Oana Gheorghiu, referitor la acuzațiile care i se aduc: Nu mă sperie. Nu mă intimidează. Nu renunț
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a precizat, sâmbătă, în contextul acuzațiilor care i se aduc, că este vizată de o campanie de denigrare și că demersurile sale au fost transparente și legale, subliniind totodată că nu se sperie, nu se lasă intimidată și nu renunță.
Oana Gheorghiu a arătat că apariția acuzațiilor este legată de modul în care funcționează relația dintre mediul politic și anumite instituții media.
'Partidul primește bani publici și îi folosește pentru a plăti presă: Antena 3, Realitatea, Gândul - trusturi care declanșează campanii de denigrare exact când cineva devine incomod. Apoi se publică un email, se scoate din context, i se lipește o etichetă, 'trafic de influență' și se pornesc motoarele', a spus Gheorghiu într-o postare pe Facebook.
În acest context, vicepremierul interimar a prezentat cronologia întâlnirilor și a demersurilor invocate în spațiul public, arătând că acestea au fost oficiale și transparente.
'Pe 19-20 ianuarie 2026 a avut loc în guvern o întâlnire publică, înregistrată în RUTI și comunicată pe pagina mea de Facebook, între reprezentanți ai grupului Schwartz și instituțiile române implicate în digitalizare: ADR, MAI, STS, SRI, MAPN, MEDAT. Eu am participat la deschidere, maximum o oră. Restul au fost discuții tehnice între specialiști. De ce grupul Schwartz? Peste 600.000 de locuri de muncă în România și unul dintre pionierii ecosistemului digital european, orientat către suveranitate digitală. Un proiect din care România ar trebui să facă parte', a explicat aceasta.
Ulterior, potrivit declarațiilor sale, schimbul de corespondență a avut ca scop exclusiv informarea asupra concluziilor discuțiilor.
'Pe 12 februarie am trimis un email participanților (specialiștii instituțiilor statului au fost la discuțiile tehnice, nu eu) pentru a afla concluziile întâlnirilor și oportunitățile pentru România. Atât. Un email în care cer informații despre o întâlnire publică și transparentă', a precizat Oana Gheorghiu.
În legătură cu reacțiile ulterioare ale fostului președinte al Autorității pentru Digitalizarea României, aceasta a susținut că acuzațiile au apărut la distanță de trei luni de momentul transmiterii mesajului.
'Domnul Dragoș Vlad, fostul președinte al ADR, a primit acel mail pe 12 februarie, ca toți ceilalți. Nu a sesizat atunci pe nimeni privind vreo eventuală presiune. Trei luni mai târziu, după ce a fost demis, s-a plâns la Gândul și Antena 3 și a sugerat mincinos că aș fi încercat să influențez decizii, deși nu era în discuție nicio achiziție, nicio decizie, niciun contract', a mai afirmat Gheorghiu.
Totodată, vicepremierul interimar a făcut referire și la donația companiei Kaufland, invocată în contextul acuzațiilor, precizând că aceasta a avut un scop umanitar.
'Da, Kaufland (parte a grupului Schwartz) a donat 250.000 de euro în 2021, în plină pandemie, după ce secția ATI de la Piatra Neamț a ars împreună cu 15 oameni. A contribuit la construcția unei noi secții ATI pentru un spital al statului, când un județ întreg rămăsese fără acces la terapie intensivă. Spitalul funcționează. Încă salvează oameni. Sunt recunoscătoare și o voi spune oricând. Dacă cineva consideră că asta e trafic de influență, avem o problemă gravă de înțelegere a ce înseamnă binele public', a arătat aceasta.
În final, Oana Gheorghiu a susținut că toate acuzațiile care i se aduc reprezintă o încercare de intimidare și descurajare.
'Intimidare și descurajare. Ca oamenii integri să nu mai îndrăznească să se implice. Domnul Vlad a condus Autoritatea pentru Digitalizarea României patru ani. Nu e nevoie să vă spun cât de digitalizată e România, o vedeți pe pielea voastră. Eu nu m-am plimbat cu jeturi private. Nu mi-am ascuns ceasurile de presă. Nu mi-am pus oameni prin CA-uri. Am trimis un email ca să cer informații despre întâlniri publice. Au transformat asta într-o 'încadrare juridică', pentru a distrage atenția de la adevărata problemă: găurile negre prin care se scurg banii fiecărui român', a mai spus Oana Gheorghiu.
Ea a subliniat că nu este intimidată de acuzațiile apărute și că își menține poziția în fața acestor presiuni.
'Aceasta nu este bătălia mea. E a noastră. E lupta dintre trecut și viitor. Când aprinzi lumina, devii inamicul public numărul 1 al celor care au acționat zeci de ani pe întuneric. Asta înseamnă că am atins ceva real. Nu mă sperie. Nu mă intimidează. Nu renunț. Și vă cer același lucru. Nu renunțați la indignare. Nu lăsați această mașinărie să vă convingă că nu se poate schimba nimic, pentru că exact asta își doresc: o societate obosită, care alege să privească în altă parte. România merită mai mult. Iar adevărul iese întotdeauna la lumină', a declarat vicepremierul interimar.
În spațiul public au apărut informații potrivit cărora Oana Gheorghiu ar fi făcut 'trafic de influență', fiind acuzată că ar fi trimis două mail-uri către Agenția pentru Digitalizarea României și STS, pentru a testa interesul acestora față de serviciile unui grup privat german.
Săptămâna trecută, Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului a solicitat demisia de onoare a vicepremierului Oana Gheorghiu și a ministrului Economiei, Irineu Darău, în urma informațiilor apărute privind întâlniri și demersuri instituționale legate de grupul german Schwarz/Schwarz Digits. AGERPRES/ (AS - redactor: Ecaterina Ignat, editor: Anamaria Constantin ,editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministrul Miruță infirmă că 6 nave petroliere ar fi operat în Portul Constanța, fiind pe listele de sancțiuni ale UE/SUA
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, ministru interimar al Transporturilor, a infirmat, duminică, informațiile apărute în mediul online și în o parte a presei potrivit cărora 6 nave petroliere aflate pe listele de sancțiuni ale UE/SUA ar fi operat în portul Constanța. ''Se vorbește mult, uneori se acuză și mai m
Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că începe consultările cu partidele parlamentare; luni - cu PNL, USR și PSD
Premierul desemnat Eugen Tomac a anunțat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obținerii susținerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe care urmează să-l propună. Potrivit programului transmis duminică de echipa sa de comunicare, premierul desemnat Eugen Tomac
Rogobete: Consumul fizic și emoțional la care sunt supuși medicii este real, nu trebuie ignorat
Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete (PSD) a transmis condoleanțe familiei tânărului medic rezident care a decedat la Spitalul Floreasca, subliniind că munca în medicina de urgență este una dintre cele mai solicitante forme de exercitare a profesiei medicale, iar consumul fizic și emoțional la care sunt supuși zilnic cei care luptă pentru viața
Proiect USR: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept,
Țărnea (MAE): Nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Andrei Țărnea, a transmis că ''nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg'', el adăugând că UE și statele membre reprezintă valori incompatibile cu regimuri care duc războaie ilegale de cucerire împotriva unor vecini suverani.
Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție
Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di
VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe
VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat
VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici
VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.
Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate
Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,
Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni
Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică
Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.
Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă
Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân
Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează
Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.













