Kelemen Hunor: Ar fi ideal să existe majoritate în jurul celor care au guvernat în această perioadă
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că soluția ideală pentru guvernare este existența unei majorități alcătuite cu formațiunile politice care au guvernat în ultima perioadă.
'Nu știu care va fi următorul pas, fiindcă sunt câteva ieșiri dintr-o astfel de criză, dar nu vreau să-mi gândesc la niciuna dintre variante ca fezabile până când nu avem o discuție. Se poate merge de la tabula rasa și nu există Coaliție, ne așezăm la masă cei care cred că pot forma o majoritate și totul se reia de la zero. Și celelalte variante sunt în jurul celor care rămân în guvern, să se formeze o majoritate parlamentară, o majoritate de susținere fără să mai atragi pe altcineva în guvern. Sigur, există și varianta opoziția preia guvernarea, există foarte multe variante până la conflict Guvern versus Constituție și ajungi la CCR, fiindcă sunt câteva situații care nu sunt reglementate în Constituție. De exemplu, după 45 de zile, dacă nu obține votul de învestitură, ce se întâmplă? Doar prin moțiune de cenzură pică guvernul sau prin demisie. Deci sunt câteva variante care trebuie discutate', a afirmat Kelemen, luni, la Digi24.
El consideră că 'problema cea mai mare, în acest moment, este cum se vor uita creditorii României la țara noastră după ziua de joi'.
'Dacă urcă peste 7% dobânda pentru împrumuturile cu care finanțăm deficitul, vom avea o problemă pe termen scurt, pe termen mediu, deci trebuie luat în calcul și acest aspect. Eu aș prefera să găsim o soluție, în sensul de a învesti un Guvern, prin Parlament', a opinat președintele UDMR..
Kelemen Honor a precizat că UDMR nu are 'niciun motiv' să se retragă din Guvern și că cineva din afara unui partid nu îi poate impune acelui partid ce premier să susțină.
'Noi nu ne retragem, nu mă bag între PSD și PNL. Noi ne-am asumat guvernarea în această Coaliție, nu pentru PSD, nu pentru PNL, nu pentru USR, ci am crezut că este o formulă pentru țara noastră, într-un moment extrem de dificil. Știam cu toții în ce situație ne aflăm anul trecut în iunie, (...) Ne-am băgat pentru a pune umărul la rezolvarea acestor probleme. Nu pentru PSD, nu pentru PNL și nu pentru USR. Deci nu avem niciun motiv să ne retragem din guvern. (...) Din punctul meu de vedere, e aproape inacceptabil, ca cineva din afară să spună cine trebuie să fie pentru partidul din coaliție, pentru partidul cu care tu colaborezi și vrei să colaboreze în continuare, cine să fie premierul. Indiferent dacă vorbim de Bolojan, dacă vorbim de Grindeanu. (...) Cei doi sunt în situația de a propune premieri. Deci nu prea se acceptă așa ceva, fiindcă, dacă un partid acceptă așa ceva, este sfârșitul acelui partid. Indiferent de cine vorbim', a explicat Kelemen.
Întrebat cum ar putea reîncepe negocierile cu PSD, Kelemen a spus: 'E o chestiune de încredere și sigur că în politică de foarte multe ori trebuie să pui în paranteză ziua de ieri și trebuie să deschizi o paranteză pentru ziua de mâine. În politică nu se poate altfel. Deci, dacă vom ajunge în situația în care spunem tabula rasa și ne așezăm la masă, atunci da, trebuie să încerci să pun paranteză ziua de ieri. (...) După ce acest guvern nu va mai avea susținere parlamentară și trebuie să găsească o soluție, președintele, împreună cu liderii tuturor partidelor, că până la urmă trebuie sa discutăm și de celelalte partide, dacă e vorba să începem de la zero, tabula rasă, atunci intră și celelalte partide în joc. Cine poate forma o majoritate? Sigur, eu aș dori să existe majoritate în jurul celor care au guvernat în această perioadă, că asta ar fi ideal'.
Potrivit lui Kelemen, o moțiune de cenzura fără AUR nu este posibilă pentru că 'acesta este rezultatul alegerilor din 2024, acestea sunt formațiunile în Parlament, nu există altă cale'.
