logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Kelemen Hunor, despre nominalizarea lui Tomac: Așteptăm lista de miniștri și progamul de guvernare, apoi decidem

Image

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, joi, la Bălăușeri, după desemnarea lui Eugen Tomac de către președintele țării pentru formarea unui nou guvern, că formațiunea sa va lua o decizie probabil spre sfârșitul săptămânii viitoare cu privire la votul din Parlament referitor la această formulă de guvern.

'Am văzut că domnul Tomac a fost desemnat din partea președintelui să formeze un guvern, așteptăm să vedem ce liste de miniștri va alcătui, cine vor fi miniștrii și programul de guvernare și, bineînțeles, așteptăm discuții, dacă dorește domnul Tomac. Ieri am avut o discuție telefonică cu domnul Tomac, foarte scurtă, n-am intrat în amănunte, a rămas ca după desemnare să mai vorbim. Sigur, când dorește, stăm la dispoziție, îl ascultăm să vedem care sunt intențiile, care e programul de guvernare, cine sunt miniștrii propuși și după aceea vom lua o decizie. Probabil săptămâna viitoare, joi, vineri, sâmbătă, nu ne grăbim, în funcție de momentul când va fi prezentată lista și va fi prezentat programul în Parlament. Înainte de asta vom lua o decizie. Nu exclud să luăm decizia abia la weekendul celălalt', a declarat presei Kelemen Hunor.

Întrebat dacă își menține declarația potrivit căreia varianta Tomac nu ar fi o soluție, nici măcar de avarie, Kelemen Hunor a precizat că nu și-a schimbat poziția.

'În acest moment, susțin ceea ce am declarat fiindcă nu am niciun argument și nu am niciun motiv să cred că ceea ce am spus ieri, alaltăieri nu este valabil. Eugen Tomac este președintele unui partid extraparlamentar. Am înțeles că astăzi și-a dat demisia din funcția de președinte al PMP-ului, dar asta nu schimbă în niciun fel situația lui. Un partid extraparlamentar, care în 2024 a ratat intrarea în Parlament, pe de o parte. Pe de altă parte, sigur că un guvern tehnocrat va avea o viață dificilă și scurtă, fiindcă marea majoritate a parlamentarilor sau poate toate formațiunile politice vor intra în opoziția a doua zi după învestirea guvernului și atunci va fi foarte, foarte greu să aduci proiecte de legi, să ai o majoritate. Punctual trebuie negociat, nu va fi simplu. Deci un guvern de tehnocrat înainte de alegeri, cu puțin timp, poate funcționează', a arătat Kelemen, el referindu-se ca exemplu la guvernul Cioloș din 2015-2016.

În opinia sa, un guvern tehnocrat îi ajută pe cei din opoziție să crească și de aceea 'fiecare va intra în opoziție că vrea să crească, dar în primul rând AUR va crește sigur'.

'Deci iar și un motiv pentru care un guvern tehnocrat, din punctul meu de vedere, nu e o soluție bună, e o soluție de avarie după ce ai încercat să formezi guverne politice și nu ți-a ieșit. Atunci da, asta este punctul meu de vedere, dar sigur, până când nu discutăm, nu vedem care sunt intențiile, cine sunt miniștrii, fiindcă nu cunoaștem în acest moment lista, e greu de spus și de găsit argumente pentru un vot', a argumentat Kelemen Hunor, care a adăugat și că este convins că România nu va ajunge la alegeri anticipate.

Liderul UMDR a mai subliniat că președintele nu are obligația constituțională de a dizolva Parlamentul nici după a doua încercare de formare a unui nou guvern.

'Poate să vină și cu a treia încercare, fiindcă în Constituție scrie că după 60 de zile, după două încercări, poate dizolva. Deci poate să existe și trei, patru încercări în 60 de zile și tot nu este o obligație politică constituțională pentru președinte dizolvarea Parlamentului. Vom vedea', a conchis Kelemen Hunor.

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcția de premier.

Eugen Tomac a declarat, la Palatul Cotroceni, că va propune Legislativului 'o echipă de specialiști', și nu de politicieni.

'Îmi doresc să găsesc deschidere și un dialog sincer din partea tuturor forțelor politice democratice și prooccidentale din Parlament, pentru a învesti un guvern care va avea o singură agendă: binele comun al cetățenilor României. Înțeleg mizele politice, sunt legitime și firești într-un stat democratic, dar știu că România are nevoie acum de proiecte naționale duse până la capăt și obiective clare, de aceea voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic', a afirmat Tomac.

Potrivit Constituției, candidatul pentru funcția de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului.

