Guvern/Raport: Administrația publică - fragmentată și supradimensionată în raport cu rezultatele; fondurile publice - distribuite inechitabil
Administrația publică din România rămâne fragmentată, supradimensionată și ineficientă în raport cu rezultatele obținute, iar fondurile publice sunt distribuite inechitabil, se arată în Raportul privind Analiza Eficienței Administrației Publice Centrale și Locale, elaborat de Cancelaria Prim-Ministrului în cursul anului 2025, pe baza datelor din 2024.
Guvernul precizează, într-un comunicat transmis vineri, că documentul reprezintă 'o radiografie de ansamblu a statului român: administrația locală, centrală și companiile de stat', fiind primul raport de acest tip realizat la nivelul Executivului.
'Considerăm că publicarea acestor informații constituie o obligație față de cetățeni, independentă de orice configurație politică. Administrația publică a funcționat, în mod sistematic, fără transparență reală, cu resurse publice gestionate departe de ochii contribuabililor și date esențiale despre dimensiunea și costul aparatului administrativ dispersate între instituții, fără o imagine de ansamblu accesibilă publicului. Raportul de față este materializarea concretă a angajamentului de transparentizare a activității statului: o radiografie amplă, bazată pe date oficiale, pusă la dispoziția fiecărui cetățean', menționează Guvernul.
Deși raportul folosește date din 2024, Guvernul afirmă că datele și analizele prezentate oferă în continuare o imagine corectă, coerentă și fundamentată a situației administrației publice din România, iar structurile administrative analizate, dimensiunea aparatului de stat, cheltuielile de personal și indicatorii de performanță la nivel local nu au suferit modificări fundamentale.
Documentul analizează numărul și cheltuielile de personal din administrația centrală și locală, situația companiilor de stat, indicatorii financiari ai administrației locale, accesarea fondurilor guvernamentale și europene, precum și date demografice și indicatori ai serviciilor publice.
Datele utilizate în raport au fost colectate exclusiv din surse oficiale și au fost prelucrate cu sprijinul Băncii Mondiale. Ele au fost transmise în formă anonimizată, în conformitate cu reglementările privind protecția datelor cu caracter personal.
'Demersul colectării și prelucrării datelor a fost de durată pentru că bazele de date sunt fragmentate, motiv pentru care acuratețea este de 95%. Este încă o dovadă a necesității digitalizării', mai arată Executivul.
Raportul evidențiază 'o serie de disfuncționalități și vulnerabilități care afectează profund capacitatea instituțiilor publice de a răspunde eficient nevoilor cetățenilor și de a valorifica resursele existente', în acest sens fiind menționată 'fragmentarea și incoerența bazelor de date instituționale', 'raportări neuniforme și erori sistemice', 'supradimensionarea aparatului administrativ în anumite zone' și 'inechități și dezechilibre în finanțarea publică'.
'Nu există o bază unitară, integrată și standardizată a personalului și posturilor din sectorul public. Informațiile colectate de la Ministerul Finanțelor, Ministerul Muncii (ITM), ANFP, Ministerul Dezvoltării, MIPE și alte instituții diferă semnificativ și sunt greu de corelat între ele. Fiecare instituție raportează date în formate diferite, iar nomenclatoarele utilizate nu sunt armonizate, ceea ce face dificilă agregarea, comparația și interpretarea datelor la nivel național. Formele contractuale variate (contracte individuale de muncă, funcționari publici, contracte de mandat, demnitari) nu sunt monitorizate integrat, ceea ce generează lacune semnificative în înțelegerea dimensiunii reale a aparatului administrativ', se arată în document.
De asemenea, sistemele actuale de raportare (ex. FOREXEBUG, REVISAL, baze ANFP) sunt alimentate uneori manual de mii de raportori locali, permițând un grad mare de eroare.
'S-a constatat un număr ridicat de angajați cu contracte multiple, inclusiv cazuri de contracte multiple cu normă întreagă, ceea ce ridică suspiciuni privind activitatea reală a acestora și utilizarea resurselor. O parte importantă din datele analizate conține inconsistențe evidente, precum companii care figurează cu cheltuieli fără venituri', se menționează în raport.
Totodată, documentul arată că, deși unele instituții de nivel central au un număr redus ca entități, ele concentrează o parte semnificativă a personalului și cheltuielilor, iar la polul opus nivelul deconcentrat este disproporționat numeric.