Referindu-se la un eventual guvern minoritar, Kelemen a explicat că această variantă ar însemna 'foarte mare expunere, vulnerabilitate și nesiguranță'.
'Ești expus ca și Guvern la voința celor care te susțin și nu se află în Guvern și au alte interese legitime și politice. Și atunci există această vulnerabilitate și nesiguranță. Se poate găsi o soluție pentru PNRR și aici avem un termen până în august să închidem PNRR și asta trebuie să înțeleagă fiecare și asta este lucrul cel mai important și probabil că ar fi o altă soluție să încerci o formulă până când închidem PNRR. Absolut de formă, fiindcă altfel nu merge. Aici discutăm doar de formă, fiindcă conținutul nu o să fie pe placul multora', a mai spus liderul UDMR.
Despre criza guvernamentală, Kelemen este de părere că o vor deconta 'în măsură diferită (...) toți cei care se află la guvernare și care în acest moment dau majoritatea'.
'Dar fiecare va deconta undeva. Cel mai rău lucru este că va deconta România, toți cetățenii', a transmis Kelemen. AGERPRES/(A - redactor: Livia Popescu, editor: Karina Olteanu, editor online: Andreea Preda)
Citeşte şi:
VIDEO Fritz: PSD a dat impresia că se bucură să declanșeze una din cele mai grave crize politice
'Momentul Adevărului'/Olguța Vasilescu: Bolojan trebuie să plece acasă
'Momentul adevărului'/Simonis: Putem avea stabilitate și guvern pro-european în doar câteva zile
'Momentul Adevărului'/ PSD a decis să îi retragă sprijinul politic premierului Ilie Bolojan
UPDATE Dominic Fritz: Noi nu dezertăm, miniștrii USR mâine vor fi la muncă
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Guvernul va iniția recurs împotriva deciziilor CAB privind suspendarea a 5 HG-uri
Guvernul va face recurs împotriva deciziilor de luni ale Curții de Apel București prin care au fost suspendate alte cinci hotărâri adoptate de Executivul condus de premierul interimar Ilie Bolojan, după cele șase de joia trecută. Într-un comunicat de presă transmis AGERPRES luni, Guvernul susține că, urmare a acestor decizii,
Bolojan: În calitate de premier am renegociat jalonul privind decarbonizarea, am obținut maximul posibil în condițiile asumate de România
Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, că, în calitate de șef al Executivului, a obținut 'maximul posibil' în urma renegocierii cu Comisia Europeană a jalonului din PNRR privind decarbonizarea. El a avertizat că nerespectarea angajamentelor asumate de România până la termenele stabilite poate atrage corecții financiare de p
Radu Miruță: USR a depus din 2022 un proiect privind producția de energie; este la Camera Deputaților
USR a depus din 2022 un proiect de lege care prevede că nu se va mai închide nicio capacitate de producție a energiei până nu se pune ceva în loc, a declarat deputatul Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, precizând că documentul este în Parlament, dar președintele Camerei Deputaților refuză să îl pună pe ordinea de zi a se
Camera Deputaților/Raport favorabil la Comisia juridică pentru proiectul privind ANI, cu amendamente adoptate
Comisia juridică a Camerei Deputaților a acordat, luni, raport favorabil propunerii legislative pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, adoptând mai multe amendamente privind aplicarea deciziilor definitive de incompatibilitate și conflict de interese în cazul demnitarilor și aleșilor.
