Guvern/Raport: Administrația publică - fragmentată și supradimensionată în raport cu rezultatele; fondurile publice - distribuite inechitabil
Administrația publică din România rămâne fragmentată, supradimensionată și ineficientă în raport cu rezultatele obținute, iar fondurile publice sunt distribuite inechitabil, se arată în Raportul privind Analiza Eficienței Administrației Publice Centrale și Locale, elaborat de Cancelaria Prim-Ministrului în cursul anului 2025, pe baza datelor din 2024.
Guvernul precizează, într-un comunicat transmis vineri, că documentul reprezintă 'o radiografie de ansamblu a statului român: administrația locală, centrală și companiile de stat', fiind primul raport de acest tip realizat la nivelul Executivului.
'Considerăm că publicarea acestor informații constituie o obligație față de cetățeni, independentă de orice configurație politică. Administrația publică a funcționat, în mod sistematic, fără transparență reală, cu resurse publice gestionate departe de ochii contribuabililor și date esențiale despre dimensiunea și costul aparatului administrativ dispersate între instituții, fără o imagine de ansamblu accesibilă publicului. Raportul de față este materializarea concretă a angajamentului de transparentizare a activității statului: o radiografie amplă, bazată pe date oficiale, pusă la dispoziția fiecărui cetățean', menționează Guvernul.
Deși raportul folosește date din 2024, Guvernul afirmă că datele și analizele prezentate oferă în continuare o imagine corectă, coerentă și fundamentată a situației administrației publice din România, iar structurile administrative analizate, dimensiunea aparatului de stat, cheltuielile de personal și indicatorii de performanță la nivel local nu au suferit modificări fundamentale.
Documentul analizează numărul și cheltuielile de personal din administrația centrală și locală, situația companiilor de stat, indicatorii financiari ai administrației locale, accesarea fondurilor guvernamentale și europene, precum și date demografice și indicatori ai serviciilor publice.
Datele utilizate în raport au fost colectate exclusiv din surse oficiale și au fost prelucrate cu sprijinul Băncii Mondiale. Ele au fost transmise în formă anonimizată, în conformitate cu reglementările privind protecția datelor cu caracter personal.
'Demersul colectării și prelucrării datelor a fost de durată pentru că bazele de date sunt fragmentate, motiv pentru care acuratețea este de 95%. Este încă o dovadă a necesității digitalizării', mai arată Executivul.
Raportul evidențiază 'o serie de disfuncționalități și vulnerabilități care afectează profund capacitatea instituțiilor publice de a răspunde eficient nevoilor cetățenilor și de a valorifica resursele existente', în acest sens fiind menționată 'fragmentarea și incoerența bazelor de date instituționale', 'raportări neuniforme și erori sistemice', 'supradimensionarea aparatului administrativ în anumite zone' și 'inechități și dezechilibre în finanțarea publică'.
'Nu există o bază unitară, integrată și standardizată a personalului și posturilor din sectorul public. Informațiile colectate de la Ministerul Finanțelor, Ministerul Muncii (ITM), ANFP, Ministerul Dezvoltării, MIPE și alte instituții diferă semnificativ și sunt greu de corelat între ele. Fiecare instituție raportează date în formate diferite, iar nomenclatoarele utilizate nu sunt armonizate, ceea ce face dificilă agregarea, comparația și interpretarea datelor la nivel național. Formele contractuale variate (contracte individuale de muncă, funcționari publici, contracte de mandat, demnitari) nu sunt monitorizate integrat, ceea ce generează lacune semnificative în înțelegerea dimensiunii reale a aparatului administrativ', se arată în document.
De asemenea, sistemele actuale de raportare (ex. FOREXEBUG, REVISAL, baze ANFP) sunt alimentate uneori manual de mii de raportori locali, permițând un grad mare de eroare.
