logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Kelemen Hunor, despre un Guvern minoritar PSD - UDMR: Nu există; nu se poate

Image

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a reafirmat, marți, că nu există posibilitatea creării unui Guvern minoritar PSD din care să facă parte UDMR, 'linia roșie' fiind AUR.

Întrebat la Digi 24 dacă ia în calcul posibilitatea unui Guvern minoritar PSD din care să facă parte și UDMR, Kelemen Hunor a răspuns: 'Nu există. Nu se poate. Nu vrem, nu se poate. (...) Eu de săptămâna trecută spun că nu există aceasta soluție, nu există această posibilitate. Văd că reapare de fiecare dată. Spun și astăzi: nu există această posibilitate'.

El a precizat că nu a fost contactat de cei de la PSD pentru a discuta pe acest subiect.

'Noi suntem acum în acea parte a fostei coaliții care a fost dată jos de PSD și de AUR. Logic, nu pot să mă trezesc pe partea cealaltă cu AUR. Nu PSD e problema cea mai mare. Deci nu există această posibilitate, că asta ar însemna că eu sunt alături de cei care au dărâmat Guvernul din care am făcut și facem parte și în acest moment. Plus, la noi există o linie roșie - AUR. Eu nu pot să trec peste asta. Nici măcar nu ajung să discut condițiile PSD-ului sau să discut o formare a unei coaliții minoritare. Plus, dacă ar fi o astfel de soluție, asta ar însemna că ești la mâna celor de la AUR. Nu se poate, nu pot accepta eu așa ceva', a arătat Kelemen Hunor.

Potrivit liderului UDMR, 'PSD a arătat că există o majoritate când a dărâmat Guvernul, de 281 de voturi '.

'Ok, nu o să fie 281, să fie 240, 234, ca să fim la limită. Dar tot doar cu AUR se poate aduna această majoritate, nu se poate altfel. (...) Președintele, cel puțin, cum am înțeles eu din declarațiile președintelui, a spus că nu dorește o majoritate în spatele căreia e AUR. E o poziționare corectă, din punctul meu de vedere. Sigur, eu accept că există și alte abordări legitime sau corecte din punct de vedere matematic, politic eu nu pot să accept', a subliniat Kelemen Hunor.

El acceptă că un Guvern minoritar ar putea fi o soluție pentru România, dar cu 'o susținere transparentă din Parlament și acceptabilă'.

'Asta ce înseamnă? Ok, nu se poate altceva, atunci se poate merge și pe Guvernul actual minoritar, dar PSD-ul atunci să dea voturile pentru a trece de această perioadă, până anul viitor. Fiindcă PSD-ul împreună cu noi, cu PNL, cu USR, am fost de acord cu proiectul de guvern, cu programul de guvern și am muncit pentru a pune în aplicare acel program până acum două, trei săptămâni, când a fost dat jos Guvernul Bolojan. Deci pentru PSD nu este ceva nou. Eu înțeleg că nu se mai poate, nu mai vor, e de înțeles, nu vreau să comentez în niciun fel, dar atunci să dai o mână de ajutor nu pentru PNL, nu pentru UDMR, ci pentru a atinge jaloanele și pentru a atrage fondurile și pentru a ajuta societatea românească, până la urmă', a spus liderul UDMR.

Întrebat dacă un astfel de Guvern ar putea să fie condus în continuare de Ilie Bolojan, el a răspuns: 'Asta nu se va putea, cred eu, fiindcă a fost dat jos cu 281 de voturi. Și nu poți să pui PSD-ul în situația în care să voteze peste trei săptămâni ceea ce a dat jos. Aici trebuie să înțeleagă și alții că nu merge, indiferent cât de mult dorim, vrem, nu merge. Nu se poate. Cum nici PSD-ul nu poate dicta PNL-ului cine să fie premier. Nu se poate, că din afara PNL-ului nu poți să spui tu cine să fie premierul propus de PNL. Nu se poate accepta așa ceva. Asta înseamnă că tu ai distrus sau ai atacat autonomia unui partid cu care ești la guvernare, ai fost în guvernare, deci nu se poate. Din ambele părți trebuie o recalibrare a pozițiilor, o flexibilizare a pozițiilor'.

