LIVE UPDATE VIDEO Criză politică/ Consultări la Cotroceni cu liderii coaliției de guvernare
Președintele Nicușor Dan are miercuri, la Palatul Cotroceni, consultări cu liderii coaliției de guvernare (Partidul Social Democrat - PSD, Partidul Național Liberal - PNL, Uniunea Democrată Maghiară din România - UDMR, Grupul parlamentar al minorităților naționale şi Uniunea Salvați România - USR).
* UPDATE ORA 21.41 Criză guvernamentală/ Nicușor Dan: Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica publică
Președintele Nicușor Dan a declarat că le-a cerut partidelor care au participat miercuri la discuțiile de la Palatul Cotroceni să 'dezescaladeze' retorica publică.
'Suntem evident într-o criză politică. Criza asta nu a început azi. De luni de zile neînțelegerile s-au amplificat. Ce am cerut eu partidelor la discuțiile pe care le-am avut este să dezescaladeze retorica publică. Apoi să se uite la viitor și la ce vom face, mai mult decât la trecut. Și să se uite la soluții mai mult decât la probleme', a spus președintele, în cadrul unei declarații de presă susținute, miercuri, la Palatul Cotroceni.
* UPDATE ORA 21.22 Criză guvernamentală/ Dominic Fritz: Ce excludem este o negociere formală cu AUR
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, miercuri, după consultările de la Cotroceni, că exclude o negociere formală cu AUR, în contextul actualei crize guvernamentale.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
'Eu nu exclud că există parlamentari care momentan se regăsesc la AUR, care sunt și ei îngrijorați de situația actuală și bineînțeles că suntem oricând deschiși pentru o discuție. Ce excludem este o negociere formală cu partidul AUR', a afirmat el.
* UPDATE ORA 20.53 Consultări la Cotroceni/ Dominic Fritz: L-am asigurat pe președinte că îl susținem pe premierul Ilie Bolojan
Uniunea Salvați România îl susține pe premierul Ilie Bolojan, i-a transmis miercuri președintelui Nicușor Dan liderul USR, Dominic Fritz, în cadrul consultărilor de la Palatul Cotroceni.
'L-am asigurat (pe președinte) că îl susținem pe premierul Ilie Bolojan și am spus că o să continuăm prezența noastră în acest guvern, tocmai pentru că suntem îngrijorați de pierderea celor 10 miliarde de euro din PNRR. (...) Este evident că nu există o cale ușoară din criza în care ne-a aruncat PSD. I-am exprimat președintelui așteptarea noastră ca PSD, chiar în această criză, să arate un minim de responsabilitate față de această țară', a informat Fritz, într-o declarație de presă susținută la Palatul Cotroceni.
* UPDATE ORA 18.49 VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii USR
Președintele Nicușor Dan a început miercuri, la Palatul Cotroceni, discuțiile cu liderii USR, în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Delegația Uniunii Salvați România este formată din președintele USR, Dominic Fritz, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, ministrul Apărării, Radu Miruță, lidera deputaților USR, Diana Stoica, și președinta USR Cluj, Oana Murariu, secretar al Camerei Deputaților.
* UPDATE ORA 16.06 Consultări la Cotroceni/Kelemen Hunor există varianta unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități, susținut individual de parlamentari
Foto: (C) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri, după consultările cu preşedintele Nicuşor Dan, că există varianta unui guvern minoritar PNL - USR - UDMR - minorităţi, susţinut de parlamentari în mod individual.
Al doilea scenariu ar fi adoptarea unei moţiuni de cenzură în cursul lunii mai.
* UPDATE ORA 16.39 VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții Grupului minorităților naționale
Președintele Nicușor Dan discută miercuri, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții Grupului minorităților naționale în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
Delegația Grupului minorităților naționale este formată din Varujan Pambuccian, Slobodan Giureci Ghera, Dragoș Gabriel Zisopol, Iulius Firczak, Ștefan Bouda, Miroslav Petrețchi, Nicolae Păun și Ionel Stancu.
* UPDATE ORA 15.17 Criză guvernamentală/Kelemen Hunor: Rămânem în echipa de guvernare; Bolojan: Am convenit să înlocuim posturile guvernamentale vacante

Foto: (C) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
UDMR rămâne în echipa de guvernare, a declarat, miercuri, preşedintele formaţiunii, Kelemen Hunor, după întâlnirea cu premierul Ilie Bolojan, care a anunţat, la rândul său, că s-a convenit înlocuirea cât se poate de repede a posturilor din guvern care vor rămâne vacante în cazul retragerii miniştrilor PSD.