'S-a constatat un număr ridicat de angajați cu contracte multiple, inclusiv cazuri de contracte multiple cu normă întreagă, ceea ce ridică suspiciuni privind activitatea reală a acestora și utilizarea resurselor. O parte importantă din datele analizate conține inconsistențe evidente, precum companii care figurează cu cheltuieli fără venituri', se menționează în raport.
Totodată, documentul arată că, deși unele instituții de nivel central au un număr redus ca entități, ele concentrează o parte semnificativă a personalului și cheltuielilor, iar la polul opus nivelul deconcentrat este disproporționat numeric.
'Există discrepanțe majore în alocarea resurselor guvernamentale și europene între județe și UAT-uri, fără o corelare clară cu nevoile reale sau cu performanța administrativă. Investițiile din fonduri europene s-au concentrat semnificativ în anumite regiuni (ex. Cluj, Bihor, Alba, Ilfov), în timp ce altele au rămas constant subfinanțate (ex. Teleorman, Vaslui, Caraș-Severin), accentuând decalajele teritoriale. Companiile de stat subvenționate, în special cele cu pierderi structurale, absorb anual miliarde de lei fără o perspectivă de redresare sau evaluare a performanței reale', se mai precizează în raport.
La capitolul concluzii, raportul menționează că, 'deși ponderea cheltuielilor de personal nu este la cel mai înalt punct din ultimii 20 de ani, se observă o tendință de creștere din nou'.
'Cheltuielile cu personalul în România au fost de 10,1%, la nivelul mediei UE. Se pot observa însă și țări cu un procent semnificativ mai redus față de media UE (Irlanda cu 6,2% din PIB, Elveția cu 7,3% din PIB sau Germania, cu 8,1% din PIB)', se mai arată în document.
Raportul mai evidențiază că, deși în 2000 România avea poate cel mai mic număr de angajați la stat din totalul angajaților din țară, se observă o creștere semnificativă în anul 2020, depășind media europeană.
'Administrația publică din România rămâne fragmentată și supradimensionată în raport cu rezultatele obținute, iar lipsa unei corelări clare între resursele alocate, performanță și impact conduce la ineficiență și risipă. Fondurile publice sunt distribuite inechitabil, fără criterii clare, accentuând decalajele teritoriale. Sectorul companiilor de stat este marcat de dezechilibre, numeroase entități fiind menținute prin subvenții fără legătură cu performanța. În plus, criza de guvernanță a datelor face foarte dificilă evaluarea corectă și planificarea eficientă', mai concluzionează raportul.
Totodată, în document se mai menționează că 'este incontestabil că a existat un progres al entităților de stat în optimizarea și eficientizarea cheltuielilor'.
'Sunt numeroase exemple de bune practici unde autorități publice performează, atât prin creșterea veniturilor din surse multiple cât și prin reducerea cheltuielilor care nu aduc beneficii comunității. Sunt povești de succes ale companiilor cu capital de stat care, pe lângă rolul crucial pe care îl au în buna desfășurare a activităților statului, reușesc să genereze venituri semnificative la bugetul de stat. Urmând aceste exemple, entitățile publice din România pot să treacă la următorul nivel: reducerea semnificativă a cheltuielilor instituțiilor prin comasări și reduceri de personal proactive, urmărind inclusiv ieșirile naturale din sistem; extinderea unei politici de M&A pentru companiile de stat și a unei politici de expansiune a acestora în piețele din proximitatea României plus o politică mai strictă asupra execuției bugetare atât pe partea de cheltuieli, cât și din perspectiva veniturilor', mai arată raportul. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
PSD a decis să își asume guvernarea; Grindeanu - propunerea de premier
Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier. 'România se află într-o situație extrem de complicată. Economia se resimte după experimentele nefericite, mai ales din ultimul
Camera Deputaților/ Propunerea privind unirea României cu Republica Moldova - adoptată tacit
Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, de către președintele de ședință, Natalia Intotero: 'Propunere legislativă privind