În opinia sa, cea mai bună soluție este, 'dacă la prima încercare nu reușește un premier să obțină majoritate, la a doua încercare, fiecare mai flexibilizează pozițiile și se caută un premier - o personalitate care are capacitatea de a aduna aceste voturi din PNL, USR, PSD, UDMR, minorități, așa cum a fost'.

'Și nu trebuie să ne gândim că mergem împreună până în 2028. Probabil că trebuie să ne gândim să mergem până în martie, aprilie anul viitor, să adoptăm bugetul undeva prin octombrie, noiembrie, înainte de decembrie și să pornim țara spre 2028 cu toate investițiile și cu toate proiectele puse pe masă. Și dacă nu funcționează coaliția mai departe, ok, se poate regândi o variantă pentru următoarea perioadă. De aceea spuneam că s-ar putea să fim nevoiți să mergem din etapă în etapă', a transmis președintele UDMR. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Georgiana Tănăsescu ,editor online: Andreea Preda)

 

Citiţi şi:

Kelemen Hunor, despre programul SAFE: E un subiect care trebuie luat în serios; nu trebuie politizat

Kelemen Hunor: Trebuie flexibilizate pozițiile părților, la un moment dat; trebuie mers din etapă în etapă

Afisari: 1246

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 01-08-2026 10:40

Grindeanu: Parlamentul a găsit soluția să apere medalia olimpică a gimnastei Ana Maria Bărbosu, în procesul de la Lausanne

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a evidențiat sâmbătă, după ce Parlamentul 'a găsit soluția' să apere medalia olimpică de bronz a gimnastei Ana Maria Bărbosu în procesul de la Lausanne, că statul român nu va lupta doar pentru o medalie, ci mai ales pentru dreptate. 'Ne-am uitat cu toții la fata aceasta minunată,

Politic 01-08-2026 10:04

VIDEO Președintele Nicușor Dan: Salut raportul Fitch, care reconfirmă stabilitatea financiară a României

Președintele Nicușor Dan a salutat, sâmbătă, raportul Agenției Fitch, care reconfirmă stabilitatea financiară a României. 'În ciuda zgomotului politic, România funcționează. Parlamentul a trecut săptămâna asta mai multe legi care erau jaloane în PNRR și o să promulg aceste legi săptămâna viitoare.

Politic 31-07-2026 20:37

Țoiu - discuție cu omologul ucrainean: Domeniul energiei și dronele rusești din spațiul aerian național - pe agendă

Domeniul energiei și dronele rusești din spațiul aerian național au fost pe agenda convorbirii telefonice dintre miniștrii interimari de Externe român și ucrainean, Oana Țoiu și Andrii Sîbiga. 'Vecinii se ajută reciproc atunci când este posibil, iar acesta a fost subiectul convorbirii telefonice pe care am avut-o cu ministrul ucrainean de

Politic 31-07-2026 20:19

Guvernul va iniția acțiunea de recurs împotriva deciziilor Curții de Apel București de suspendare a șase HG

Guvernul a anunțat, vineri, că va iniția acțiunea de recurs împotriva deciziilor judecate de Curtea de Apel București în urma cărora au fost suspendate, la solicitarea PSD, șase hotărâri de guvern. 'Măsuri importante pentru protecția tinerilor și persoanelor adulte cu dizabilități, pentru accesul pacienților români la registre inter

Viata Parlamentara 31-07-2026 18:56

Camera Deputaților se reunește săptămâna viitoare într-o nouă sesiune extraordinară

Camera Deputaților se va reuni săptămâna viitoare în sesiune extraordinară pentru a rediscuta proiectul de lege privind integritatea. Biroul permanent al Camerei Deputaților a decis vineri să convoace o nouă sesiune extroardinară, în perioada 3-6 august. Pe ordinea de zi se vor afla propunerea legislativă pentru modificarea și

Politic 31-07-2026 18:25

MAE: Încălcarea spațiului aerian al României cu drone - subiect de discuție la OSCE

România a adus în atenția statelor din Organizația pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) problema încălcărilor repetate ale spațiului său aerian din perioada 24-26 iulie, interval în care Armata Română a doborât trei drone care au pătruns neautorizat pe teritoriul național, transmite vineri Ministerul Afacerilor Externe (MA

