Est, după demersurile diplomatice ale Ministerului Afacerilor Externe pe lângă statele membre ale ASEAN în ultimii doi ani. Potrivit MAE, ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a semnat Instrumentul de Aderare la acest tratat. 'Ce
Abrudean crede că este puțin probabil ca legea salarizării să intre pe agenda sesiunii extraordinare
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, consideră că, așa cum arată lucrurile acum, este puțin probabil ca proiectul legii salarizării să intre în dezbatere în această sesiune extraordinară, adăugând că nu este nicio problemă să mai fie o sesiune, pentru că această lege trebuie adoptată. 'Eu cred că sunt șanse mari să treacă toate cele c
Burnete: Discuțiile pe legea salarizării - reluate săptămâna viitoare; nu e un blocaj; fac apel la sindicate să participe la dialog
Consilierul prezidențial Radu Burnete a declarat, vineri, că discuțiile între partidele politice privind legea salarizării vor fi reluate săptămâna viitoare și, în măsura în care există un compromis între cele patru partide, este posibil să fie organizată o altă sesiune extraordinară a Parlamentului în care să fie depus acest proiect, el m
Dronă doborâtă în Buzău/Ciolacu: Mă bucur că intervenția Forțelor Aeriene Române a fost una promptă și pe deplin justificată
Președintele Consiliului Județean (CJ) Buzău, Marcel Ciolacu, a transmis vineri, la scurt timp după ce o aeronavă a Forțelor Aeriene Române a doborât o dronă deasupra unei zone din apropierea comunei Padina, că intervenția a fost una promptă și pe deplin justificată. Fostul premier al României a precizat că intervenția a avut loc într-o
VIDEO Președinta Droupadi Murmu: Acordul India-UE - printre cele mai importante parteneriate economice din lume
Acordul între India și Uniunea Europeană este printre cele mai importante parteneriate economice din lume, a declarat, vineri, președinta Republicii India, Droupadi Murmu, la 'Romania - India Business Forum'. 'India și Uniunea Europeană de asemenea negociază pentru un acord de protecție a investițiilor între India și Uniunea Europeană,
Cooperarea economică și comercială, temă centrală a discuțiilor dintre premierul Bolojan și președinta Indiei
Premierul interimar Ilie Bolojan și președinta Republicii India, Droupadi Murmu, au discutat în cadrul întâlnirii pe care au avut-o, vineri, la Palatul Victoria despre cooperarea economică și comercială bilaterală, ca fundament al relațiilor româno-indiene. Potrivit unui comunicat al Guvernului, aprofundarea cooperării economice bilater
VIDEO Nicușor Dan: O dronă din spațiul aerian a fost doborâtă de un pilot român de pe un F-16
Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, vineri, că o dronă din spaţiul aerian naţional a fost doborâtă de un pilot român de pe un avion F-16.









