logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nicușor Dan: Există o corelație între prosperitatea unei țări și nivelul de educație financiară

Imagine din galeria Agerpres

Președintele Nicușor Dan a evidențiat, luni, că există o corelație între prosperitatea unei țări și nivelul de educație financiară a populației.

El a participat la Forumul Educației Financiare organizat de Academia de Studii Economice din București.

'Subiectul educației financiare este foarte important, în primul rând la nivel individual. E important ca un tânăr care iese din școală, un om adult, să cunoască ecosistemul financiar care îl înconjoară: cum să ia un credit, cum să compare, cum se poate investi. Acestea sunt chestiuni elementare, fără de care în secolul XXI ești lipsit de abilități absolut esențiale. Există o corelație între prosperitatea unei țări și nivelul de educație financiară. Corelația aceasta este demonstrată în studii. Când ai niște oameni care au o educație financiară, ei vor influența politicile publice', a declarat președintele.

Șeful statului a atras atenția asupra faptului că politicienii sunt atenți la opiniile electoratului, iar acest aspect influențează politicile publice.

'Politicienii se uită la ce gândesc oamenii cărora le cer votul și în funcție de asta merg într-o parte sau alta cu politicile publice. Din păcate, am văzut exemple în care o lipsă de cunoaștere financiară a societății a dus politicianul în decizii nesănătoase pentru economia românească, deci pentru prosperitatea colectivă', a spus el.

Nicușor Dan a menționat că antreprenoriatul este mai bine dezvoltat într-o societate cu o educație financiară sănătoasă.

'O societate cu o educație financiară sănătoasă va avea mai mult antreprenoriat. Fără antreprenoriat, economia scârțâie. O societate cu o educație financiară sănătoasă va avea - și asta e una dintre problemele pe care noi le avem în economie, nu avem suficient capital - va avea un apetit pentru a aduce capitalul către zona privată a economiei, unde este nevoie de acel capital', a evidențiat el.

Președintele s-a referit și la 'războiul informațional' cu care se confruntă societatea, făcând în acest sens referire inclusiv la reclamele false de pe internet.

'Noi trăim un război informațional - e o certitudine - pe care îl vedem la toate nivelurile, inclusiv la false reclame pe internet în care domnul guvernator vă invită să investiți ca să aveți profit de 300%. Cine are o educație financiară va ști că nu există profit de 300%', a explicat Nicușor Dan.

Totodată, a avertizat că unele aspecte ale războiului informațional și ale dezinformării vizează însăși încrederea oamenilor în democrație și 'încearcă să-i ducă' pe aceștia către modele autoritare.

'Este nevoie, inclusiv în zone în care un profesionist, de principiu, spune că n-are ce să caute, cum ar fi TikTok-ul, e nevoie ca oameni cu credibilitatea lor profesională să intre și să demaște impostura din aceste zone, pentru că altfel o parte întreagă a societății noastre se duce într-o direcție total, total nesănătoasă', a precizat Nicușor Dan. AGERPRES/(AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)

Citeşte şi:

Studiile recente arată că nivelul pregătirii financiare este precar, atrage atenția rectorul ASE

Vicepremierul Tánczos Barna: Este importantă educația financiară a decidenților

Afisari: 2125

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 12-06-2026 19:59

Fritz (USR): Respect gestul făcut de prefectul de Timiș de a demisiona, deși nu are nicio calitate în dosar

Președintele USR, Dominic Fritz, primar al Timișoarei, a declarat, vineri seara, pentru AGERPRES, că respectă gestul de onoare făcut de prefectul județului Timiș, Elena Cornelia Micicoi, care a demisionat din înalta demnitate publică, pentru a proteja imaginea Instituției Prefectului, deși nu are nicio calitate în ancheta derulată de Parchetul European.

Politic 12-06-2026 19:26

MAE: 11 solicitări de asistență consulară, gestionate în contextul tensiunilor din Irlanda de Nord

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis vineri că a gestionat 11 solicitări de asistență consulară, care au vizat 41 de români, dintre care 17 minori, și un cetățean al Uniunii Europene, membru de familie al unui cetățean român, în contextul crizei de securitate din Irlanda de Nord. Astfel, în cadrul demersurilor

Politic 12-06-2026 19:25

Oana Țoiu: Protestele din Irlanda de Nord au generat și riscuri privind siguranța cetățenilor români

Protestele din Irlanda de Nord au generat și riscuri privind siguranța cetățenilor români, iar Ministerul de Externe este în legătură directă cu autoritățile care gestionează situația, a scris vineri, pe platforma X, șefa diplomației române, Oana Țoiu.