Politic 31-07-2026 18:03

Bolojan: Guvernul rămâne ferm angajat în combaterea discriminării, a rasismului antirom și a discursului instigator la ură

Guvernul rămâne ferm angajat în combaterea discriminării, a rasismului antirom și a discursului instigator la ură, a transmis, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan, cu prilejul Zilei Europene de Comemorare a Holocaustului împotriva Romilor. Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului împotriva Romilor a fost marcată printr-o ceremo

Politic 31-07-2026 17:51

PSD: Am rezolvat în Parlament ceea ce nu a putut rezolva Guvernul demis prin moțiune de cenzură

PSD a transmis, vineri, că a rezolvat în Parlament mai multe probleme majore de ordin executiv, 'care nu mai pot fi abordate de un guvern demis', cu atribuții limitate. 'PSD a rezolvat astăzi în Parlament ceea ce nu a putut rezolva Guvernul demis prin moțiune de cenzură. PSD a rezolvat astăzi în Parlament mai multe probleme majore

Viata Parlamentara 31-07-2026 16:27

Grindeanu: La evaluarea Fitch, sper să fie apreciate și eforturile Parlamentului

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că își dorește ca România să se mențină la același rating Fitch și să fie apreciate în acest sens eforturile Parlamentului din aceste zile. Grindeanu a fost întrebat cum vede situația economică a țării în acest moment, având în vedere că vineri agenți

Politic 31-07-2026 16:19

Grindeanu: Pare că dacă vom avea un Guvern va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, vineri, că, la cum arată situația în prezent, un Guvern ar fi învestit la limită de voturi, cu puțin peste 240. 'La cum văd punctele de vedere ale tuturor partidelor din fosta coaliție și nu numai, pare că dacă vom avea un Guvern va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate. Atunci ori că e un

Viata Parlamentara 31-07-2026 16:08

Sorin Grindeanu: Voi convoca sesiuni extraordinare la Camera Deputaților de câte ori este nevoie

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că va convoca sesiuni extraordinare de câte ori va fi nevoie, pentru a se adopta legi importante pentru țară. 'Parlamentul a adoptat astăzi măsuri importante pentru sectorul agricol, pentru transporturi și, de asemenea, sectorul energetic. Practic, noi am reparat în fiecare zi

Politic 31-07-2026 15:10

Iași: Primarul Chirica cere demisia lui Alexandru Muraru și îl acuză de presiuni asupra consilierilor PNL

Primarul Iașiului, Mihai Chirica, a cerut, vineri, în timpul ședinței ordinare a Consiliului Local, demisia liderului PNL Iași, deputatul Alexandru Muraru, întrucât acesta ar face presiuni asupra aleșilor liberali pentru a nu vota unele hotărâri, și i-a solicitat lui Ilie Bolojan să intervină. 'Mă adresez foarte direct domnului Ilie

Viata Parlamentara 31-07-2026 14:50

Abrudean: Am depus din nou proiectul integrității; cerem PSD să nu introducă amendamente otrăvite, neconstituționale

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat că a depus din nou, vineri, proiectul de lege privind integritatea, arătând că cere PSD și aliaților săi să nu introducă amendamente 'otrăvite, neconstituționale, care distrug jalonul sau ascund averi'. 'Așa cum am anunțat ieri, după respingerea legii integrității, astăzi am depus din nou pro

Viata Parlamentara 31-07-2026 14:16

Camera Deputaților/ANRSPS, autorizată să introducă în bugetul propriu credite de angajament pentru operațiuni petroliere

Deputații au adoptat, vineri, un proiect de lege care vizează instituirea unor măsuri fiscal-bugetare în scopul consolidării sustenabilității finanțelor publice, al îmbunătățirii administrării creanțelor fiscale și al asigurării cadrului legal necesar îndeplinirii unor obligații asumate de România la nivel național și european. S-au &ic

Viata Parlamentara 31-07-2026 14:14

Camera Deputaților/ Proiectul referitor la Romatsa - aprobat de plen

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, vineri, proiectul de lege prin care este consolidat statutul Romatsa ca furnizor esențial de servicii de navigație aeriană și instituie un mecanism bugetar prin care statul român poate compensa rapid sumele blocate de Eurocontrol în urma executării silite cerute de Pfizer împotriva României. Proiect