logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parlament-buget 2026/ Bugetul Ministerului Agriculturii pe anul 2026, aprobat în comisiile reunite de buget-finanțe

Image

Proiectul de buget al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) pentru anul 2026 a fost aprobat marți în comisiile reunite de buget-finanțe din Parlament, cu 34 de voturi pentru și 13 împotrivă.

Niciun amendament nu a fost susținut și nici aprobat.

Potrivit secretarului de stat în MADR, Emil Dumitru, bugetul pe anul 2026 al Ministerului Agriculturii este mai mare față de anul precedent, situându-se valoric cu 5% peste execuția bugetară a anului 2025.

'În proiectul de buget pe anul 2026 avem credite de angajament de 43,75 miliarde de lei și credite bugetare de 27,73 miliarde de lei, situându-se valoric cu 5% peste execuția bugetară a anului 2025. Acesta reprezintă în valoare absolută 1,4% din PIB-ul estimat pentru anul 2026, conform datelor prezentate de Comisia Națională de Strategie și Prognoză. Din totalul sumelor cuprinse în proiectul de buget pe anul 2026, un procent de aproximativ 71,17% este destinat gestionării fondurilor externe nerambursabile aferente Politicii Agricole Comune și de Pescuit, pentru contractarea și efectuarea plăților în cadrul Planului Național Strategic 2023-2027, cu ambele componente ale sistemului de finanțare, respectiv Fondul European de Garantare Agricolă și Fondul European de Dezvoltare Rurală, dar și în cadrul programului de pescuit și acvacultură 2023-2027', a precizat Dumitru.

Întrebat ce reprezintă suma de 200 de milioane de lei la Capitolul 'Agricultură și alte transferuri' din proiectul anului 2026, având în vedere că se înregistrează o creștere semnificativă față de anul trecut, când erau numai 10 milioane de lei, Dumitru a precizat că suma reprezintă venituri proprii din taxa pentru fondul de ameliorare, care poate fi utilizată de Ministerul Agriculturii într-o schemă ulterioară de garantare-creditare pe care fermierii o pot accesa urmare a aprobării bugetului de stat.

'Cele 200 de milioane de lei sunt venituri proprii obținute din fondul de ameliorare, acele taxe de scoatere din circuitul agricol a suprafețelor care fac obiectul investițiilor, inclusiv în energie regenerabilă', a adăugat el.

În ceea ce privește situația compensărilor pentru acciza la motorina utilizată în agricultură, în contextul presiunii asupra prețurilor la carburanți, oficialul MADR a declarat că în prezent există restanțe aferente trimestrelor trei și patru din 2025, în valoare totală de 690 de milioane de lei.

'România a ales să compenseze acciza redusă la motorină cu un cuantum de 2,68 lei/litru. Avem restanțe trimestrul trei și patru din anul 2025, care se ridică la aproximativ 690 de milioane de lei și vom avea alocați pentru anul agricol 2026 aproximativ 850 de milioane de lei pentru compensarea accizei subvenționate la motorină. Acest mecanism, din păcate, este cumva contra-factual, pentru că fermierii achită acciza la pompă, după care statul îi compensează acciza și cred că o soluție ar fi să implementăm un mecanism mult mai rapid, în sensul de a ne adresa direct furnizorilor de carburanți, pentru că sarcina administrativă a statului cu instrumentarea acestor dosare, care se ridică la aproximativ 16.800, este mult mai mare', a explicat Emil Dumitru, în comisiile reunite de buget-finanțe din Parlament.

Marți, au loc dezbateri generale în cadrul Comisiilor de buget-finanțe, iar până miercuri, 18 martie, vor fi dezbateri în Comisiile de buget cu ordonatorii principali de credite și se vor elabora rapoartele pe proiectul de buget și pe cel al asigurărilor sociale. Ședința de plen comun pentru dezbaterea proiectului bugetului de stat și proiectului bugetului asigurărilor sociale este programată pentru miercuri de la ora 16:00 și va continua joi, când va fi și votul final.

Guvernul a adoptat joia trecută proiectul de buget pe anul 2026, construit pe o creștere economică de 1%, un deficit bugetar estimat la 127,7 miliarde lei, reprezentând 6,2% din PIB, și o inflație prognozată la o rată medie anuală de 6,5%. AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Citeşte şi:

LIVE UPDATE Comisiile reunite de buget-finanţe dezbat bugetul de stat pe anul 2026 

Afisari: 891

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 19-05-2026 22:52

Kelemen Hunor, despre un Guvern minoritar PSD - UDMR: Nu există; nu se poate

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a reafirmat, marți, că nu există posibilitatea creării unui Guvern minoritar PSD din care să facă parte UDMR, 'linia roșie' fiind AUR. Întrebat la Digi 24 dacă ia în calcul posibi

Politic 19-05-2026 22:39

Kelemen Hunor, despre programul SAFE: E un subiect care trebuie luat în serios; nu trebuie politizat

SAFE este un subiect ce nu trebuie politizat, fiindcă este vorba despre un program european, iar România face tot ce poate în acest moment să facă, este de părere președintele UDMR, Kelemen Hunor. El a fost întrebat, la

Viata Parlamentara 19-05-2026 22:01

Kelemen Hunor: Trebuie flexibilizate pozițiile părților, la un moment dat; trebuie mers din etapă în etapă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marți, că după primele consultări de la Cotroceni ale președintelui Nicușor Dan cu partidele, 'nu există o soluție în acest moment' și că trebuie flexibilizate pozițiile părților la un moment dat în vederea formării unei majorități pentru o nouă guvernare. 'Cel puțin pentru