Ziua Iei/ Portul popular, între identitate și continuitate - dezbatere în plenul Senatului
Senatorii au marcat Ziua Iei, miercuri, în ședința de plen, ocazie cu care au subliniat că ia românească, inclusă în Patrimoniul Cultural UNESCO, este un simbol al identității culturale naționale. 'Ia este una dintre cele mai cunoscute piese ale costumului popular feminin românesc, simbol al identității culturale naționale. Felicit
Kelemen Hunor spune că Veștea a făcut 'o greșeală fulminantă' când s-a dus la sediul AUR
Fostul premier desemnat Adrian Veștea a făcut 'o greșeală fulminantă' când s-a dus luni seara la sediul AUR, la solicitarea liderului formațiunii, a declarat președintele UDMR, Kelemen Hunor. 'Domnul Veștea n-a înțeles prea mult ce are de făcut și care sunt liniile roșii. El era premierul desemnat, cu cine s-a consultat, nu știu. Dar da
Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere; o voi lua ca atare
Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un 'paradox' faptul că 'cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă'
Ziua Iei/ Cămașa cu altiță - celebrată în plenul Camerei Deputaților
Deputații au vorbit miercuri, în plen, despre ia românească, inclusă oficial în Patrimoniul Cultural Imaterial al UNESCO. Președintele Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO, Dumitrița Gliga, a menționat că ia românească este 'unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității noastre'.
Kelemen Hunor: Încrederea, în societatea românească, este deficitul cel mai grav
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că încrederea este 'deficitul cel mai grav' în societatea românească și că problema cea mai mare este că 'statul, de foarte multe ori, prin instituțiile lui, își bate joc de cetățean'. 'Încrederea - în societatea românească - este deficitul cel mai grav. N
Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar (surse)
Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. USR respinge în mod categoric susținerea unui Guvern PSD monocolor. Precizările au venit în contextul
Senat/ Adrian Peiu (Pace - Întâi România) a anunțat că a trecut la PNL
Senatorul Adrian Peiu a anunțat, miercuri, în plen, că a devenit membru al PNL și va activa în grupul senatorilor liberali. 'Începând de ieri am devenit membru al Partidului Național Liberal și începând de astăzi voi face parte din grupul Partidului Național Liberal', a precizat Peiu. Peiu a intrat &ic
BPN al PSD se reunește miercuri pentru a stabili mandatul cu privire la alcătuirea unui nou guvern
Biroul Permanent Național al PSD se reunește miercuri, de la ora 12:00, în format online, pentru a stabili pașii pe care urmează să îi facă social-democrații în contextul alcătuirii unui nou guvern și pentru a stabili mandatul cu care liderii partidului vor merge la negocierile cu celelalte partide parlamentare, potrivit unor surse politice.
Ionel Bogdan: PNL susține în continuare două variante pentru formarea unui guvern; președintele să aleagă
PNL susține în continuare două variante pentru formarea unui guvern minoritar, unul al PNL-USR-UDMR și altul al PSD și speră ca, până săptămâna viitoare, președintele Nicușor Dan să aleagă una dintre ele, a anunțat, marți, deputatul PNL Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al partidului. El a precizat că, &i
Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii. 'Procedurile în
Consultări la Cotroceni/ Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie 'accelerat', a transmis, marți, Nicușor Dan. 'Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a cr
Motreanu: PNL își va respecta promisiunea de a nu mai guverna alături de PSD
Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu a declarat, marți, că partidul său i-a prezentat președintelui Nicușor Dan soluția propusă pentru deblocarea 'crizei politice generate de PSD', menționând că în acest fel se poate încheia criza politică și liberalii își vor respecta promisiunea de a nu mai guverna alături de social-democrați.
Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD. El a precizat că în acest fel ar fi respectat 'spiritul' articolului 103 din Constituție, iar desemnarea ar fi făcută de către partidul cu cei mai mulți p