'Există discrepanțe majore în alocarea resurselor guvernamentale și europene între județe și UAT-uri, fără o corelare clară cu nevoile reale sau cu performanța administrativă. Investițiile din fonduri europene s-au concentrat semnificativ în anumite regiuni (ex. Cluj, Bihor, Alba, Ilfov), în timp ce altele au rămas constant subfinanțate (ex. Teleorman, Vaslui, Caraș-Severin), accentuând decalajele teritoriale. Companiile de stat subvenționate, în special cele cu pierderi structurale, absorb anual miliarde de lei fără o perspectivă de redresare sau evaluare a performanței reale', se mai precizează în raport.
La capitolul concluzii, raportul menționează că, 'deși ponderea cheltuielilor de personal nu este la cel mai înalt punct din ultimii 20 de ani, se observă o tendință de creștere din nou'.
'Cheltuielile cu personalul în România au fost de 10,1%, la nivelul mediei UE. Se pot observa însă și țări cu un procent semnificativ mai redus față de media UE (Irlanda cu 6,2% din PIB, Elveția cu 7,3% din PIB sau Germania, cu 8,1% din PIB)', se mai arată în document.
Raportul mai evidențiază că, deși în 2000 România avea poate cel mai mic număr de angajați la stat din totalul angajaților din țară, se observă o creștere semnificativă în anul 2020, depășind media europeană.
'Administrația publică din România rămâne fragmentată și supradimensionată în raport cu rezultatele obținute, iar lipsa unei corelări clare între resursele alocate, performanță și impact conduce la ineficiență și risipă. Fondurile publice sunt distribuite inechitabil, fără criterii clare, accentuând decalajele teritoriale. Sectorul companiilor de stat este marcat de dezechilibre, numeroase entități fiind menținute prin subvenții fără legătură cu performanța. În plus, criza de guvernanță a datelor face foarte dificilă evaluarea corectă și planificarea eficientă', mai concluzionează raportul.
Totodată, în document se mai menționează că 'este incontestabil că a existat un progres al entităților de stat în optimizarea și eficientizarea cheltuielilor'.
'Sunt numeroase exemple de bune practici unde autorități publice performează, atât prin creșterea veniturilor din surse multiple cât și prin reducerea cheltuielilor care nu aduc beneficii comunității. Sunt povești de succes ale companiilor cu capital de stat care, pe lângă rolul crucial pe care îl au în buna desfășurare a activităților statului, reușesc să genereze venituri semnificative la bugetul de stat. Urmând aceste exemple, entitățile publice din România pot să treacă la următorul nivel: reducerea semnificativă a cheltuielilor instituțiilor prin comasări și reduceri de personal proactive, urmărind inclusiv ieșirile naturale din sistem; extinderea unei politici de M&A pentru companiile de stat și a unei politici de expansiune a acestora în piețele din proximitatea României plus o politică mai strictă asupra execuției bugetare atât pe partea de cheltuieli, cât și din perspectiva veniturilor', mai arată raportul. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministrul Miruță infirmă că 6 nave petroliere ar fi operat în Portul Constanța, fiind pe listele de sancțiuni ale UE/SUA
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, ministru interimar al Transporturilor, a infirmat, duminică, informațiile apărute în mediul online și în o parte a presei potrivit cărora 6 nave petroliere aflate pe listele de sancțiuni ale UE/SUA ar fi operat în portul Constanța. ''Se vorbește mult, uneori se acuză și mai m
Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că începe consultările cu partidele parlamentare; luni - cu PNL, USR și PSD
Premierul desemnat Eugen Tomac a anunțat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obținerii susținerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe care urmează să-l propună. Potrivit programului transmis duminică de echipa sa de comunicare, premierul desemnat Eugen Tomac
Rogobete: Consumul fizic și emoțional la care sunt supuși medicii este real, nu trebuie ignorat
Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete (PSD) a transmis condoleanțe familiei tânărului medic rezident care a decedat la Spitalul Floreasca, subliniind că munca în medicina de urgență este una dintre cele mai solicitante forme de exercitare a profesiei medicale, iar consumul fizic și emoțional la care sunt supuși zilnic cei care luptă pentru viața
Proiect USR: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept,
Țărnea (MAE): Nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Andrei Țărnea, a transmis că ''nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg'', el adăugând că UE și statele membre reprezintă valori incompatibile cu regimuri care duc războaie ilegale de cucerire împotriva unor vecini suverani.
Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție
Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di
VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe
VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat
VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici
VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.
Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate
Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,
Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni
Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică
Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.
Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă
Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân
Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează
Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.