Politic 19-05-2026 18:12

MAE anunță finalizarea procedurilor privind Acordul România - SUA legat de securitatea socială

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat finalizarea procedurilor necesare pentru intrarea în vigoare a Acordului și Aranjamentului Administrativ în domeniul securității sociale între România și Statele Unite ale Americii, odată cu primirea, marți, a Notei Verbale prin care Ambasada SUA la București notifică partea română cu privire la finalizare

Politic 19-05-2026 17:40

Oana Țoiu: România este țara de pe Flancul estic cu cele mai multe incidente cu drone

Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a declarat marți, într-un briefing de presă, că România este statul de pe Flancul Estic cu cele mai multe incidente cu drone, în contextul proximității față de războiul din Ucraina. Întrebată despre discuțiile avute cu partenerii europeni din Consiliul Afaceri Externe de la Bruxelles referitoar

Politic 19-05-2026 16:57

Timiș: Ținta PNL - câștigarea Primăriei Timișoara în 2028; va continua colaborarea administrativă cu USR

Președintele interimar al PNL Timișoara, Ionuț Gaiță, a declarat, marți, că ținta organizației politice pe care o conduce este câștigarea Primăriei Municipiului Timișoara, în alegerile din 2028, fără a estima un scor, dar în momentul de față încă nu a fost stabilit un candidat. Până atunci, în plan administrativ, liberalii t

Politic 19-05-2026 15:46

ASR Principele Radu apreciază 'eforturile' autorităților de la Chișinău de a majora bugetul alocat apărării

Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Cristian Lupașcu, transmite: Alteța Sa Regală Principele Radu și-a manifestat, marți, aprecierea față de intenția autorităților din Republica Moldova de a majora bugetul alocat apărării. El a declarat, în cadrul unei vizite ofici

Politic 19-05-2026 14:44

PSD denunță 'traficul de influență' pentru o înțelegere secretă între Guvern și un furnizor privat german

PSD acuză un 'trafic de influență scandalos' care ar fi avut loc în biroul premierului interimar Ilie Bolojan, în legătură cu o presupusă înțelegere secretă între Guvernul României și un furnizor privat german de echipamente militare. Social-democrații susțin că ar fi vorba despre fondurile europene destinate înzestrării Armatei Ro

Viata Parlamentara 19-05-2026 13:54

Șeful AEP spune că ar trebui să existe în noul Cod Electoral o secțiune dedicată alegerilor anticipate

Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, consideră că în noul Cod Electoral ar trebui să existe o secțiune dedicată alegerilor anticipate, argumentând că, 'mai devreme sau mai târziu, probabil că România va experimenta și această soluție de deblocare politică'. El a prezentat marți, la Co

Viata Parlamentara 19-05-2026 13:37

Țuțuianu: AEP - singura autoritate autonomă care nu are o lege proprie; propunem o reducere de 147 de posturi

Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, a subliniat, marți, la Parlament, că este nevoie de un proiect de lege privind organizarea și funcționarea acestei instituții, având în vedere că este singura autoritate autonomă care nu are o lege proprie de funcționare, ceea ce, în opinia sa, este 'anormal'.

Politic 19-05-2026 11:52

PNL cere PSD să înainteze o propunere de prim-ministru sau să își recunoască incapacitatea de a conduce România

Partidul Național Liberal cere PSD să înainteze o propunere pentru funcția de prim-ministru sau să își recunoască incapacitatea de a conduce România. 'Partidul Național Liberal solicită PSD să își asume rezolvarea crizei politice în care a băgat țara prin înaintarea unei propuneri concrete de prim-minist

Politic 19-05-2026 09:24

Partidul UNIT: Consutările de la Cotroceni, un eșec; susținem un Guvern care are ca obiectiv redresarea economică

Partidul Uniunea Națională pentru Inovație și Tradiție (UNIT) a calificat drept un 'eșec' al actualei clase politice consultările organizate, luni, la Palatul Cotroceni, precizând că parlamentarii UNIT vor susține orice Guvern care are drept obiectiv redresarea economică a țării. 'În loc ca discuțiile să fie despre Rom&

Viata Parlamentara 18-05-2026 22:23

Grindeanu: Am spus președintelui că într-un final putem să strângem o majoritate în Parlament, dar nu se înscrie în criteriile cerute de el

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că într-un final formațiunea sa poate strânge o majoritate în Parlament, însă această majoritate nu se înscrie în criteriile cerute de șeful statului. Grindeanu a fost întrebat dacă președintele Nicușor Dan le-a

Politic 18-05-2026 22:04

Grindeanu: Eu aș prefera un premier politic, dar dacă se ajunge la o variantă cu un premier tehnocrat, avem un profil

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni seara, că ar prefera ca viitorul guvern să aibă un premier politic, dar dacă se va ajunge la o variantă cu un premier tehnocrat, atunci social-democrații au un anumit profil pe care și-l doresc. Grindeanu a fost întrebat dacă este de acord cu un guvern minoritar din care să facă parte P

Politic 18-05-2026 21:51

Dolj: Ambasadorul SUA în România, Darryl Nirenberg, în vizită la Craiova; prima sa deplasare în țară de la instalarea în funcție

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, a efectuat, luni, o vizită oficială la Craiova, prima deplasare în țară după acreditarea sa în funcție, potrivit autorităților locale și Ambasadei SUA la București. Vizita a inclus întâlniri cu președintele Consiliului Județean Dolj, Cosmi