Programul și lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaților și de Senat, în ședință comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorității deputaților și senatorilor. AGERPRES / (A - redactor: Dorina Matiș, editor: Marius Frățilă, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 218

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 04-06-2026 19:54

Abrudean: E nevoie de un Guvern care nu abandonează, diluează reformele; o soluție tehnocrată riscă să prelungească incertitudinea politică

România are nevoie de un Guvern care nu 'abandonează' sau 'diluează' reformele și disciplina bugetară, a declarat, joi, președintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, care a subliniat că este necesar un Cabinet 'cu legitimitate politică' și capacitatea de a construi majorități funcționale. 'Avem nevoie de un Guvern care NU

Politic 04-06-2026 19:43

Peiu (AUR): Tomac, un activist de partid; alternativa este organizarea de alegeri anticipate

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat, joi, desemnarea ca premier a lui Eugen Tomac, pentru că acesta nu ar fi un tehnocrat, ci 'un activist de partid' și a susținut că soluția ar fi alegerile a

Politic 04-06-2026 19:19

PNL: Programul de guvernare și formula politică propuse de premierul desemnat vor fi analizate cu seriozitate săptămâna viitoare

Partidul Național Liberal anunță că va analiza săptămâna viitoare ''cu seriozitate'' programul de guvernare și formula politică pe care premierul desemnat Eugen Tomac le va propune, preciz&acir

Politic 04-06-2026 19:03

Nicușor Dan: Am ajuns ca pentru mulți politicieni să prevaleze interesul de partid interesului național

Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, în cadrul unei declarații de presă la Palatul Cotroceni, că, în contextul recentelor tensiuni, pentru 'mulți politicieni' a devenit mai important 'interesul de partid' decât cel național.

Politic 04-06-2026 18:56

Dominic Fritz: Din respect pentru președinte, vom sta de vorbă cu premierul desemnat

Reprezentanții USR 'vor sta de vorbă' cu premierul desemnat, Eugen Tomac, 'din respect pentru președinte și cu responsabilitate pentru țară', a anunțat, joi, președintele partidului, Dominic Fritz.

Politic 04-06-2026 18:56

Siegfried Mureșan (PNL): Buna guvernare are nevoie de legitimitate democratică exprimată prin alegerile parlamentare

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan a declarat, joi, că președintele Nicușor Dan a desemnat un premier dintr-un partid extraparlamentar, dar 'buna guvernare are nevoie de transparență și legitimitate democratică, care pot fi garantate doar prin sprijinul popular exprimat la alegerile parlamentare'. 'După o lună de așteptare, președintele Rom&ac

Politic 04-06-2026 18:54

Grindeanu: Pentru susținerea Guvernului, dorim respectarea unor principii - reluarea investițiilor, protejarea românilor cu venituri mici

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat joi că, pentru a susține noul Guvern, PSD își dorește respectarea unor principii, și anume reluarea investițiilor și stimularea economică pentru a recupera locurile de muncă pierdute, protejarea românilor cu venituri mici și medii și susținerea IMM-urilor românești. 'România și româ

Politic 04-06-2026 18:50

MAE/Țoiu, la Reuniunea Ministerială a OCDE; România a prezentat cele 100 de reforme realizate în procesul de aderare la Organizație

Ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Țoiu, a participat, în 3-4 iunie, la Paris, la Reuniunea Ministerială a Consiliului Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică, principalul forum anual de dialog strategic la nivel ministerial al OCDE, prilej cu care România a prezentat cele 100 de reforme realizate în procesul de aderare la Organiz

Politic 04-06-2026 18:49

Fifor: PSD așteaptă o discuție serioasă și aplicată cu prim-ministrul desemnat; vrea să cunoască prioritățile și formula guvernamentală

Social-democrații așteaptă o discuție 'serioasă' și 'aplicată' cu prim-ministrul desemnat, Eugen Tomac, după care conducerea partidului va analiza concluziile acesteia și va decide prin mecanismele s

Politic 04-06-2026 18:41

Csoma Botond (UDMR): Decizia privind votarea Guvernului va fi luată săptămâna viitoare

Parlamentarii UDMR vor decide săptămâna următoare cum vor vota viitorul guvern, după ce Eugen Tomac le va prezenta ce planuri are cu viitorul cabinet, a declarat joi pentru AGERPRES liderul deputaților Uniunii, Csoma Botond. 'Ne-a comunicat în aceste zile domnul Nicușor Dan că va face această desemnare. Noi credem că nu este cea mai bună varian

Politic 04-06-2026 18:33

Eugen Tomac: Voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni, că va propune Legislativului 'o echipă de specialiști', și nu de politicieni. 'Îmi doresc să găsesc deschidere și un dialog s

Politic 04-06-2026 18:20

Nicușor Dan: Singura soluție este un prim-ministru independent de partidele parlamentare

Singura soluție în prezent este un prim-ministru independent de partidele parlamentare, dar cu experiență politică, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, după ce l-a desemnat premier pe europarlamentarul Eugen Tomac

Politic 04-06-2026 18:01

VIDEO Președintele Nicușor Dan susține o declarație de presă; ora 18:00

Președintele Nicușor Dan a susținut joi, la ora 18:00, o declarație de presă, la Palatul Cotroceni.

Politic 04-06-2026 18:01

UPDATE Eugen Tomac - desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcția de premier. Potrivit Constituției, candidatul pentru funcția de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului. Programu