* UPDATE ORA 15.12 VIDEO Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii UDMR

Foto: (C) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Preşedintele Nicuşor Dan a început miercuri, la Palatul Cotroceni, discuţiile cu liderii UDMR, în cadrul consultărilor convocate după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
Delegaţia UDMR este formată din preşedintele formaţiunii, Kelemen Hunor, vicepremierul Tanczos Barna, ministrul Cseke Attila, liderii grupurilor parlamentare Csoma Botond şi Turos Lorand, precum şi preşedinta Consiliului Reprezentanţilor Unionali, Biro Rozalia.
* UPDATE ORA 12.10 Consultări la Cotroceni/ Ilie Bolojan i-a transmis președintelui că își asumă în continuare mandatul de premier
Președintele PNL, prim-ministrul Ilie Bolojan, i-a transmis miercuri președintelui Nicușor Dan faptul că își asumă în continuare mandatul de premier.
Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
''Am prezentat poziția PNL. Această poziție reflectă deciziile pe care Biroul Politic le-a decis ieri. Și anume faptul că îmi asum în continuare mandatul de premier. PNL va susține în plan guvernamental și parlamentar activitatea Guvernului în așa fel încât să putem desfășura o activitate de administrare a țării, în condiții cât mai bune, în această situație dificilă. Vom susține atât în plan guvernamental cât și în plan parlamentar proiectele importante care sunt necesar a fi adoptate în perioada imediat următoare'', a precizat Ilie Bolojan, la finalul consultărilor avute, la Palatul Cotroceni, cu șeful statului.
* UPDATE ORA 10.33 Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii PNL
Președintele Nicușor Dan a început, miercuri, la Cotroceni, discuțiile cu liderii PNL, în contextul consultărilor cu reprezentanții coaliției de guvernare pe care le-a convocat, după ce social-democrații i-au retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
Delegația liberalilor este formată din președintele partidului, prim-ministrul Ilie Bolojan, secretarul general al PNL, Dan Motreanu, și prim-vicepreședinții Cătălin Predoiu, Nicoleta Pauliuc, Ciprian Ciucu și Adrian Veștea.
Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
* UPDATE ORA 10.26 Consultări la Cotroceni/ Grindeanu: Dacă nu se ajunge la o armonizare a punctelor de vedere, PSD poate să treacă în opoziție
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații pot să treacă în opoziție, dacă nu se ajunge la o armonizare a punctelor de vedere.
Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
El a menționat că în cadrul discuțiilor de la Cotroceni, PSD a prezentat soluțiile pe care le consideră viabile.
''Dacă nu se ajunge la o armonizare a punctelor de vedere, PSD poate să treacă în opoziție'', a spus el.
* UPDATE ORA 09.05 Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu liderii PSD
Președintele Nicușor Dan a început, miercuri, la Cotroceni, discuțiile cu liderii PSD, în contextul consultărilor cu reprezentanții coaliției de guvernare pe care le-a convocat, după ce social-democrații i-au retras sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.
Delegația social-democraților este formată din președintele PSD, Sorin Grindeanu, secretarul general al PSD, Claudiu Manda, și viceprim-ministrul Marian Neacșu.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO
* ORA 05.20 Criză politică/ Consultări la Cotroceni cu liderii coaliției de guvernare
Președintele Nicușor Dan va avea miercuri, la Palatul Cotroceni, consultări cu liderii coaliției de guvernare.
''În temeiul prerogativelor constituționale, președintele României, Nicușor Dan, a invitat miercuri, la Palatul Cotroceni, liderii următoarelor partide și formațiuni politice parlamentare, pentru consultări - PSD, PNL, UDMR, Grupul parlamentar al minorităților naționale, USR'', a informat Administrația Prezidențială.
Potrivit sursei citate, consultările vor avea loc după următorul program:
* ora 9:00 - Partidul Social Democrat (PSD);
* ora 10:30 - Partidul Național Liberal (PNL);
* ora 15:00 - Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
* ora 16:30 - Grupul parlamentar al minorităților naționale;
* ora 18:30 - Uniunea Salvați România (USR).
Președintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a declarat marți că va merge la consultările de la Palatul Cotroceni având ca mandat rezoluția adoptată de conducerea liberală, în care se arată sprijinul ferm pentru continuarea guvernării sub conducerea sa și pentru finalizarea reformelor asumate. Liberalii au reconfirmat că, dacă PSD va trece de la declarații la declanșarea efectivă a unei crize politice, partidul nu va mai face parte dintr-o coaliție cu această formațiune politică.