Politic 12-06-2026 18:29

Dominic Fritz: USR a decis să nu susțină Guvernul Tomac

Comitetul Politic al USR a decis să nu susțină guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac, a anunțat vineri seara președintele Uniunii Salvați România, Dominic Fritz. Decizia a fost susținută de o majoritate de peste 90% dintre membrii Comitetului Politic. ''După o săptămână de deliberări interne, de d

Politic 12-06-2026 16:38

Timiș: Prefectul Elena Micicoi și-a anunțat demisia, în urma anchetei Parchetului European

Prefectul de Timiș, Elena Micicoi, și-a înaintat demisia din funcție, în urma anchetei Parchetului European (PE) în cadrul căreia s-a făcut vineri o percheziție la locuința sa. ''Mi-am înaintat demisia din funcția de prefect al județului Timiș. Decizia îmi aparține mie și doar mie. Instituția Prefectului r

Politic 12-06-2026 15:57

Președintele Nicușor Dan a promulgat OUG privind programul SAFE

Președintele Nicușor Dan a semnat, vineri, decretul privind promulgarea Legii privind aprobarea OUG privind instituirea Instrumentului ''Acțiunea pentru securitatea Europei'' (SAFE) prin consolidarea industriei europene de apărare, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normativ. Actul normativ abordează '

Politic 12-06-2026 15:28

Bolojan, despre creșterea inflației: Un ușor puseu inflaționist; Guvernul nu a făcut greșit ceva

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat vineri, referitor la creșterea inflației aproape de 11%, că Guvernul nu a făcut ceva greșit, menționând că războiul din Golf a făcut ca, în loc de o scădere a inflației, conform prognozei, să fie ''un ușor puseu inflaționist''. Bolojan a precizat că inflația va scădea spre

Politic 12-06-2026 15:01

Bolojan: Dacă Guvernul Tomac nu va trece, PSD ar trebui să-și revendice postul; PNL va veni cu o soluție

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat vineri că, dacă Guvernul Eugen Tomac nu va fi învestit de Parlament, în condiții normale, PSD ar trebui să-și revendice postul de premier, menționând că PNL va participa la consultările de la Cotroceni și va veni cu o soluție. ''Din punctul meu de vedere, într-o situați

Politic 12-06-2026 13:54

Guvernul a aprobat varianta revizuită a Programului Interreg VI-A România-Bulgaria 2021-2027

Guvernul a aprobat vineri, prin memorandum, varianta revizuită a Programului Interreg VI-A România-Bulgaria 2021-2027 și a mandatat Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației să finalizeze procesul de negociere și aprobare a modificărilor împreună cu Comisia Europeană. Potrivit unui comunicat al Executivului, valoarea totală a Prog

Viata Parlamentara 12-06-2026 13:44

Șefii instituțiilor care nu acționează pentru recuperarea prejudiciilor riscă închisoare de până la cinci ani (proiect)

Șefii instituțiilor publice care nu acționează pentru recuperarea prejudiciilor constatate de Curtea de Conturi riscă închisoare până la cinci ani și interzicerea unor drepturi, prevede un proiect al USR. Inițiativa legislativă a fost depusă de parlamentarii Oana Murariu, Stelian Ion, Alexandru Dimitriu, Dumitru Văduva, Simona Spătaru și Ciprian Ru

Politic 12-06-2026 12:19

Fostul primar USR al Brașovului: În doi ani de mandat, administrația PNL a demarat patru proiecte noi

Deputatul USR Allen Coliban, fost primar al Brașovului în mandatul 2020-2024, a declarat vineri, într-o conferință de presă, că actuala administrație PNL a municipiului a demarat, în primii doi ani de mandat, 'doar patru noi proiecte, dintre care unul este, de fapt, o demolare'. Coliban a precizat că a ajuns la această concluzie consu

Politic 12-06-2026 12:07

Investiții de la Ministerul Dezvoltării pentru 73 de instituții publice de spectacole

Guvernul a decis, la propunerea Ministerului Dezvoltării, alocarea sumei de 244.081.025,69 de lei pentru 73 de teatre, opere, filarmonici și un ateneu din 47 de localități, care funcționează în subordinea autorităților locale din 34 de județe. 'Prin această măsură, venim în sprijinul unităților administrativ-teritoriale pentru care dezvoltarea

Politic 12-06-2026 10:56

MDLPA: Noi proiecte în valoare de peste 158 de milioane de lei, finanțate prin Programul 'Anghel Saligny'

Ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, a semnat 17 noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții 'Anghel Saligny', în valoare totală de 158.751.014,14 lei. Proiectele au în vedere modernizarea infrastructurii rutiere, înființarea sau extinderea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de cana

Politic 12-06-2026 10:34

Ședință de Guvern - vineri; aprobarea bugetului ANL pentru 2026, pe agendă

Guvernul se va reuni vineri în ședință, pe agendă aflându-se printre alte proiecte bugetul de venituri și cheltuieli pentru acest an al Agenției Naționale pentru Locuințe, instituție publică aflată sub autoritatea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Executivul urmează să analizeze și un proiect de hotărâre privind

Politic 12-06-2026 00:17

Rareș Bogdan a transmis un mesaj Conferinței OFSD Dolj: PSD este un partid concurent, nu dușman

Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a transmis, joi, un mesaj participanților la Conferința Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD) Dolj, în care le-a felicitat pe membrele organizației și a subliniat că PSD este un partid concurent, nu un dușman. Mesajul a fost transmis prin intermediul secretarului general al PSD, Claudiu Manda.