Grindeanu: PSD va vota strategia pentru biodiversitate, dacă nu blochează construcția de autostrăzi, hidrocentrale
Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat luni că PSD va vota strategia pentru conservarea biodiversității, care este depusă la Senat, dacă este bună pentru economie, dacă îndeplinește acordurile și cerințele de mediu, dar aceasta nu trebuie să pună noi piedici construcției de hidrocentrale și de autostrăzi. 'Din
Grindeanu: PSD depune la Senat un proiect privind producția de energie; îi cer premierului să meargă urgent la Bruxelles
PSD va depune la Senat un proiect de lege privind producția de energie, care prevede că nu se poate închide nicio unitate până nu pune ceva în loc, a declarat, luni, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, care i-a cerut premierului interimar Ilie Bolojan să meargă la Bruxelles și să negocieze amânarea termenului de 31 august pentru oprirea
AEP: 19.031.458 cetățeni cu drept de vot - înscriși în Registrul electoral la data de 31 iulie
Numărul cetățenilor cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 31 iulie este de 19.031.458, cu 3.725 mai mulți față de sfârșitul lunii iunie, a anunțat, luni, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP). Potrivit unui comunicat al Autorității transmis AGERPRES, din totalul alegătorilor români înscriși în
Camera Deputaților/Ordinea de zi și programul de lucru pentru sesiunea extraordinară - aprobate de plen
Plenul Camerei Deputaților a aprobat, luni, ordinea de zi și programul de lucru pentru noua sesiune extraordinară. Camera Deputaților a fost convocată, în această săptămână, în sesiune parlamentară extraordinară. Deputații vor lucra luni și miercuri în ședințele de plen cu vot final, iar marți și joi vor fi lucrăr
AUR anunță că va vota Legea integrității doar dacă include partenerii de viață în declarațiile de avere și interese
AUR a anunțat, luni, că va vota Legea integrității doar dacă include partenerii de viață în declarațiile de avere și interese ale persoanelor care ocupă funcții publice, evidențiind că cine este incompatibil sau în conflict de interese trebuie să plece din funcție. 'Alianța pentru Unirea Românilor își menține poziția exprimată &icir
Președintele Nicușor Dan - așteptat să promulge legile care sunt jaloane în PNRR
Președintele Nicușor Dan este așteptat să promulge, în această săptămână, legile aprobate de Parlament, în sesiunea extraordinară de la finalul lunii iulie, care sunt jaloane în Planul Național de Redresare și Reziliență. Sâmbătă, în contextul publicării raportului Agenției Fitch, președintele a menționat că 'în ci
Parlamentul este convocat într-o nouă sesiune extraordinară în perioada 3 - 6 august
O nouă sesiune extraordinară a Parlamentului este programată să se desfășoare în săptămâna 3 - 6 august. Senatul a fost convocat într-o nouă sesiune extraordinară pentru aprobarea Strategiei Naționale pentru Conservarea Biodiversității, jalon în Planul Național de Redresare și Reziliență, cu o valoare de aproximativ un miliard d
MAE: Niciun membru al contingentului IGSU de la Attica nu a fost implicat în stingerea incendiilor în zona coliziunii elicopterelor
Ministerul Afacerilor Externe a informat duminică seara că, prin intermediul Ambasadei României la Atena, s-a autosesizat și a întreprins demersuri pe lângă autoritățile elene competente, în vederea obținerii de informații oficiale cu privire la cetățenia victimelor
Grindeanu: Parlamentul a găsit soluția să apere medalia olimpică a gimnastei Ana Maria Bărbosu, în procesul de la Lausanne
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a evidențiat sâmbătă, după ce Parlamentul 'a găsit soluția' să apere medalia olimpică de bronz a gimnastei Ana Maria Bărbosu în procesul de la Lausanne, că statul român nu va lupta doar pentru o medalie, ci mai ales pentru dreptate. 'Ne-am uitat cu toții la fata aceasta minunată,
VIDEO Președintele Nicușor Dan: Salut raportul Fitch, care reconfirmă stabilitatea financiară a României
Președintele Nicușor Dan a salutat, sâmbătă, raportul Agenției Fitch, care reconfirmă stabilitatea financiară a României. 'În ciuda zgomotului politic, România funcționează. Parlamentul a trecut săptămâna asta mai multe legi care erau jaloane în PNRR și o să promulg aceste legi săptămâna viitoare.
Țoiu - discuție cu omologul ucrainean: Domeniul energiei și dronele rusești din spațiul aerian național - pe agendă
Domeniul energiei și dronele rusești din spațiul aerian național au fost pe agenda convorbirii telefonice dintre miniștrii interimari de Externe român și ucrainean, Oana Țoiu și Andrii Sîbiga. 'Vecinii se ajută reciproc atunci când este posibil, iar acesta a fost subiectul convorbirii telefonice pe care am avut-o cu ministrul ucrainean de