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a spus că la consultările de miercuri de la Palatul Cotroceni îi va spune președintelui Nicușor Dan că social-democrații nu îl mai susțin pe Ilie Bolojan pentru funcția de premier și că aceștia doresc să continue într-o coaliție proeuropeană, dacă se poate. ''Îi vom spune președintelui ceea ce ne-au mandatat cei aproape 5.000 de colegi. (...) În toate întâlnirile regionale pe care le-am avut în ultima lună am spus de fiecare dată că ne dorim să continuăm într-o coaliție proeuropeană, dacă se poate, că nu vom susține un guvern minoritar și că nu vom face o majoritate cu AUR. Asta este ceea ce am spus de fiecare dată, ăsta este mandatul cu care vom merge mâine la Cotroceni'', a spus președintele PSD, la Radio România Actualități.
Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat că parlamentarii partidului, reuniți marți în ședință, au decis în unanimitate să susțină rămânerea în Guvern, chiar dacă PSD ''dezertează''.
***
România a intrat luni în criză politică, după ce Partidul Social Democrat, membru al coaliției de guvernare, a decis să îi retragă sprijinul prim-ministrului liberal Ilie Bolojan.
Într-un eveniment intitulat ''Momentul adevărului'', organizat la Palatul Parlamentului, 5.000 de social-democrați au răspuns la întrebarea propusă de conducerea PSD: ''Având în vedere prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni - cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile, plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali: Considerați că PSD trebuie să îi retragă sprijinul politic prim-ministrului Ilie Bolojan?''.
Votul exprimat de social-democrați a fost covârșitor în favoarea retragerii sprijinului politic pentru Ilie Bolojan: 97,7% ''pentru'' și 2,3% - ''împotrivă''.
''Când 97,7% dintre colegi îți spun că acesta este mandatul, că Ilie Bolojan trebuie să plece acasă, nu mai este loc de nimic altceva. (...) Vă asigur că, în conformitate cu ceea ce ați votat, în zilele următoare, vom acționa. PSD este cel mai important partid din România, este partidul numărul 1 în Parlament și drept urmare vom ține cont de toate lucrurile care s-au spus astăzi. Vom ține cont de mandatul pe care dumneavoastră ni l-ați dat, astfel încât viața românilor să fie una mai bună'', a declarat liderul social-democraților, Sorin Grindeanu, după referendumul intern.
Luni seara, după o ședință a Partidului Național Liberal, prim-ministrul Ilie Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul.
Liderul Uniunii Salvați România, Dominic Fritz, și-a exprimat, luni seara, susținerea pentru premierul Ilie Bolojan și a anunțat că partidul nu va ieși de la guvernare, iar miniștrii USR vor continua să meargă la muncă.
UDMR nu are ''niciun motiv'' să se retragă din Guvern, a transmis președintele Kelemen Hunor, într-un interviu la Digi 24. AGERPRES
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
** Citeşte şi:
*** LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Kelemen Hunor: Nu am discutat ce vrea să facă statul român cu ICR, lucru extrem de important
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că Institutul Cultural Român nu ar fi trebuit mutat sub autoritatea Senatului, subliniind că în fosta coaliție de guvernare nu s-a discutat un lucru 'extrem de important' - ce vrea să facă statul român cu ICR. Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe c
Ministrul Oana Țoiu a discutat despre implicațiile incidentului cu drona rusă în România cu reprezentantul SUA la ONU
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a discutat despre implicațiile de securitate ale incidentului cu drona rusă în România cu reprezentantul permanent al Statelor Unite ale Americii la ONU. 'Am avut o întâlnire foarte bună cu Mike Waltz, reprezentantul permanent al SUA la ONU, alături de echipele noastre. Am discutat despre i
Kelemen Hunor, despre varianta Eugen Tomac - premier: O soluție nici măcar de avarie
Varianta Eugen Tomac - premier nu este 'nici măcar o soluție de avarie', fiind o 'invenție politică românească' să pui un om politic fără partid în Parlament într-o astfel de funcție, consideră președintele UDMR, Kelemen Hunor. 'În primul rând, ideea să pui un om politic fără partid în Parlament, șeful un
Radu Miruță: România nu cere ajutor înainte de a face tot ceea ce ține de ea
Ministrul interimar al apărării naționale, Radu Miruță, a afirmat, marți, după participarea la Conferința NATO de generare a capabilităților din Belgia, că România nu cere ajutor înainte de a face tot ceea ce ține de ea. 'Am mers astăzi la SHAPE, în Belgia, cartierul general militar al NATO care conduce și coordonează operațiile militare
Deputatul Gheorghe Petru Pîclișan a părăsit grupul Uniți pentru România și va activa ca parlamentar neafiliat
Deputatul Gheorghe Petru Pîclișan și-a încetat activitatea în cadrul grupului parlamentar Uniți pentru România, urmând să activeze ca parlamentar neafiliat. Anunțul a fost făcut în plen de președintele de ședință, Natalia Intotero. Pîclișan este deputat de Botoșani și a fost ales pe listele parlamentare
Petrișor Peiu: Pentru conducerea ICR, dacă va fi o înțelegere, va fi pentru votul în plen; deocamdată nu știm ce va fi
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat, marți, că n-a existat o înțelegere cu PSD pentru votul din comisiile de specialitate pe tema noii conduceri a Institutului Cultural Român, adăugând că, dacă va exista una, va fi pentru votul din plen. Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe candidații
Neacșu (PSD): Am prefera un guvern cât mai repede posibil; sperăm ca în maximum o săptămână
Deputatul PSD Marian Neacșu a declarat marți că speră ca în maximum o săptămână să existe un nou guvern. 'După ce președintele va desemna un candidat de premier, acel candidat de premier va veni să stea de vorbă cu partidele. În funcție de propunerea pe care o va face, vom lua o decizie. (...) Haideți să vedem care este propunerea președi
Avrămescu și Peiu: AUR nu votează un Guvern din care nu suntem parte și nici condus de un indepedent
Parlamentarii AUR nu vor vota un Guvern din care partidul nu face parte, a reiterat, marți, deputatul Ștefăniță Avrămescu. 'Așteptăm o nominalizare din partea domnului președinte de aproape patru săptămâni de zile. Despre domnul Tomac sunt speculații de aproape două săptămâni. (...) Este puțin ciudat, totuși, ca președintele unui partid care la
Senat/ Comisii: Audieri pentru conducerea ICR; Corina Încrosnatu, aviz pozitiv pentru funcția de președinte
Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat, marți, pe candidații propuși de grupurile parlamentare sau uniunile de creatori pentru noua conducere a Institutului Cultural Român - președinte, doi vicepreședinți și 14 membri pentru Consiliul de conducere al instituției.
Petrișor Peiu anunță un proiect de lege privind interzicerea unor deductibiliăți fiscale
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a anunțat, marți, că a depus un proiect de lege care prevede interzicerea deductibilității fiscale a cheltuielilor cu managementul, consultanța, asistența, transferul drepturilor de proprietate intelectuală către companiile mamă în cazul firmelor care sunt din 'lanțurile de multinaționale'. 'Am propus ș
Pălărie: La USR nu s-a schimbat nimic - nu vom face un guvern cu PSD, vom fi aliniați politic cu Bolojan
Senatorul USR Ștefan Pălărie a declarat, marți, referitor la posibilitatea nominalizării lui Eugen Tomac pentru funcția de premier că poziția USR nu s-a schimbat, reiterând că formațiunea nu va face un guvern cu PSD și se aliniază politic cu liderul PNL, Ilie Bolojan. 'Lăsați-mă să fiu teribil de plictisitor și să vă spun că la noi, la USR, nu s-a sc
Fenechiu: Nu există varianta votării unui guvern condus de oricine din care să facă parte PSD
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat marți că, în opinia sa, partidul nu va susține o eventuală nominalizare a lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru și a menționat că nu există varianta votării unui guvern 'condus de oricine altcineva' din care să facă parte Partidul Social Democrat. 'Eu am spus-o constant: după ce p
Băsescu: Ideea unui 'guvern al meu', prin desemnarea unui candidat fără partid parlamentar, e o eroare
Tergiversarea desemnării unui premier și a formării unui Guvern solid, cu o susținere certă în Parlament, deteriorează rapid situația politică, economică, socială și de securitate a țării, agravate și de faptul că șeful Armatei este pus sub urmărire penală, a atras atenția fostul președinte Traian Băsescu. În opinia acestuia, pentru partidele parla
Manole (PSD): Dezbaterile tehnice la legea salarizării trebuie să continue, cu preluarea oricăror amendamente obiective
Deputatul PSD Florin Manole a declarat marți că proiectul legii salarizării se va îmbunătăți pe parcurs și că trebuie continuate dezbaterile tehnice și cele cu sindicatele. 'Sunt niște diferențe între proiectul pe care l-am lăsat noi și proiectul care a ajuns în dezbatere publică. Aceste diferențe au fost o decizie politică luată în
Întâlnire Oana Țoiu - Secretarul general al ONU: Viziune comună asupra incidentului cu drona rusă în România
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit luni, la New York, cu Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în contextul convocării de urgență a Consiliului de Securitate al înaltului for, după ce o dronă rusă a lovit un bloc din Galați și două persoane au fost rănite. 'Avem o viziune comună asupra impactului incident




